Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
916 postów 451 komentarzy

ABW kontra ZMIANA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś (tj. 18. maja) rano funkcjonariusze ABW rozpoczęli przeszukania w mieszkaniach członków władz partii ZMIANA oraz innych organizacji krytykujących politykę zagraniczną obecnych (i wszystkich poprzednich...) władz III RP.

 

„Abwera” próbowała też wejść do warszawskich biur użytkowanych przez środowiska niezależne. Zażądano wydania „komputerów, twardych dysków, innych nośników informacji, dokumentów” i... „przekazów finansowych”. Zarząd ZMIANY wydał w tej sprawie oświadczenie: „Działanie takie uważamy za formę represji politycznej i próbę zastraszenia środowisk mających odmienną od lansowanej przez władze RP wizję polskiej polityki zagranicznej, wewnętrznej i społeczno-gospodarczej.

 

Przewodniczący ZMIANY,  Mateusz Piskorski  i skupione wokół niego organizacje i grupy niezależne prowadzą działalność zgodną z obowiązującym w Polsce prawem, pomimo szykan ze strony organów państwa, takich jak przedłużająca się procedura rejestracji partii ZMIANA. Akcja ABW stanowi rażące naruszenie zasad praworządności, niedopuszczalną w kraju demokratycznym, deklarującym poszanowanie wolności słowa. Poddani nieuzasadnionym represjom złożą przewidziane prawem skargi na czynności ABW, zaś wszelkie próby naruszania dobrego imienia ZMIANY jak i jej członków – będą przez nas dochodzone na drodze sądowej.

 

Nie damy sobie zamknąć ust, nie damy się zastraszyć – nasza działalność zawsze i na pierwszym miejscu stawia sprawę polską i obowiązek jej obrony. Nawet, jeśli nie odpowiada to panoszącym się w naszym kraju specsłużbom”.

 

Podejmując działalność kwestionującą podstawy istnienia III RP (tak międzynarodowe, jak i oparte na wewnętrznym wyzysku narodu polskiego) od początku uważaliśmy, że nie mając argumentów merytorycznych - władze sięgną w końcu po argument siłowy. Niemal oczywiste było, że rząd postara się o „sukces” swej „polityki bezpieczeństwa” przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie, mającym stanowić kolejne potwierdzenie kolonialnego statusu Polski. Skoro zaś, mimo najszczerszych starań – wciąż nie udało się wywołać wojny, rząd postanowił widać zmierzyć się z „wrogiem wewnętrznym”. Ani to mądre, ani sensowne, ani nawet poważne – ale taką, niestety, mamy w Polsce rzeczywistość polityczną...

 

Przypomina to zresztą znany przedwojenny szmonces: za sanacji negocjowano z wielkim żydowskim bankierem pożyczkę na podratowanie upadającej gospodarki przekonują, że państwo polskie jest tak silne i mocne, że nie ma obaw o zwrot przekazanych sum. W toku rozmów bankier dowiedział się, że policja zatrzymała jego syna (oczywiście za komunizowanie”. Przerywa więc negocjacje, a zatrzymującym go oficjelom mówi: „uś, no jak ja mam traktować poważnie państwo, które się boi mojego małego Abramka?”.

 

Po dzisiejszych działaniach ABW widać, że także i na tym polu tradycja pseudo-sanacyjna trzyma się mocno...

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • trwa ciąglość
  PO / PIS ,czyli nic nowego.
  Ja niedawno zapewniał zoorro : nikogo prześladować nie bedziemy,aj waj i do przodu.
 • Witam
  Widać, kto jest opozycją i konkurencją prawdziwą, a kto malowaną

  Podobnie było tutaj

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/policja-na-slubie-dzialacza-onr-w-pabianicach

  oraz tu:

  http://fakty.interia.pl/polska/news-bialystok-prokuratura-wszczela-dochodzenie-ws-obchodow-onr,nId,2203418

  pozdrawiam
 • hm...ciekawe..
  ABW u blogera z portalu Antykomor.pl. PiS: to dławienie wolności słowa
  ABW przeszukała mieszkanie i piwnicę właściciela strony AntyKomor.pl. Funkcjonariusze zabrali jego laptop.


  Posłuchaj

   00'20 Jacek Kurski: gdyby rządził PiS byłoby piekło 


  Zdaniem europosła Jacka Kurskiego gdyby do takiego wydarzenia doszło pod rządami PiS, to byłoby piekło na skalę Polski, Europy i świata. Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypomniał, że za rządów PiS funkcjonariusze ABW też składali wizyty o szóstej rano, ale wyłącznie osobom podejrzanym o poważne przestępstwa korupcyjne i kryminalne. Europoseł powiedział, że ci, którzy wtedy PiS tak ostro krytykowali, nie szczędząc inwektyw, dzisiaj kierują służbą specjalną, która jest wykorzystywana o szóstej rano do ścigania przeciwników politycznych Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego.

  Odpowiedź właściciela strony na działania ABW

  Zdaniem Zbigniewa Ziobry ABW wykazała się wyjątkową nadgorliwością bo na stronie AntyKomor nie było niczego szokującego, poza rejestrem wpadek obecnego prezydenta.

  Gotowość reprezentowania właściciela strony przed sądem wyraził mecenas Bartosz Kownacki. Jego zdaniem ABW lub prokuratura mogły go wezwać oraz zażądać wyjaśnień i wydania rzeczy - zamiast urządzać przeszukanie o szóstej rano. Według Kownackiego dopiero kiedy byłoby podejrzenie, że właściciel strony chce ukryć materiały dowodowe, zasadne byłoby przeszukanie. Przeszukanie mieszkania w przypadku młodej osoby, która publikuje treści na stronach internetowych jest w opinii Bartosza Kownackiego ewidentnym nadużyciem władzy, które kwalifikuje się do zaskarżenia do sądu.

  Autorytaryzm PO?

  Jacek Kurski podkreślił, że działanie ABW to kolejny przykład nie respektowania praw opozycji przez rządzącą PO. Zaczęło się zdaniem europosła od obcinania funduszy w budżecie państwa dla instytucji, których PO nie kontrolowała, potem nastąpiło "głodzenie" mediów publicznych, powoływanie komisji śledczych do znajdowania "pseudoprzestępstw", złamanie obyczaju, że na czele komisji do spraw służb specjalnych stoi przedstawiciel opozycji, obcięcie subwencji budżetowych partiom i wprowadzenie zakazu płatnych spotów radiowych i telewizyjnych. W ocenie Jacka Kurskiego wszystko to wskazuje na tendencję do coraz twardszego autorytaryzmu.

  W czwartek PiS postawił PO i premierowi ten sam zarzut w związku z zatrzymaniem kibiców w Białymstoku za hasła antyrządowe.

  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjGu4XE0uPMAhUCjiwKHbHnCvEQFgglMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.polskieradio.pl%2F5%2F3%2FArtykul%2F372270%2CProkurator-o-przeszukaniu-ws-Antykomorapl&usg=AFQjCNEFZdnOGWb2Ngv_kXtgg9P3CaE03g
 • Kaczyński w Krakowie: „Musimy obronić wolność słowa w Polsce. Czas na wspólną akcję”
  ŚRODA, 18 CZERWCA 2014 21:07
  Kaczyński w Krakowie: „Musimy obronić wolność słowa w Polsce. Czas na wspólną akcję”
  kaczynskiKrakow
  W krótkim oświadczeniu wygłoszonym po uroczystościach w Krakowie związanych z 65. rocznicą urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS zaapelował o „wspólną akcję” przeciwko rządowi Donalda Tuska. To było pierwsze publiczne wystąpienie lidera opozycji po rozpoczęciu akcji ABW w redakcji tygodnika „Wprost”.

  Jak powiedział Jarosław Kaczyński o działaniach ABW: „Mamy do czynienia z taką bezpośrednią akcją skierowaną przeciwko wolności słowa. (…) Mamy do czynienia z użyciem służb specjalnych, by zahamować dyskusję publiczną i niezbędną w demokracji wymianę demokracji”.

  Kaczyński podziękował także dziennikarzom już teraz zgromadzonym w redakcji tygodnika. Zaapelował też o „wspólną” akcję przeciwko rządowi. „Wzywam wszystkie siły demokratyczne w Polsce, także partie polityczne i redakcje, do wspólnej akcji przeciwko tej władzy. Musimy obronić wolność słowa w Polsce, musimy obronić demokrację”. Jak stwierdził, jedyną drogą do zmiany jest dymisja tego rządu.

  W trakcie wcześniejszego przemówienia pod Wawelem Jarosław Kaczyński nie odnosił się do bieżącej sytuacji politycznej, wspominał śp. Lecha Kaczyńskiego. Na placu im. ojca Adama Studzińskiego zgromadziło się około 500-600 osób.

  fot. 300polityka.

  Kaczyński w kontekście akcji ABW: władza ogranicza wolności obywatelskie w internecie i poza nim

  Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zniewazenie_prezydenta_abw_u_autora_antykomorpl_serwis_zamkniety_195912.html
 • @trojanka 14:55:54
  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwieqLL41OPMAhVErRoKHXDGAjEQFggiMAE&url=http%3A%2F%2F300polityka.pl%2Fnews%2F2014%2F06%2F18%2Fkaczynski-w-krakowie-musimy-obronic-wolnosc-slowa-w-polsce-czas-na-wspolna-akcje%2F&usg=AFQjCNH3zq8BatXE86IFHV4ADlou-O5s0A
 • ITD ITP...
  WIDEOTEMATYDOM I OGRÓDNBP: FINANSE W SPOŁECZEŃSTWIEKUPONY RABATOWE
  Newsweek.plPolska

  PiS oburzone wejściem ABW do mieszkania autora serwisu Antykomor.pl

  20-05-2011 , ostatnia aktualizacja 09-08-2011 13:25
  Politycy PiS pełni oburzenia przekonują, że wejście funkcjonariuszy ABW do mieszkania autora serwisu internetowego Antykomor.pl jest "złamaniem elementarnych standardów wolności słowa". Chcą, aby osoby odpowiedzialne za tę akcję poniosły konsekwencje.

  Podczas konferencji prasowej w Sejmie europosłowie PiS Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski poinformowali, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do mieszkania właściciela strony krytycznej wobec prezydenta o godz. 6 rano.

  - Młody człowiek, który korzystał z konstytucyjnego prawa swobodnej - jak naiwnie sądził dziś do 6 rano - krytyki władzy, spotkał się z szokującym dla niego doświadczeniem - wkroczeniem agentów ABW, którzy zarekwirowali jego sprzęt elektroniczny, a nawet przeszukiwali jego piwnicę - powiedział Ziobro.

  Zdaniem PiS, ABW jest wykorzystywana nie do ścigania przestępców i korupcji, "ale przeciwników politycznych premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego". Kurski i Ziobro zarzucili służbom podległym premierowi "wyjątkową nadgorliwość".

  Rzeczniczka ABW, Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała, że czynności procesowe wykonano na polecenie prokuratury w Tomaszowie Mazowieckim, do której odesłała po informacje.

  Prokurator Katarzyna Tomczyk potwierdziła, że od lutego tego roku Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi w sprawie strony Antykomor.pl śledztwo. - Śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie - powiedziała.

  Odnosząc się do przeszukania w mieszkaniu autora serwisu, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała w piątek, że "działania te nie były inspirowane przez KPRP, a zostały one podjęte przez właściwe organy państwa w zakresie ich kompetencji".
  newsweek.pl
 • @trojanka 15:04:18
  ITD ITP...
  Newsweek.plPolska

  PiS oburzone wejściem ABW do mieszkania autora serwisu Antykomor.pl

  20-05-2011 , ostatnia aktualizacja 09-08-2011 13:25
  Politycy PiS pełni oburzenia przekonują, że wejście funkcjonariuszy ABW do mieszkania autora serwisu internetowego Antykomor.pl jest "złamaniem elementarnych standardów wolności słowa". Chcą, aby osoby odpowiedzialne za tę akcję poniosły konsekwencje.

  Podczas konferencji prasowej w Sejmie europosłowie PiS Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski poinformowali, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do mieszkania właściciela strony krytycznej wobec prezydenta o godz. 6 rano.

  - Młody człowiek, który korzystał z konstytucyjnego prawa swobodnej - jak naiwnie sądził dziś do 6 rano - krytyki władzy, spotkał się z szokującym dla niego doświadczeniem - wkroczeniem agentów ABW, którzy zarekwirowali jego sprzęt elektroniczny, a nawet przeszukiwali jego piwnicę - powiedział Ziobro.

  Zdaniem PiS, ABW jest wykorzystywana nie do ścigania przestępców i korupcji, "ale przeciwników politycznych premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego". Kurski i Ziobro zarzucili służbom podległym premierowi "wyjątkową nadgorliwość".

  Rzeczniczka ABW, Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała, że czynności procesowe wykonano na polecenie prokuratury w Tomaszowie Mazowieckim, do której odesłała po informacje.

  Prokurator Katarzyna Tomczyk potwierdziła, że od lutego tego roku Prokuratura Rejonowa w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi w sprawie strony Antykomor.pl śledztwo. - Śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie - powiedziała.

  Odnosząc się do przeszukania w mieszkaniu autora serwisu, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała w piątek, że "działania te nie były inspirowane przez KPRP, a zostały one podjęte przez właściwe organy państwa w zakresie ich kompetencji".
  newsweek.pl

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjfk8io1-PMAhWBGCwKHeE-C0UQFgguMAM&url=http%3A%2F%2Fpolska.newsweek.pl%2Fpis-oburzone-wejsciem-abw-do-mieszkania-autora-serwisu-antykomor-pl%2C76991%2C1%2C1.html&usg=AFQjCNF2XUOqom6Wqjx81IvTj9gXK-8DGw
 • Będzie wesoło
  W jaki sposob rządy PiS miały pokazać swo pronatowski, proamerykański kierunek?
  Zacząć ścigać się z Ukrainą o pierwszeństwo w rusofobii.
 • @trojanka 14:47:24
  - A TEN CAŁY POST o ABW i rano TO FAKT, ... CZY DZAIŁALNOŚĆ LITERACKA? ***


  *** hm...ciekawe..
  ABW u blogera z portalu Antykomor.pl. PiS: to dławienie wolności słowa
  ABW przeszukała mieszkanie i piwnicę właściciela strony AntyKomor.pl. Funkcjonariusze zabrali jego laptop.

  Posłuchaj 00'20 Jacek Kurski: gdyby rządził PiS byłoby piekło 
 • @Ziut 15:52:38
  no Polskie Radio może pisze scenariusze do horrorów, nie wiem trzeba by ich pytać!
 • @trojanka 16:05:10
  Pytam bo część fragmentu notki: "„Abwera” >>próbowała też wejść
 • Informacja na Onet.pl.Nie chce mi się kopiować , ale polecam komentarze pod artykułem.
  znowu ruska agentura, dobrze że "patrioci" czuwają, niektóre produkowane w USA razem z wyrzutniami.!!
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/newsbalt-ru-mateusz-piskorski-zatrzymany-przez-abw/hlhpr3
 • Zatrzymania prezesa tej partii M. Piskorskiego dokonano w dniu jego urodzin
  Jaki to cynizm, zachowanie rzekomo przypadkowe, w rzeczywistości odległe od naszego kręgu kulturowego, etosu rycerskiego i wypracowanych zasad współżycia społecznego. Typowe dla chazaromongołów. Cywilizacja turańska.
 • @PontoSarmata 17:42:47
  Wydaje mi się, że ta cywilizacja turańska strzeliła sobie w stopę.
  Młodzi ludzie szukają autorytetu, bohatera, są obecnie jakby między młotem a kowadłem. Bo cóż mamy za autorytety, które na siłę się wpiera?
  Przez to aresztowanie i prześladowanie, młodzi zaczną dociekać co i jak, czytać teksty Pana Mateusza Piskorskiego, kto to jest i mogą znależć wreszcie autorytet, na który - moim zdaniem - Pan Piskorski zasłużył.
 • Dobra zmiana?
  Raczej dobra ściema. Według PiS zmiana stanowi zagrożenie pewnie TYLKO dlatego, że dążą oni do dobrych stosunków z Rosją. I tylko tyle.
  Natomiast PiS nie odważy się ruszyć KODziarzy i Petru, mimo że nawołują do interwencji obcych sił w Polsce, że w sieci wyrażali swój żal, że Duda nie zginął w wypadku samochodowym i wiele innych.
  Teraz KOD dopiero dostanie paliwo do swojej propagandy.
  Polityka to jeden wielki teatr
  Potrzebny nam jest dyktator.
  Nie przepadam za Piłsudskim, ale zaczynam go rozumieć, czemu dokonał przewrotu majowego.
  Ta cała obecna "demokracja" to jedna wielka ściema, obłuda i zgnilizna.
 • @Sukarno 18:44:31
  Wydaje mi się że to właśnie jest taki moment, taki dzień że społeczeństwo dowie się że taka partia istnieje.
  Liczba zarejestrowanych partii politycznych wynosi gdzieś nieco ponad 70. Sam niewiele o tej partii słyszałem a i nazwisko przewodniczącego kojarzy się w pierwszej chwili z tym od kasyn gier.
  Więc są tu i "pozytywy" tej akcji ABW 8-)
 • @Husky 18:55:04
  Tu poczytaj o tym panu...

  https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2014/11/27/mateusz-piskorski/
 • @Talbot 19:32:28
  Stop nacjonalizmowi....... ty chyba nie na poważnie?
 • @Talbot 19:32:28
  Przyznam że nigdy nie czytałem o tym panu. A tu jak widać życie ma bujne i wyobraźnię też 8-)))
  Dość bogate to C.V
 • @Jacek Bielski 21:48:12
  Przecież to są lewackie argumenty. Chcesz wieszać oponentów korzystając z syjonistycznych stronek internetowych, nieczęsto tu padają takie sugestie. Niczym nie różnisz się od Gestapo i NKWD.
 • @PontoSarmata 22:24:45
  //Nie jest żadną przyjemnością aby do domu o świcie wpadło pisowskie gestapo i wydzierało człowieka z łóżka czy odrywało od porannej kawy.//
  http://napowaznie.neon24.pl/post/131718,chodzcie-po-mnie#comment_1306644

  Tez LEWACKI argument ?
 • @Husky 22:33:12 Jacek Bielski 22:33:31
  Moje zdanie jest takie że służby zaszkodziły tu PiS i to uciążliwie. Gestapo i NKWD w rzeczywistości realizowały plany iluminatów. Ideologia była mitem dla służb, przecież to ludzie Kiszczaka obalili socjalizm PRL. Tu już wiele było powiedziane na ten temat. I w obecnym rządzie też są ludzie, co do których można mieć takie podejrzenia. Podejrzliwy co do Macierewicza jest nawet prof. Bogusław Wolniewicz.
 • @Jacek Bielski 22:49:25
  Jak możesz obrażać profesora Wolniewicza. Nie zawsze się z nim zgadzam ale to mądry człowiek. Co do Kiszczaka to przecież jego ludzie obalili socjalizm przy okrągłym stole. I wprowadzili kompradorski kapitalizm. A ty wierzysz że Macierewicz prowadzi nasz kraj w dobrym kierunku. Prowadzi nas do konfrontacji, która w najlepszym wypadku skończy się jedynie ekonomiczną katastrofą.
 • Bogusław Wolniewicz - CO SĄDZIĆ O MACIEREWICZU
  https://youtu.be/QjkFNHq2kgs
 • @PontoSarmata 22:43:28
  Na zdrowy rozum, kobieto.
  Śledztwa w sprawach szpiegostwa trwają nieraz latami. Czy ktoś o zdrowych zmysłach powie że wczoraj się PIS "dowiedział" o ewentualnym szpiegostwie a dziś ich aresztował . To paranoja .
  Ktoś taki na głowę upadł i to z dość wysoka.A echo zabrzmiało nawet tu 2500 km dalej.
  Idiotyzm do kwadratu
 • @Husky 22:59:25
  Czytaj ze zrozumieniem. Także niki. Jestem Sarmatą. A ty chcąc wywołać pyskówki próbujesz niszczyć kulturę dyskusji na Neon.24.
 • @Jacek Bielski 23:06:09
  Polski październik 1956 r. to był faktyczny przełom, dużo większy jak ten z 1989 r. Wielu porządnych ludzi zrehabilitowano. Przedwojenni wojskowi i żołnierze AK mogli wstępować do wojska. Na tej fali prof. Wolniewicz wstąpił do partii. Właśnie takie bezrefleksyjne podejście sympatyków PiS, którzy nawołują do wieszania, odsunie Kaczyńskiego od władzy.
 • @PontoSarmata 23:16:13
  jeszcze tylko 3.5 roku a natepnie jeszcze 4
  Zleci jak z bata strzelił 8-))
 • @Jacek Bielski 23:21:15
  Jak profesor uniwersytecki nie był w partii to musiał biegać do SB po paszport. Takie to były realia. Jesteś za młody żeby to pamiętać?
 • @PontoSarmata 23:27:53
  nie potrzebnie męczysz się nad tym okazem , to jakiś kuzyn Nikośia Dyzmy .
 • @fabi 00:23:19
  Masz rację. Trzeba domagać się od MON ujawnienia faktów o tajnych więzieniach CIA. Przecież to sami Amerykanie ujawnili. A Polska zmuszona jest do płacenia odszkodowań dla więzionych Talibów przez NATOwski trybunał.
 • @PontoSarmata 00:30:45
  Mamy trudny rok w kraju , zbyt dużo ważnych imprez ,zwyczajnie zaczynają sprzątać .
  Na świecie wojenka też się rozkręca.. zobacz..

  http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/stany-zjednoczone-podnosza-cla-importowe-na-chinskie-wyroby,2331780,4199

  to jest takie nie prawdopodobne .
 • @Jacek Bielski 00:44:14
  byśta - to jakiś ukraiński dialekt. Wyczuwam w tobie chazaromongolską mentalność typową dla banderowców. Obrażając wszystkich partyjnych obrażasz też Bohdana Porębę. Jeżeli tak oceniasz tę postać, jak w ostatnim zdaniu, to odejdź z tego portalu
 • @Sukarno 18:44:31
  PiS uchwalił swoją wersję ustawy o „bratniej pomocy”

  Przegłosowana 31 marca 2016 roku ustawa trafiła do Prezydenta i Marszałka Senatu. Zgodnie z nowelizacją obce wojska będą mogły pojawić się na terenie Rzeczpospolitej w czasie pokoju, po uprzednim wezwaniu przez odpowiednie organy państwa. „Wojska obce będą mogły posiadać uprawnienia, które przysługują Siłom Zbrojnym RP”.

  Krytycy ustawy wskazują, że została utworzona bardzo niebezpieczna furtka, przez którą w przyszłości na teren Polski mogą dostać się obce wojska, realizujące cele niekoniecznie zbieżne z polską racją stanu. „Władza” w Polsce może się zmienić i wykorzystać tę możliwość w celu ochrony „demokracji”, obcych interesów lub przeciwdziałać militarnie przeciw narodowym aspiracjom odzyskania pełnej niepodległości. To, czego się bała wprowadzić PO ze względu na społeczny opór, PiS wprowadza bez najmniejszego sprzeciwu swojego elektoratu.

  Zwolennicy /uzasadnienie premier Szydło/ wskazują na konieczność wprowadzenia tej regulacji w celu przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom.

  Wprowadzenie niniejszych regulacji jest niezbędne w celu umożliwienia obcym komponentom wojskowym szybkiego udzielenia pomocy RP lub innemu sojusznikowi, w sytuacji konieczności użycia polskiego terytorium lub przestrzeni powietrznej do podjęcia działań (zarówno działań prewencyjnych – odstraszających, jak też działań wymagających użycia siły wojskowej), np. przez siły wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF).

  Efekt będzie osiągnięty już przez samo wprowadzenie w życie przepisów, bowiem potencjalny przeciwnik będzie świadomy, że nie ma barier prawnych w użyciu wojsk obcych (NATO, UE) na terytorium RP w sytuacji np. wojny hybrydowej, podprogowej. W razie narastania sytuacji napięcia, wojska te będę mogły prezentować gotowość do działania w ramach odstraszania i zniechęcania potencjalnego przeciwnika, a w razie konieczności – podjąć działania wojskowe na wczesnych etapach działań, aby nie doprowadzić do eskalacji napięć i powstania regularnego konfliktu zbrojnego.

  Nowelizacja przepisów w zakresie pobytu wojsk obcych na terytorium RP przez umożliwienie wojskom obcym (NATO, UE) wykonywania operacji wojskowych (innych niż ćwiczenia) na terytorium RP w czasie pokoju, został wprowadzona w odpowiedzi na sugestię USA i NATO.

  cd.
  http://www.ekspedyt.org/redakcja/2016/04/24/49022_pis-uchwalil-swoja-wersje-ustawy-o-bratniej-pomocy.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031