Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
904 posty 446 komentarzy

O czynne rozliczenie z banderyzmem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Powiernictwo Kresowe wystąpiło do Ministra Sprawiedliwości oraz Prezesa IPN, by wyciągnęli konkretne konsekwencje z uchwały w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.

 

 

Oto treść pisma skierowanego do ministra  Zbigniewa Ziobro:

 

Środowiska Kresowe długo czekały na akt taki, jak przyjęta właśnie Uchwała Sejmu w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943–1945 r. Jeśli jednak nie ma ona pozostać tylko pustą deklaracją bez dalszych, uzasadnionych i równie oczekiwanych konsekwencji – kolejnym krokiem winna być intensyfikacja działań Prokuratury (oraz pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej) zmierzająca do wskazania winnych zbrodni ludobójstwa opisanego w uchwale sejmowej oraz ukarania tych z nich, którzy dotąd unikali sprawiedliwości. Równie niezbędne wydaje się podjęcie zdecydowanych kroków wobec przypadków czynnego propagowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zbrodniczej i totalitarnej ideologii banderowskiej, bezkarnego używania symboliki ukraińskiego nazizmu oraz środowisk jawnie odwołujących się do anty-polskich haseł, treści i ludobójczej praktyki z czasów Rzezi Wołyńskiej i innych historycznych zbrodni.

 

Szanując stanowisko, wyrażone przez Pana Ministra jako Prezesa Zarządu Głównego Solidarnej Polski – Powiernictwo Kresowe wnosi o objęcie nadzorem Prokuratora Generalnego już prowadzonych postępowań, ponowne sprawdzenie i weryfikację tych być może przedwcześnie umorzonych, jak i zalecenie podległym Panu Ministrowi służbom zachowanie szczególnej staranności i czujności w reagowaniu na coraz częstsze, bulwersujące przypadki naruszania polskiego prawa przez przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz przybyszy z Ukrainy poddanych, niestety, indoktrynacji zbrodniczą ideologią banderowską. Pamięć i honory oddane niewinnym ofiarom Rzezi Wołyńskiej i innych ludobójczych mordów – tym bardziej nakazują zarówno wskazanie, napiętnowanie – a jeśli to jeszcze możliwe, także odnalezienie i ukaranie tak bezpośrednich sprawców, jak i wydających im rozkazy, podsuwających nienawistne hasła i treści, jak i ostatecznie zapewniających im ochronę i bezkarność. Podobnie szacunek dla historii – ale i szacunek dla praworządności, wręcz nakazują czynne wystąpienie przeciw odradzaniu się banderyzmu przynajmniej na terytorium RP.

 

Wnosimy do Pana Ministra o przedstawienie informacji czy i ile postępowań jest obecnie prowadzonych w związku z przypadkami propagowania totalitarnej ideologii banderowskiej i jej symboli (naruszenie art. 256 kk), obrazy polskich symboli narodowych (art. 137 kk) – a ile w związku z naruszeniem art. 118 kk przez historycznych, banderowskich ludobójców? Wnosimy również o udostępnienie informacji w ilu przypadkach w ciągu ostatnich trzech lat odmówiono wszczęcia postępowań pomimo podejrzenia naruszenia w.w artykułów kk oraz ile i w jakich sprawach prowadzonych postępowań zostało zakończonych umorzeniem. Wnosimy również o udostępnienie informacji nt. czynności podejmowanych przez Prokuraturę takich jak korzystanie z pomocy prawnej podmiotów zagranicznych i międzynarodowych w celu efektywnego przeprowadzenia postępowań prowadzonych w związku z przywołanymi zapisami kk.

 

Jednocześnie zwracamy się do Pana Ministra, a za Pana pośrednictwem do całej Rady Ministrów RP - o podjęcie działań prawnych i prawno-międzynarodowych w celu uznania w całości za zbrodnicze organizacji takich jak Ukraińska Powstańcza Armia, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B, OUN-M, OUN-Z), Sicz Poleska, Legion Ukraiński, Drużyny Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraiński Legion Samoobrony, 14 Dywizja Grenadierów Waffen-SS – co pozwoli wszcząć kroki prawno-karne wobec ich żyjących członków, częstokroć nadal zaangażowanych w propagowanie tej samej, zbrodniczej ideologii i apologizowanie ludobójstwa dokonanego na polskich i innych mieszkańcach Kresów.

 

Zwracając się do Pana Ministra, Powiernictwo Kresowe daje wyraz przekonaniu, że podjęta przez Sejm 22. lipca uchwała w żaden sposób nie kończy kwestii nazwania zbrodni ludobójstwa dokonanego na Narodzie Polskim przez nacjonalistów ukraińskich – a stanowi jedynie początek konsekwentnie realizowanego procesu jej sprawiedliwego rozliczenia i osądzenia.

 

Z wyrazami szacunku

Konrad Rękas, prezes

Powiernictwa Kresowego

KOMENTARZE

 • Autor
  "podjęta przez Sejm 22. lipca uchwała w żaden sposób nie kończy kwestii nazwania zbrodni ludobójstwa dokonanego na Narodzie Polskim przez nacjonalistów ukraińskich – a stanowi jedynie początek konsekwentnie realizowanego procesu jej sprawiedliwego rozliczenia i osądzenia".

  Jak najbardziej. Ja to nawet widzę szerzej:
  "Coś tam zostało sejmowym politykierom wyrwane z gardła, ale to zaledwie namiastka początku i grożące poprzestanie na tym, a więc faktyczna zdrada Narodu Polskiego, zwłaszcza Kresowian".
  http://aleszuma.neon24.pl/post/132814,sejm-rp-ustanowil-11-lipca-narodowym-swietem

  Ten list to bardzo dobry i konieczny krok, ale to dopiero początek drogi i trudnej walki.
 • @miarka 22:57:06
  Początek tej drogi już miał miejsce ,tylko "une" nie pozwoliły. Pozdrawiam.http://vverbum.blogspot.com/2016/07/jacy-wspaniali-sasiedzi.html
 • @Repsol 11:20:03
  Nie. Obawiam się, że to nie był początek, tylko nieudana próba początku, a na początek, ""une" nie pozwoliły".

  Początek to się robi bez patrzenia na pozwolenie żadnych "unych", którym mogłoby zależeć na ukryciu, czy zakłamaniu prawdy, uniknięcia odpowiedzialności, kar i zadośćuczynień, zabiegów o przebaczenie i pojednanie, o realną naprawę swojej opinii do stanu bycia godnymi zaufania, czyli zdolności do normalnego, pokojowego, przyjaznego i życzliwego współżycia.
  Tu nie wystarczą żadne zdawkowe przeprosiny , kwiaty, czy ugody między "klasami politycznymi", "klasami medialnymi", czy "klasami ideologicznymi", bo to wciąż mogą być tylko "obiecanki cacanki a głupiemu radość".

  Podobnie i wszelkie próby "zapomnienia o sprawie" motywowane czyimiś chwilowymi interesami, czyli zawieranie śmierdzących kompromisów moralnych to zupełnie zdradliwa i ślepa uliczka.
  W kwestiach moralnych kompromisów nie ma, a przecież to są kwestie moralne najwyższego rzędu - tu już chodzi nie tylko o życie, ale i o życie Narodu.

  Rzecz w tym, że zbrodniarze i ich duchowi spadkobiercy wciąż pozostają śmiertelnie groźnymi bestiami w ludzkiej skórze - teraz już zdolnymi do zbrodni choćby po to, aby ukrywać zbrodnie wcześniejsze, fałszować dokumenty, zastraszać świadków i ofiary, oraz ich spadkobierców i wciąż trwać w gotowości do następnych.

  Pierwszy krok, CZYLI DOCHODZENIE SPRAWIEDLIWOŚCI, to się naprawdę zacznie, jak bestie zostaną pozbawione zdolności dalszego szkodzenia.

  Trwający właśnie okres postgenocidalny, w niczym nie zahamowany przez tą uchwałę z 22 lipca, dowodzi tylko, że LUDOBÓJSTWO WCIĄŻ TRWA.

  Domaganie się "czynnych rozliczeń z banderyzmem" OSTATECZNIE KŁADĄCYCH KRES LUDOBÓJSTWU to dopiero "początek drogi i trudnej walki" - najpierw o ustawę, bo dopiero z ustawy wynika konkretne prawodawstwo, nie z uchwały - jak się łudzą ci, co się już z niej cieszą.
 • A jak się ma ...
  "Akcja Wisła" do realizacji tych wyzwań, jakie obecnie staną między dwoma narodami?
 • Witam Autora
  i wielkie dzięki za zwrócenie uwago na ten aspekt sprawy.

  Dzięki Koledze zrozumiałem, że ustawa ( a nie uchwała ) jest potrzebna przede wszystkim dla stworzenia mechanizmów prawnych dla prawnego ścigania banderowskich ludobójców ( częsc z nich do dzis zyje i szkoli kolejne pokolenia ), podobnie jak ma to miejsce w przypadku zbrodniarzy hitlerowskich

  5*

  pozdr
 • @waldemar.m 19:11:34
  A jak sie ma do tych wyzwań tymczasowe administrowanie polskim Lwowem przez Bandersztat?
 • @MacGregor 10:22:07
  To chory z Kijowa u nas pewnie ścigany ,a tam niech dorabia banderland i Julię .Pozdrawiam. https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/11/08/makabryczny-handel-organami-syjonistyczno-banderowskich-zwyrodnialcow-na-ukrainie/
 • @waldemar.m 19:11:34
  Trzeba było bardziej radykalnie jak widać po tobie ukropie, wybijać do nogi, lub Rosjanom przekazywać byście zasiedlali kopalnie uranu na Kołymie, Workucie a nie rozsiewanie waszego zbrodniczego łajna także na papierach pomordowanych Polaków po Polsce. Mój śp. Ojciec, oficer 27 WDP AK, ma takich jak ty ponad setkę na koncie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930