Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
744 posty 333 komentarze

Gruzja zapłaci za sowiecki ateizm

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rząd Irakliego Garibaszwiliego planuje uregulować stosunki państwo – związki wyznaniowe. W tym celu powołana została wyodrębniona agencja rządowa.

 

 

Dekret rządowy z 7 lutego „w sprawie zatwierdzenia zasad wykonywania niektórych czynności związanych z częściową rekompensatą za szkody poniesione przez grupy religijne w Gruzji w okresie sowieckiego reżimu totalitarnego”. Podstawowym zadanie agencji (wyposażonej w osobowość prawną) będzie dysponowanie funduszami odszkodowawczymi. Powołanie nowej agendy poprzedzone było 3-miesięczną pracą międzyresortowej komisji rządowej „do zbadania niektórych kwestii związanych z organizacjami religijnymi”. Agencja zarządzać będzie też ogółem środków wsparcia na rzecz działających w Gruzji Kościołów i związków wyznaniowych. Oprócz Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, mającej status konstytucyjny, zakres działania agencji obejmie także stosunki ze wspólnotami muzułmańską i żydowską oraz Kościołem katolickim i gruzińską diecezją Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

 

Na odszkodowania i dotacje dla związków wyznaniowych przyznano w budżecie kwotę 4,5 mln lari (około 2,6 mln dolarów). Z kolei finansowana przez państwo Gruzińska Cerkiew Prawosławna może liczyć na 14 mln dolarów dotacji. Oficjalne stanowisko GCP jest w pełni przychylne dla zaproponowanego przez rząd rozwiązania.


Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org


 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031