Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
789 postów 356 komentarzy

Węgrzy wspierają Azerów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Węgrom marzy się oś Budapeszt-Ankara-Baku – może Aszchabad?

 

 

- Górski Karabach jest integralną częścią Republiki Azerbejdżanu. W 2005 r. Rada Europy przyjęła stanowisko w tej sprawie, podtrzymane w 2010 r. przez Parlament Europejski, który zażądał wycofania armeńskich sił zbrojnych z terytorium okupowanego. Deklaracje te są nadal w mocy. Unia Europejska powinna, wraz ze swymi partnerami, dołożyć wszelkich starań aby ostatecznie i zgodnie z prawem międzynarodowym rozwiązać ten problem – uważa prominentny polityk węgierskiego FIDESZU, Ferenc Papcsák.

 

To kolejna deklaracja przedstawiciela węgierskiej partii rządzącej jasno wspierające azerskie (i tureckie) stanowisko w sprawie Karabachu i stosunków z Armenią. Od czasu, gdy we wrześniu 2012 r. węgierski sąd odesłał do Azerbejdżanu Ramila Safarowa, sprawcę pamiętnego morderstwa na ormiańskim poruczniku Gurgenie Markarianie – stosunki między Erewaniem a Budapesztem są w zasadzie żadne. Nie bacząc na to – Węgrzy (nie tylko z FIDESZU, ale i opozycyjnego, nacjonalistycznego JOBBIKU) mnożą gesty pro-tureckie, niedwuznacznie opowiadając się za osią z udziałem Węgier, Turcji i Azerbejdżanu.

 

Aktywnie działające Towarzystwo Przyjaźni Azersko-Węgierskiej, którego wiceprezesem jestPapcsák stoi zdecydowanie na gruncie rezolucji 822, 853, 874 i 884 Rady Bezpieczeństwa ONZ, a władze węgierskie niedwuznacznie krytykowały Erewań na forum europejskim. Niezależnie od oceny argumentów podnoszonych przez Węgrów w sprawie Karabachu – warto docenić konsekwencję Budapesztu, jak i dążenie Węgier do odnalezienia innych niż brukselskie szlaków geopolitycznych. Z pewnością jest to metoda poważniejsza i efektywniejsza, niż polska pożal się Boże „polityka wschodnia”.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • WĘGRZY ...
  Dodam tylko, że sojusz Węgrów z Turcją nie jest przypadkowy. Uważają oni, że spokrewnieni z Turkami, a nawet z Japończykami i Koreańczykami oraz oczywiście z Finami, Estończykami i Ugrofinami.

  Wynika to w dużej mierze z podobieństw językowych i tezy te nie mają 100% weryfikacji naukowej. Ot, takie "legendy założycielskie" w rodzaju bredni o Cywilizacji Polskiej - oni mają swoje "Hungarian Empire" ...
 • @moher 01:17:21
  Pamiętaj, że ci "wyobcowani" Madziarzy tworzyli Austro-Węgry, byli władcami doliny naddunajskiej. Ich sąsiedzi (np. Słowacy) nie wspominają tego miło.
 • Hunowie i Sarmaci
  "Mitem założycielskim" Węgier jest "huńskość", czyli ich sarmackość, mocno ukierunkowana na wschód i południe. Elementem tożsamości węgierskiej nie jest też katolicyzm, naród ten był bowiem wcześniej i intensywnie sprotestantyzowany, poddany również wpływom wyznań wschodnich. To wszystko - podobnie jak językowa odrębność i pamięć o historycznej imperialności, o tym, jak Europa drżała przed Madziarami. Bitwa nad rzeką Lech była wszak faktem geopolitycznie bardziej znaczącym, niż symboliczna raczej Cedynia.

  Swoją drogą będąc niedawno w Azerbejdżanie i współpracując m.in. z Węgrami widziałem objawy życzliwości Azerów wobec moich madziarskich kolegów, połączone właśnie z uporczywym poszukiwaniem czynników wspólnych, np. językowych.
 • @moher 16:11:55
  ja tylko zwracam uwagę na pewne niuanse historyczne.

  Wielu Polaków traktuje także Słowaków jako "prawie Polaków".

  Czy zdają oni sobie sprawę z relacji Słowacko-Węgierskich ?
 • @moher 20:47:47
  zauważ, że w naszej części Europy jest problem nie tylko między Węgrami a Słowianami, ale także:
  - między Chorwatami a Serbami
  - między Chorwatami a Bośniakami
  - między Serbami a Bośniakami
  - między Węgrami a Rumunami
  - między Polakami a Słowakami
  - między Polakami a Czechami
  - między Polakami a Litwinami
  - między Polakami a Ukraińcami
  - między Polakami a Rosjanami
  - między Polakami a Białorusinami
  - między Litwinami a Rosjanami
  - między Polakami a Niemcami
  - między Czechami a Niemcami
  - między Austriakami a wszystkimi w koło ...

  nieźle to wygląda, co ?
 • Oraz swoich rolników!
  Rząd węgierski słucha rolników i realizuje ich postulaty. W ramach przewidzianej w art. 182 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. likwidacji monopolu alkoholowego i ustanowienia wspólnej organizacji rynków rolnych W krajach WE (unijnych) małe gorzelnie rodzinne podjęły już wysiłki, aby przygotować się do wejścia na wolny rynek, tworząc spółdzielnie, wprowadzając produkowany przez siebie alkohol bezpośrednio do obrotu na wsi i w mieście.

  W niektórych rejonach Niemiec i Austrii gorzelnie rodzinne są tradycyjnie powiązane z małymi i średnimi gospodarstwami i odgrywają istotną rolę dla kontynuacji działalności gospodarstw, dając rolnikom dodatkowe dochody i zapewniając zatrudnienie na obszarach wiejskich. Gorzelnie rolnicze zamknięte przetwarzające głównie zboże i ziemniaki miały możliwość uzyskiwania pomocy do dnia 31 grudnia 2013 r.

  Niewielkie gorzelnie ryczałtowe (Abfindungsbrennereien), użytkownicy gorzelni (Stoffbesitzer) oraz gorzelnie spółdzielcze wykorzystujące owoce jako surowiec (Obstgemeinschaftsbrennereien) mają nadal możność korzystania z pomocy przyznawanej przez okres końcowy do dnia 31 grudnia 2017 r.

  Naśladując rolnictwo w Niemczech i Austrii rząd węgierski zapewnił rolnikom dodatkowe dochody zwiększając zatrudnienie na obszarach wiejskich. Na wsi węgierskiej powstały sklepy wiejskie, małe mleczarnie, młyny, masarnie i gorzelnie rodzinne.

  Poniżej jedna z tysięcy gorzelni wiejskich:

  http://www.algyoipalinkafozde.hu/algyoipalinkafozde_leparlas.jpg

  Niewielkie gorzelnie rodzinne oraz gorzelnie kilku sadowników wykorzystujące owoce jako surowiec przyczyniają się w szczególności do zachowania tradycyjnych krajobrazów i bioróżnorodności, pomagając zachowywać sady, które dostarczają gorzelniom surowiec.

  http://sendula.hu/wp-content/uploads/2011/01/Palinkafozo.jpg

  Biorąc pod uwagę fakt, że produkcja tych gorzelni ma charakter lokalny, bardzo ograniczony, to w gminie powstały nowe miejsca pracy i pieniądze zostają w sklepie wiejskim, którego właścicielami są rolnicy.

  A oto dwa z wielu tysięcy rodzinnych sklepów wiejskich:

  http://www.kezmuvesmagyarizek.hu/galeriak/2/14.jpg

  http://gasztronomia.itthon.hu/site/upload/2012/08/b11.jpg

  Węgierski Minister Rolnictwa Sándor Fazekas większość czasu swojej pracy poświęca na ciągłym przebywaniu na licznych spotkaniach wśród rolników - a rząd węgierski realizuje swoje obowiązki wobec społeczeństwa wyprzedzając Polskę o wiele, wiele lat.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930