Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
824 posty 395 komentarzy

Przełom(iec) niedyplomatyczny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Istotne było nie to, co Maria Przełomiec opowiadała w rozmowie z min. Miedińskim, ale czy i jak rosyjski polityk zareaguje na ten kuriozalny „wywiad”.

 

 

Wizyta ministra kultury Federacji Rosyjskiej była kolejnym etapem realizowanej przez Rosjan próby resetu w stosunkach z Polską. Ważna była osoba gościa – w realiach polityki rosyjskiej jednoznacznie „Białego”, monarchisty, zwolennika czytelnych ocen zbrodni okresu bolszewickiego/sowieckiego – słowem min.  Miediński  został dobrany jako emisariusz dobrej woli bardzo starannie tak, by nie prowokować wyczulonych antykomunistycznych polskich honorków. Niestety, był to zbytek subtelności ze strony Rosjan, propaganda po stronie III RP jest bowiem tak sprymityzowana, że pan minister został potraktowany jako archetypiczny „Ruski” - a więc siłą rzeczy komuch i morderca.

 

Znaczący Sobibór

 

Druga kwestia istotna w tej wizycie – to wybór miejsca odwiedzin. Jak przyznał min. Miedyński w swym wystąpieniu w Sobiborze – było to miejsce słabo, albo wcale nie obecne w świadomości historycznej ZSSR, a obecnie Rosji – przede wszystkim ze względu na pewne dość istotne niuanse. Opowiadając o martyrologii więźniów Sobiboru – zarazem Żydów i Sowietów, trzeba by przyznać, że pilnowali ich m.in. ukraińscy strażnicy, a to by kłóciło się z dominującą w „wielkiej radzieckiej rodzinie narodów” linią propagandową „grubej kreski”. Niezręczne byłoby też zbyt dokładne wgłębianie się w losy uczestników buntu więźniów – z których niektórzy bywali wydawani przez Polaków, a inni- złapani przez Niemców, wydawali Polaków niosącym im pomoc. Słowem – trochę za dużo byłoby do tłumaczenia. Dziś sytuacja uległa zmianie w sposób o tyle irytujący część polityki i propagandy III RP – że to co było skomplikowane, nagle stało się czytelne i proste. A skoro strona ukraińska jawnie już przyznała się do dziedzictwa tylko i wyłącznie pro-nazistowskiego, to nic już nie stoi na przeszkodzie by oddawać (wspólnie, Polacy i Rosjanie) część ofiarom tej zbrodniczej kolaboracji.

 

Sęk w tym, że tak jak historia uprościła się dla Rosjan, tak skomplikowała dla politycznej części Polski. Teraz to część propagandystów warszawskich zrobiłaby wszystko, by ukryć bądź usprawiedliwić udział Ukraińców w zbrodniach hitlerowskich – no i aby zerwać, zniszczyć i uniemożliwić cień szansy na reset polsko-rosyjski. Stąd też min. Miedyńskiego należało za wszelką cenę zakrzyczeć, przesłaniając wszystkie potencjalnie pozytywne aspekty jego wizyty, nawet posługując się kłamstwem, czy robiąc z rozmawiającego skończonego idiot(k)ę.

 

Obrazić za wszelką cenę

 

Stwierdzić, że rozmowa z min. Miedyńskim nie wyszła pani  Przełomiec  – to nazwać szambo perfumerią. Od strony czysto branżowej, profesjonalnej – była to oczywista kompromitacja prezenterki. Brak backgroundu, nieprzygotowania, kuriozalny błąd i pomylenie  Rokossowskiego  z  Rolą-Żymierskim  kwalifikując p. Przełomiec do odebrania matury i wydawać by się mogło, że wobec takiego wstydu (w dodatku podwójnego – bo „przed Ruskim”) najbardziej nawet zaciekli rusofobi raczej wyciszą całą historię i spuszczą zasłonę milczenia nad tak nieudanym występem. Nic błędniejszego. Wychodząc ze słusznego założenia, że współcześnie właściwie nie czyta się, a nawet nie ogląda niemal niczego, zatem wystarczy odpowiedni tytuł, stanowiący jednocześnie komentarz i wykładnię danego zdarzenia – wywiad rozlał się po prawicowej blogosferze w jednoznacznym formacie: „Przełomiec zaorała ministra!”, „tak trzeba rozmawiać z Ruskimi!”.

 

Paradoks polega na tym, że zachwyt wyrażają te same środowiska, które wcześniej nie kryły oburzenia, gdy w analogicznej sytuacji red.  Lewicka  wdała się pyskówkę z min.  Glińskim. Skądinąd niegłupi, ale tępo zaślepieni ludzie zaczęli z uporem maniaków twierdzić, że rozmowa z Miedyńskim wyszła świetnie, że opowieść o skazaniu Rokossowskiego przez polski przedwojenny sąd to „drobna wpadka”, że nie ma znaczenia, czy rzeczywiści ktoś zabił dziadka pani Przełomiec, bo przecież na pewno „jakiś Ruski kiedyś zabił komuś jakiegoś dziadka”, więc był to w pełni uzasadniony skrót myślowy... Innymi słowy wyłożono wprost, że  nieważne są ani prawda historyczna, ani warsztat dziennikarski, ani elementarne dobre wychowanie i formy – bo „Ruskiego” można i należy po zaproszeniu dotkliwie zelżyć, okłamać i w najlepszym przypadku zapewne kilkoma celnymi kopniakami wygnać ze studia. Zwolennicy takiego podejścia nawet nie usiłują się kamuflować, uznając swoją postawę zapewne za dowód pryncypialnego patriotyzmu, a nie skrajnej głupoty i chamstwa.

 

Dłoń wciąż wyciągnięta

 

Szur zawsze będzie szurem – tym ważniejsza była reakcja strony rosyjskiej. Sam min. Miedyński podczas programu zachował nadspodziewany spokój, co było tym bardziej znaczące, że polityk znany jest w Rosji raczej jako fighter, lubiący chodzić w ostre nawet interakcje słowne i niecofający przed konfrontacją. Tym się jednak różni zawodowiec od amatorów – że działa w sposób przemyślany, racjonalny i uzgodniony z celami polityki swojego rządu. Reakcja przyszła więc z pewnym opóźnieniem, ale konsekwentna. Jak podała Agencja TASS – wydarzenia w Polsce zostały uznane za element „wojny informacyjnej” toczonej przeciw Rosji. Jednak osoby i środowiska, które mogłyby założyć, że jedna pani Przełomiec skutecznie zerwie rozmowy z Moskwą – przeliczyli się, min. Medynski bowiem podtrzymał wolę uzgodnienia wszystkich, także historycznych kwestii z Warszawą, podtrzymując wolę skupiania się na tym co łączy – jak np. wspólna walka Polaków u boku Rosjan w bitwie pod Borodino.

 

Rosjanie są więc - na nasze szczęście - uparci podtrzymując dłoń wyciąganą do Polaków. Niestety, wydaje się, że być może w sposób niezorganizowany – niemniej podobny upór występuje po stronie III RP, by te dążenia rosyjskie ignorować, czy wręcz niweczyć. Zaraz po rozmowach moskiewskich – min.  Macierewicz  pozwolił sobie na groteskową demonstrację militarnej kooperacji z upadłą Ukrainą, do zapowiadania interwencji zbrojnej w Donbasie włącznie. Kolejny etap resetu – miała przesłonić i zepsuć jedna krzykliwa baba robiąca kwaśne miny na wizji. Wydaje się, że nisko ceni się w Warszawie dyplomację rosyjską sądząc, że da się ona wciągnąć w taką dziecinadę. Nie sposób jednak tych zjawisk i wydarzeń lekceważyć. Oto bowiem okazuje się na ich przykładzie niski poziom umiejętności dyplomatycznych po stronie polskiej (tzn. jako polska występującej), a ponadto silna tendencja, by wbrew wszelkim okolicznościom nigdy, przenigdy nie dopuścić do nawet najogólniejszego porozumienia polsko-rosyjskiego. Ci ludzie rzeczywiście prędzej wywołają wojnę – niż pozwolą nam zmądrzeć. Jedyna nadzieja więc, że Rosjanie wciąż jakoś nie chcą się dać ostatecznie obrazić wszelkim Przełomcom i Macierewiczom. I to może być prawdziwy przełom – że wreszcie ktoś ma do nas taką cierpliwość.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • To tylko przełom Dunajca
  archeolog peruwiański ...

  Rosjanie doskonale wiedzą ,czym ten eksperyment ajwaj POlin się dla Polaków zakończy.
 • gówniarstwo a nie dziennikarstwo
  "czy rzeczywiści ktoś zabił dziadka pani Przełomiec" - już od siebie przypomnę iż dziennikarka ta powiedziała bezpośrednio do min. Miedińskiego iż Rosjanie zabili jej dziadka.
  Nie wiem na ile wpis jest zgodny z prawda ale pragnę przytoczyć wypowiedz jednego z blogerów pod widniejącym w prasie artykułem.

  _"Kolog : Media pieją, więc zadałem sobie troszkę trudu i poszperałem.
  Więc to tak ma wyglądać ta zmiana w polskich mediach? Żenada, Pani Redaktor.
  Dziadkowie Pani Redaktor:
  Władysław Przełomiec zmarł w roku 1974
  Karol Erdman zmarł w roku 1952.
  Iwan Czerniachowski zginął w roku 1945.
  Jakim więc cudem ten ostatni zastrzelił któregoś w tych dwóch?
  Ładnie to tak kłamać i przerywać zaproszonemu gościowi? Pełen profesjonalizm i obiektywizm z uśmiechniętą twarzą..."_

  Nie wiem jak na to reagować. Jeżeli to prawda wiec źle zaczyna dziać się
  w naszych "już dobrych bo PiSowskich" mediach. Przypomnę także iż w Sejmie przepchano nową ustawę o inwigilacji.
 • Historia opowiadana przez cynika. Wywiad z Władymirem Miedinskim
  Zapytany przez dziennikarzy Rzepy o sowiecką okupację Polski, Władimir Miedinski powiada:

  Moi przodkowie od strony ojca wywodzą się z Polski. To Zborowscy, Żabiccy, Miedińscy. Część z tych krewnych żyje wciąż w waszym kraju, ale żaden z nich nie uważał, że to była rosyjska okupacja. I ja także się nie zgodzę, aby tak to nazywać! Armia Czerwona wraz z 200-tysięcznym Wojskiem Polskim wyzwoliła Polskę, polskie flagi powiewały na zdobytym Reichstagu. Jedyną obcą armią, która brała udział w paradzie zwycięstwa na placu Czerwonym, były jednostki Wojska Polskiego, a całą defiladą kierował marszałek Armii Czerwonej, ale jednocześnie w 100 proc. Polak Konstanty Rokossowski. To była największa kariera w historii polskiej wojskowości! Gdyby nie oni, nie byłoby dziś Polaków, ale obawiam się, że nie byłoby także Rosjan. Jak więc można porównywać okupację niemiecką z tym, co pan błędnie nazywa okupacją sowiecką?

  Jak by zatem pan to nazwał?

  To była droga, którą wybrała Polska i po której podążała. Nie mogę powiedzieć, czy wybór był słuszny czy nie. Ale ta droga nie oznaczała zgładzenia Polaków, ani jednego z nich!

  Ta wypowiedź Miedinskiego jest klasycznym szydzeniem z prawdy.

  http://nanofiber.salon24.pl/694177,historia-opowiadana-przez-cynika-wywiad-z-wladymirem-miedinskim
 • Przełomiec to typowa żydowska kreatura bez poczucie wstydu !!!
  żydowska kreatura żydowskie ścierwo ale dla mafii żydowskiej takie kreatury są bezcenne !
  !
  Ta żydowska kreatura od 30 lat w TVP bredzi i szczuje przeciw Rosji !!!
  to psychicznie chory babsztyl jest wizytówką dzisiejszej TVP Kurskiego !
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! patrząc i słuchając tą żydówkę to utwierdzam sie w przekonaniu że żydów trzeba deportować z Polski !!!!
 • Zdrastwujtie! Zwolniony producent TVP znalazł nową pracę. U Rosjan…
  Zwolniony z TVP producent Marek Czunkiewicz otrzymał propozycję pracy w Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia z siedzibą w Moskwie. Polak miał przyjąć propozycję, o czym na swoim Twitterze poinformował szef centrum Jurij Bondarienko. „Wiem, że moja wiedza może pomoc zbliżyć nasze kraje” – przytacza odpowiedź producenta Rosjanin.

  Jak informował portal niezalezna.pl, Telewizja Polska zerwała współpracę z producentem Markiem Czunkiewiczem z Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wcześniej producent wysłał list z przeprosinami do rosyjskiego ministerstwa kultury. Wyraził w nim ubolewanie za „ludzkie słabości” Marii Przełomiec, podczas wywiadu z ministrem Władimirem Medińskim. Jak podał rosyjski portal lenta.ru, w piśmie do ministerstwa kultury Rosji, Czunkiewicz obiecał zaostrzyć kontrolę pracy dziennikarzy. Do rozwiązania umowy TVP z producentem doszło za porozumieniem stron.
  http://niezalezna.pl/uploads/zdjecie2016/145425184411653475675.jpg

  http://niezalezna.pl/75675-zdrastwujtie-zwolniony-producent-tvp-znalazl-nowa-prace-u-rosjan
 • @ele 17:47:28
  Maria Przełomiec o kulisach programu „Studio Wschód” i ataku rosyjskich mediów
  W programie „Studio Wschód”, emitowanym w TVP Info, prowadząca wywiad redaktor Maria Przełomiec rozmawiała z Władimirem Medińskim, rosyjskim ministrem kultury. Dziennikarka tłumaczyła, że trudno się dziwić niechęci Polaków wobec żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mordowali polskich żołnierzy. Minister, który bronił gen. Iwana Czerniachowskiego w pewnym momencie usłyszał: "Zabił mojego dziadka". Przeprosił za to Rosjan producent programu Marek Czunkiewicz, co wykorzystała propaganda Putina. Stracił za to posadę w TVP.

  Rosyjski minister kultury Władimir Mediński podczas rozmowy z panią w „Studio Wschód”, był otwarty na pani argumenty?
  Nie, znałam dokonania Władimira Medińskiego, zanim został jeszcze ministrem. W dzisiejszym (z 30 stycznia – przyp. red.) programie „Studio Wschód” wróciłam do tego wywiadu (z Medińskim – przyp. red.), i historyk, który jest specjalistą i autorytetem, jeśli chodzi o II wojnę światową, mówił, że Mediński nie jest historykiem, ale zwykłym propagandystą. Jeśli chodzi o ministra Medińskiego, to wiedziałam, z kim mam do czynienia. Przygotowałam się tak, aby móc odeprzeć każdy jego argument.

  Dlaczego producent programu Marek Czunkiewicz przeprosił za to Rosjan?
  Nie wiem, czyja to była inicjatywa. Czy on zaproponował to Rosjanom, czy oni jemu? Minister był prywatnie. Ministerstwo Kultury zostało poinformowane o jego wizycie w poniedziałek wieczorem, a wizyta odbywała się w środę. Więc polskie władze uznały, że jest to wizyta prywatna, jednak rosyjskim władzom zależało, aby ją jak najbardziej nagłośnić. Moim zdaniem, zależało im, aby narzucić swoją wersję wydarzeń, swoją narrację. Do pewnego stopnia udało im się to w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, natomiast nie udało się w wywiadzie dla „Studia Wschód” i prawdę powiedziawszy, pan minister był dosyć zdenerwowany, opuszczając telewizyjne studio. Najwyraźniej ambasada rosyjska miała pretensję do Marka Czunkiewicza, co to za dziennikarka i dlaczego ten wywiad tak wyglądał.
  http://niezalezna.pl/75657-maria-przelomiec-o-kulisach-programu-studio-wschod-i-ataku-rosyjskich-mediow
 • @Zbójnicki pies 17:59:11
  Ciekawy jestem, czy zadałeś sobie trudu, aby przeczytać powyższy materiał w całości, panie @Zbójnicki Psie.
  Pod bardzo ważną notką ponownie dopuszczasz się wklejania idiotyzmów z jewrejskich gadzinówek, zanieczyszczając propagandowymi fekaliami pole do ewentualnej dyskusji.
  Opanuj się, bo odnoszę wrażenie, że próbujesz działać na szkodę całego portalu.
  Tym razem nie piszę do Ciebie jako Jinks - bloger.
  Jeżeli ktoś zechce czytać niezależną i inne, jej podobne wymioty, to sobie tam pójdzie i odda się lekturze mądrości tam serwowanych.
  Raz jeszcze zaproponuję Tobie, abyś bardziej polegał na sobie.
 • @Jinks 18:57:15
  //Opanuj się, bo odnoszę wrażenie, że próbujesz działać na szkodę całego portalu.//

  na czym to miałoby polegać, tak KONKRETNIE i na temat. Czy linki do sputnika,polityki,onetu i tych na ru. i setek, setek innych to też DZIAŁANIE NA SZKODĘ
  Moze WAŚĆ opublikuję listę tych zakazanych , będzie nam łatwiej
  Pozdrawiam
  http://s.neon24.pl/gfx/neon24.png
 • @Zbójnicki pies 19:04:14
  Forum Polaków, nie Żydów, więc zbastuj.
 • @Jinks 19:14:48
  Exactly right
  I know who the good people are.
 • @Zbójnicki pies 19:22:33
  Tak się Tobie tylko zdaje. Zbyt mały horyzont ogarniasz z czerwonej budki, której drzwi łatwo jest zabić gwoździem.
 • @Jinks 19:26:29
  Mieszkanie mam wymalowane na biało, nie lubię czerwnieni
  Ale dajmy już spokój. Ok.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930