Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
713 postów 321 komentarzy

O czynne rozliczenie z banderyzmem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Powiernictwo Kresowe wystąpiło do Ministra Sprawiedliwości oraz Prezesa IPN, by wyciągnęli konkretne konsekwencje z uchwały w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.

 

 

Oto treść pisma skierowanego do ministra  Zbigniewa Ziobro:

 

Środowiska Kresowe długo czekały na akt taki, jak przyjęta właśnie Uchwała Sejmu w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943–1945 r. Jeśli jednak nie ma ona pozostać tylko pustą deklaracją bez dalszych, uzasadnionych i równie oczekiwanych konsekwencji – kolejnym krokiem winna być intensyfikacja działań Prokuratury (oraz pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej) zmierzająca do wskazania winnych zbrodni ludobójstwa opisanego w uchwale sejmowej oraz ukarania tych z nich, którzy dotąd unikali sprawiedliwości. Równie niezbędne wydaje się podjęcie zdecydowanych kroków wobec przypadków czynnego propagowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zbrodniczej i totalitarnej ideologii banderowskiej, bezkarnego używania symboliki ukraińskiego nazizmu oraz środowisk jawnie odwołujących się do anty-polskich haseł, treści i ludobójczej praktyki z czasów Rzezi Wołyńskiej i innych historycznych zbrodni.

 

Szanując stanowisko, wyrażone przez Pana Ministra jako Prezesa Zarządu Głównego Solidarnej Polski – Powiernictwo Kresowe wnosi o objęcie nadzorem Prokuratora Generalnego już prowadzonych postępowań, ponowne sprawdzenie i weryfikację tych być może przedwcześnie umorzonych, jak i zalecenie podległym Panu Ministrowi służbom zachowanie szczególnej staranności i czujności w reagowaniu na coraz częstsze, bulwersujące przypadki naruszania polskiego prawa przez przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz przybyszy z Ukrainy poddanych, niestety, indoktrynacji zbrodniczą ideologią banderowską. Pamięć i honory oddane niewinnym ofiarom Rzezi Wołyńskiej i innych ludobójczych mordów – tym bardziej nakazują zarówno wskazanie, napiętnowanie – a jeśli to jeszcze możliwe, także odnalezienie i ukaranie tak bezpośrednich sprawców, jak i wydających im rozkazy, podsuwających nienawistne hasła i treści, jak i ostatecznie zapewniających im ochronę i bezkarność. Podobnie szacunek dla historii – ale i szacunek dla praworządności, wręcz nakazują czynne wystąpienie przeciw odradzaniu się banderyzmu przynajmniej na terytorium RP.

 

Wnosimy do Pana Ministra o przedstawienie informacji czy i ile postępowań jest obecnie prowadzonych w związku z przypadkami propagowania totalitarnej ideologii banderowskiej i jej symboli (naruszenie art. 256 kk), obrazy polskich symboli narodowych (art. 137 kk) – a ile w związku z naruszeniem art. 118 kk przez historycznych, banderowskich ludobójców? Wnosimy również o udostępnienie informacji w ilu przypadkach w ciągu ostatnich trzech lat odmówiono wszczęcia postępowań pomimo podejrzenia naruszenia w.w artykułów kk oraz ile i w jakich sprawach prowadzonych postępowań zostało zakończonych umorzeniem. Wnosimy również o udostępnienie informacji nt. czynności podejmowanych przez Prokuraturę takich jak korzystanie z pomocy prawnej podmiotów zagranicznych i międzynarodowych w celu efektywnego przeprowadzenia postępowań prowadzonych w związku z przywołanymi zapisami kk.

 

Jednocześnie zwracamy się do Pana Ministra, a za Pana pośrednictwem do całej Rady Ministrów RP - o podjęcie działań prawnych i prawno-międzynarodowych w celu uznania w całości za zbrodnicze organizacji takich jak Ukraińska Powstańcza Armia, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B, OUN-M, OUN-Z), Sicz Poleska, Legion Ukraiński, Drużyny Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraiński Legion Samoobrony, 14 Dywizja Grenadierów Waffen-SS – co pozwoli wszcząć kroki prawno-karne wobec ich żyjących członków, częstokroć nadal zaangażowanych w propagowanie tej samej, zbrodniczej ideologii i apologizowanie ludobójstwa dokonanego na polskich i innych mieszkańcach Kresów.

 

Zwracając się do Pana Ministra, Powiernictwo Kresowe daje wyraz przekonaniu, że podjęta przez Sejm 22. lipca uchwała w żaden sposób nie kończy kwestii nazwania zbrodni ludobójstwa dokonanego na Narodzie Polskim przez nacjonalistów ukraińskich – a stanowi jedynie początek konsekwentnie realizowanego procesu jej sprawiedliwego rozliczenia i osądzenia.

 

Z wyrazami szacunku

Konrad Rękas, prezes

Powiernictwa Kresowego

KOMENTARZE

 • Autor
  "podjęta przez Sejm 22. lipca uchwała w żaden sposób nie kończy kwestii nazwania zbrodni ludobójstwa dokonanego na Narodzie Polskim przez nacjonalistów ukraińskich – a stanowi jedynie początek konsekwentnie realizowanego procesu jej sprawiedliwego rozliczenia i osądzenia".

  Jak najbardziej. Ja to nawet widzę szerzej:
  "Coś tam zostało sejmowym politykierom wyrwane z gardła, ale to zaledwie namiastka początku i grożące poprzestanie na tym, a więc faktyczna zdrada Narodu Polskiego, zwłaszcza Kresowian".
  http://aleszuma.neon24.pl/post/132814,sejm-rp-ustanowil-11-lipca-narodowym-swietem

  Ten list to bardzo dobry i konieczny krok, ale to dopiero początek drogi i trudnej walki.
 • @miarka 22:57:06
  Początek tej drogi już miał miejsce ,tylko "une" nie pozwoliły. Pozdrawiam.http://vverbum.blogspot.com/2016/07/jacy-wspaniali-sasiedzi.html
 • @Repsol 11:20:03
  Nie. Obawiam się, że to nie był początek, tylko nieudana próba początku, a na początek, ""une" nie pozwoliły".

  Początek to się robi bez patrzenia na pozwolenie żadnych "unych", którym mogłoby zależeć na ukryciu, czy zakłamaniu prawdy, uniknięcia odpowiedzialności, kar i zadośćuczynień, zabiegów o przebaczenie i pojednanie, o realną naprawę swojej opinii do stanu bycia godnymi zaufania, czyli zdolności do normalnego, pokojowego, przyjaznego i życzliwego współżycia.
  Tu nie wystarczą żadne zdawkowe przeprosiny , kwiaty, czy ugody między "klasami politycznymi", "klasami medialnymi", czy "klasami ideologicznymi", bo to wciąż mogą być tylko "obiecanki cacanki a głupiemu radość".

  Podobnie i wszelkie próby "zapomnienia o sprawie" motywowane czyimiś chwilowymi interesami, czyli zawieranie śmierdzących kompromisów moralnych to zupełnie zdradliwa i ślepa uliczka.
  W kwestiach moralnych kompromisów nie ma, a przecież to są kwestie moralne najwyższego rzędu - tu już chodzi nie tylko o życie, ale i o życie Narodu.

  Rzecz w tym, że zbrodniarze i ich duchowi spadkobiercy wciąż pozostają śmiertelnie groźnymi bestiami w ludzkiej skórze - teraz już zdolnymi do zbrodni choćby po to, aby ukrywać zbrodnie wcześniejsze, fałszować dokumenty, zastraszać świadków i ofiary, oraz ich spadkobierców i wciąż trwać w gotowości do następnych.

  Pierwszy krok, CZYLI DOCHODZENIE SPRAWIEDLIWOŚCI, to się naprawdę zacznie, jak bestie zostaną pozbawione zdolności dalszego szkodzenia.

  Trwający właśnie okres postgenocidalny, w niczym nie zahamowany przez tą uchwałę z 22 lipca, dowodzi tylko, że LUDOBÓJSTWO WCIĄŻ TRWA.

  Domaganie się "czynnych rozliczeń z banderyzmem" OSTATECZNIE KŁADĄCYCH KRES LUDOBÓJSTWU to dopiero "początek drogi i trudnej walki" - najpierw o ustawę, bo dopiero z ustawy wynika konkretne prawodawstwo, nie z uchwały - jak się łudzą ci, co się już z niej cieszą.
 • A jak się ma ...
  "Akcja Wisła" do realizacji tych wyzwań, jakie obecnie staną między dwoma narodami?
 • Witam Autora
  i wielkie dzięki za zwrócenie uwago na ten aspekt sprawy.

  Dzięki Koledze zrozumiałem, że ustawa ( a nie uchwała ) jest potrzebna przede wszystkim dla stworzenia mechanizmów prawnych dla prawnego ścigania banderowskich ludobójców ( częsc z nich do dzis zyje i szkoli kolejne pokolenia ), podobnie jak ma to miejsce w przypadku zbrodniarzy hitlerowskich

  5*

  pozdr
 • @waldemar.m 19:11:34
  A jak sie ma do tych wyzwań tymczasowe administrowanie polskim Lwowem przez Bandersztat?
 • @MacGregor 10:22:07
  To chory z Kijowa u nas pewnie ścigany ,a tam niech dorabia banderland i Julię .Pozdrawiam. https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/11/08/makabryczny-handel-organami-syjonistyczno-banderowskich-zwyrodnialcow-na-ukrainie/
 • @waldemar.m 19:11:34
  Trzeba było bardziej radykalnie jak widać po tobie ukropie, wybijać do nogi, lub Rosjanom przekazywać byście zasiedlali kopalnie uranu na Kołymie, Workucie a nie rozsiewanie waszego zbrodniczego łajna także na papierach pomordowanych Polaków po Polsce. Mój śp. Ojciec, oficer 27 WDP AK, ma takich jak ty ponad setkę na koncie.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA

  The South just fell again...

  Skonfederowane Stany Ameryki z reguły budzą ciepłe odczucia na polskiej prawicy. Bo potomkowie Kawalerów, bo rycerscy, bo przegrani, bo trochę rasistowscy (to ostatnie nieprawda, ale i tak kojarzy się niektórym miło). czytaj więcej

 • POLITYKA

  Czipsy, proszek do prania, demokracja

  Przez dekady zachodniej demokracji posługiwano się przede wszystkim mechanizmem kontynuacyjnym. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Burza nad Azją2?

  Chociaż teoretycznie głową państwa mongolskiego pozostał polityk tej samej Partii Demokratycznej – zwycięstwo Chaltmaagijna Battulgi może stanowić krok w stronę poważnej zmiany geopolitycznej na Dalekim Wschodzie. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031