Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

TEMPO - to jeszcze nie koniec

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rozgrabiony majątek lubelskiej spółki z pseudo-narodową polityką w tle.

 

Zamknięcie sprawy cywilnej i wyrok potwierdzający zawłaszczenie lubelskiej spółki TEMPO oraz dobiegająca końca sprawa karna o oszustwo i doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem, w której oskarżonymi są członkowie nielegalnego zarządu firmy – nie kończą niestety całej historii. Wyprowadzenie niemal całego majątku, ewidentnie poświadczające nieprawdę umowy „pożyczek”, przewłaszczenia, powołanie ponad 20 spółek dla zatarcia śladów afery – wszystko to wciąż jest przedmiotem zainteresowania śledczych, jak i – rzecz jasna – samych pokrzywdzonych, rodziny Maciejewskich.

 

Przejąć majątek

 

- Mimo wygranej sprawy, a także funkcjonującego już wcześniej od kilku miesięcy nakazanego przez sąd zarządu przymusowego w Lubelskich Biogazowniach (jak niezgodnie z prawem przemianowano nasze TEMPO) wciąż nie mamy wglądu w całość dokumentacji, a więc i ciągle uzupełniamy wiedzę o kolejnych machlojkach i kanałach wyprowadzania pieniędzy i majątku na szkodę firmy – relacjonuje  Michał Maciejewski, przywrócony prawomocnym wyrokiem sądu pełnoprawny prezes TEMPO sp. z oo. - Nie od dzisiaj wiadomym faktem jest iż osoby związane z „kręgiem  Zawiszy” [chodzi o oskarżonego w sprawie polityka Ruchu Narodowego, a wcześniej posła PiS – red.] od samego początku próbowały ugrać na mojej spółce swoje własne prywatne sukcesy życiowe i dorobić się majątku. Między innymi pokłosiem tego typu nastawienia i działania na jej szkodę (co z kolei do dziś dnia jest podstawą prowadzonych dochodzeń przez warszawską prokuraturę przeciwko tym osobom (Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście, sygn. akt: 3Ds 71/13/AH) są próby wyprowadzania majątku spółki na zewnątrz i różnymi sposobami przekazywania ich w dalsze, coraz bardziej odległe ręce, celem mataczenia, oraz obciążania ich ponad miarę wszelkimi zobowiązaniami hipotecznymi, czy zastawowymi. Jeżeli nie mogli legalnie przejąć udziałów w spółce, zrobili wszystko, żeby przejąć jej majątek – opowiada M. Maciejewski.

 

Jeszcze 24 stycznia 2011 w miejsce spółki Green Energy Europe Sp. z o.o. (czyli rzekomego nabywcy TEMPA) wpisano spółkę Green Energy Sp. z o.o. Działo się to na podstawie umowy pożyczki przewłaszczenia na zabezpieczenie. Jakoby GE na żądanie na piśmie GEE pożyczy 5 mln zł w to miejsce dokonuje przewłaszczenia wszystkich 14.700 udziałów w spółce TEMPO. Oczywiście GEE nigdy nie zwrócił się do GE o pożyczenie 5 mln zł, skąd niby bowiem GE miał je wziąć dysponując (o czym świadczą składane w sądzie sprawozdania) od 2009 roku kapitałem ledwie 80 tys. zł i wykazując w sprawozdaniach minimalne obroty (zresztą podobnie jak i mająca 60-tysięczny kapitał i stałe straty GEE). Na takiej samej zasadzie (umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie) zarządy GE i GEE dokonały wyprowadzenia nieruchomości ze spółki TEMPO. GE jakoby pożyczyła spółce TEMPO 1,5 mln zł a GEE 704 tys. zł. Według wykazu wydatków związanych z działalnością spółki TEMPO złożonego w Prokuraturze (karta 953 i 954) GE pożyczyło jakoby spółce Tempo oprócz wspomnianych 1,5 mln zł jeszcze 794.997,85 zł Obydwie spółki nie posiadając żadnego majątku stworzyły dokumenty w których przedstawiły, że dysponują odpowiednio GE 7.294.997,85 zł a GEE 8.704.000,00 zł. Jak wynika ze sprawozdania Zarządcy Przymusowego GE i GEE wystawiały też faktury dla TEMPO za dzierżawę nieruchomości.

 

Fikcyjne pożyczki?

 

Bezprawnie powołany zarząd, wiedząc, że kolejne wyroki zmuszą go do oddania udziałów prawowitym właścicielom, przepisywał majątek TEMPO sp. z o.o. na kolejne podmioty, w których powtarzali się ci sami właściciele, tak, aby w całości zdefraudować mienie przedsiębiorstwa i zagarnąć je dla siebie. Tylko z tytułu przekazania nieruchomości należących do spółki, nieprawni udziałowcy wzbogacili się o kwotę 2.432.000,00 zł. (wg operatów szacunkowych nieruchomości PRZED wybudowaniem na nich elektrowni). - Wskazać wypada, że wszystkie wpisy dotyczące hipotek dokonane zostały dnia 30 kwietnia 2013 r., a wierzycielami hipotecznymi w przypadku przewłaszczanych nieruchomości są: Grupa Kapitałowa Business Consulting Group Sp. z o.o.., Artur Zawisza, Green Energy Europę Sp. z o.o., Szafir Energy Sp. z o.o.. Wszystkie wymienione podmioty są własnością oraz pod zarządem następujących osób:  Beaty MateckiejSylwii Koch-Kopyszko, Artura Zawiszy,  Wiesława Różańskiego. Należy podkreślić, że ze sprawozdań finansowych w/w podmiotów wynika, że nie posiadają one żadnego majątku, nie osiągają przychodów, nie mają zdolności kredytowej, a zatem niemożliwe jest posiadanie przez którykolwiek z tych podmiotów czy osób kwot, jakie rzekomo zostały pożyczone. Jeśliby jednak dać wiarę, że środki w tak znacznej wysokości (łącznie na obydwie nieruchomości zostały ustanowione hipoteki o wartości 45.024.000 zł) podmioty te faktycznie pożyczyły między osobą, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że środki te pochodzą z nielegalnych źródeł. Sprawozdania finansowe Green Energy Europę Sp. z o.o. złożone w KRS wskazują na złą kondycję finansową i całkowity brak możliwości finansowych tej firmy. Spółka ta dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 50 tys. zł, Nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. W 2009 roku Spółka Green Energy Europę Sp. z o.o. w sprawozdaniu finansowym wykazuje w bilansie jedynie kapitał zakładowy, w rachunku zysków i strat wykazane są same zerowe wartości, zaś spółka Green Energy wykazała stratę – wylicza M. Maciejewski.

 

Oddać gołą nazwę

 

Obecnie przewłaszczone nieruchomości wg zapisów w księgach wieczystych nie należą już zatem do spółki TEMPO, ale do osób powiązanych z obecnym zarządem spółek Green Energy Europe i Green Energy. - Istniała więc realna i w pełni uzasadniona obawa, że dalsze działania tegoż zarządu będą zmierzać do całkowitego rozgrabienia majątku spółki TEMPO sp. z o.o., a prawowici właściciele po uzyskaniu korzystnego dla nich rozstrzygnięcia w sprawie, zmuszeni zostaną ogłosić upadłość firmy. Na marginesie można zaznaczyć, że osoby ówcześnie pełniące nieprawy zarząd w TEMPO ciągle powoływały nowe podmioty gospodarcze, i w świetle ich wcześniejszych czynów zachodziła obawa, że działanie to ma na celu dalsze wyprowadzanie majątku spółki do nowopowstałych podmiotów, by utrudnić prawowitym właścicielom odzyskanie swego majątku - dodaje prezes Maciejewski. Kwota, jaką zostały obciążone przewłaszczone nieruchomości jest całkowicie nieadekwatna do ich wartości rynkowej, wynoszącej zgodnie z operatami szacunkowymi w roku 2010r. 2.500.000 zł. Obciążenie hipoteczne obu nieruchomości ma zatem ewidentnie cechy działania na szkodę spółki przez jej zarząd, który wyraził akceptację dla obciążenia nieruchomości na tak znaczne kwoty. - Niezależnie od powyższego, w mojej ocenie, zweryfikowania jeszcze wymaga wobec tej treści informacji, czy wspomniane pożyczki zostały w ogóle udzielone czy też zostały wytworzone jedynie dokumenty, za którymi nie poszły żadne środki finansowe – zauważa M. Maciejewski. Sam A. Zawisza niekorzystny dla siebie wyrok uznał za „incydentalny i nieprzesądzający”, nie chciał też odnosić się do toczącej przeciw niemu sprawy karnej

 

Sumy i wartości o jakich mowa w całej sprawie (czy raczej ciągu spraw) czyni aferę TEMPA jedną z większych, do jakich doszło na Lubelszczyźnie w ostatnich latach, w dodatku przy długotrwałej, a niezrozumiałej bierności wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Fakt, że nagle sprawa TEMPA... nabrała tempa świadczyć może o zmianie nastawienia śledczych, ale przede wszystkim jednak dowodzi uporu i determinacji samych pokrzywdzonych. Choć afera oznaczała dla nich wiele rodzinnych i zdrowotnych dramatów – nie ustąpili, mimo wiele razy słyszanych „dobrych rad”, by dali już sobie spokój. I w całej tej niewesołej historii – to tylko jest chyba choć trochę optymistyczne.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031