Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

Białoruś urealnia ceny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Władze białoruskie zdecydowały się podnieść akcyzę na wysokoprocentowy alkohol oraz wyroby tytoniowe. Nadal jednak pozostają one atrakcyjne dla polskich nabywców.

 

 

Od 1 stycznia wzrosła akcyza na wysokoprocentowy alkohol (o 14,5 proc.), wino (36 proc.) oraz piwo (13-15 proc.), co spowodowało wzrost cen detalicznych tych artykułów. Podrożały również papierosy – nawet o 100 procent, co zresztą nie zmienia faktu, że ich ceny na Białorusi wahają się między 1,84 a maksymalnie 4,60 zł.

 

W listopadzie i grudniu ministerstwo gospodarki rozporządzeniami podniosło niektóre ceny regulowane produktów podstawowych (do których należą m.in. pieczywo, mięso, sery, ryby, sól, kawa, herbata, chleb, mleko oraz jajka – z kolei władze lokalne nadzorują ceny niektórych produktów chemicznych i przemysłowych). Zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki z 18 listopada maksymalne ceny zbytu chleba żytniego i żytnio-pszennego oraz pieczywa z mąki pszennej z zawartością cukru i tłuszczy nieprzekraczającą 14 proc., a także drobiu i jajek wzrosły o 10 proc., zezwolono też na podniesienie maksymalnych ceny zbytu produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu i niezawierających dodatków smakowych - o 3,5 proc. w listopadzie i o tyle samo w grudniu. Maksymalne ceny pozostałych produktów mlecznych wzrosnąć do końca roku o 5 proc.

 

Alkohol, ale zwłaszcza papierosy – stanowią główny przedmiot nielegalnego eksportu z Białorusi m.in. do Polski. Z powrotem Białorusini przywożą obuwie, chemię gospodarczą, środki higieny, opony oraz sprzęt elektroniczny – przy czym ze względu na utrudnienia wizowe ze strony polskiej, białoruskie „mrówki” coraz częściej wybierają się po zbliżony asortyment towarów na Ukrainę.

 

Konrad Rękas

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930