Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Gruzja zapłaci za sowiecki ateizm

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rząd Irakliego Garibaszwiliego planuje uregulować stosunki państwo – związki wyznaniowe. W tym celu powołana została wyodrębniona agencja rządowa.

 

 

Dekret rządowy z 7 lutego „w sprawie zatwierdzenia zasad wykonywania niektórych czynności związanych z częściową rekompensatą za szkody poniesione przez grupy religijne w Gruzji w okresie sowieckiego reżimu totalitarnego”. Podstawowym zadanie agencji (wyposażonej w osobowość prawną) będzie dysponowanie funduszami odszkodowawczymi. Powołanie nowej agendy poprzedzone było 3-miesięczną pracą międzyresortowej komisji rządowej „do zbadania niektórych kwestii związanych z organizacjami religijnymi”. Agencja zarządzać będzie też ogółem środków wsparcia na rzecz działających w Gruzji Kościołów i związków wyznaniowych. Oprócz Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, mającej status konstytucyjny, zakres działania agencji obejmie także stosunki ze wspólnotami muzułmańską i żydowską oraz Kościołem katolickim i gruzińską diecezją Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

 

Na odszkodowania i dotacje dla związków wyznaniowych przyznano w budżecie kwotę 4,5 mln lari (około 2,6 mln dolarów). Z kolei finansowana przez państwo Gruzińska Cerkiew Prawosławna może liczyć na 14 mln dolarów dotacji. Oficjalne stanowisko GCP jest w pełni przychylne dla zaproponowanego przez rząd rozwiązania.


Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org


 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031