Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Wybory bez wyboru

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Parę dni temu opisując przedwyborczą sytuację w Mołdawii napisałem, że Zachód wygrać tę elekcję po prostu musi. I tak też się stało.

Po prosto ordynarnie wyeliminowano opozycji, przez niedopuszczenie do wyborów partii PATRIA, co zmusiło jej lidera,  Renato Usatego  do ucieczki z kraju.

 

Zabawne, że o docelowym wciągnięciu Mołdawii na listę krajów "demokratycznych, prawoczłowieczych i praworządnych" poprzez wchłonięcie do UE - ma decydować coś tak krańcowo różnego od deklaratywnej choćby demokracji...

 

Na wynikach wyborów zaważyło też faktyczne uniemożliwienie głosowania blisko milionowej diasporze mołdawskiej w Rosji, dla której utworzono trzykrotnie mnie punktów głosowania, niż było to wymagane i zapowiadane. Wreszcie na wynik wyborczy Partii Komunistów Republiki Mołdawii wpływ miał konflikt wewnętrzny i ostateczny rozłam, zakończony samodzielnym startem Partii Komunistów Reformatorów, która uzyskała wprawdzie 5-procentowe poparcie, jednak nie przekroczyła 6-procentowego progu.

 

Teraz następny krok należy w szczególności do Gagauzów, którzy na temat swojej przyszłości w obrębie tak spacyfikowanej Mołdawii lub poza jej obrębem będą zastanawiać się m.in. przy okazji konferencji podsumowującej 20-lecie Autonomii, zwołanej na 12. grudnia w Komracie. Na pograniczu Naddniestrza i Ukrainy pojawiają się też zwolennicy powstania Besarabskiej Republiki Ludowej, obejmującej przynajmniej część Mołdawskiej ASSR, która nie znalazła się w obecnych granicach Republiki, Naddniestrze właśnie oraz północną część Mołdawii.

 

Czy więc Mołdawię czeka wariant ukraiński, czy też jest jeszcze najmniejsza choćby szansa na powołanie rządu centrolewicowego, opartego o współpracę komunistów i demokratów, gwarantującego faktyczne uspokojenie sytuacji wewnętrznej, reformy administracyjne i pozostawienie wyboru geopolitycznego w rękach samych Mołdawian, a nie biurokratów i sprzedajnych sądów?

 

Mój komentarz dla związanej z Hezbollahem   Aletejah TV Europe:

 

https://www.youtube.com/watch?v=xmjLK0K6Wh4

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031