Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
743 posty 333 komentarze

Powroty z powrotów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Hasło „Polacy wracajcie, w Polsce już jest dobrze” to od lat i przy kolejnych rządach tylko temat do memów – popularnych zwłaszcza wśród naszych tam.

 

Skądinąd ciekawszą (bo realną...) kwestią, jest zagadnienie czemu jednak niektórzy dają się skusić na powrót do ojczyzny – i co się z nimi później dzieje.

 

W przypadku UK - generalnie wracają (i... wracają) trzy kategorie osób (i jedna dodatkowa):

 

1. Najmłodsi, nastolatki przyjeżdżające tu dorobić - przede wszystkim na... samochód. Ci wracają dość szybko, bo nawet jeśli tu odkładają intensywnie, to i tak stać na ich ciuch, klub i powrót do Polski okazuje się konsumpcyjnie cholernie bolesny. Przyjeżdżają więc znowu, przeważnie od razu z mocnym postanowieniem „ZOSTAJEMY!”;

 

2. Młodzi, przeważnie młode bezdzietne małżeństwa, chcące uwierzyć, że w Polsce się poprawiło i/lub którym zagranicą nie wyszło - ani razu nie przypasowała praca, dłużej byli bez zajęcia, po prostu źle się tu czuli. Ci „wracają z powrotu” przejadłszy niewielkie oszczędności - bo TAM zarabia się na życie TAM, a nie na dolce vita po powrocie. Czasem grupa ta przemieszcza się przy kolejnych wyjazdach i powrotach między różnymi krajami polskiej emigracji, aż w końcu znajdzie coś dla siebie – albo pozostaje w zawieszeniu, nigdzie do końca u siebie;

 

3. Wyraźnie starsi, głównie ze wsi i mniejszych ośrodków, którzy mentalnie cały czas są w Polsce i najbardziej przypominają dawniejszą emigrację zarobkową. Ich ciągnie do Polski przeważnie najpiękniejszy dom na całej wsi jaki budowali przez całe lata pracy TAM i atawistyczna potrzeba dożycia wśród swoich. Ci akurat bardzo starają się rzeczywiście zostać w kraju. Znowu jednak – pojawia się kwestia poziomu konsumpcji i to niekoniecznie własnej, ale tej, do którego przyzwyczaili się bliscy zasilani przekazami w funtach (tak, tak, okropna finałowa scena „Biletu powrotnego” Petelskich nic nie straciła w niektórych przypadkach ze swej drastycznej adekwatności). W dodatku te powroty następują przeważnie jednak przed osiągnięciem uprawnień emerytalnych w UK albo bez dopilnowania koniecznych formalności. I wracających rodzima ziemia (i... rodziny...) witają niedwuznaczną sugestią „o.... mamusia... a na długo tutaj?”.

 

Czwartą zaś, dodatkową kategorią - są rozpaczliwie broniący się przed „powrotem”... deportowani, głównie ci, którzy nie dopilnowali zatarcia wyroków w Polsce (bo to jak długi, zostało przecież za górami i wodami), a tu popadli w typowe polskie zaszłości, w rodzaju przyłożenia partnerowi czy nawtykaniu sąsiadowi od ciapaków. Lęk, jaki co jakiś czas pobudza polską społeczność w UK, umiejętnie podsycany przez polskie portale (uczące się podnoszenia czytelnictwa od miejscowych tabloidów) „Ratunku, będą wyrzucać!” - wciąż najlepiej pokazuje jaki jest prawdziwy stosunek Polaków do kolejnych parodii „polityki repatriacyjnej”...

 

See ye efter.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • ?
  Skąd Autor wyciągnął te dane? Wypadałoby podać źródło.
 • Polska to czas szaleńcw
  co to jest patriotyzm ?, wydaje mi sie ze to związki emocjonalne pomiędzy swoją społecznością a człowiekiem. Czy można mieć związek emocjonalny z łobuzami którzy wszystko niszczą zarządzając społecznością pośród której żyje, czy dziecko powinno szanować czy kochać zwyrodniałego rodzica ?, patriotyzm nie dotyczy kraju który jest zarządzany przez łobuzów, tym bardziej ze te łobuzy są z obcego nadania ?, czy mam mieć związek emocjonalnie pozytywny z państwem, społecznością która mnie niszczy, która zachowuje się nieracjonalnie, czy niewolnik jest zobowiązany kochać swojego pana ?. Polska to wykolejenie, Polska to czas szaleńców.
 • @Lotna 13:58:52
  co ci po źródle, artykuł jest prawdziwy, ja mieszkam w Anglii i potwierdzam, i żebym ja miał wrócić do Polski musieliby mnie uśpić i związać. Z perspektywy i czasu Polska to wykolejenie, Polska to czas szaleńców.
 • @ireneusz 14:07:49
  Ty potwierdzasz, ale Ty to nie wszyscy.
 • @Lotna 14:11:53
  to pytaj sie kazdego z osobna, ja trochę ludzi znam, i najgłupsi są patrioci i katolicy.
 • @ireneusz 14:24:46
  Kto jest najgłupszy?
  Najgłupsi są ludzie z kompleksami europejskości. Standard życia w GB ( a także innych krajach UE) jest wyższy niż w Polsce.Polska po II wojnie swiatowej budowala swoj kraj od podstaw.Takiego szczescia nie mialy kraje zachodnie, zreszta robily wszystko co mogly zeby ich kraj, kraje nie ucierpialy specjalnie w tej wojnie.Co na przykład wyszło doskonale Francuzom.Mniej wyszlo Niemcom, ale na ich rozwoj znalazly sie srodki.Zachodnie kraje nie neguja ustanowionego u nich prawa, to my negujemy własne. Wychodzi uszami europejskość. A nasze prawo(ktorego sie pozbyliśmy) niejednokrotnie przewyższało zachodnie.Mozna wiec przyjac ze Zachod mial ciaglosc ustrojowa, prawa przez setki lat.U nas bylo naginane do systemu.I dlatego w Polsce oburzamy sie na podatki, ktore w GB uwaza sie za normalne.Zwykly przyklad abonament Tv.W GB , Polacy go płaca, uważając ze to normalne.Buntuja sie w Polsce i twierdza ze nienormalne.Mamy wiec próżnię europejska w polskim prawie. Uważamy swoje za nienormalne, cudze za wspaniale.Wiadomo ze tak nie jest.Przyczyna jest standart zycia, co opisałem na początku.
  I moglbym wiecej na ten temat, szkoda jednak tuszu.
  Twoja nienawiść do Polski, to takze normalność.Piszesz co myslisz, a myslisz i piszesz po polsku.Moze to z nienawiści?Nie wiem.Wiem ze od glupoty sie zaczelo.
 • @prese 17:10:30
  przyłóż sie bardziej do tego co chcesz powiedziec, bo tymczasem to bełkot wyrwany z kontekstu, podatki w Wielkiej Brytanii są niższe jak w Polsce; VAT-17%, na żywność i wyposażenie dzieci VAT nie występuje, kwota wolna od podatku ponad 10 tys funtów, odpowiednik polskiego ZUSu - 11%, przy kupnie auta z drugiej reki podatek nie występuje, wiec sie nie zasłaniaj abonamentem TV, bo brytyjska TV to informacja, polska TV to propaganda.
 • @prese 17:10:30
  Twoja nienawiść do Polski - polska to nie kurdupel, rudy oszust ani kościół katolicki, masz fatalne skojarzenia.
 • @prese 17:10:30
  Polska po II wojnie światowej budowała swój kraj od podstaw - przyszła solidarność, agentura imperializmu i rewizjonizmu i przywróciła ład porządek, przyszedł walec i wyrównał.
 • @ireneusz 14:07:49
  Masz problem, ale to twój problem, patriotyzm nie jest zależny od tego kto w danej chwili rządzi. Szaleńcy rządzili tym krajem przez wiele lat, dziś mamy walkę z patologią i powrót do normalności a jeśli ty tego nie widzisz to tylko z tego powodu, że wyrosłeś w epoce zła i szaleńców i wszystko co normalne po prostu cię przeraża. Byłem w Anglii i wciąż tam mam znajomych, przyjaciół a nawet rodzinę, czas powrotów to czas dobry dla każdej grupy z osobna i nie da się tego klasyfikować a czas kłamstw, zielonych wysp, 100 mln dla każdego i innych kreowanych przez zdrajców pomału się kończy i na taki czas przez ponad 25 lat czekali Polacy.
 • @MrKrzysiek 11:25:41
  wrąc do tych pomyleńców, złodziei, malwersantów, mam tylko jedno życie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031