Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
800 postów 361 komentarzy

Odmieniło się

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ukazał się znaczący wywiad prezesa-elekta NBP, Adama Glapińskiegoi (zwłaszcza jeśli czyta się go w komplecie z zaprezentowanymi ostatnio wizjami ogólnoekonomicznymi ustępującego szefa Banku, Marka Belkiii).

 

Zgodnie z zasadą, że tylko przed i po objęciu funkcji monitorowanej przez naszych finansowych nadzorców mówi się coś ciekawego - postawę Glapińskiego w dawnej gwarze szkolnej można by określić jako ODMIENIŁO SIĘ.

 

Zgodnie z tą zasadą wyjątkiem wyjątkowo zakutych łbów (czyli większość ministrów finansów i szefów banku centralnego po transformacji) nieliczni zdrowo myślący kierownicy polityki finansowej Polski cały swój zdrowy rozsądek i ciekawe pomysły na czas pełnienia funkcji publicznych jakby zawieszali, co przydarzyło okresowo nawet bodaj czy nie najzdolniejszemu z nich, prof.  Grzegorzowi Kołodce. W przypadku innych zaś, autentycznie niezależnych ekonomistów i ekspertów, jak w przeszłości choćby prof.  Stefan Kurowski, prof.  Rafał Krawczyk, dr  Aleksander Jędraszczyk, prof.  Tadeusz Kowalik czy prof.  Józef Bacerek  – po prostu dopilnowano, by nigdy do realnego wpływu na politykę państwa nawet się nie zbliżyli. Klasyczny jest zresztą przykład prof. Kurowskiego, jeszcze w czasach pierwszej „Solidarności” uznawanego za bodaj czy nie pierwszoplanowy autorytet ekonomiczny tego obozu, po '89 współautora między innymi programu gospodarczego... Porozumienia Centrum, którego to jednak założeń nikt nigdy – a już na pewno nie w okresie udziału partii  Jarosława Kaczyńskiego  w rządzie – nie miał najmniejszego zamiaru realizować. Zawsze bowiem, czegokolwiek nie głoszono by z ław opozycji, czy nie obiecywano w kampaniach wyborczych – obowiązywała żelazna zasada niewzruszonej kontynuacji założeń przyjętych dla gospodarki Polskiej przed 27 laty (a zapewne jeszcze wcześniej zaprezentowanych władzom PRL jako cel przemian, które zobowiązały się przeprowadzić...).

 

Nie odbiegając od tego standardu większość PiS-owska ma wprawdzie w swoich szeregach postać taką jak dr  Janusz Szewczak, ma w legendzie partyjnej wspomnienie po  Sławomirze Skrzypku  - wszystko to jednak są tylko elementy służące uwiarygodnieniu polityki rządu, a nie nakreśleniu realnej alternatywy. Nie inaczej okazuje się być z nowym prezesem NBP. Wprawdzie w punktach, w których nic to nie kosztuje Glapiński po dawnemu rzuca określeniami w rodzaju: "jestem gorącym zwolennikiem polonizacji sektora bankowego", "gdybyśmy odbudowali średnią klasę mieszczańską", a nawet "jestem konserwatystą schumpeterowskim". Opowiada też z zapałem o planie Morawieckiego, 500 + i haśle mieszkaniowym rządu. Z konkretów jednak okazuje się, że prezes Glapiński... "nie widzi potrzeby dokonywania żadnych zmian", a swoją rolę widzi w "dbaniu o stabilność systemu finansowego" (czyli staniu na straży interesów sektora bankowości". Ponadto nowy szef NBP oficjalnie wyrzeka się swoich dawnych poglądów na temat aktywnej polityki finansowej, jedne z wyższych w Europie stóp na pewno nie zostaną obniżone, deflacja - cóż, to się zdarza, a czemu Polacy nie mają jak oszczędzać - ot, tak jakoś wyszło, bo przecież Polska gospodarka rozwija się "doskonale". Na deser dowiadujemy się, co jest już leitmotivem tej ekipy, że sytuacja demograficzna Polski jest nad wyraz szczęśliwa dzięki posiadaniu za miedzą rezerwuaru siły roboczej w postaci Ukrainy. Cóż, rzeczywistość potwierdziła jedynie po latach uwagę  Romualda Szeremietiewa z czasów wspólnego z Glapińskim zasiadania w rządzie  Jana Olszewskiego: „nie można traktować poważnie człowieka, który nosi zielone spodnie do żółtej koszuli i czerwonej marynarki, a do tego jeszcze warkoczyk...”. Po latach Glapiński włosy ma krótsze, stroje bardziej stonowane i luksusowe, a zatem i pozornej powagi więcej, jednak nabrany widocznie „rozsądek” sprowadza się tylko typowej dla PiS w szczególności, a ogólnie dla polityków finansowych w Polsce zasady:  co innego mówić, co innego robić.

 

Z pre-inauguracyjnego wywiadu NIE DOWIEMY się bowiem np. jak wygląda (a raczej jak powinna wyglądać...) polityka kursowa w Polsce - ani przede wszystkim kto ją właściwie w naszym kraju prowadzi. Tzn., mówiąc prościej- kto właściwie ustala kurs złotego – a więc i kto realnie kieruje polityką finansową w Polsce, wpływa na konkurencyjność gospodarki, siłę nabywczą obywateli itd. Nie, prezes Glapiński już wie doskonale z czyjej ręki będzie jadł chleb na nowej posadzie. Dlatego wykorzystuje jedynie łamy "Rzepy" do wysłania czytelnego sygnału do finansowych nadzorców: lekcję odebraną w RPP zrozumiałem, śpijcie spokojnie, z tym rządem i z takim prezesem NBP - wasze interesy w Polsce są niezagrożone...!

 

Konrad Rękas

 

KOMENTARZE

 • Glapiński, ustawy glapińskiego, twarz przekrętów Kaczyńskich by utworzyć podstawy ekonomiczne ich partii
  Glapiński to partner Kaczyńskich w brezprecedensowum uwłaszczeniu się na majątku Polaków, dzięki niemu Kaczyńscy "ukradli Polakom ten pierwszy milion, by można być już uczciwym". Ustawy Glapińskiego to również afera paliwowa i afera gruntowa. W maju 1991 r. na żądanie Jarosława Kaczyńskiego (pełniącego wtedy funkcję ministra stanu i szefa kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy) fundacja prasowa Solidarność, nabywa "Ekspres Wieczorny", zakłady graficzne w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej i ul. Srebrnej oraz siedzibę Ekspresu Wieczornego w centrum Warszawy. Za całość fundacja płaci 4.200.000 PLN (42 mld ówczesnych starych złotych) pochodzących głównie z państwowego banku BPH, który dofinansowywuje fundacje (wraz z spółką Telegraf - znaną z "oscylatora"). Równocześnie fundacja podnajmuje biura (wynajmowane od gminy) bankowi BPH. Różnica czynszów będąca przychodem fundacji wynosi miesięcznie około 16.800 PLN. Bank opłaca czynsz za 12 lat z góry.
  10 września 1991 r. (tuż przed wyborami do Sejmu) Fundacja, łamiąc własny status, udziela pożyczki Porozumieniu Centrum w wysokości 800.000 PLN (8 mld starych złotych).
  4 października 1991 r. Sejm przyjmuje ustawę dotyczącą budownictwa mieszkaniowego, w myśl przepisów której fundacja uzyskuje prawo do dzierżawy wieczystej budynków przy al. Jerozolimskich, ul. Nowogrodzkiej, Srebrnej i Ordona. Ustawa przygotowana została w Ministerstwie Budownictwa, kierowanym przez ówczesnego wiceprezesa Porozumienia Centrum Adama Glapińskiego. Tak to paserzy Kaczyńscy zniszczyli Ekspres Wieczorny, uwłaszczyli się na majątku Polaków i ukradli Polakom podstawy finansowe swojej działalności. To taka wstawka dla tych, którzy nadal uważają, że PiS to partia uczciwa. Kaczyński z wyjątkiem FOZZ, gdzie przed odpowiedzialnością karną uratował ich prokurator skazujący polskich patriotów, syn tego, o którym żołnierze wyklęci mówili "sędzia Kryże będą krzyże", za co Ziobro uhonorował go wysokim stanowiskiem w ministerstwie (pis-sprawiedliwości), Od tego czasu Kaczyński zawsze doprowadza do tego, by przestępstwo było zgodne z PiS-prawem. Jedną z pierwszych ustaw przegłosowanych głosami PiS przestępstwo nepotyzmu stało się zgodne z prawem.
  Glapiński to symbol okradania Polaków przez Kaczyńskich, co nam Kaczyński ukradnie, gdy Glapiński dorwie się do NBP? Tego jeszcze nie wiemy, ale z pewnością zgodnie z "PiS-prawem" ukradną nam wiele. Za błędy przy urnie trzeba płacić. Pytanie, czy po kadencji PiS uda się nam jeszcze coś z Polski odbudować?
 • @Zawisza Niebieski 22:40:17
  Co ukradnie :

  Przykład dał prezydęt Duda- "podarowując" juncie chazaro-ukrów z Kijowa 4 mld zł. Przekręt "zamienił się"na zakup upa-dlińskiej ,bezwartościowej hrywny przez prezesa NBP - Belką -ksywa duży wacek,Glapi-mały wacek.
 • Ekonomiści w otoczeniu PiS
  Obawiam się, że wymienianie dra Janusza Szewczaka i Sławomira Skrzypka, jako dobrych ekonomistów w otoczeniu PiS jest delikatnie mówiąc, nieporozumieniem. Otóż pierwszy z nich, jako główny ekonomista SKOK, jest odpowiedzialny za afery w poszczególnych SKOK-ach. Drugi zaś, choć o nie żyjących źle nie powinnno sie mówić, jako inżynier od produkcji betonu, nie miał zielonego pojęcia o bankowości.
 • Autor
  Zakute łby? Tylko? Znasz Pan grabie które by grabiły od siebie?
  Zmiany możliwe tylko drogą rewolucyjną, niekoniecznie z otwartą przyłbicą. 5 i poz.
 • @Zawisza Niebieski 22:40:17
  Ale ten PIS to nieudacznik tylko tyle?

  Wujek gogle istotnie zanotował .

  Podał specjalistów
  https://www.youtube.com/watch?v=ZWKxHyh9yUw

  Ach ten PIS tyle lat przy korycie i nic się nie nauczył , a mogli leżeć na Bali...

  Ale , ale taki Pan "Zawisza Niebieski" i kilku innych( myślą) sprytnych oszukistów ma nadzieje że trafi na ciemną masę i Rosję nam odkryje.
  Nie ma pojęcia o ekonomi tego świata , ale w swoim komputerze ma zawsze w pogotowany i jakiś tekst na temat podłego PIS-u
  Inaczej miałby stracony dzień!!!
  Czyż nie?
 • Autor!
  Akurat przeczytałam podane przez pana linki .
  I widzi mi się że jeden pan stracił nadzieje na zmianę .
  A drugi ma nadzieje.
  Nie znam się na ekonomi , ale zauważyłam Ze pan Belka poruszał się w istniejącej sytuacji i ma rację.
  A pan Glapiński zastanie nowa rzeczywistość i może to być nowe pole manewru.
  Jak podała "Rzeczpospolita"
  "20 -06- 2016r ma przyjechać z ważną wizytą prezydent Chin.
  W trakcie wizyty chińskiego polityka - 20 czerwca - nastąpi powitanie w Polsce pierwszego pociągu na trasie Chiny-Europa pod zjednoczoną marką China Railway Express. W uroczystości wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk - zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Mają być obecni także przedstawiciele Sejmu i Senatu."

  To może zmienić jednak politykę pieniądza . Znajdziemy się w innej sytuacji.

  I to tez ma znaczenie .

  'Polska przystąpi do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który jest chińską alternatywą dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego. Na podpisanie stosownej umowy zgodził się właśnie rząd."

  Być może za chwilę będziemy uczestniczyć w innym wymiarze ekonomicznym.
  Mam nadzieje że to okaże się dobre dla naszego kraju. A jak będzie czas pokaże.
 • @kfakfa 07:45:49
  Narwany przeciwnik PIS-u nie czyta on wie !!!

  Duda podtrzymał poparcie Polski dla projektów, które zapoczątkowano u schyłku rządów PO i gabinetu Ewy Kopacz.


  Mowa była o dokończeniu interkonektora, którym mógłby być dostarczany gaz z polskiego terminalu LNG w Świnoujściu. Jako nowość pojawiła się kwestia przyznania Ukrainie wartej 4 mld zł linii kredytowej.

  A już się zabezpieczę na następny atak.

  Prezydent Polski Bronisław Komorowski podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko powiedział, że wspiera pomysł o wprowadzeniu międzynarodowej misji peacekeeping na wschodnią Ukrainę – poinformowała administracja prezydenta Ukraina.

  interkonektora,i peacekeeping

  Wiem to trudne słowa ale dla niektórych cwaniaków nie koniecznie!!
 • Autor
  Że spytam, czy jest ktoś, kto oczekiwał zmian w tym zakresie po wygranej w wyborach PiS?
 • @Jinks 15:57:14
  ...wyborcy tej partii? ;)
 • @klementyna 11:02:24
  Wierzyć to należy w Boga, a politykom trzeba patrzeć na ręce. Nie jestem trollem który powiela informacje przesłane z centrali partii, Co najmniej jednego takiego tu znajdziesz. Po prostu czytam.
  Wystarczy, że sobie przeczytasz to:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Fundacja_Prasowa_%E2%80%9ESolidarno%C5%9B%C4%87%E2%80%9D
  Ale te informacje można znaleźć w kilku dość poważnych periodykach.
 • @Zawisza Niebieski 17:08:28
  Czy ja gdzieś kazałam panu w coś wierzyć? Czytać proszę ze zrozumieniem.
  Nawet nie napisałam ze PIS to partia uczciwa.Ale beton tak miał i ma . Wcisnąć komuś coś co pasuje!!

  Te cyfry są ogromne i porażają istotnie młodego człowieka .

  Tylko to było przed denominacją słynnego balcerka
  I pensje nasze były w milionach.

  "Nie jestem trollem który powiela informacje przesłane z centrali partii," -
  podejrzewam że wiem którą ma pan na myśli!!

  "Powiem tak nie wrócą te lata te lata szalone"

  Dla mnie jest pan gorszy niż troll.
 • @klementyna 18:48:36
  Bezsprzecznie jestem gorszy od trolla, bo mówię prawdę, bo prawdę wykazuję, a tego jakże wielu nie lubi. Bądź w stadzie, kłam jak my, a pożyjesz miło i przyjemnie. Rydzyk, Kaczyński, ale przecież i PO, Nowoczesna nie zbudowała swego imperium z niczego.
  Za PO panował nepotyzm, było kilka afer, gdzie chciano w konkursie przepchnąć kogoś. Za PiS nie ma nepotyzmu, nepotyzm jest zgodny z PiS-prawem. Jedną z pierwszych ustaw jakie przepchnęli to ustawa kolesiowska. Koleś Szydło historyk z wykształcenia zostaje dyrektorem lotniska, no cóż, jeśli Macierewicz, z podobnym wykształceniem może być szefem komisji badania wypadków lotniczych? Pewnie na studiach historycznych uczą lotnictwa. Sanktuarium w Łagiewnikach kradnie, przepraszam kupuje naszą ziemię za 2% jej wartości. Siedź cicho polski patrioto, gorszy od trolla, przecież to "bóg" tej ziemi potrzebuje, jakby nie cała ziemia była jego. A królestwo Jezusa nie z tej ziemi było. Kłam, matacz, zamiataj pod dywan, bo inaczej będziesz tym gorszym od trolla. Tak, dla takich ludzi mogę być gorszy od trolla, mogę być drugim sortem, bo przecież w "szambie nie perfumerii" nie zamierzam się tarzać.
 • @chart 16:43:39
  "Towarzystwo weteranów, każdy zna tych panów..."
  Ich czas już minął, chociaż ciągle o tym nie wiedzą.

  5 x * i pozdrawiam serdecznie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031