Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

„Spływaj, Korwinie!”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie chcą promocji ani pieniędzy dla regionu, bo boją się JKM.

 

Projekt odbudowy drogi wodnej E-40 (wraz z powstaniem kanału Wisła-Bug) jest jednym z głównych przedsięwzięć realizowanych z udziałem samorządu województwa lubelskiego w ramach transgranicznych programów współpracy z Białorusią i Ukrainą. Tymczasem zamiast pomagać w jego realizacji – władze wolą prowadzić walkę polityczną, byle tylko im przypadł cały ewentualny splendor z sukcesu.

 

Szansa dla regionu

 

Pomysł połączenia systemów rzecznych Bałtyku i Morza Czarnego ma wielu gorących zwolenników, stanowi jednak konkurencję dla inwestycji promowanych m.in. przez Niemcy i Czechy. Ze względu na wartość tranzytową, ale także korzyści dla gospodarki wodnej oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – władze Lubelszczyzny były naciskane przez środowiska gospodarcze i naukowe, by włączyć się do inicjatywy strony białoruskiej i ukraińskiej. Projekt znalazł finansowanie europejskie, rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji i opracowań planistycznych. Całość wkomponowywała się w ogólnopolskie akcje na rzecz rewitalizacji Wisły, zaś na na gruncie lubelskim poparcie dla idei odbudowy E-40 zgłosił m.in. europoseł  Mirosław Piotrowski. I już to spotkało się z gniewną reakcją samorządu województwa, w którym za sprawy rzeczne i środowiskowe odpowiada PSL. Im więcej zaczęło pojawiać się sojuszników – tym ludowcy byli bardziej niezadowoleni.

 

Szansa na promocję

 

Z czasem było tylko gorzej. Partnerzy projektu z zachodu i północy polskiej zaproponowali prezentację idei odbudowy E-40 na forum europejskim, by wzmacniać lobbing i wyprzedzać konkurencję, a także budować klimat dla przedsięwzięcia obliczanego wszak na dziesięciolecia. W Parlamencie Europejskim 14 października zorganizowana ma zostać publiczna prezentacja, wraz z sesją popularno-naukową oraz wystawą tematyczną. I można by się tylko cieszyć – gdyby nie drobiazg. Patronem akcji zorganizowanej przez renomowaną firmę Herman und Donald mec.  Andrzeja Dolniaka  jest m.in. europarlamentarzysta i lider Kongresu Nowej Prawicy –  Janusz Korwin-Mikke.  I właśnie o niego wybuchła cała awantura.

 

Bojkot szansy

 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, Zarząd Województwa Lubelskiego podjął interwencję w Komitecie Zarządzającym Projektem (zależnym od udziału i funduszy przekazywanych za pośrednictwem samorządu), by imprezę... zbojkotować. I to jawnie tylko ze względu na patronat Korwin-Mikkego - „w związku z bojkotem medialnym, którym objęty jest poseł do PE J. Korwin-Mikke, co poddaje w wątpliwość korzyści płynące z promowania projektu na wydarzeniu przez niego organizowanym (...)” zmuszony był napisać menedżer projektu,  Nikołaj Kotecki. - Ja nie wiem, czy taki bojkot faktycznie ma miejsce – zastrzega  Beata Górka, rzeczniczka lubelskiego marszałka. Dlaczego więc postawiono Komitet Zarządzający pod ścianą? - Nie wydaje mi, żebyśmy to my naciskali... - wije się pani rzecznik. Również marszałek  Sławomir Sosnowski  (PSL) zwala całą winę na partnerów. Tyle tylko, że im kontrowersje z polskiej sceny politycznej są raczej obce, a nawet – zwłaszcza na Białorusi, Korwin-Mikke cieszy się raczej pewną popularnością i uznaniem za swój niezależny osąd sytuacji i polityki tego kraju. - Inicjatywa bojkotu wyszła z Lublina – potwierdziliśmy nieoficjalnie w Brześciu.

 

Rezygnacja z szansy na prezentację w Brukseli tylko dlatego, że nie organizują jej PSL-owcy jest kolejną już wpadką przy realizacji E-40 po opisywanej już przez nas aferze z jednym z ekspertów projektu, prof.  Petro Sawczukiem, aktywnym członkiem antypolskich organizacji nacjonalistycznych na Wołyniu. Widać lubelskim realizatorom jeśli nawet zależy na promocji – to wyłącznie negatywnej.

 

Konrad Rękas

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930