Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Nie chcemy konsula – banderowca!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zaczęło padać 10 minut przed zaczęciem pikiety pod Konsulatem Ukrainy w Lublinie. Przestało – 10 minut po jej zakończeniu.

 

- Niebo też płacze nad głupotą władz III RP, a ciemnych chmur banderowskiego zagrożenia nad Polska nie rozgoni, niestety żaden wiatr... - komentowali uczestnicy manifestacji przeciw mianowaniu konsulem w Polsce Wasyla Pawluka, jednego z liderów szowinistycznej SWOBODY.

 

- To naplucie w twarz Polakom. To jedna z wielu zniewag, jakie od miesięcy, a nawet lat znosimy z rąk władz w Kijowie, przy całkowitej bierności, a nawet akceptacji kolejnych rządów III RP. Powtórzone niedawno honory dla Bandery i Szuchewycza; cześć oddana przez Wierchowną Radę Ukrainy Diaczence, katowi Warszawy; nazistowskie emblematy banderowskich batalionów, walczących w wojnie domowej, których członkowie odzyskują siły w polskich szpitalach; potraktowanie jak pętaka prezydenta Komorowskiego (który sam się o to prosił) i ogłoszenie OUN/UPA narodowym dziedzictwem współczesnej Ukrainy, a teraz przysłanie Pawluka, to pasmo hańby i dowód, że w takich warunkach o prawdziwym pojednaniu i wzajemnym szacunku mowy być nie może – mówił Konrad Rękas, organizator pikiety. Z kolei dr Mateusz Piskorski, lider partii ZMIANA podkreślił, że nominację Pawluka można zestawić z przysłaniem przez Berlin w charakterze dyplomaty czynnego neonazisty. - Wierzę, że także lubelscy samorządowcy, którzy przecież mogą pozwolić sobie na chociaż odrobinę komfortu niezależności od jednostronnej narracji warszawskiej po prostu zbojkotują nowokreowanego konsula, nie zapraszając go na żadne wydarzenia poza konsulatem. Niech Pawluk poczuje, że jest persona non grata w Lublinie, na Lubelszczyźnie, w Polsce – uważa Piskorski.

 

Niestety, nadzieje te wydają się płonne. Ze zdecydowaną krytyką zastrzeżeń Kresowian wystąpił przewodniczący Rady Miasta Lublin, Piotr Kowalczyk, zadeklarowany zwolennik wspierania ukraińskich nacjonalistów. To jego „zasługą” jest blokowanie inicjatyw zmierzających do upamiętnienia w Lublinie ofiar Rzezi Wołyńskiej, to on – dla swoich towarzysko-biznesowych kontaktów z ukraińskimi nacjonalistami gotów jest wystąpić przeciw pamięci pomordowanych na Kresach. Od decyzji Kowalczyka zależy wprowadzenie pod obrady Rady Miasta uchwały o budowie w Lublinie Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez banderowców – i na razie zgody na spełnienie oczekiwań Kresowian, wspartych blisko 2.000 podpisów zebranych pod obywatelskim projektem, ze strony władz miasta nie ma.

 

- Pawluk jest następcą i czcicielem bandytów, którzy nożami i siekierami zarzynali Polaków. Czynnie sprzeciwiał się oddawaniu świątyń katolikom, uniemożliwiał powstanie Domu Polskiego we Lwowie. Jeśli naprawdę chce pojednania, niech wyjedzie z Lublina, zrzeknie się nominacji, pojedzie na groby polskie na Wołyniu i tam w imieniu swych „herosów” poprosi o rozgrzeszenie Boga, historię i te prochy leżące tam bez krzyży – podsumował Rękas.

 

A niebo nad Lublinem było coraz ciemniejsze...

KOMENTARZE

 • STOP BANDERA
  Warszawa i Kijów razem plują nam w twarz.
 • Oszku...
  Daję 5. Ale wolałabym, żeby życie nie tworzyło potrzeby oceniania postów tego typu... Boszsz... na co to przyszło... Ukłony dla uczestników demonstracji.
 • są rzeczy , o których się filozofom nie śniło
  Oj tam! Oj tam! Nie ma co "z byle powodu" moknąc na deszczu . "Siebie , ku gwałtowniejszej chowajmy potrzebie" - tzn. gdy Pan Konsul Kawalerem Orderu Orła Białego zostanie.
 • Mam
  Man nadzieję że ktoś tego śmiecia banderowskiego jednak wywali z Polski.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031