Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
812 postów 385 komentarzy

TEMPO jednak ukradzione!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Potwierdziły się informacje o aferze gospodarczej z udziałem niektórych polityków Ruchu Narodowego.

 

 

Przecież katolik i narodowiec nie oszuka...!

 

Afera z zawłaszczeniem całej lubelskiej spółki TEMPO (obecnie pod nazwą Lubelskie Biogazownie sp. z o.o.) rozpoczęta blisko 5 lat temu, a opisywana raczej niechętnie i z pewnym zawstydzeniem zwłaszcza w ogólnopolskich mediach prawicowych – zbliża się do finału. Sąd Apelacyjny w Warszawie 3. marca 2016 r. ostatecznie prawomocnie (w sprawie nr VI ACa 1690/15, w związku ze sprawą nr XX GC 343/12) utrzymał w mocy wyrok stwierdzający nieważność uchwał zmieniających władze firmy w oparciu o rzekomą transakcję sprzedaży jej udziałów... do której nigdy naprawdę nie doszło. Również w sprawie karnej o oszustwo i doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenie majątku, w której jednym z oskarżonych jest prominentny lider RN – wkrótce zostaną wygłoszone mowy końcowe.

 

Jak przedstawialiśmy wielokrotnie – lubelskie przedsiębiorstwo należące do rodziny Maciejewskich  specjalizowało się w bioenergetyce, wypracowując oryginalną, innowacyjną technologię, do wdrożenia w ramach planowanego w regionie przedsięwzięcia. Na pierwszą, pionierską biogazownię zdobyto nawet grant z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do którego finalizacji niezbędny był jednak wkład własny. Nagle w tym momencie, zupełnie bez racji ekonomicznych przed TEMPEM z jednej strony zamknęły się ścieżki kredytowe – a równocześnie pojawił się potencjalny inwestor przedstawiający jak rozwiązanie wszystkich problemów.Wiarygodności dodawał fakt, że chodziło o kapitał jednego z czołowych, acz najbardziej tajemniczych krajowych biznesmenów,  Marka Stefańskiego (acz podejrzewanego niekiedy o bliskie kontakty z d. WSI – co jednak w tamtym okresie nie było jeszcze publicznie znanym faktem),którego z kolei reprezentował Artur Zawisza, polityk prawicy i działacz katolicki, niegdyś poseł PiS i Prawicy Rzeczypospolitej, a obecnie jeden z liderów Ruchu Narodowego. Maciejewscy, rodzina o zdecydowanej formacji katolickiej i patriotycznej bez obaw więc prowadzili rozmowy, aż do momentu, gdy (nb. od lubelskiego dziennikarza...) dowiedzieli się, że... nie są już właścicielami własnej spółki, ta bowiem przeszła na rzecz jednego z podmiotów ze stajni Stefańskiego.

 

Prosta sprawa

 

W międzyczasie bowiem, korzystając z kruczków prawnych i powołując się na rzekomą obietnicę sprzedaży – pozorując negocjacje z Maciejewskimi, udający inwestorów sprytni biznesmeni złożyli jednocześnie w sądzie rejestrowym uchwały o wyborze nowych władz TEMPA, wpisujące ich w KRS jako nowych, wyłącznych udziałowców i zarząd spółki. Wobec niezrozumiałej wręcz bierności organów ścigania – dopiero w ostatnich dniach udało się uzyskać prawomocne orzeczenie, że skoro do żadnej sprzedaży i przeniesienia własności udziałów nie doszło, to i nieważne są uchwały o wyborze nowych władz TEMPA. „Zdaniem Sądu, analizując zebraną w sprawie dokumentację, a w szczególności treść oświadczenia o przyjęciu oferty, a także sekwencję późniejszych czynności – w tym wymienianą korespondencję oraz braku zgodnej z treścią oferty wpłaty części ceny za sprzedawane udziały – oferta nie została przyjęta w takiej treści, kształcie i na takich warunkach jak to wynikało z brzmienia tejże oferty, a oświadczenie składającego je podmiotu miało na celu zmianę tych ustaleń i warunków oferty. (…) Powyższe ustalenia prowadzą do wniosku, iż wskutek braku skutecznego przyjęcia złożonej w dniu 15 września 2010 r. oferty Green Energy Europe sp. z o.o. nie stało się właścicielem udziałów w TEMPO sp. z o.o. należących do Michała Konrada Maciejewskiego, Karola Wiktora Maciejewskiego, Haliny Elżbiety Maciejewskiej i Alicji Maciejewskiej i osoby te nadal, po dacie 28. października 2010 r. pozostawały właścicielami przedmiotowych udziałów. (…) Skoro zatem Green Energy Europe sp. z o.o. nie nie przejęła prawa własności udziałów w TEMPO sp. z o.o. to udziały te pozostały nadal przy dotychczasowych właścicielach i tylko one były osobami, które w datach podejmowania zaskarżanych uchwał mogły reprezentować cały kapitał zakładowy spółki” - stwierdził w pisemnym uzasadnieniu wyroku pierwszej instancji sędziaSądu Okręgowego w Warszawie  Maciej Kruszyński.

 

Teraz jego opinię podtrzymali sędziowie Sądu Apelacyjnego w Warszawie Agata ZającMarcin Strobel  Anna Szymańska-Grodzka. W odpowiedzi na apelację złożoną m.in. przez A. Zawiszę sąd drugiej instancji w uzasadnieniu ustnym nawet bardziej dobitnie i stanowczo stwierdził, iż sprawa jest oczywista, a osoby i podmioty podające się za nabywców TEMPA nigdy nie stały się właścicielami udziałów w tej spółce - Sąd z pełną stanowczością i bezkrytycznie stwierdził iż te osoby/ podmioty NIGDY nie stanowiły, nie reprezentowały choćby nawet ułamkowej części  kapitału zakładowego spółki, NIGDY nie zostały wspólnikami ani właścicielami i z tego powodu nie mogły zwoływać walnych zgromadzeń ani tym bardziej podejmować jakichkolwiek uchwał. Sąd orzekł bez cienia wątpliwości, że NIGDY nie doszło do przeniesienia praw własności udziałów w spółce TEMPO, ponad wszelką wątpliwość ani Green Energy Euorope, ani inne podmioty / osoby z w/w związane nie miały legitymacji prawnej do występowania w jej imieniu, a co za tym idzie reprezentowania kapitału na walnych, podpisywania uchwał, umów, czy składania jakichkolwiek innych oświadczeń woli, czy sprawowania zarządu – podkreśla Michał Maciejewski. Warto zwrócić uwagę na oba te sądowe uzasadnienia, od dłuższego już bowiem czasu bowiem linia obrony zamieszanych w całą aferę sprowadzała się do zasłaniania jej rzekomą zawiłością, wielością możliwych interpretacji prawnych, słowem – żerowaniu na słabej znajomości prawa, a zwłaszcza prawa gospodarczego u potencjalnych odbiorców. Tymczasem w całym sporze racje były jasne – zarówno te prawne, jak i te widziane na zwykły, chłopski rozum...

 

Słupy wciąż aktywne

 

Stwierdzenie faktów to jednak jedno, w ukaranie winnych – rzecz kolejna. Toczący się przed lubelskim Sądem Okręgowym proces karny przeciw Arturowi Z. i innym również zbliża się do końca, na 31. marca wyznaczone są mowy końcowe. - To było długie, bardzo trudne przeszło 5 lat dla całej naszej rodziny. Jednocześnie nigdy nie straciliśmy wiary, że sprawiedliwość i racja muszą zwyciężyć – podkreślaM. Maciejewski.O pełnym zadośćuczynieniu trudno jednak mówić. Spodziewając się przegranej – fałszywi właściciele na dużą skalę wyprowadzali ze spółki (której nazwę nawet zmienili...) kapitał i budowali fikcyjne zobowiązania tak, aby oddać sam papier, profity zostawiając sobie. Co gorsza, również do tego wykorzystywane były polityczne powiązania i kontakty zamieszanych w aferę, którzy podstawiali partyjno-organizacyjnych kolegów jako słupy dla podmiotów, do których przerzucali zawłaszczone TEMPU pieniądze. Z pewnością jednak za pierwszymi wyrokami – mogą przyjść następne tak, aby prawowici właściciele i wszyscy obserwujący tę bulwersującą aferę ostatecznie zostali upewnieni w nadziei, że nawet w Polsce jednak dobra sprawa czasem wygrywa – choćby naprzeciw niej stanęły miliardy podparte udawaną świętością.

 

Konrad Rękas

 

KOMENTARZE

 • Dałem 5* - przestępstwem zajmuje się już sąd, a co z autorytetm narodowca Zawiszy?
  Oj, cosik nie wyszła Żydom kierownicza czapa Ruchu Narodowego ...

  https://dariuszkosiur.files.wordpress.com/2016/03/artur-zawisza_20878233.jpg

  To ciekawe, że żydowska gazeta (inne żydo-media także) rozmawiają tylko z niektórymi nacjonalistami - od czego to zależy?
 • Bramkarze tego "narodowca" - zpolecenia czapy RN - usunęli WPS z Kongresu RN
  http://idb.neon24.pl/post/93825,kompromitacja-uczestnikow-kongresu-ruchu-narodowego
 • a co z niego za narodowiec
  skoro dał sobie wklepać rafalali? a może dżentelmen i kobiet nie bije ? :D

  https://www.youtube.com/watch?v=Pwnzir9XjVQ

  chroń na Panie Boże od takich narodowców
 • @Autor
  Nareszcie. Wśród szerszej publiczności zrobiło się o numerze Zawiszy głośno, gdy uplasował się w czapie RN. Gdzieś w okolicach ich kongresu, kilka lat remu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031