Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
832 posty 397 komentarzy

Legion Durnia Białego - suplement

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przed kilkoma laty ostrzegaliśmy, że internetowa bajka o rzekomym „polskim SS - Legionie Orła Białego” zacznie żyć własnym życiem i choć wymyślona od pierwszej do ostatniej litery - może jeszcze sprawić zupełnie rzeczywiste kłopoty.

 

 

Zacytujmy się wzajemnie

 

Z tej okazji pozwolę sobie przypomnieć własny tekst z 2011 r. (opublikowany pod sam koniec istnienia poprzedniej wersji portalu Konserwatyzm.pl) nie tyle by się pochwalić, że przewidywania i ostrzeżenia okazały się trafne, a – jak to w Polsce – co mogło pójść źle w tej sprawie, to poszło. Teraz bowiem, skoro (też jak zwykle) prewencja nie poskutkowała – ważniejsze jeszcze jest to co można zrobić, by ukręcić w końcu łeb potworkowi używanemu do szczucia na Polskę i Polaków.

 

Jak to w internecie bowiem – słowo stało się ciałem, a w każdym razie zdjęciem, linkiem, cytatem, słowem z każdą chwilą nabiera cech źródła historycznego, a tym samym użytecznego narzędzia polityki. Zastanawiająco obfite żniwo zbiera zasygnalizowana już w starym tekście metoda „ja zacytuję tego pana który mnie cytował” czyniąca z internetu nie tylko ocean informacji, ale i zatrutą studnię dezinformacji.

 

Na rympał

 

Pierwszy nawrót historyjki o „polskim SS” sprzed pięciu laty - wygląda z dzisiejszej perspektywy jak test. Oto z jedynej opowiastki i fałszywki z rzekomą „naszywką legionistów” (będącą w istocie... znakiem formacji wchodzącej w skład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie) – doszliśmy już do rozbudowanej legendy, ubranej nawet we... własną stronę internetową. A przecież co ma własną stronę www – istnieje lub przynajmniej istnieć powinno, poza siecią bowiem nie ma niczego! Stronka o rzekomym „Legionie” już wprost eksploatuje ten mit, bez żenady fałszuje podpisy pod kradzione z netu zdjęcia, maluje loga i znaki, pisze życiorysy. Jej twórcy muszą mieć pełną świadomość kłamstwa, które kolportują – tymczasem okazuje się, że tak dalece posunięta bezczelność daje znakomite i zapewne oczekiwane wyniki.

 

Działa bowiem jeden z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych wytrychów do ludzkich umysłów:  zasada „no przecież coś w tym musi być, przecież nie mogliby tak wszystkiego wymyślić!”  - znana dobrze z tak wielu innych sfer życia, nie tylko zresztą publicznego. Tak jak twórcom reklam znudziło się już wymyślać jakieś cudowne enzymy dodawane do proszków i kremów, więc mówią już wprost o zawartych w nich „kapsułkach szczęścia”, jak najbrzydszy nawet facet wyrwie najlepszą laskę z dyskoteki jeśli tylko się nie zawaha – tak przeciętny umysł niemal zawsze ustąpi przed nieograniczoną w istocie siłą pewności siebie.  Odpowiednio bezczelne, pozbawione wahań kłamstwa rozbraja najbardziej nieufnych.  „No nie wiem...” - myślą sobie. „Nie interesowałem się bliżej... nie czytałem o tym wszystkiego... Na pewno jeśli ktoś coś mówi/pisze, to wie co mówi...” - następuje ucieczka pod osłonę przyjmowanego z góry autorytetu, która zwalnia od wątpliwości, chęci weryfikacji, a czasem nawet zwykłego zdrowego rozsądku.

 

Współcześni ochotnicy do SS

 

Metoda ta jest stosowana z powodzeniem, jak wspomniano, w wielu aspektach życia i warto z ręką na sercu zastanowić się ile razy jej ulegliśmy prywatnie, dokonując zakupów, czy wyborów politycznych. W przypadku rzekomego „Legionu Orła Białego” sprawa jest jednak o tyle poważna, że nie chodzi tylko o głupi żartem, czy przykład pseudo-nauki, hoax na miarę „człowieka z Piltdown – ale o antypolską prowokację. Mamy już konkretne przykłady, że nie są to bynajmniej ostrzeżenia na wyrost. Polacy bywają już wymieniani wśród nacji idących u boku Hitlera na ZSSR (co na Wschodzie prostował polski głos w Donbasie, red.  Dawid Hudziec). Fałszywkę z radością podchwytują też zawodowi tropiciele „polskiego antysemityzmu”. Wymyślone „polskie SS” zaczyna łączyć się z wygłaszanymi z powagą i autorytatywnie tezami o „przegranej przez Polskę II wojnie światowej”, czy z płaczem historycznych ignorantów nad niedoszłym sojuszem z  Hitlerem. A wszystko to zmieszane razem bardzo podoba się co najmniej czterem ośrodkom:  po pierwsze żydowskim, zainteresowanym przypisaniem Polsce winy za holocaust;  po drugie niemieckim  – chcącym winę tę rozproszyć i zdjąć z siebie;  po trzecie tym zachodnio- i środkowo-europejskim, które faktycznie dziedziczą bagaż kolaboracji, przegranej wojny i udziału w ludobójstwie i chętnie by się nim podzieliły i po czwarte tym rosyjskim, które mają już dość pisków polskiej myszy i z przyjemnością spełniłyby płynące znad Wisły prośby o uznanie Polski państwem historycznie wrogim i skłonnym w imię tej wrogości nawet do nazizmu.

 

Kolportowanie bajki o „Legionie Orła Białego” nie jest więc ani dowodem nonkonformizmu, ani dobrym żartem, ani nawet dowodem skrajnie posuniętego patriotyzmu na nutę konsekwentnie antykomunistyczną – tylko po prostu działaniem na szkodę Polski i na rzecz tych wrogich, antypolskich ośrodków. I jako takie winno być ukrócane i tępione.

 

Konrad Rękas

 

"Legion Durnia Białego"

 

W roku 1973 Marsjanie niepostrzeżenie inwigilując ziemię przełamali swoją początkową niechęć i wyrazili zgodę na rekrutację Polaków do specjalnego oddziału Zielonego Orła. Niestety, rząd wszystko zatuszował...

 

Podczas inwazji na Ziemię Marsjanie zdobywali stopniowo sojuszników wśród różnych ras i nacji, najwięcej sceptycyzmu zachowując wobec Słowian, bowiem sami takich ilości spirytusu używali wyłącznie do przezwajania protonowych silników swych gwiazdolotów. Ostatecznie jednak ujrzawszy, że po przyjęciu pewnych dawek rasa (uważana dotąd za niższą) w końcu zielenieje – podczas spotkania na księżycu Vegi, 16 kwietnia 1973r., mniej więcej w porze herbatki - wicehubergruber inwazji na Ziemię  XCGSVhuag-26  podjął tajną decyzję o sformowaniu z ochotników pierwszego zaciągu polskich sojuszników Marsa, pod nazwą Legion Zielonego Orła. Świadczy o tym relacja  Czesława Trąbki, wioskowego głupka ze wsi Dobrośladów, który widział pierwszy obóz treningowy legionistów. „Jechałem z remizy i jakoś zdrzemnęło mi się, budzę, patrzę, a tu obóz pikny, gontem kryty, na nim orzeł zielony wisi i nasi jak z kosmosu wycięci...” - opisywał wiele lat później pan Czesław. Jego relację potwierdza również opinia Euzebiusza Grzdyla ze wsi Małowiele, który kiedyś słyszał, jak miejscowy sołtys mówił, że też chciałby dołączyć do zielonych. Na podstawie tych dwóch wyczerpujących zeznań udało nam się odtworzyć wzór munduru, sztandaru, medalu za odwagę oraz szlak bojowy Zielonych Legionistów. Niestety, chwilowo nie możemy przedstawić innych dowodów, ponieważ z pewnością zostały one ukryte i zniszczone przez przeciwników idei sojuszu polsko-marsjańskiego.


Brzmi znajomo?...

 

Wielu – zwłaszcza młodych – sympatyków idei narodowych (a w szczególności narodowo-radykalnych) głęboko żałuje, że nie nigdy nie istniało polskie Waffen-SS, że nie można świętować polskiego braterstwa broni z Wehrmachtem i że zostaje tylko sączenie koniaku za chłopców z Charlemagne. Nie mamy w tym przypadku zresztą do czynienia z resentymentami nazistowskimi – ale najczęściej z miszmaszem „antykomunizmu” i nonkonformizmu, w połączeniu ze skrajnym estetyzmem. Po prostu chłopcy spod znaku hackenkreuza byli „ładni” - mieli fajnie skrojone mundury (już 40 lat temu polskie dziewczyny kochały się w tak ubranym  Klossie...), byli „twardzi i nie kucali”, a teraz „te żydki z telewizji źle o nich mówią, więc musieli być fajni”.


Sympatie te (czy raczej odruchy) budziły dotąd co najwyżej uśmiech lub wzruszenie ramion. Ulegający im chłopcy (niezależnie od wieku) wydawali się bowiem mieć raczej niewielkie szanse na nadrobienie historycznego błędu i wstąpienie do Waffen-SS. Zostawał im więc wspomniany koniak, lub pisywanie sentymentalnych tyrad gdzie kto zatykał „sztandary Imperium Europejskiego ze swastyką” i czy były one realne, czy wirtualne.


Sytuacja uległa zmianie dzięki powszechnej dostępności do informacji, co równa się w zasadzie łatwości dezinformacji. Wystarczył jeden artykuł, zamieszczony w ważnym, ale nastawionym w dużej mierze na radosną twórczość własną i szukanie paradoksów, magazynie „Inne Oblicza Historii”, nr 02-03/2007 oraz znany w wersji niemieckojęzycznej tekst  Jerzego Kochanowskiego „Polen in die Wehrmacht. Zu einem wenig erforschten Aspekt der nationalsozialistischen Besatzungspolitik 1939-1945. Eine Problemskizze. ” - by nagle własnym życiem zaczął żyć „Legion Orła Białego”, rzekoma polska formacja zbrojna powstała pod koniec II wojny światowej u boku Niemiec.


Podstawą do sformułowania teorii o jej istnieniu (jakkolwiek by to zabawnie nie brzmiało) jest JEDNA i to niejednoznaczna relacja Polaka z Radomia, wsparta szeregiem nieporozumień, najczęściej językowych: a to ktoś nie wie, że Polnischer Baudienst im Generalgouvernement oznacza naszych robotników z GG, a to dorabia się legendę do decyzji  Hitlera  z 23 października 1944r., kiedy to fuehrer na ponowny wniosek  Himmlera  i  Franka  zgodził się na wciągniecie Polaków do formacji pomocniczych HIWI na zasadach uregulowanych w Bestimmungen z 20 kwietnia 1944 itd. Do tego dochodzą zwyczajne mistyfikacje, jak pokazywanie naszywki Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich jako cudownie odnalezionego znaku „Legionu” itp. Zwłaszcza na narodowych forach dyskusyjnych trwa w najlepsza analiza motywów wstępujących do tej formacji, ocenia się jej "działania" w kontekście całokształtu polityki III Rzeszy wobec narodów wschodnich – słowem traktuje się istnienie „Legionu” jako dowiedziony fakt w sytuacji, gdy cała ta historyjka powinna być obalona na poziomie warsztatu historycznego dostępnego uczniowi szkoły podstawowej.


III Rzesza była państwem na wskroś biurokratycznym. Istnienie zjawiska tak kabaretowego, jak kilkunastoosobowy Brytyjski Wolny Korpus jest szeroko udokumentowane od zapisów dotyczących jego powstania, przez rekrutację, utrzymanie, kary porządkowe i skłonności seksualne i żywieniowe zwerbowanych. Tymczasem zdaniem fanów „LOB”  w środku tego całej biurokratycznej machiny miała funkcjonować licząca kilkuset ochotników formacja, po której ślad wszelki zaginął.


Dlaczego jednak warto zajmować się tym dość ewidentnym przypadkiem historical fiction? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze propagandowy - historia o „LOB” powielana na kolejnych stronach internetowych bez komentarza, że mamy do czynienia z czymś, co nawet nie jest hipotezą naukową - stanowi znakomitą pożywkę dla obrońców „polskich obozów koncentracyjnych”, polskiej współodpowiedzialności za holocaust itd. Wystarczy, że pisząc o naszym współdziałaniu z Hitlerem wskażą źródło swych rewelacji: rodzime dobroduszne portale N-R-owskie zachwycające się wymyślonymi chłopcami od orła i swastyki.


Kolejny aspekt to problem edukacji. Bezkrytyczne użytkowanie internetu, w tym zwłaszcza Wikipedii - zastąpiło nie tylko opracowania książkowe, ale doprowadziło także do zaniku zrozumienia czym jest źródło w znaczeniu historycznym i szerzej naukowym. „Źródłem” w rozumieniu potocznym jest już niemal wyłącznie tworzona ochotniczo Wiki, a nie oryginalny dokument, czy zeznanie świadka poddane odpowiedniej weryfikacji. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy dla upowszechnienia kłamstwa nie jest konieczne dokonywanie setek ingerencji w różne zasoby archiwalne – a wystarczy napisanie mającego znamiona wiarygodności artykułu do jednego zbioru.


Za przykład jak bardzo kreuje się przy tym rzeczywistość. niech posłuży nie najbardziej znana historia „Batuty”, ale przypadek  Ryszarda Filipskiego, popularnego aktora o narodowych przekonaniach. Od lat w jego biogramie na Wikipedii figuruje nieprawdziwa informacja, że w 1993r. startował do Sejmu w barwach Samoobrony. Mimo wielokrotnego dementi ze strony artysty – twórcy wpisu bazowali na jednym artykule sprzed 18 lat, zamieszczonym na łamach „Rzeczypospolitej”, którego ilustrowała mapka z nazwiskiem Filipskiego jako kandydata partii Leppera z Zamojszczyzny. Rzeczywiście, popularny „Hubal” był namawiany do udziału w wyborach, ale ostatecznie nie zdecydował się na ten krok – ktoś jednak ten nieszczęsny tekst z „Rzepy” zapamiętał i z czasem wrzucił na Wiki. Nic nie pomagało – ani odwołanie do książkowych publikacji PKW zawierających dane wszystkich kandydatów, ani przywołanie w dyskusji kompletnej listy startujących z okręgu zamojskiego. Autorzy biogramu upierali się, że informacja jest prawdziwa, a potwierdzenie jej („źródło”) znajduje się gdzieś na stronie Samoobrony. No i z czasem faktycznie się znalazło – w jakimś tekście ktoś od  Leppera napisał o starcie Filipskiego jako o fakcie, powołując się na Wikipedię. Wikipedia szybko zaś powołała się w przypisie na ten artykuł. Koło się zamknęło, słowo stało się ciałem. Teraz już „źródło” znalazło swe oczywiste potwierdzenie.

W ten sam sposób za chwilę „Legion Białego Orła” naprawdę stanie się faktem, otorbiając wzajemnie potwierdzającymi się stronami i artykułami. Nie wątpię, że z czasem znajdzie się w nich coraz więcej szczegółów, a np. piszący pod takim tekstem komentarz użytkownik o nicku „Wolf” już dwie publikacje dalej awansuje do cytowanego jako „źródło” „sturmbannfuehrera Wolfa z Kwatery Głównej SS”. Kłamstwo stanie się czymś niebezpiecznie zbliżonym do prawdy, wywołując dwa zasadnicze negatywne skutki: dając pożywkę antypolskiej propagandzie i przedsiębiorstwu holokaust oraz oduczając młodych adeptów idei narodowej krytycznego myślenia i naukowego podejścia do źródeł.


Konrad Rękas

Pierwszy raz opublikowane na Konserwatyzm.pl, 2. kwietnia 2011 r.

 

 

KOMENTARZE

 • Tu chodzi o nielegalne roszczenia spłacone przezcież w umowach indemnizacyjnych
  Byliśmy narodem przeznaczonym do eksterminacji, z ewentualnym zniewoleniem tych, którzy kwalifikują się jako Aryjczycy. Zachodnia Polska odczuła to w stopniu znacznie większym jak GG. Faktem jest, że granatowa policja kolaborowała z hitlerowcami, także inne nieliczne grupy i jednostki. Nie można jednak zarzucić Polakom nieetycznego postępowania w czasie wojny. Świadczy o tym wkład naszego Narodu w pokonanie III Rzeszy. Niech awanturnicy szukają winnych tragedii Żydów w tych, co sponsorowali Adolfa Hitlera i szaleństwo niemieckiego nacjonalizmu.
 • @PontoSarmata 21:17:40
  " Nie można jednak zarzucić Polakom nieetycznego postępowania w czasie wojny"
  Można.Nie masz pojęcia co można jeśli tylko jest taka wola polityczna.A już wola mająca oparcie w sile (dyplomacji,armii,itp) może zdziałać istne cuda.
  Od dziesięciu lat (prostym internautą będąc) obserwuję proces odwracania historii II WŚ do góry nogami.Ma to swoje głębsze powody ale przy okazji zostaniemy wciągnięci w współwinę za eksterminacje Żydów (być może za 1939) http://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/deutsch/archiv/todinpolen/tp00.html
  Książki Grossa,wypowiedzi było nie było powaznych osób http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/488246,afera-w-usa-szef-fbi-polacy-wspolodpowiedzialni-za-holokaust-i-mordowanie-zydow.html ,grube aluzje,publiczne oskarżenia rzucane prosto w twarz,wszystko to to nie są jakieś przypadkowe zdarzenia.To akcja.
 • @ikulalibal 22:08:49
  Tu się zgadzamy. Nie można - bo musi się to spotkać z naszym oporem. I w zakresie polityki historycznej nie ma sojuszników, są tylko rywale bądź co najwyżej neutralne podmioty. Przykład choćby w słowach dyrektora FBI. Miał stracić pracę po oskarżeniu Polski o udział w Holokauście, ciągle piastuje jednak urząd.

  http://natemat.pl/140645,james-comey-straci-posade-dyrektora-fbi-po-slowach-o-holokauscie-na-stronach-bialego-domu-jest-juz-petycja-w-tej-sprawie
 • 22 V 1943 Jan Kryst ps. "Alan", żołnierz AK, zastrzelił trzech oficerów Gestapo w warszawskiej restauracji "Adria".
  https://pbs.twimg.com/media/CjEvJrsW0AMBlvk.jpg
 • Niestety nie mogę się z Panem zgodzić.
  Przede wszystkim:

  "A wszystko to zmieszane razem bardzo podoba się co najmniej czterem ośrodkom: po pierwsze żydowskim, zainteresowanym przypisaniem Polsce winy za holocaust"

  Tutaj Pan nie ma racji. Dla żydów NIE MA znaczenia, czy ich całowaliśmy w tyłek, czy ich wydawaliśmy Niemcom, nie ważne ile wybudujemy muzeów takich jak w Markowej, oni będą i tak prowadzić na nas nagonkę Czemu? Bo niestety Polacy nie znają ukrytego celu ich oskarżeń, w 90 % ochrona polega na idiotycznym podkreślaniu, jak to ratowaliśmy żydów podczas II wojny światowej. Po prostu żydzi lubią oskarżać nas o współudział w tzw. holocauście, bo lubią, jak się ich potem głaszcze po główce i przy okazji zapomina się o ŻYDOWSKICH zbrodniach.

  "po czwarte tym rosyjskim, które mają już dość pisków polskiej myszy i z przyjemnością spełniłyby płynące znad Wisły prośby o uznanie Polski państwem historycznie wrogim i skłonnym w imię tej wrogości nawet do nazizmu."

  Akurat tutaj Rosja nie powinna się wtrącać, bo dosyć duża liczba Rosjan współpracowała z wojskami niemieckimi (m.in Rosyjska Armia Wyzwoleńcza Własowa, i wiele innych), więc nic im do tego, czy mieliśmy formacje kolaboracyjne czy też nie. Po za tym problemem dla Rosji są bazy NATO w Polsce i konfrontacyjna polityka obecnego (jak i poprzedniego) rządu.

  A właśnie będąc już przy polityce:
  Jeżeli zwolennikiem sojuszu z Hitlerem uważa pan za ignorantów, to w takim razie co myśleć o polityce gen.Sikorskiego, z którego na siłę robi się męża stanu. Polityka Sikorskiego przypomina do złudzenia dzisiejszą politykę PiS, z tym że odpowiednikiem Rosji u Sikorskiego była III Rzesza.

  Polityka Sikorskiego była skrajnie antyniemiecka, prosowiecka, pro anglo-saska i prożydowska. Uważam że to jego głupia polityka przyczyniła się do cierpień milionów Polaków, czy to zmuszając Polaków do ratowania żydów, czy to nie nawołując do pomocy Polakom na Wołyniu i inne.

  Jeżeli LOB był prawdziwy, to uważam ich za bohaterów, którzy nie kłaniali się ani Moskwie, ani Londynowi, czy żydostwu w ogóle. Dla mnie to byli ludzie, którzy chcieli obronić Polskę przed powstaniem Judeopolonii. No i nie ratowali żydów tak jak to robiła AK i niestety też po części NSZ.

  A swoją drogą? Dlaczego nas się inni mają czepiać za Legion Orła Białego? Czemu nikt nie czepia się obecnie Chorwacji za Ustaszy, Rumunów za Żelazną Gwardię i Iona Antonescu, Węgrów za Żelazną Gwardię itp.?
 • @Sukarno 08:12:35
  "Akurat tutaj Rosja nie powinna się wtrącać, bo dosyć duża liczba Rosjan współpracowała z wojskami niemieckimi (m.in Rosyjska Armia Wyzwoleńcza Własowa, i wiele innych)"
  Czegoś a nawet nic nie rozumiesz Sukarno.Zupełnie nic.Bowiem teraz nie to jest ważne kto kiedyś, ale jaki jest stosunek państwa (a także opinii społecznej) do owego "kiedyś".
  A ten (znaczy się stosunek) od zawsze (czyli ZSRR i FR) był taki sam-ROA to zdrajcy.Koniec!
  Czujesz różnicę między przychylnym stosunkiem współczesnej Ukrainy do SS Galicja (czy estońskiego legiony SS w Estonii) a nieugięcie potępiającym do ROA w Rosji? widzisz to? rozumiesz?
  A przecież były (w 90-tych) próby "beatyfikacji" ROA.Impulsy wychodziły z tzw organizacji pozarządowych finansowanych zza granicy.Głównie z USA.Ale zawsze szybko ich demaskowano i rozpędzono na cztery wiatry.Nawet Cerkiew nie dała się na to złapać bo i od tej strony próbowano wtargnąć z nowymi poglądami na ROA.
 • @ikulalibal 09:50:19
  Rozumiem, Rosja potępia ROA, ale nie zmieni to faktu że takie oddziały istniały. Też nie jestem za tym, aby bojownikom Legionu Orła Białego nadawać hołd na poziomie państwowym, ale uważam że ci ewentualni bojownicy walczyli w słusznej sprawie, za to należy im się cześć i chwała. Rosja ani nikt inny nie może nam zabronić PRYWATNEGO oddania czci tym bojownikom.

  A porównanie Estończyków do Ukraińców to obraza dla tych pierwszych, z tego co wiem Estończycy Polaków nie mordowali (robili to Litwini i Łotysze jak już). Ja im nie mogę zabronić Estończykom oddawania czci ich oddziałom SS, co do Ukrainy to inna sprawa, Bandera to bestia, nawet naziści byli zniesmaczeni "wyczynami" UPA tak, że zaczęli nawet wspierać polską samoobronę.

  W II wojnie światowej nie było podziału na dobrych aliantów i złych nazistów. Był podział na ludzi służących Polsce i Polakom oraz działających przeciwko nim. Podział ten był widoczny w każdej organizacji/orientacji, czy to AK, czy to oddziały polskie walczące po stronie ZSRR, czy to pro niemiecko nastawieni Polacy.
 • @Sukarno 10:29:57
  "bojownikom Legionu Orła Białego" - jakim bojownikom?
 • @Sukarno 10:29:57
  "Bandera to bestia, nawet naziści byli zniesmaczeni "wyczynami" UPA tak, że zaczęli nawet wspierać polską samoobronę"
  Jesteś pewien? bo wiesz-ja nie mam żadnych czy to rodzinnych czy towarzyskich,związków z tymi "kresowymi sprawami" i opieram się wyłącznie na tym co widzę.A co widzę? że polskie władze są "powściągliwe" w kwestii wyczynów UPA,że takie stanowisko władz bardzo nie podoba wielu Polakom którzy zachowali traumatyczne wspomnienia tamtych lat i widzę jeszcze historyczną inscenizacje urządzoną kilka dni temu w Iwano-Frankowsku na temat walk UPA z wermahtem.
  https://www.youtube.com/watch?v=5G7Ry5qmwzU
 • @chart 11:24:19
  ""bojownikom Legionu Orła Białego" - jakim bojownikom?"

  Tym ewentualnym bojownikom, jeżeli Legion Orła Białego rzeczywiście istniał, bo Pan twierdzi, że takie oddziały na pewno nie istniały.
 • @Sukarno 12:07:15
  Odnoszę wrażenie, że dowodzi się istnienia czegoś, a nie nieistnienia...
 • @Autor
  "Odnoszę wrażenie, że dowodzi się istnienia czegoś, a nie nieistnienia"
  Istnienie nieistnienie,nie dowodzić ,dowodzić-a cóż to znaczy? wszystko można dowieźć zgodnie z zasadą sformułowaną przez starego Fredrę:"Świadków na to znajdę wszędzie -. Nie brak świadków na tym świecie"
  W swoim tekście z 2011r pan Konrad Rękas poruszył sprawę marginalną,można powiedzieć-pierdołę.A zapewnić mogę że są poważniejsze.
  Historia stała się nie tylko polityką ale polem walki dla polityków.Faktami się manipuluje,niektóre ponad miarę uwydatnia,inne pomniejsza lub zgoła ukrywa i przemilcza.W tej sytuacji w każdej chwili możemy być zaskoczeni czymś o czym wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
  Podam przykład (na razie zamorski)
  W 2012r Sarkozy spotkał się z Erdoganem a efekty spotkania symbolizuje ta złośliwa fotografia http://my.telegraph.co.uk/metinyilmaz/files/2012/01/erdogan-sarkozy-ile-gorustu.jpg
  Był rok wyborczy,Sarkozy chciał się podlizać tamtejszej ormiańskiej diasporze i na spotkaniu z Erdoganem upomniał się o rzeź Ormian.
  A Erdogan odpalił (w trakcie przemówienia) że może opowiedzieć Sarkozemu o prawdziwej zagładzie.O 15% populacji Algierii okrutnie zamordowanej przez Francuzów i że jak Nikola Sarkozy chce znać szczegóły może zapytać swego ojca Poula Sarkozy.
  https://www.youtube.com/watch?v=iJNOSIOmOMo
  Nikola Sarkozy ucichł i już o ormiańskiej rzezi nie wspomniał.
  Tak właśnie działają szkielety w szafie.Wysypują się kiedy nieopatrznie otworzysz szafę.
  Pytam więc (w celu ustalenia czy w szafie jest szkielet) czy w związku z podającymi pod naszym adresem oskarżeniami o wspólwinę za wybuch wojny istnieją jakiekolwiek przesłanki żeby traktować to poważnie.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - POLSKA

  Polityka zagraniczna dla niezaawansowanych

  To jest kwestia elementarza polityki zagranicznej. Załóżmy na chwilę, że rusofobi mają rację, że polityka rosyjska jest agresywna, zagraża pokojowi na świecie, a Putin to drugi Hitler. czytaj więcej

 • MEDIA

  Zero zdziwień

  Polscy dziennikarze i politycy (gdyby oczywiście myśleli i byli uczciwi) powinni w ostatnich dniach należeć do najbardziej zdziwionych ludzi na świecie. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Albańczycy, czyli Turcy

  Choć 106 lat niepodległości Albanii to rocznica dla Polaków egzotyczna - powinna jednak przypomnieć jak utylitarny charakter przez ten wiek miały zarówno państwa, jak i całe narody, kreowane i wymyślane przez mocarstwa i stojące za nimi interesy. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31