Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

Uczmy prawdy!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Cerkiew greckokatolicka w Polsce bywa – niestety, narzędziem baderowskiej infiltracji naszego kraju.

 

 

Kształceni za polskie pieniądze alumni wracają na Ukrainę (albo co gorsza zostają w Polsce) umocnieni nie tyle w wierze i formacji duchowej – co utwierdzeni w skrajnie nacjonalistycznych przekonaniach politycznych. Inicjatywa lubelskich środowisk narodowo-patriotycznych i kresowych ma na celu położenie tamy temu zjawisku.

 

Zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu oparcie stosunków polsko-ukraińskich na Prawdzie i autentycznym pojednaniu o podpisywanie niniejszego Listu Otwartego i wysyłanie go do wskazanych adresatów:

 

Jego Ekscelencja Ks. Abp Dr Hab. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-105 Lublin


Ks. Dr Marek Słomka, Rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6, 20-950 Lublin

 

Konrad Rękas

 

 

Lublin, 11 lipca 2014 r.

 

 

Jego Ekscelencja

Ks. Abp Dr Hab. Stanisław Budzik

Metropolita Lubelski

 

Wielce Czcigodny

Ks. Dr Marek Słomka

Rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego

w Lublinie

 

 

Zwracamy się do Waszej Ekscelencji oraz do Czcigodnego Księdza Rektora w dniu szczególnym. Po raz kolejny w Dniu Pamięci Męczeństwa Kresowian nasze myśli, modlitwy, wspomnienia – także te najboleśniejsze, związane z tragedią najbliższych – biegną do nieszczęsnych ofiar ludobójstwa, jakiego w latach 1939-47 dopuszczali się nacjonaliści ukraińscy, mordujący bez żadnej litości i ze szczególnym okrucieństwem tysiące Polaków, Żydów, Ormian, Czechów, Rusinów, Ukraińców i innych mieszkańców Ziem Kresowych. W imię swej obłędnej ideologii – szowiniści prowadzili czystki etniczne, starając się zniszczyć wszelki ślad wspaniałego dorobku I Rzeczypospolitej – prawdziwej Matki dla wielu narodów, wyznań i religii.

 

W świecie znów zagrożonym wojną, zniszczeniem, wypędzeniami ludności i zbrodnią największą – morderstwem z nienawiści etnicznej, rasowej czy religijnej, musimy jednoczyć się wokół wartości takich jak Prawda, Miłosierdzie, Wybaczenie, Pojednanie. Są one ze sobą nierozerwalnie związane, a by wydały dobre owoce – muszą rozkwitać na wszystkich płaszczyznach ludzkiej aktywności, ze szczególnym uwzględnieniem procesów edukacji i wychowania. Dlatego tak ważne jest, by szczerości i umiłowania Prawdy uczyć zarówno młodych, jak i tych, którzy swą pracą wpływają na przyszłe pokolenia oraz stan ludzkiego ducha, niekiedy całych zbiorowości.

 

Piszemy do Wielebnych Księży właśnie jako do prowadzących chwalebną pracę nad formowaniem dusz i umysłów nowych duchownych, w tym także tych obrządku greckokatolickiego. Nie chcemy już wracać do bolesnych wydarzeń sprzed roku, gdy na stronie internetowej Greckokatolickiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie pojawiły się raniące serce Kresowian, szydercze artykuły „Wodewil i happening. Rzecz o pojednaniu” i „Wołyń. Ludobójstwo jako Nobel za cierpienie”, choć fakt ten pokazuje jak wiele musi zostać jeszcze zrobione, byśmy umieli wszyscy rozmawiać o sprawach tak poważnych bez naruszania uczuć i godności bliźnich.

 

Przede wszystkim jednak kieruje nami niepokój o przyszłość. Wierni obu wyznań, Polacy i Ukraińcy oraz inni mieszkańcy dawnych ziem kresowych – muszą zmierzyć się ze swoją historią, choćby najtrudniejszą. Muszą tę Prawdę przyjąć i posiąść umiejętność przekazywania jej dalej, niczym depozytu i zobowiązania wobec kolejnych pokoleń, że nigdy więcej podobne zbrodnie nie będą mieć miejsca. Dlatego więc jako inicjatorzy powstania w Lublinie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Kresach, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w katach 1939 – 1947 – zwracamy się do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa oraz do Jego Magnificencji Księdza Rektora z gorącym apelem o wprowadzenie do programu nauczania alumnów  Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie (ze szczególnym uwzględnieniem Greckokatolickiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie ) -zajęć obowiązkowych obejmujących genezę, przebieg, tło społeczno-ideowe oraz tragiczne skutki ludobójczych działań ukraińskich szowinistów na Kresach(ale także przecież na Lubelszczyźnie, południowym Podlasiu czy Podkarpaciu w obecnych granicach RP).

 

Głęboko wierzymy, że wspólne pochylenie się nad historią, uznanie win, ale i skrucha wraz z przebaczeniem – dadzą wymierne efekty w postaci autentycznego, a nie tylko deklaratywnego Pojednania, opartego o Prawdę, która ma wszak moc wyzwalającą. Błagamy, Czcigodni Księża – pozwólcie Prawdzie zwyciężać!

 

 

Z wyrazami głębokiego szacunku

 

Społeczny Komitet Budowy Pomnika

Ofiar Ludobójstwa na Kresach w Lublinie

 

Zdzisław Koguciuk

 

Konrad Rękas

 

 

KOMENTARZE

 • Ojcowie założyciele Ukrainy
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Geiser_Theodore_%28mons%29_Collection_Q45363.jpg
  Feldmarszałek von Hindenburg, generał Ludendorff a w środku marionetkowy dyktator Ukrainy hetman Pawło Skoropadski

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829