Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

Białoruś szansą Rosji?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie tylko w kontekście ostatniego zróżnicowania postaw Mińska i Moskwy wobec wojny handlowej z Zachodem i wojny na Ukrainie – bywam pytany czy jestem w stanie wskazać podstawową różnicę polityczną między Białorusią a Rosją.

 

W oparciu o zbierane w różnych okresach okolicznościach doświadczenia – sądzę, że tak.

Otóż na Białorusi najważniejsza jest decyzja prawitielstwa, a w Rosji – papier (ewentualnie, ale niekoniecznie jakąś decyzję poświadczający). Mówiąc obrazowo, Białorusini, czyli „Niemcy Słowiańszczyzny” kochają porządek, nie tylko na ulicach – ale i rozumiany jako ład polityczny. Liczy się więc czego władza naprawdę chce. To czego chce – zostanie uzyskane, a przeciwności zostaną pokonane, stąd istotna jest elastyczność, kreatywność i osiągania zakładanych celów. Wbrew pozorom nie kłóci się z tym znana postawa, że kluczowy jest „telefon do przyjaciela”, czyli zasięgnięcie opinii przełożonych odnośnie niekiedy najdrobniejszych ustaleń. Dla Białorusina liczy się wola cara, niekoniecznie jej formalny wyraz.

 

W Rosji inaczej. Tam car w zasadzie powinien mieć pisemne zaświadczenie, że jest carem (koniecznie z numerem identyfikacyjnym, bez takiego numeru nawet prezydent Federacji jest osobą co najmniej podejrzaną!). Inaczej car mógłby sobie wyjść z Kremla i napytać wielu problemów już przy samym spacerze do odległego o 200 metrów GUM-u. Rządzi papier. Bumaga z pieczatią jest ważniejsza od tego, co jest na niej napisane, co zaświadcza i do czego teoretycznie powinna służyć.

 

Czego dowodzi odnotowana przyczynkarsko różnica? Pewnego elementu konstytuującego obie państwowości, a poniekąd i obie nacje słowiańskie. Białoruś wzięła sobie z przekazanego via Bizancjum dziedzictwa rzymskiego czynnik władzy, autorytetu, teleologii polityki. Ich emanacją jest Przywódca – dziś uosobiony w  Aleksandrze Łukaszence. Rosja (może jako nieco starszy ethnos?) zachowała dla siebie formę, procedurę – i rządy biurokracji, paraliżującej przebudzenie tego imperium. Jego szansą pozostaje więc odmłodzenie, białorutenizacja.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • @
  ""Białorusini, czyli „Niemcy Słowiańszczyzny” "

  Czy może wie Pan kto nazwał tak Białoruś?
 • Białoruś szansą Rosji?
  Rosja już wybrała. [co prawda do grudnia jest zawieszona w Radzie Europy, ale to nic nowego już bywała i zawsze wracała do żydowskiej Rady]

  //Rozmowy te zaowocowały przyjęciem w maju 2004 roku kolejnego Protokołu dodatkowego do Konwencji (Protokół nr 14). Jego wejście w życie uniemożliwiała przez kilka lat Rosja, która jako jedyne państwo członkowskie Rady Europy odmawiała jego ratyfikacji, podnosząc wątpliwości prawne co do proponowanych zmian, wskazując także na antyrosyjskie nastawienie Trybunału. W roku 2009 stanowisko Rosji uległo zmianie, a procedura ratyfikacji w tym kraju została wznowiona. 18 lutego 2010 Minister Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej złożył Radzie Europy dokument ratyfikacyjny, a 1 czerwca 2010 roku Protokół 14 ostatecznie wszedł w życie[1].//
 • @Stara Baba 00:51:24
  Biala Rosja albo Lukaszenkawszczyna jak to ludzie powiadaja - jest niepodleglym regionem Rosji, a wedlug Centralnej Agencji KGB jest duzym sprzedawca uzbrojenia, imperium diabelskiego bastionu totalitaryzmu, siedliskiem sredniowiecznego teokratieja Aliaksandra, to absolutna monarchia przyszlego Jagiellona na tronie Rzeczpospolitej Dwojga Narodow, jest to dyktatura i zagrozenie swiatowej demokracji i przybrana ojczyzna bialoruskiego robotnika fabrycznego znanego jako Lee Harvey Oswald, ktory probowal podwazyc ustalenia Komisji Warrena w sprawie JFK ale zostal odstrzelony na miejscu.
 • @Schwarz 17:34:15
  Hmmmm... coraz bardziej zaczynam ich lubić.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930