Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Uzbekistan – zgoda z sąsiadami?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Uchodzący za najbardziej nieobliczalne państwo regionu, regularnie straszące sąsiadów wojną i zainteresowane prowadzeniem regionalnego wyścigu zbrojeń – zaczyna regulować swoje stosunki międzynarodowe i wychodzić z izolacji dyplomatycznej.

 

 

Uzbecki Senat ratyfikował wreszcie porozumienie o strategicznym partnerstwie między Uzbekistanem i Kazachstanem podpisana jeszcze 14 czerwca 2013 r. przez prezydentów Islama Karimowa Nursułtana Nazarbajewa  podczas oficjalnej wizyty Ełbasego w Taszkencie. Jak już opisywaliśmy – podczas tych samych rozmów N. Nazarbajew zaproponował też mediację w sporze uzbecko-kirgisko-tadżyckim w sprawie inwestycji wodnych w makroregionie.

 

Porozumienie określa podstawowe zasady i priorytety współpracy dwustronnej w sferze politycznej, gospodarczej, handlu, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, spraw socjalnych, wojska, nauki i techniki. Umowa potwierdza również uzgodnione przez przywódców stanowisko w sprawie „rozwoju sprawiedliwego systemu wykorzystania wody w Azji Środkowej”.


Dokument wejdzie w życie po jej podpisaniu przez prezydenta Uzbekistanu – co w przypadku I. Karimowa zawsze zostawia pewien margines niepewności. Z pewnością jednak traktat stanowi duży sukces obu stolic. Dla Uzbekistanu to bowiem przerwanie dyplomatycznej izolacji w regionie, w jakiej kraj ten znalazł się skupiając na rozwoju wyłącznie relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz przejawiając agresywne zamiary wobec sąsiadów. Z kolei Ełbasy Kazachstanu po raz kolejny potwierdził wiodącą rolę tak swoją, jak i swego państwa w pokojowym rozwiązywaniu nawarstwionych od dekad w Azji Centralnej sporów i konfliktów. Trudno określić, czy ramowa umowa pozwoli na trwałe prowadzenie Taszkentu w obszar integracji eurazjatyckiej, z pewnością jednak ułatwi konkretne wspólne przedsięwzięcia gospodarcze i infrastrukturalne ważne dla całego tego obszaru.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też nahttp://Geopolityka.org/

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031