Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
963 posty 508 komentarzy

Nieuczyniony krok

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Uczestników protestów przeciw wizycie prezydenta Ukrainy pytalno natrętnie co myślą o wczorajszym przemówieniu Poroszenki, czy nie jest ono "krokiem w stronę pojednania" i wybaczenia. Życie odpowiedziało najlepiej na te niedwuznaczne sugestie.

 

 

Oczywiście, można by wrócić do kwestii historycznych, do przypomnienia, że pamiętny „List biskupów polskich do niemieckich” powstał w określonym kontekście – społecznym, religijnym, etycznym, wreszcie politycznym. Abp  Bolesław Kominek  inspirując tamto orędzie miał na uwadze także starania władz o ostateczne uznanie granicy polsko-niemieckiej, jak i zabiegi. ks. prymasa Wyszyńskiego o regulację statusu organizacyjnego Kościoła na Ziemiach Zachodnich. Arcybiskup wrocławski znał memorandum z Tybingi, widział pielgrzymki młodych Niemców do miejsc, w których ich ojcowie popełniali zbrodnie (co wówczas nie kojarzyło się wyłącznie z holocaustem...). Polacy z kolei znajdowali się w czasie wyjątkowym, jaki stanowiła Wielka Nowenna Tysiąclecia. Tak, to był dobry czas na wybaczenie i zrozumienie (choć przecież wiele problemów pozostało nierozwiązanymi).

 

A jak jest w relacjach polsko-ukraińskich? Czy  Petro Poroszenko  uderzył się w piersi za zbrodnie UPA, czy wrócił do linii propagandowej gloryfikowania zbrodniarzy? Czy formacje banderowskie faktycznie są marginesem (jak prezentuje się to w mediach III RP), czy też stanowią znaczącą siłą ukraińskiego parlamentu? Czy wreszcie Kościół uniacki działa na rzecz prawdziwego pojednania, czy też abp.  Ihor Woźniak i inni hierarchowie są aktywnymi piewcami chwały  Bandery? Już pomijając oczywistą kwestię nierównoprawności win, niemożność zestawienia ze sobą planowanej i przeprowadzonej z wyjątkowym okrucieństwem zbrodni ludobójstwa – z jakimikolwiek innymi, nawet krwawymi aspektami wojny. Mówiąc prościej – nie ma komu, ani nie ma podstaw do wybaczania, choć byłoby czego...

 

Ponadto, żeby było wybaczenie, musi najpierw być skrucha, żal, postanowienie poprawy. Przede wszystkim jednak musi być szczerość.  Czy Poroszenko zdobył się, by podejść do Kresowian wołających w Lublinie o prawdę? To byłby ten krok, którego ostatecznie zabrakło.  Ba, szef kijowskiej junty nadal konsekwentnie chował się przed prawdziwymi problemami w polsko-ukraińskich stosunkach. Terminarz spotkań wielokrotnie zmieniano, z agendy usuwano wszystkie miejsca, w których Poroszenko mógłby zobaczyć pikietujących Kresowian i narodowców. Nawet rzekomo otwarte spotkanie ze studentami – zostało zorganizowane przy drzwiach... zamkniętych. Spod lubelskiego Centrum Kultury rozczarowani odchodzili nawet ukraińscy studenci, którzy chcieli tylko zobaczyć kto nimi teraz rządzi. A kiedy niezrażeni protestujący dotarli ostatecznie pod CK – próbowano „dyskretnie” zasłonić ich busami ukraińskich mediów.

 

Poroszenko nie podszedł do Kresowian, ale chociaż w swej limuzynie siedział między dwoma osiłkami w kominiarkach – nie mógł nie słyszeć okrzyków „Wołyń pamiętamy!” i nie zauważyć transparentów „UPA = SS”, „OUN, UPA. Mordercom hańba – nie chwała”, „To było ludobójstwo”. Ślepych udawali natomiast politycy III RP. Już w pierwszym kwartale 2015 r. do Lublina przybędzie 18 ukraińskich oficerów stanowiących kadrę tzw. „Międzynarodowej Brygady- LITPOLUKRBRIG”. Tak oto marzenie UPA o wojsku ukraińskim na Lubelszczyźnie i Ziemi Chełmskiej – stanie się faktem.

 

Z kolei środowisko centroprawicowe, na czele z miejscowym aktywem Polski Razem (obecnie w koalicji z PiS) chciało uhonorować ukraińskiego gościa odsłaniając w ekspresowym tempie – za to z naruszeniem prawa, tzw. „pomnik ofiar Wielkiego Głodu”. Równolegle zaś wszystkie główne siły polityczne – sabotują powstanie monumentu upamiętniającego pomordowanych w czasie Rzezi Wołyńskiej. Tak oto, jak zresztą wielokrotnie ostrzegaliśmy – instrumentalnie wykorzystywany „antykomunizm” daje banderowcom świadectwo politycznej poprawności – no bo „co z tego, że dopuścili się ludobójstwa, skoro wcześniej w Związku Sowieckim ludzie umierali z głodu?!”. Tak się to wciska w głowy Polakom, jakbyśmy mieli cokolwiek wspólnego ze stalinowskim rozkułaczaniem i kolektywizacją i jakby tamto cierpienie  wschodnich  Ukraińców – w jakikolwiek sposób rozgrzeszało bestialstwo ich  zachodnich  pobratymców...

 

Wizyta Poroszenki w Polsce to cyrk na potrzeby polskiej i ukraińskiej widowni.  Polakom ma osłodzić fakt, że dyplomacja III RP przy wszystkich rozstrzygnięciach w sprawach wschodnich siedzi w przedpokoju. Przed Ukraińcami – odegrano show międzynarodowego uznania dla junty w sytuacji, gdy jej szef nie jest już nawet mile widziany w Brukseli, jako przyczyna kłopotów gospodarczych i wojny handlowej z Rosją, w którą Europę wciągnęli Amerykanie. Jak zwykle więc – polityczna Warszawa wykonuje pokornie polecenia Waszyngtonu, bez większego związku z polskimi interesami i racją stanu. I dlatego tej radosnej atmosfery spotkań jednych amerykańskich wasali z drugimi nie mieli prawa zakłócać ani Kresowianie ze swymi wypominkami, ani przeciwnicy wojny z ostrzeżeniami. Ale że jedni i drudzy nie odpuścili – to postarano się, aby nikt ich głosu nie usłyszał.

 

Konrad Rękas

https://www.youtube.com/watch?v=YtvOvfVntD8#t=500

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • żydo-banderowcy razem z żydo-ukraińcami w sejmie !!
  Słowianie ! żydo-banderowcy razem z zydo-ukraińcami witają sie !!
  żydo-knesejm ! wszyscy spazmu dostał na widok żyda Patroszenki !!
  !
  Słowianie ! to ich dzieło !
  https://www.google.pl/search?newwindow=1&espv=2&tbm=isch&q=rze%C5%BA%20wo%C5%82y%C5%84ska%20tortury&revid=484733393&ei=RPoXVPzPNcevPKXjgagJ&ved=0CCIQsiU&biw=1280&bih=647

  Słowianie ! Jeszcze słychać w uszach krzyk mordowanych kobiet jeszcze słychać straszliwe jęki konających kobiet dzieci bez oczu bez nóg bez rąk ! bo im dzicz ukraińska na żywca wydłubywała oczy !! czy piłą do drewna obcinali im nogi ręce !!!
  !
  Bracia Słowianie ! żydo-chazarstwo w Polsce to V kolumna żydowskiej mafii globalno-judaistycznej !! TO ŚMIERTELNI WROGOWIE POLAKÓW

  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin lach ! żydzi wynocha do Izraela ! Polska to Słowiańsko-lechicki kraj !!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031