Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

„Sprawiedliwi Ukraińcy” zamiast Szewczenki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie wszyscy Ukraińcy mordowali Polaków, nie wszyscy ulegli oparom ideologii Doncowa-Bandery.

 

Nie wszyscy sąsiedzi szli do parochów święcić noże i siekiery, żeby potem zarzynać nawet własnych krewnych czujących się Polakami, czy choćby nie podzielających zbrodniczych idei. Ruchom kresowym i dążeniu do upamiętnienia ofiar banderowskiego ludobójstwa często niesłusznie zarzuca się rzekomą „anty-ukraińskość”. Tymczasem to właśnie Kresowianie z Lublina chcą upamiętnić Sprawiedliwych Ukraińców, którzy często z narażeniem własnego życia ratowali Polaków, Ormian, Żydów, Czechów przed bandami UPA, czy mordercami z SS „Hałyczyna”.

 

Od hajdamaków do banderowców

 

Z inicjatywy lidera lubelskiego środowiska kresowego,  Zdzisława Koguciuka  od kilku tygodni na ulicach Lublina trwała zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały zmieniającej nazwę istniejącego od niedawne Skweru  Tarasa Szczewczenki. Tego niezwiązanego z Lublinem ukraińskiego poetę romantycznego uhonorowano na fali poparcia dla kijowskiego Euro-majdanu, na wniosek lokalnej społeczności ukraińskiej. Zdaniem Kresowian – Skwer położony w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowej archikatedry prawosławnej powinien honorować raczej tych wszystkich Ukraińców, którzy w najtrudniejszych latach II wojny światowej dali dowody swojego człowieczeństwa.

 

9. marca, w przypadające tego dnia 202 urodziny Szczewczenki – w biurze przewodniczącego Rady Miasta Lublin  Piotra Kowalczyka  (PSL-Wspólny Lublin) grupa inicjatywna złożyła 1.770 podpisów lublinian popierających zmianę nazwy Skweru. Symbolicznie odczytano kilka strof z poematu „Hajdamcy” (poświęconego uczestnikom innego krwawego antypolskiego wystąpienia – XVIII-wiecznej koliszczyzny). - Szewczenko krzewił kult oprawców i zbrodniarzy, podsycając bardzo silnie element antypolski – podkreślał Z. Koguciuk przypominając, że „hajdamakami” nazywali się chętnie także odwołujący się do poezji Szewczenki czynnie występujący przeciw Polsce Ukraińcy.

 

Kwestia honorowa

 

„Ukraina, gloryfikując przywódców czystek etnicznych, wybiera swą tożsamość. A przecież nie jest tak, że państwo to nie ma wyboru tradycji. Ten wybór istnieje. Bo to samo społeczeństwo, którego przedstawiciele tak bestialsko mordowali Polaków, wydało także na świat wielu wspaniałych ludzi, którzy ryzykując swoim i swoich rodzin bezpieczeństwo, ratowali innych.

Wielu oddało życie tylko za to, że okazali swoje człowieczeństwo, serce potrzebującym, że pomogło tym którzy potrzebowali takiej pomocy. Liczymy, że doczekamy czasów, gdy zamiast kolejnego pomnika zbrodniarzy na Ukrainie będą stawiane pomniki tym, którzy faktycznie są bohaterami bo mieli odwagę wobec fali zbrodni i terroru ratować obywateli innych narodowości. Dzisiaj na Ukrainie nie ma właściwego klimatu aby upomnieć się o tych którzy uratowali wielu naszych Rodaków dlatego musimy podnieść ten głos w Ojczyźnie aby niósł się i przekroczył granice naszego państwa ale przekroczył również wszystkie granice Europy. Mimo powszechnie panującego wówczas zezwierzęcenia, znajdowali się ludzie, dzięki którym wiara w człowieka nie umarła, których wartości ludzkie nie pozwoliły na mordowanie bliskich, sąsiadów – pod przymusem chorej ideologii nienawiści. Chcemy oddać hołd ukraińskim ofiarom, tym odważnym ludziom, którzy w obronie swoich bliźnich czy sąsiadów narodowości polskiej lub innych narodowości, oddali życie nierzadko poświęcając również i swoje rodziny”- czytamy w uzasadnieniu obywatelskiego projektu uchwały

 

Mimo jawnej niechęci władz miasta - wniosek powinien trafić pod obrady Rady Miasta Lublin w ciągu najbliższych tygodni. Kresowianie zapowiadają wywarcie nacisku społecznego na rajców, proszą także o wsparcie, wysyłanie pism i maili do lubelskiego Ratusza. - Uhonorowanie tych, którzy ratowali Polaków to wręcz obowiązek, dlatego liczymy na poparcie naszego wniosku bez oglądania się na aktualne sympatie polityczne – zaznacza Z. Koguciuk.

 

Konrad Rękas

 

Pisma poparcia prosimy wysyłać na adres:

 

RADA MIASTA LUBLIN

Plac Władysława Łokietka 1

20-109 Lublin

 

Prezydent Miasta Lublin:prezydent@lublin.eu

 

Przewodniczący Rady Miasta Lublin: piotr.kowalczyk@lublin.eu

 

 

KOMENTARZE

 • @fan-wolności 09:27:48
  1. Powstanie pomników na grobach członków UPA było niezgodne z obowiązującą ustawą z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (DzU z 30 maja 1933 r.), a zwłaszcza art. 5 oraz art. 9 tej ustawy, a także z § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 23 października 1936 r. (DzU z 7 listopada 1936 r.), które nakładają obowiązek uzyskania przez inwestora zezwolenia wojewody na ˝wznoszenie pomników i innych urządzeń na cmentarzach i grobach wojennych˝.

  2. We wszystkich przypadkach brak jest procedury wynikającej z ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (DzU z 1988 r. nr 2) dotyczącej w szczególności art. 3, który mówi o obowiązku wyrażenia opinii o treści upamiętnienia przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z posiadanej dokumentacji nie wynika, by opinia taka była wyrażona.

  3. Wszystkie obiekty posiadają napisy wyłącznie w języku ukraińskim. Jest to niezgodne z uchwałą nr 1 Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z 25 stycznia 1995 r. w sprawie niezgodnych z obowiązującymi przepisami prawa upamiętnień ukraińskich na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zakładającej, że napisy powinny być dwujęzyczne.

  4. Upamiętnienia UPA w Chotyńcu, Lesznie i Nowym Dzikowie zostały dokonane po 1 stycznia 1995 r., czyli po wejściu w życie nowej ustawy Prawo budowlane. W sprawach dotyczących obiektów małej architektury nakłada ona, zgodnie z art. 30 ust. 1, na inwestora obowiązek zgłoszenia inwestycji organowi nadzoru budowlanego. W przypadku niedopełnienia tego wymogu należy postępować zgodnie z art. 48 cytowanej ustawy, który zakłada wydanie decyzji o nakazie rozbiórki obiektu.

  5. Dotąd nie zostały spełnione warunki, których powinien dopełnić inwestor, aby doprowadzić do zalegalizowania obiektów wybudowanych przed 1 stycznia 1995 r. W związku z tym nie jest obecnie możliwe wydanie decyzji o udzieleniu zgody na ich użytkowanie.

  Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej fakty, można stwierdzić, że upamiętnienia wzniesione przed 1 stycznia 1995 r., mimo że nie wymagały pozwolenia na budowę, to jednak nie zostały wzniesione zgodnie z obowiązującym prawem. Odnośnie do pomników wybudowanych po wejściu w życie ustawy Prawo budowlane należałoby podjąć procedurę zmierzającą do rozbiórki obiektów, ponieważ powstały z naruszeniem obowiązującego w RP prawa.

  Wicewojewoda podkarpacki Marek Kuchciński otrzymał opinię wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, lecz nie zajął dotąd żadnego stanowiska w sprawie ukraińskich upamiętnień. Nie udzielał także na ten temat wywiadów. Stanowisko wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego zostało przekazane Wojewódzkiemu Komitetowi Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w celu wykorzystania podczas inwentaryzacji upamiętnień ukraińskich. Po zakończeniu tych prac Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przekazał swoją opinię sekretarzowi Rady OPWiM.

  Z poważaniem

  Podsekretarz stanu

  Antoni Podolski

  Warszawa, dnia 22 marca 2001 r.
 • Świetny artykuł
  Tym bardziej, że jest na czasie, kiedy za pieniądze polskich podatników buduje się muzeum "Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów" - oczywiście na głodne dzieci nie ma, a jakże:
  http://www.gazetawarszawska.com/judaizm-islam/3440-a-duda-otworzy-muzeum-polskiej-hanby-i-glupoty

  Budynek tego muzeum jeszcze lepiej się nada na uczczenie tych wspaniałych Ukraińców (oraz wszystkich innych, którzy ratowali Polaków na Wołyniu od banderowskich rzeźników, chociażby serbskiego czetnika, czy Polaków -dezerterów z Wehrmachtu), niż zmiana ulicy.

  Jesteśmy Polakami więc gloryfikujmy tych, co zrobili dla NAS coś dobrego, a nie tych, co ratowali naszych wrogów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031