Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
825 postów 396 komentarzy

Kirgistan już, dalsza integracja wkrótce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Eurazjatycka Unia Gospodarcza już oficjalnie większa.

 

Podczas posiedzenia Rady Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, czyli nieformalnego szczytu przywódców Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Armenii – oficjalnie zmieniono Traktat konstytuujący wspólnotę z 29 maja 2014 r., ostatecznie już przyjmując w jej skład Kirgistan. Zapowiedziano także dalsze zacieśnianie współpracy ekonomicznej państw członkowskich.

 

- Integracja eurazjatycka dowiodła swojej efektywności – podkreślał prezydent Władymir Putin  wskazując m.in., że wzajemna wymiana handlowa w ramach EUG osiągnęła już wartość 20 mld dolarów, poprawiła się także struktura handlu – wzrósł udział sektora wysoko przetworzonego, maleje wymiana surowcowa (spadek z 40 do 28 proc.). - W latach 2015-16 priorytetem będzie uzgodnienie wspólnych celów makroekonomicznych wzrostu i poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej – tłumaczył W. Putin. Zasugerował przy tym, że należałoby rozważyć możliwość ściślejszej współpracy w dziedzinie polityki walutowej.

 

Z kolei prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew  w swym wystąpieniu wyliczał spełnione przez republikę wymogi wspólnotowe, zaznaczył też postępy w dostosowywania prawa nowych i starych państw członkowskich. Przywódcy Unii zgodnie wskazali na symboliczny charakter zawarcia porozumienia w przededniu Dnia Zwycięstwa, wspólnego święta wszystkich krajów postsowieckich (i nie tylko ich...).\

 

Kirgistan musiał faktycznie przejść nie tyle bolesny, co przyspieszony proces dostosowawczy do wymogów EUG. W przeciwieństwie jednak do standardów i procedur znanych choćby z rozszerzania Unii Europejskiej – chodziło jedynie o ułatwienia dla budowy wspólnego obszaru celnego, wzajemnej wymiany handlowej i działalności gospodarczej. Rozszerzenie Unii to także krok polityczny, będący wprawdzie spodziewanym uwieńczeniem dłuższego projektu, jednak i tak znaczący w obecnej sytuacji międzynarodowej i wzmacniający całą wspólnotę eurazjatycką. Wypada mieć nadzieję, że kiedyś w przyszłości któryś kolejny 8/9 maja – stanie się podobnym zwycięstwem także dla Polski.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930