Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

Premier Kukiz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tylko ten jeden zabieg może ustrzec nowy ruch protestu przed Jarosławem Kaczyńskim i Grzegorzem Schetyną. Jeśli chce jednocześnie zachować wiarygodność, jak i spełnić głód skuteczności - Paweł Kukiz musi stanąć na czele następnego rządu RP.

 

 

Piosenkarz (nie lubi, gdy się tak o nim dziś pisze, a niby czemu, przecież to coś jak poeta – a ci od wieków naprawdę rządzą Polakami...) mógłby pójść tropem  Symeona II, nie powtarzając jednak błędów ex-monarchy, który przez cztery lata ze zmiennym szczęściem był premierem Bułgarii. W każdej innej konfiguracji – czy to wchodząc do gabinetów formowanych z decydującym głosem PiS, czy PO,  Kukiz  jest skazany na rolę konsumowalnej przystawki, albo na uwiąd i rozpad ruchu, od którego elektorat może po niepełnej kadencji odpłynąć w kierunku nowych „oburzonych”.

 

Nie wdając się w nadmierne gdybanie – Lista Kukiza faktycznie ma szanse znaleźć się w Sejmie i być w nim siłą znaczącą. Wbrew pozorom jednak tego typu formacja nie jest skazana na jedną tylko „koalicję zmiany”, co próbują już dziś wymusić udający analityków propagandyści „prasy niezależnej”. Warto bowiem pamiętać, że po pierwsze – blisko 40 proc. wyborców Kukiza poparło jednak  Bronisława Komorowskiego, a rekrutujące się spośród „rozczarowanych Lemingów” środowisko to wcale nie pali się do bezkrytycznego włączenia w projekt „IV RP” a'la  Kaczyński. Ponadto bezpośrednie zaplecze Kukiza to m.in. dawni centroprawicowcy z okolic Polski Plus i Polski XXI, nauczeni zdrowego dystansu wobec PiS. Naturalna skłonność samego lidera, czy patriotyczny sztafaż  łączący (pozornie!) kukizowców z centroprawicą - wcale więc nie muszą wygrać z doświadczeniem i ostrożnością, każącymi się strzec Danaów nawet jeśli przyniosą tak wspaniałe dary, jak tekę wicepremiera, resort rybołówstwa i wiceministerstwo komunikacji (co pewnie będzie stanowić całość pierwotnej oferty koalicyjnej PiS).

 

Tanio d... nie dać

 

Kukiz będzie działał pod presją aktywu, domagającego się szybkiego skonsumowania sukcesu (zanim poparcie opadnie), ale i pod naciskiem wyborców oczekujących przede wszystkim zachowania twarzy i niesprzedania się idola. Oba punkty widzenia powinno zadowolić twarde stanowisko „tanio dupy nie damy!”, czyli postawienie warunku zaporowego: oddanie jedynej funkcji dającej szansę na względną niezależność i forsowanie oczekiwanych kierunków politycznych. Nawet, gdyby się nie udało – to w przypadku Kukiza lepiej przecież spaść z wysokiego konia, niż dać się zagłaskać w szambie, jakim może być nowy rząd po prostu zarządzający masą upadłościową III RP?

 

Na szczęście Kukizowi udało się już uniknąć pierwszej pułapki, w którą niegdyś wciągnięto w analogicznej sytuacji  Leppera, tj. nie udzielił bezpośredniego wsparcia  Andrzejowi Dudzie  w II turze wyborów prezydenckich. Jest to przecież polityczny elementarz –  nigdy nie wolno „oddawać poparcia”, bo raz, że wyborca może się obrazić, a dwa – może uznać, że skoro wszystko jedno, czy głosuje na kandydata A., czy na kandydata B., któremu go oddano – to zostaje B., co będzie tak często zmieniać...

 

Bez (nadmiernego) pośpiechu

 

Oczywiście ważny jest czynnik czasu. Ciąg KPN-Samoobrona-Palikot  (poniekąd również Unia Pracy) wywiera presję bodaj jeszcze poważniejszą „cholera, mamy tylko jedną kadencję!” (co jest o tyle nieprawdą, że dwie pierwsze partie aż dwa razy samodzielnie były w Sejmie, po czym popełniały samobójstwo). Ale mimo tego pośpiechu – przecież nie ma przymusu, by do rządu wchodzić za szybko! Więcej – w przypadku np. partii Leppera jej upadek przyniósł samobójczy powrót do rządu Kaczyńskiego, który i potwierdził oburzenie elektoratu „zdradą”, i utrwalił resztę wyborców w przekonaniu, że skoro zostali oddani PiS-owi, to już mogą przy nim zostać, skoro to to samo...

 

Mogą się też pojawić różne konfiguracje koalicyjne, do których nie ma się co pchać z czapkę śliwek, pomysły rządów mniejszościowych (wszak pewnie tylko wybuch jądrowy powstrzyma prezydenta Dudę przed powierzeniem misji tworzenia rządu Kaczyńskiemu). To wszystko Kukiz powinien przeczekać – i trwać przy podstawowym warunku: on premierem – albo nowe wybory!

 

Do czasu - milczeć

 

Na razie jednak droga do takich układanek daleka. W całej Polsce powstają „ruchy Kukiza”, nijak nie można się połapać czyja racja jest raćsiejsza i kto (ktokolwiek...) ma dziś prawo wypowiadać się w imieniu Numeru Trzeciego prezydenckiej elekcji. Sam Kukiz zapowiada decyzje i ruchy organizacyjne na koniec czerwca, wcześniej mają pojawić się „rzecznicy” w regionach, jednak konsekwentnie kręgi sztabowe studzą pęd do budowania struktur. „Masz pięć osób w gminie? Super, jesteś na naszej liście. Ale nie daje ci do żadnych uprawnień, nie możesz z tym lecieć do prasy i wypowiadać się w naszym imieniu publicznie” - słyszą pospieszający prace organizacyjne. Pojawia się pomysł prawyborów - pewnie z kręgu dawnych członków PO, którzy jednak powinni pamiętać, że w 2001 r., u zarania ich partii projekt ten zakończył się przywożeniem przez miejscowych producentów żelatyny dwóch zmian z fabryki autokarami na lokalne głosowania, w efekcie czego centrala musiała listy ustalać ręcznie... Inne hasła – to alfabetyczne listy kandydatów; na kolejnych jedynie słusznych zebraniach pojawiają się dobrze znane twarze spadów z centroprawicy, czy sierot po Palikocie. Tylko czekać, aż usłużne media zaczną na takie spotkania wysyłać pedofili, gangsterów i zwykłych wariatów, byle tylko ładnie wypadli na ilustracjach do tekstów pod hasłem „oto kto stoi za Kukizem!”.

 

Faktycznie jednak, każdy chce się załapać – a Kukiz, co nietypowe u niego – milczy. I oby tę metodę działania zachował także po ewentualnym wejściu do Sejmu i przy rozmowach na temat udziału we władzy.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • Wszystko jedno...
  Wygląda na to,że wszystko jedno,czy Kukiz czy Kozioł z seralu "Ranczo".
  I tu i tam tajemnicze siły zorganizowały poparcie i wyniosły na wyżyny
  tych,pożal się Boże,polityków.
 • Autor
  Wczoraj na portalu Stan Tymiński pytał: "komu służy Duda?"
  Osobiście nie mam wątpliwości co do prezydenta elekta i jego posług.
  Gdyby natomiast zadać pytanie - komu służy Kukiz, to odpowiedź nastręczyłaby mi więcej problemów niż w przypadku Dudy.
  Zapytam więc Pana, czy uważa Pan, ze Kukiz kieruje się jedynie pobudkami patriotycznymi, bo za takie należy uznać chęć naprawy państwa, czy jednak jest on kolejna marionetką, animowaną przez... No właśnie, przez kogo?
  Taki Braun np. utrwala opinię, że Kukiz jest graczem z "układu wrocławskiego", czyli ni mniej ni więcej, jak z otoczenia pana Schetyny.
  Zakłada Pan taką ewentualność?
  Uważam także, że przy tego typu dywagacjach nie należy pomijać nowo powstałego ugrupowania Balcerowicza, które w mojej opinii odegra w wyborach parlamentarnych niemałą rolę, choć uważam, że to nie postać Balcerowicza, a pana Petru będzie medialnym wizerunkiem nowej partii, której zadaniem będzie wykorzystanie takich osobliwości na politycznej scenie, jaką jest Paweł Kukiz. Rosnący wzrost poparcia dla Nowoczesnej PL może sugerować, że ta partia osiągnie niezły wynik w wyborach parlamentarnych. Gdy dodamy do tego zwolenników Kukiza oraz sieroty po PO i całej reszcie swołoczy, to wydaje mi się, ze powstanie ugrupowanie posiadające realne szanse na sięgnięcie po władzę i samodzielne jej sprawowanie.

  Pozdrawiam!
 • Bzdety
  Bzdety człowieku serwujesz. Zamiast bredni, jak to Kukiz powinien zostać premierem przybliż łaskawie program tego człowieka i powiedz jacy ludzie wejdą z nim do sejmu. Bez tego gadki na temat czy Kukiz powinien zostać premierem czy lepiej papieżem o kant d.y potłuc.
 • @Nathanel 16:21:17
  ...jak również @kodemajster - ale czy ja gdzieś pisze, że Paweł Kukiz powinien zostać premierem, bo to będzie dla Polski zbawienne, albo przeciwnie, fatalne? Mnie interesuje tylko co powinien zrobić ze swojego punktu widzenia, jako lider ruchu politycznego, żeby uniknąć pułapek zabójczych dla poprzedników.

  Interesuje mnie więc technika polityki, a nie jej "słuszność", bądź jej brak.
 • POKAŻ MI KOGO KUKIZ MA NA MINISTRA ZDROWIA? KOGO DO ZARZĄDU NFZ?
  Czy Kukiz jest za kamerami w szpitalach? Czy Kukiz rozwikła aferę na Kolskiej, aferę EKUZ i aferę ołówkową?
  Starannie monitoruję ten temat i na razie powiem - że wiem czego szukać i o co pytać. Jestem ekspertem.
  :)
  Uważajcie ludzie. W końcu jesteście pacjentami. Wszyscy.
 • Jakie wybory...co za wybory:-))))
  Ponad 50 procent Polakow nie wzielo udzialu w farsie nie po raz pierwszy.... ale od lat. To powazny elektorat czekajacy na swego elekta!
  Mapka wyborcza Polski narzucana nam jest wizualnie i propagandowo od kilku lat tylko po to, zeby przyzwyczajic do podzialu Polski...do tego dorabia sie teorie wojny polsko-:polskiej:"...ludnosci naplywowej ,a tubylczej- tudziez wszystkie inne wemmpstrembzdrem do powtarzania dla gawiedzi wymyslone, zeby wygladala na madrzejsza niz jest....
  Robia to od slynnego..czekajta na Godota..co zreszta zmienilo sie na godota- ze czekota, czy- jak nie europa to co- bialorus....etc emmpstrem bzdrem,,,
  Prawda jest jedna..w tej chwili otworzylo sie okno mozliwosci....mozliwosci skupienia sie calej plejady rozbitych w puch narodowo patriotycznych ugrupowan wokol czegos, co jest w stanie zjednoczyc tak rozbitych Polakow....
  Oczywiscie to moderatorzy UKLADU przewidzieli i wynikiem tych ich przewidywan byl i jest Kukiz.... dlaczego???
  Bo to idealny kandydat, zeby do takiego skupienia nie doszlo!
  Po to moderator plebiscytu tak ustawil progam liczydelek....zeby skreowac LIDERA....rzekomo glosami Polakow:-)))
  Patrzcie na mape przyszlego podzialu....przyszlej Europy...zdominowanaj przez Khazaria Magna.... To- ta wyborcza mapka pokazuje , skad idzie najwieksza emigracja za chlebem mlodych Polakow....i przypomina , ze 200 z okladem lat temu tez nikt nie wierzyl,,dopuki pewnego ranka wstal i zobaczyl, ze pomiedzy dworem, a dworskim wychodkiem zrobiono kordon.....i pierwszy raz pan dziedzic zmuszony okolicznosciami musial sie wysrac na gnoju razem ze swoimi chlopami, czyniac to po raz pierwszy- jak Polak z Polakiem:-)))
 • @Eugeniusz Sendecki 16:39:28
  Czasami (często) można odnieść wrażenie, że pacjentami oddziału psychiatrycznego.

  Trubadurzy powinni zająć się śpiewaniem ballad, a nie polityką. Kukiz dał dowód, że nawet w swojej profesji jest zdezorientowany, skoro śpiewał na majdanie ku chwale Ukrainy.

  Mieliśmy Wałęsę, mieliśmy Bula, może już wystarczy tych ćwierćinteligentów reprezentujących Polskę?
 • @Lotna 18:02:27
  Czasami???pani Lotna????...to bardzo dobrze, ze zachowuje pani takie uczucie w atmosferze oddzialu zamknietego:-)))
 • @RomanKa 18:27:59
  No wiesz... nie jest tak tragicznie... zawsze można rzucić w zakratowane okno jkąś umywalką i wydostać się na zewnątrz. :))
  https://www.youtube.com/watch?v=c3Dz6FOE_Gk
 • @Lotna 18:41:41
  Tak pod jednym warunkiem...wyrwiesz i dasz rade rzucic poidlem....
 • @Nathanel 20:53:24
  Nie panei Nathaniel...nie wdepnal...to program,...tzn to gowno samo wlazlo mu na buty i zaskoczylo:-_)_)_
  Poniewaz jest to wbrew prawom fizyki latwiej jest sie przyznac ze sie zamemu wlazlo niz uchodzic za swira:-_)__
  Ja naprawde panu Kikizowi wsoolczuje,,ale najtrudniejsze przed nim...:-))) jak sie pozwoli zagospodarowac i komu....
  BO moze przejsc do historii...i moze poprostu przejsc do porzadkow:-_)__
 • @Nathanel 20:53:24
  Jesli Kukiz pozostanie liderem parii lub ruchu społecznościowego to może osiągnąć wiele i zamieszać w ukladach. Natomiast jeśli pokusi się o stołek RZADOWY to albo przepadnie lub będzie zmuszony do podporzadkowania sie zdalnemu sterowaniu.
 • BZDURA! - jak można żądać, aby POLSKIM PREMIEREM
  miała niby zostać tak niestabilna mentalnie, ewidentna marionetka aszkeNAZIstów?!? ten "loozak" - co najwyżej - może być kolejnym MIERNYM gubernatorem ojro-sowieckiej prowincji o taki samych kwalifikacjach co i możliwościach ;))) - dumne miano: POLSKI PREMIER to zbyt wiele jak na niego :P

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829