Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Ukraiński Chełm?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ukraiński rewizjonista i nacjonalista doradcą marszałka województwa lubelskiego.

 

Ekspertem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w zakresie finansowanego z tzw. „środków unijnych” projektu odtworzenia drogi wodnej E-40 - jest ukraiński profesor  Petro Sawczuk. Ten naukowiec z Politechniki w Łucku i radny tamtejszej rady miasta znany jest ze skrajnie nacjonalistycznych poglądów, a także publicznie deklarowanego rewizjonizmu, w tym żądania „przywrócenia do macierzy zachodniej Ukrainy”, czyli Chełma, Hrubieszowa i Krasnegostawu.

 

Lubelscy Kresowiacy są oburzeni aktywnością prof.  Sawczuka, który w Lublinie występuje jako ekspert i współkoordynator projektów realizowanych przez województwo lubelskie z udziałem strony ukraińskiej i białoruskiej. Sawczuk do niedawna reprezentował w radzie miasta Łuck „Batkiwszczyznę” ex-premier  Julii Tymoszenko, ostatnio jednak przeszedł do grupy „Patrioci Wołynia”, skupiającej m.in. skrajnych nacjonalistów, odwołujących się do tradycji  Stepana Bandery  i OUN/UPA. Czarę goryczy przelał jednak portal internetowy prof. Sawczuka, na którym w ostatnich dniach zamieścił on mapy Wielkiej Ukrainy z zaznaczonymi „sprawiedliwymi granicami” obejmującymi m.in. Chełm, Krasnystaw, Hrubieszów i Przemyśl”. - Nasi ojcowie ginęli za polskość tych ziem w walce z banderowcami, a teraz z samorządowych pieniędzy opłaca się ich następców – oburza się kpt.  Andrzej Szadura, jeden z animatorów ruchu kresowego w Lublinie. Środowiska patriotyczne zapowiadają protest i żądają od marszałka  Sławomira Sosnowskiego  (PSL) usunięcia prof. Sawczuka z listy ekspertów projektu E-40.

 

Protesty w tej sprawie można (a nawet należy) wysyłać na adres:

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego,

ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin.

 

Zbliżają się wybory samorządowe, a także nowy okres programowania funduszy, nazywanych w Polsce unijnymi, choć przecież pochodzących z polskich podatków i kredytów bankowych, które będą spłacać pokolenia Polaków. Byłoby z korzyścią dla kraju, żeby jeszcze przed jesienią ustalić, czy zdaniem włodarzy Lubelszczyzny wybierać będziemy (przynajmniej w Chełmie) Sejmik Województwa – czy może już deputowanych do Wierchownej Rady Ukrainy? A ponadto wart by zadbać, by pieniądze dzielone w Polsce – nie trafiały w ręce ukraińskich szowinistów. Jak wołała bowiem patriotyczna młodzież podczas lipcowych obchodów kresowych: „Banderowcy – precz od Chełma!”

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

  • Co tu komentować?
    Nakaz by zatrudnić takiego "profesóra" Sawczuka i jemu podobnych przyszedł zapewne z "Warszawki". Mam nadzieję że taka nachalna promocja postbanderowców odniesie odwrotny skutek i otworzy wielu Polakom oczy na to co sie dzieje. Szczególnie tych z terenów zagrożonych powrotem do "upowskiej macierzy"...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031