Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

Podróże kształcą (?)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polak zagranicą szybko się uczy (choć – co ciekawe, przeważnie nie wykorzystuje zdobytej wiedzy i doświadczenia np. uczestnicząc w wyborach w Ojczyźnie).

 

Nasi rodacy poznają więc np. wartość progresywnego systemu podatkowego - choć po dawnemu, jeśli im się zdarzy, potrafią lajkować bajki o „najwyższych w Polsce podatkach w Europie”. Po prostu praktyczna znajomość stanu faktycznego w przeciętnym umyśle nie eliminuje utrwalonego przesądu, powtarzanego przeważnie bez uruchamiania wyższych funkcji mózgu, o ile w ogóle ktoś takowe posiada (funkcje bądź chociaż mózg).

 

Przeciętny Polak przyjmuje również do akceptującej świadomości zasady redystrybucji dochodu, choć w kraju po dawnemu podatek jest kradzieżą (co jest zresztą o tyle uzasadnione, że wśród licznych bezsensów składających się na Trzecią RP - ekonomiczny, czy węziej fiskalny, jak i związany z bezsensowną organizacją wydatków publicznych - jest jednym z większych absurdów...).

 

Najbardziej rozbawił/rozczulił mnie jednak pewien przypadkowo spotkany rodak, który w typowej dla Polaków na Wyspach pogawędce o pracy, kryzysie i innych tematach codziennych – postanowił podzielić się z rozmówcami dokonanym przez siebie odkryciem. Otóż – perorował z zapałem – najlepiej to być w związkach zawodowych! Oni się dodatkowo ubezpieczają, robią różne fajne kursy doskonalące, trudniej ich zwolnić i w ogóle trzymają się tak, że boss musi się z nimi liczyć! Tylko trudno się zapisać, ale – kurna! - naprawdę warto!

 

Wzruszające w sumie, bo przecież - jak wiadomo – w starym kraju związki to podejrzane grupy którym nie wiadomo o co chodzi (tzn. - wiadomo, żeby się nachapać, jak wszystkim!) i od których najlepiej się trzymać z daleka, a najlepiej w ogóle zakazać. A w ogóle jakbym mógł w Polsce znaleźć robotę, tzn. jakby mnie rząd nie okradał i hoho, rozkręciłbym własny biznes, to nigdy bym na żadne związki-darmozjady nie pozwolił!

 

Zagranica jednak jest dla Polaka świetnym lekarstwem na bezwład percepcji.  I choć – jak wspomniałem – poza tym świadomość naszych rodaków nadal płynie sobie spokojnie po morzu bez jednej zmarszczki, pod niebem bez jednej chmurki, w niezmąconym niczym uśpieniu krajowych komunałów – to przecież aż się prosi, żeby tymi łódeczkami niezrozumienia trochę potrząsnąć! Że gdyby w Polsce te dziwne, magiczne i nikomu wcześniej nieznane metody, jak progresja podatkowa, redystrybucja, płaca minimalna, osłony socjalne, prawo do mieszkania no i... aktywność związków zawodowych nie tyle wprowadzić, co utrzymać – to u nas też mogłoby być tak jak w państwach obecnego pobytu? Bo nie jest prawdą inny popularny mit, że to stulecie dzikiego kapitalizmu i niczym nieograniczonego wolnego handlu zgromadziło w jakichś podziemnych sejfach miliardowe bogactwo, teraz dopiero marnowane i przejadane przez społeczeństwa dobrobytu. To dopiero rozkład pracy, ale i proporcjonalne rozłożenie danin i ich redystrybucja stworzyły system daleki od doskonałości, ale i tak o niebo lepszy od serwowanego nam w III RP.

 

Cóż z tego jednak, skoro większość zła wydarzyła się przed urodzinami Polaków odkrywających organoleptycznie tajemniczy świat gospodarki Zachodu? „Reforma”  Balcerowicza to już dziś coś niczym kampania wrześniowa, rozbiory, czy Czarna Śmierć – coś, co się już wydarzyło. „J...m to j...m i nie drążmy tematu”, jak mówi popularny prymitywny acz genialny w swej prostocie kawał. Nie w tym jednak zatem rzecz, żeby kogoś nauczać historii, czy nawet ekonomii porównawczej. Rzecz w tym, że odbierana przez milionów Polaków lekcja praktyczna w końcu może jakoś się przesączy do ich jakże odpornych na wiedzę umysłów także jako wniosek i asumpt do działania, dokonywania wyborów – czy to w starym, czy nowych krajach. I byłby to kolejny dowód, że podróże kształcą.

 

Konrad Rękas

Edynburg, 1. maja 2016 r.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930