Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Dymisja kazachskiego rządu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Premier Seryk Achmetow podał się do dymisji, co zgodnie z konstytucją Kazachstanu oznacza dymisję całego gabinetu.

 

 

Achmetow  stanął na czele rządu we wrześniu 2012 r. Teraz zastąpił go  Karim Masimow, dotąd szef administracji prezydenta  Nursułtana Nazarbajewa, uważany za jednego z najbliższych współpracowników Ełbasiego, który kierował już radą ministrów republiki w latach 2007-2012 r. Z kolei Achmetow w nowym rządzie objął funkcję ministra obrony. Nowym szefem administracji prezydenckiej został  Nurlan Nigmatulin.

 

Obejmując urząd, zatwierdzony jednomyślnie premier Masimow tradycyjnie oświadczył, że „jedność obywateli Kazachstanu wokół prezydenta – jest kluczem do sukcesu, lepszej teraźniejszości i przyszłości naszego kraju”. Głównym celem gabinetu pozostaje też realizacja założeń strategii „Kazachstan – 2050”, zakładającej trwałe wprowadzenie republiki do grona 30 najszybciej rozwijających się i najsilniejszych gospodarek świata. - Zawsze pozostanę tylko i wyłącznie pomocnikiem Ełbasego! - zapewnił Masimow.

 

Rotacja na kierowniczych stanowiskach Kazachstanu wydaje się czysto kosmetyczna. Może jednak wiązać się z uparcie powracającymi spekulacjami odnośnie następstwa władzy po prezydencie Nazarbajewie. Powołanie na premiera najbliższego ostatnio współpracownika głowy państwa byłoby więc krokiem analogicznym np. do wezwania przez marszałka Piłsudskiego  pułkownika Walerego Sławka w 1935 r. Z tą rzecz jasna różnicą, że w przeciwieństwie do polskiego dyktatora – Ełbasy Kazachstanu wydaje się być na razie w pełni sił i władz umysłowych, a i Masimow to przecież raczej technokrata, nie zaś „najwierniejszy z wiernych”. Prezydent może więc po prostu chce jeszcze silniej ująć pełnię władzy w swoje ręce u progu procesów decydujących dla przyszłości integracji eurazjatyckiej. Prezydent Nazarbajew był wszak jednym z najbardziej zdeterminowanych w budowie wspólnoty gospodarczej, politycznej, ale i ideowej przywódców Unii Celnej.

 

Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031