Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
835 postów 397 komentarzy

Jak uratować Mołdawię?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Banderowcy doprowadzili do rozpadu Ukrainy, teraz taki sam prezent chcą zrobić sąsiedniej Mołdawii.

 

 

Krym stał się częścią Rosji – bo władzę w Kijowie przejęły elementy nacjonalistyczne, zdecydowane podeptać status mniejszości etnicznych i językowych, a przekonane że wystarczająco rozgrzeszy je z szowinistycznych tendencji oficjalnie deklarowany kurs pro-europejski. Wydaje się, że wychodząc z podobnych przesłanek – władze w Kiszyniowe są na najlepszej drodze do całkowitej utraty wpływu na Naddniestrze i Gagauzję. Dowcip zaś polega na tym, że i w procesie dezintegracji Mołdawii pośrednio macza palce banderowska ekipa rozwalająca Ukrainę.

 

Jednym z pierwszych kroków kijowskiej junty było zablokowanie granicy z Naddniestrzem dla mężczyzn w wieku 18-65 lat posiadających paszporty rosyjskie. Tym samym separatystyczna republika została praktycznie odcięta, a kontrolę nad ruchami jej obywateli zyskały władze w Kiszyniowie, kontrolujące jedyne dostępne dla Naddniestrzan lotnisko międzynarodowe. 4 marca minister spraw zagranicznych Rumunii Titus Corlatean i szef dyplomacji władz w Kijowie Andriej Deszczycia  wspólnie uzgodnili tryb postępowania wobec Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, a ambasador Ukrainy w Rumunii Teofil Bauer  jasno opowiedział się za „szybkim rozwiązaniem problemu naddniestrzańskiego”, co w uszach obywateli republiki zabrzmiało nader jednoznacznym skojarzeniem.

 

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Szef Rady Najwyższej Naddniestrza Michaił Burla  skierował do przewodniczącego Dumy Państwowej Rosji Siergieja Naryszkina  oficjalne pismo o stowarzyszenie republiki z Unią Celną, wskazując przy tym, że wolą większości mieszkańców jest przyłączenie wprost do Federacji Rosyjskiej. Wicepremier Dymitr Rogozin  przypomniał, że Rosja przyjęła na siebie obowiązek ochrony nie tylko swych obywateli mieszkających w Naddniestrzu, ale także ogółu mieszkańców tej republiki. Odblokowanie Tyraspola wydaje się więc kwestią czasu, a Kiszyniów i Kijów muszą się poważnie zastanowić co zrobić, by ta spodziewana operacja miała charakter pokojowy.

 

Na spokój nie liczą też już chyba w Komracie. Władze Autonomii Gagauskiej zapowiedziały powołanie oddziałów Gwardii Narodowej, powołując się na uprawnienie samorządów do tworzenia milicji wspomagające władze lokalne w zakresie porządku i bezpieczeństwa. Policja podporządkowana centralnym władzom w Kiszyniowie nie kryje od dłuższego już czasu wrogości wobec polityki Autonomii.

 

Nacjonalizm (w tym przypadku rumuński) oraz ślepe dążenie do integracji z Zachodem mogą oznaczać rozpad Mołdawii i to poprzedzony krwawymi wydarzeniami na miarę kijowskich prowokacji. Jedyną szansą na uspokojenie nastrojów wydają się głębokie reformy ustrojowe – w tym: federalizacja państwa; pełne gwarancje praw językowych i kulturalnych; przywrócenie suwerennego charakteru republice poprzez odrzucenie rumuńskiej infiltracji na urzędach państwowych, zaprzestanie zacierania oboczności językowych między rumuńskim a mołdawskim, zaznaczenie wyraźnej odrębności historycznej terytoriów mołdawskich. Przede wszystkim zaś – dla przywrócenia jedności państwa konieczne jest referendum w sprawie kierunków polityki zagranicznej państwa, najpóźniej w połączeniu z wyborami parlamentarnymi (zapowiedzianymi na 30 listopada) i przyspieszonymi prezydenckimi. Odrzucenie tej drogi może oznaczać, że Republika Mołdawii nie przetrwa 2014 roku, a Naddniestrze i Gagauzja staną się kolejnymi częściami Federacji Rosyjskiej, zgodnie z wolą swych obywateli.

 

Konrad Rękas

 

Zapraszam też na Geopolityka.org

KOMENTARZE

 • hehe...
  Ładny, pro-rosyjski i komunizujący wpis. Dla młodszych: tak dawniej pisali w Trybunie Ludu.
  Zawsze byli winni "ziomkowie, faszyści i skrajna prawica", a biedny ZSRR musiał to wszystko jakoś łatać.
  I teraz też, po prostu biedna Rosja nie ma wyjścia i musi znów zająć pół Europy by jej zrobić dobrobyt!

  Skąd was biorą?
 • autor
  Trafne uwagi.
  Jak widać - zamieszanie raz rozpoczęte będzie odbijało się czkawką w innych miejscach.
  W tym przypadku - nacisk Rumunii na Mołdowę może skutkować niepokojami w Siedmiogrodzie. Tam już pojawiły się pierwsze oznaki wzburzenia nastrojów.
  Kolejny element - Ruś Zakarpacka.
  W sumie - trudno liczyć na pokojowe rozwiązania. Obyśmy nie dali się podpuścić do wybierania gołymi rękami tych kasztanów z ognia.
 • Wszyscy
  To było dla mnie samodzielnie myślących dz góry o przewidzenia. Kijów, żydek Jaceniuk i reszta samozwańczej żydobanderowskiej władzy dostali już bardzo konkretną odpowiedź, jasny przekaz od Oba Ma, i po co napinanie się tu niektórych, tak odważnych tylko na forach, cytuję: Barack Obama: Stany Zjednoczone nie zaangażują się militarnie na Ukrainie. Prezydent Barack Obama wykluczył możliwość wojskowego zaangażowania się USA na Ukrainie wskazując jednocześnie, że rozwiązaniu sporu z Rosją w sprawie Krymu powinny służyć przede wszystkim środki dyplomatyczne. - Nie zamierzamy podejmować ćwiczeń wojskowych na Ukrainie - powiedział Obama w wywiadzie telewizyjnym. Dodał, iż Stany Zjednoczone będą nadal wywierać dyplomatyczne naciski na Rosję, by zmieniła swą politykę w kwestii Krymu.

  - Istnieje lepsza droga, ale sądzę, że nawet Ukraińcy przyznają, iż wojskowe angażowanie się wobec Rosji byłoby dla nas nieodpowiednie i nie byłoby także dobre przede wszystkim dla samej dla Ukrainy - zaznaczył prezydent. --> po prostu czytając między wierszami, tłumacząc na polski Oba Ma i USA mają Kijów w serdecznie dupie, spisali go na straty, nikt za tchórzy nie będzie walczył, umierał lub ich zbroił by uzbrojenie, pomoc trafiło do Rosjan. Pokrzyczą i uznają status quo. Jak zwykle bo biedny zadłużony Kijów to żaden dla nich i reszty interes. A co do sankcji USA wobec Rosji było pewnie tak: Obama zadzwonił do Putina - Wołodia wiesz naciskają mnie żebym nałożył na Rosję sankcje, wiesz, ty najlepiej znasz swoich powiedz mi na kogo mam nałożyć sankcje by ci nie zaszkodzić, Putin do Obamy jutro do ciebie zadzwonię ustalę ze swoimi. Następnego dnia Putin do Obamy podam ci parę nazwisk, są to ludzie którzy nie wyjeżdżają do Stanów więc im to nie zaszkodzi i podaje parę nazwisk. Obama bardzo dziękuję, wiesz powiem też że zablokuję im konta chociaż wiem, że na nich już nic nie mają, ale gdyby co to i tak nikt nie sprawdzi, że są zablokowane. Putin ja ze swej strony wyrażę publicznie wielkie oburzenie za wprowadzone sankcje, ale tym się nie przejmuj, muszę tak postąpić ze względu na ludzi. Obama to mamy uzgodnione. Obama ogłasza poważne sankcje Putin ogłasza ogromne oburzenie a głupi ludzie słuchają i wierzą, parodia polityków.
 • @Kula Lis 62 09:27:38
  Dobre :)
  I bardzo prawdopodobne.
 • @oleg 08:04:03
  Dlaczego wolę USA i ich agresje od Rosji i jej agresji? Bo byłem w USA i byłem w Rosji. Mam porównanie co do atmosfery panującej w danym kraju - czy czuć tam wolność?
  Po drugie, nie stwierdzono, poza internowaniem Japończyków w czasie wojny w USA żadnych obozów koncentracyjnych, dołów śmierci, rozstrzeliwań cywili, obłędnych ideologii, a poziom życia jest 4 razy wyższy niż u nas i w Rosji.
  To czemu mam się bać USA?
  Bo czemu trzeba unikać Rosji to powinno wiedzieć każde dziecko w Polsce!
  Jak nie wie - to znaczy że dawno nie rozwalono 30 tysięcy polskich elit gdzieś w lesie i nie zesłano 300 tysięcy na białe niedźwiedzie.
 • @Kula Lis 62 09:27:38
  No dobrze, KL62... a jak ty to widzisz, co byś proponował konstruktywnie?
  Kogo najechać, kogo pocałować, kogo rozwalić, co zrobić konkretnie?
  Bo tak przypieprzać się do wszystkich w koło to zaczyna być już bardzo nieklarowne - ja tracę fokus w tych połajankach. Czy coś tu jest poza strasznym chazarem, co będzie z nas kręcił macę w piwnicach Bank of America?
  ?
 • @Muni 01:44:54
  "Komunizujący"? Ciekawe...

  W przypadku Naddniestrza i Gagauzji sytuacja jest dość prosta - ich mieszkańcy nie chcą być w Rumunii, nie chcą być w Unii Europejskiej, czują się związani z Rosją, jednak byliby zainteresowani utrzymaniem państwowości mołdawskiej, gdyby ta gwarantowała im (jak dawniej) prawo do zachowania odrębności). Tymczasem nacjonaliści ukraińscy i łaknące rewizjonizmem odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych władze w Bukareszcie umyśliły sobie siłowe rozwiązanie problemu separatystów. Tymczasem Krym udowodnił, że tym razem Moskwa może na to nie pozwolić. Jest akcja - jest reakcja.
 • @chart 11:47:17
  ja wam powiem, w czym problem. Za dużo "pieprzenia się" z mniejszościami skali mikro. Te wszystkie "narody" po 2000 mieszkańców, Ślązacy, Kaszebe, Gaguazi, Południowo-środkowi Osetyńcy... Każdy chce mieć państwo!
  Niedługo może i Nowa Huta ogłosi niepodległość? A ruski blok w Warszawie poprosi o wsparcie Moskwę? Co to jest Naddniestrze, które w dodatku dzieli się na dwa, czy trzy rejony? To pas ziemi o szerokości 10-20 kilometrów! To się po prostu anektuje i przyłącza do najbliższego sąsiada. Ale Rosji tam nie ma i nie ma żadnej historycznej ani logicznej przyczyny dla jej obecności. Jeżeli świat miałby się zgodzić, żeby Mołdawię (ona sama powinna być w Rumunii) położyć i oddać Rosji, bo jacyś Gaugani machają chorągiewkami, to by znaczyło, że czas pakować walizy i wyjechać do Paragwaju. To będzie koniec. I nie wińmy tu głupich banderowskich kiboli.
 • A może Mołdawia chce do Rosji?
  tak jak w Palestynie:
  http://konwent-narodowy-pol.neon24.pl/post/107410,strefa-gazy-tez-chce-sie-znalezc-w-skladzie-rosji
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:36:10
  Tam to jest dopiero zadupie i skansen jakich mało. Toć tam wiater zawraca. Tam czas ludzi i materię w pętle uchwycił. Mam kilka zdjęć zorka pięć:) W miarę świeże, kilka lat.
 • @gsaw 14:53:19
  Owszem, w tym właśnie rzecz - żeby powrócić do historycznego herbu, bez naśladowania rumuńskiego. To jeden z postulatów zwolenników uratowania Mołdawii.
 • Jak uratować Polskę?
  W całej pełni doceniając brawurową i jedynie słuszną inicjatywę Obywatela Blogera@Rajmund-pollak'a rozpoczęcia ogólnonarodowej insurekcji przeciwko znienawidzonym okupantom naszej umęczonej Ojczyzny: http://blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/681072,zamiast-zamartwiac-sie-ukraina-warto-obalic-rzad-donalda-tuska.html.
  Podstawy: Obecny rząd ignoruje wolę Polaków i popiera anty-polskie i żydowsko-banderowskie gangi terrorystów, które dokonują zamachy stanu, nie tylko w Ukrainie.
  Żądania o uchwalenie wotum nieufności w formie pisemnej składać na ręce Posłów. Już dzisiaj!"
 • @gsaw 14:18:04
  //Tam jest świetna dyskusja - można się odnieść niemal do każdej wypowiedzi://

  Radzę omijać. Tam rezyduje pierwszy cenzor NE :))
 • @chart 15:10:58
  LOL!
  Jakie naśladowanie rumuńskie? Mołdawia to JEST Rumunia. To, że ją kacap wyciął i zawłaszczył niczego nie zmienia. No, chyba, że jest się kacapem i pisuje na polskie portale.
 • @Muni 16:56:14
  "Mołdawia" to pojęcie historycznie starsze, odmienne i żadną miarą nie tożsame z pojęciem "Rumunia".

  A opowieści o "wycinających kacapach" proszę poświęcić np. żołnierzom niepodległej Mołdawskiej Republiki Demokratycznej walczących z inwazją rumuńską w 1918 r.
 • Filmik o blogerach neonu
  http://www.grapheine.com/bombaytv/creation-pl-9c03c7a67e350892f8dc4b07a248a47a.html
 • @oleg 17:18:50
  to nie moja wina, że mieszkałeś w jakims cholernym ghetto. Trzeba było kupić bilet na autobus i się przejechać. A jak nie miałeś, to iść na spacer. Popatrzeć. Jakie są średnie przychody ludzi możesz sobie nawet teraz wygooglać, a to będzie nawet więcej niż 4 razy lepiej.
  Jak można porównać więzienie dla pierdolonych talibów i terrorystów z obozem dla niewinnych ludzi?! Obrażasz Polaków takimi porównaniami.
  Wszyscy szaleńcy łażą po ulicach, bo w USA nie ma przymusu leczenia. No to śpią w kartonach, wolno! Widzisz, nawet tutaj masz różnicę.
  I co to za głupota o więzieniach? Prawo jest skuteczne, to idzie się siedzieć. Z taką ilością latynosów, meksyków i murzynów inaczej się nie da. Myślisz, że siedzą za niewinność?
 • @chart 18:04:27
  Rumunia powstała na długo przed 1918 rokiem, gdy wiele regionów Europy z różnych poduszczeń miała swoje "demokratyczne armie". Rumunia powstała z 3 krain, z których jedna była Mołdawią. Część Mołdawii/Besarabia odpadła na rzecz Sowietów na skutek ich terroru państwowego w 1940 roku i nie ma żadnych przesłanek dla ich osobnego bytu państwowego. Ten sam kraj, ten sam język i kultura. Najbardziej bronią niepodległości Mołdawii dawni sowieccy dygnitarze i byli partyjniacy, którzy tam obsiedli stołki; to mówią zresztą sami Mołdawianie. Byłem wiele razy w Iasi (Jassach) i znam ich problemy.
 • @Torin 13:49:52
  Siedmiogród mi się podoba, zwłaszcza rejon Lotrului z Turnu Roszu, czyli siedziby Drakuli.

  Chętnie bym się tam wybrał raz jeszcze.
 • @Muni 20:05:29
  No. Szykuję się na wyżerkę- Muni w poście. To dopiero będzie cuś.
  Ale dopiero w przyszłym tygodniu.

  Chyba jestem skłonny potraktować tę przekąskę jako Muni z rożna.
  Kołek stosowny sobie przyszykuję, aby rzeczonego odpowiednio nabić, a następnie na wolnym ogniu , powolutku przypiekać. Aż skruszeje.
 • @Muni 20:13:42
  "Rumunia powstała na długo przed 1918 rokiem (...) z 3 krain, z których jedna była Mołdawią"

  Owszem. Bez guberni besarabskiej, czyli obecnej Republiki Mołdawii, która była częścią Rosji.

  "Najbardziej bronią niepodległości Mołdawii dawni sowieccy dygnitarze i byli partyjniacy, którzy tam obsiedli stołki; to mówią zresztą sami Mołdawianie".

  Czyli co, spokojnie można robić referendum, wszyscy karnie zagłosują za UE i Rumunią? To w czym problem?

  A skoro Gagauzi i Naddniestrzańcy nie chcą - to niech sobie idą do Rosji. Też nie widzę problemu ;)
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:14:18
  Siedmiogród to jest europa. Wiater zawraca w takim Benderze, ale oleg zarabiał tam 4x lepiej niż w Polsce. Tam w ogóle się obcokrajowców nie wpuszcza i mało tapicerek za dolarami nie porwali.:)
 • @chart 21:18:42
  Besarabia nazywa się MOŁDAWIĄ, nie bez przyczyny. Mówią po rumuńsku, a usiłowanie Rosji przekabacenia ich na swoją modłę przez wprowadzenie cyrylicy to czysta zagrywka mająca na celu zróżnicowanie narodu. Referendum można zrobić, ale kto ma je wykonać, skoro przy korycie są ci, którym nie pasuje referendum i strata koryta. To oni najwięcej kradną z Mołdawii, a to by się skończyło z chwilą wejścia do Rumuni. A co chcą jakieś mikroludki, koloniści, osadzani często przez cara? Muszą się dostosować. Świat, to nie sklep z republikami. A ruski nie mają tam czego szukać, chyba, że nam się należy pół Syberii?
 • @chart 21:18:42
  I tak jest, jak Gaugazi i inne mikronarodki chcą IŚĆ do Rosji to niech się spakują i papa! Ich tam jest tylko 25-30%.
 • @Muni 22:57:43
  "ale kto ma je wykonać, skoro przy korycie są ci, którym nie pasuje referendum i strata koryta"

  Oczywiście - ci, którzy chcą do Rumunii i UE, a nie chcą referendum. Oni obecnie rządzą w Mołdawii. Przeoczył to Pan, znawco spraw mołdawskich?
 • -------- Mołdawia --zażydzony Kiszyniów i biedny słowiański Lud
  --ZNAM MOŁDAWIĘ

  --świadomość świata ! prostych Mołdawian jest tożsama z świadomością post PGRoskich Polaków

  -HANDLARZE organów wytrzebili z NEREK -6/10 -zdrowych Mołdawian
 • @chart 10:12:20
  czyli w Mołdawii rządzą zwolennicy połączenia z Rumunią, ale nie mogą tego zrobić? Bo...?
 • @Muni 01:44:41
  Właśnie próbują. M.in. o tym jest ten tekst.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31