Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

BREXIT – Scots out – Poles for

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W kontekście BREXITU szczególnie ciekawa jest sytuacja Polaków mieszkających w Szkocji.

 

 

Tutejsze siły polityczne (jako niemal bez wyjątku deklaratywnie pro-unijne) oficjalnie będą agitować za REMAIN, nie mniej po cichu w interesie niepodległościowców szkockich jest opuszczenie UE przez UK. Wówczas bowiem to niepodległa Szkocja będzie mogła pozostać jako samodzielny podmiot w Unii - a miejscowym Polakom (już nie wdając się w słuszność tego przekonania) wydaje się bardzo na tym zależeć.

 

Niepodległa Szkocja w UE

 

Szkocka Partia Narodowa, spokojna, zrównoważona patriotyczna socjaldemokracja – znajduje się w momencie przełomowym. Porażka w referendum niepodległościowym półtora roku temu była na tyle nieznacząca (44,70 proc. YES wobec 55,30 proc. NO), przewaga w niektórych częściach kraju na tyle wyraźna, a w dodatku potwierdzona lokalnym zwycięstwem SNP w wyborach do Izby Gmin– że sprawa zerwania Unii z Anglią pozostała nadal aktualną, pomimo formalnych zobowiązań dotyczących niepowtarzania głosowania w najbliższym czasie. Jak jednak jeszcze w 2015 r. podniósł  Alex Salmond  – tak referendum BREXIT-woe, jak i dążenie rządu premiera Dawida Camerona do cięć socjalnych to czynniki, które wcześniejsze zobowiązania czynią nieaktualnymi, zaś sprawa niepodległości Szkocji musi powrócić.

 

Z punktu widzenia Polaków mieszkających w Szkocji, wciąż podniecanych pogłoskami o możliwym wydaleniu z Wysp, o odebraniu benefitów, o zakazie pracy który na pewno zacznie obowiązywać chwilę po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii – sprawa jest znacznie prostsza, niż dla rezydentów reszty Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Niepodległa Szkocja pozostanie częścią Unii Europejskiej – deklaruje  Nicola Sturgeon  i nie zmieni swojej polityki imigracyjnej. W dodatku w przeciwieństwie do Londynu -  Edynburg jest gotów raczej rozbudowywać, niż zwijać programy socjalne. Paradoksalnie więc – Polacy w Szkocji znajdą się w sytuacji korzystniejszej, jeśli Anglia, Walia, Irlandia Pn i Kornwalia opuszczą sobie UE, a Szkocja w niej zostanie, a nawet pewnie przystąpiłaby do układu w Schengen, kończąc z uciążliwymi odprawami granicznymi dla obywateli innych państw Unii. Równie płonne są obawy o wymienialność waluty – nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by zachował ją funt Szkocji (o ile Edynburg nie zdecyduje się na wprowadzenie euro).

 

We własnym interesie

 

A zatem we własnym, dobrze pojmowanym interesie Polacy w Szkocji powinni w kolejności:

 

5. maja w wyborach do parlamentu krajowego zagłosować na Szkocką Partię Narodową, by dać jej legitymację do ewentualnego zareagowania na BREXIT;

 

- następnie  w referendum 23. czerwca oddać głos LEAVE  – bo nie ma sensu generować dodatkowych kosztów biurokratycznej czapy nad Unią, będącą faktycznie nowym państwem, z własną klasą rządzącą i interesami bynajmniej nietożsamymi z potrzebami państw członkowskich i ich obywateli.  Praca obywateli polskich między innymi w Wielkiej Brytanii nie jest związana z jej członkostwem czy w ogóle istnieniem UE – tylko wynika z potrzeb miejscowej gospodarki.  Potrzebuje ona rąk do pracy, wytwarzających środki na obsługę zadłużenia, wypłatę emerytur dla obecnych starszych pokoleń – i całych rodzin by pokonać negatywne tendencje demograficzne. Nie wyrzucą stąd Polaków – choć będą mrugać do wyborców. Przeciwnie, po cichu będą nadal zachęcać do przyjazdów – bo mówiąc brutalnie: lepiej my, niż ciapaci. Jeśli zaś nie do końca będzie to tak wyglądać w Anglii – to na pewno taki jest scenariusz dla Szkocji. Tutaj SNP reprezentuje miejscową klasę średnią, ludzi potrzebujących polskich robotników, sprzątaczy, kierowców, ale i lekarzy, księgowych, pielęgniarek i techników – podczas gdy w Anglii środowiska unio-negacjonistyczne i nacjonalistyczne odwołują się raczej do obaw „niebieskich kołnierzyków” i niższej klasy średniej, której zdeklasowani członkowie rywalizują z przybyszami o niektóre miejsca pracy.  W Szkocji, zwłaszcza niepodległej Szkocji – Polacy są i będą potrzebni!

 

- dlatego w rychłej zapewne perspektywie –  zagłosować YES w kolejnym referendum niepodległościowym w Szkocji.

 

W ten sposób Polacy w Szkocji mają niepowtarzalną szansę nie tylko uczestniczyć w ważnych historycznie, geopolitycznie i ekonomicznie procesach – ale przede wszystkim pomóc i sobie na miejscu, i ojczystemu krajowi. Grzechem byłoby z tej szansy nie skorzystać.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • @Autor
  Podzielam opinie Autora. Z sympatią od dawna przyglądam się szkockim wysiłkom skierowanym na wybicie się na niepodległość z angielskiej opresji. Udało się Irlandczykom - uda się i Szkotom.
  To tylko kwestia czasu!
  Pozdrawiam,
 • Ja akurat stanowiska Autora nie podzielam
  Rozbicie UK wcale nie podminuje obecnosci USA w Europie ( bo rozumiem o to glównie Autorowi chodzi ), a jedynie relatywnie wzmocni NIemcy

  pozdr
 • @1abezmetki 23:40:26
  Witam,

  Obraz angielskiej opresji z filmu "Waleczne Serce" jest już od kilkuset lat nieaktualny.

  A co do Irlandii, szczególnie Północnej - protestancji ulsterscy to potomkowie Szkotów przesiedlonych tam za czasów Cromwella i następców, tak więc opresorami w Ulsterze są można powiedzieć szkoci, a nie Anglicy

  pozdr
 • @MacGregor 13:04:11
  Niemcy nie są samodzielnym podmiotem geopolitycznym (podobnie jak i UK), tylko jednym z wielu narzędzi hegemonii amerykańskiej.
 • @MacGregor 13:07:17
  Historia Szkocji jest mi dostatecznie znana z poważniejszych źródeł niż 'Braveheart'. W czasie referendum na rzecz rozwodu vs kontynuacji zależności od Anglii, bacznie obserwowowałem rozwój sytuacji i jest mi znana rozpaczliwa manipulacja procesem ze strony okupanta. Jaki jest powód pańskiej manipulacji w formie - odwracającej kota- dygresji na temat Ulsteru?
  Mój komentarz dotyczył odzyskanej niepodległości i suwerenności przez Irlandię i przekonania że doczeka tego również Szkocja; oby przed wyczerpaniem, złóż gazu i ropy u brzegów Szkocji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930