Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
869 postów 411 komentarzy

Zrozumieć kryzys

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy” Pawła Wawrzyńskiego - interesująca diagnoza przyczyn i okoliczności światowego i europejskiego kryzysy ekonomicznego, a także dlaczego nie możemy z niego wyjść dotychczas stosowanymi metodami.

 

Książkę, która kończy się uwagą [uwaga – SPOILER!], że skoro w ostatnim wielkim konflikcie Polska straciła 6 mln obywateli, a na przyszłość zostaje co najwyżej przygotować się tak, aby liczba ta była choć trochę mniejsza – trudno posądzić o nadmierny optymizm. Właśnie dlatego „Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy”  Pawła Wawrzyńskiego  warto przeczytać.

 

Autor nie ukrywa swych przekonań, choć też ich wprost nie nazywa. Z wyraźnego sceptycyzmu wobec antycyklicznych strategii polityki ekonomicznych łatwo zgadnąć liberała. W tym przypadku beznamiętne podejście do kryzysów, typowe dla monetarystów - okazuje się wyjątkowo atutem. Opis mechanizmów zachodzących przy okazji kryzysów w Argentynie, w Grecji i w Stanach Zjednoczonych, choć grzeszy może nadmierną prostotą – jest jednak dzięki temu jasną i przejrzystą prognozą tego co stanie się w najbliższych latach z Unią Europejską. Również socjologiczno-ekonomiczne podejście do religii nieco razi – ale zarazem dobrze dostosowuje się do współczesnych realiów.

 

Rzecz jasna streszczanie 165-stronnicowej książeczki mija się z celem, zresztą nie wszystkie jej wnioski wydają się równie celne, czy istotne dla polskiego czytelnika (jak choćby omawianie rosnącej przewagi imigrantów islamskich nad „starą” Europą). Już jednak założenie nieuchronnego marnego końca UE, być może całkiem martwej, być może ograniczonej do żałosnych resztek strefy euro i pogruchotanej gospodarki niemieckiej. Dla wszystkich wiążących wprost przyszłość Polski z przegranym projektem znanym jako „integracja europejska” to lekcja ważna, choć jeszcze ważniejsza wydaje się odpowiedź, której w książce brakuje – jaka mogłaby być alternatywa dla obecnie panującego systemu ekonomiczno-politycznego, a zwłaszcza do dominującego nastawienia samych jednostek, składających się (acz niechętnie...) na społeczeństwa świata zachodniego? Dla liberała odpowiedź na to pytanie po prostu istnieć nie może – bo albo wszystko wróci na dawne koleiny, a więc z punktu widzenia klasycznej ekonomii nie ma sensu łamać sobie głowy, albo powstanie coś zupełnie nowego, czego i tak nie umiemy sobie obecnie wyobrazić.

 

Tak czy siak „Postodobrobyt...” to rzecz wartościowa i przydatna, tłumacząca m.in. czemu ani liberalne, ani keynesowskie recepty nie wystarczają by pokonać obecny kryzys, a ponadto – jako prognoza, książka pozwala przynajmniej intelektualnie i mentalnie przygotować się na czekające nas dopiero perturbacje. Wnioski zaś – przyjdzie rzecz jasna czytelnikom wyciągać samemu.

 

Konrad Rękas

 

Paweł Wawrzyński Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy, Warszawa 2013 r., Wydawnictwo „VON BOROWIECKY”

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728