Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
904 posty 446 komentarzy

Czy Operacji WISŁA można było uniknąć i jak ją dokończyć

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Operacja „Wisła” budzi dyskomfort nawet u części środowisk rozumiejących zagrożenie szowinizmem ukraińskim. „Bo to jednak inżynieria społeczna...”, „bo odrywanie od korzeni...” - no i bo komuniści.

 

 

Swoim wątpliwościomi dał wyraz m.in. kolega  Ronald Lasecki, którego skądinąd uważam za jednej z najwybitniejszych umysłów politycznych w Polsce. Odczucia to odczucia, ciężko z nimi dyskutować. Wydaje się jednak, nie ma on racji w co najmniej kilku zasadniczych punktach.

 

UPA a „Wyklęci”

 

Po pierwsze – fałszywa jest analogia między UPA, a polskim antykomunistycznym podziemiem zbrojnym, stąd też fałszywy jest wniosek, że skoro zlikwidowano to drugie bez wysiedleń – to metoda ta sprawdziłaby się i wobec banderowców. Raz – w przypadku Ukraińców nie istniał albo przynajmniej był o wiele słabszy mechanizm rozładowywania „lasu” przez amnestie, entryzm, upowszechnienia przekonania, że lepsze, gorsze – ale jednak jest jakieś własne państwo (wbrew temu, co piszą dzisiejsi apologeci ŻW – spora ich część w końcu uznawała taką Polskę, jaką była – za swoją). Dla Ukraińców takiego wyboru nie było – bo nie była to w żadnym aspekcie ich samoistijna. Ronald odpowie pewnie, że projekt wieloetniczno-tożsamościowy byłby w takim razie rozwiązaniem – sam jednak przyznaje, że mówimy o konkretnym rozwiązaniu na wtedy i na taką władzę, jaka była. Nie tylko nie była ona (jak Ronald słusznie przyznaje) takimi eksperymentami, ale też nie było na nie czasu.

 

Dalej – jeśli już bawimy się w analogie, czemu np. podziemie polskie było hermetyczne przed Niemcami – a niemal całkowicie od początku przezroczyste dla Sowietów? UPA była praktycznie niezinwigilowana, ani Polacy, ani Sowieci nie posiadali w ruchu ukraińskim wartościowej agentury, nie działał nawet zwykły zwiad i rozpoznanie. Ludność ukraińska nie udzielała informacji o bandach albo informowała fałszywie. Stanowiła także nie wygasły rezerwuar siły ludzkiej i zaopatrzenia dla band i proces ten nie mógł być przerwany w inny sposób. Podziemie polskie, cofając się (na szczęście...) przeważnie przed terrorem wobec zwykłych ludzi i nadmierną eksploatacją ich zasobów, a także nie prowadząc permanentnego przymusowego werbunku – działało inaczej niż UPA, stąd mogło zostać zlikwidowane w inny sposób.

 

Jak to z „wykorzenieniem” było

 

Po drugie zaś – nieprawdziwe jest twierdzenie o zerowym poparciu dla UPA wśród Łemków i Bojków. Było ono mniejsze, niż wśród określających się jednoznacznie, jako Ukraińcy – ale jednak było. Oczywiście, reszta była przymuszana – ale tym bardziej, należało tych ludzi oderwać od band i w ten sposób... wyzwolić i uratować. Za rzadko pamięta się o tym wymiarze Operacji „Wisła” - że było to także swego rodzaju... pomoc dla przesiedlanej ludności.

 

Na marginesie zaś można dodać, że uogólnienie o „zwalczaniu tożsamości regionalnych i zakorzenienia w konkretnej ziemi w państwach demokracji ludowej a później realnego socjalizmu” jest... zbyt ogólne. Przecież gdyby nie władza sowiecka nie tylko nie byłoby dziś odrębności etnicznej np. jakuckiej czy baszkirskiej – ale też i zapewne kazachskiej, wszystkie te grupy i etnosy zostałyby bowiem wchłonięte przez nadetnos rosyjski, jak to się wcześniej stało do pewnego stopnia np. z Tatarami. Ba, abstrahując od galicyjskiego nacjonalizmu – to przecież komunizm uratował i rozszerzył samą ukraińskość, która bez korenizacji, Lenina i Chruszczowa byłaby zapewne tylko regionalną odmianą rosyjskości. Odmienność w tym zakresie PRL nie wynikała z jakiejś szatańskiej strategii anryregionalistycznej komunistów, tylko była efektem wielkich horyzontalnych i wertykalnych ruchów ludności, przesiedlanej, kolonizującej Ziemie Zachodnie, dokonującej awansu społecznego, uczestniczącego w industrializacji i urbanizacji, słowem – gubiącej w znacznej części te cechy, które tradycjonaliści, w tym kol. Ronald – słusznie tak lubią.

 

Reasumując – Operacja „Wisła” nie była jakąś „fantazją  Mossora”, jak to też zdarzyło mi się już gdzieś indziej przeczytać. Była adekwatną i konieczną (także w formie) odpowiedzią na realny problem i jako taka dała spodziewany efekt, czego wyrazem było uznanie przez  Szuchewycza  struktur UPA „Sian” za stracone, jesienią 1947 r. To, czego można się czepić jeśli chodzi o jej skuteczność – to właśnie brak postawienia, a zatem i realizacji celu strategicznego, czyli (wbrew temu co pisze Ronald) nierozwiązanie problemu ukraińskiego w Polsce. Przecież Ukraińcy niemal natychmiast po zakończeniu Operacji mogli wracać na zamieszkiwane wcześniej tereny, a nie skorzystali z tej opcji, wybierając lepsze warunki na Ziemiach Zachodnich już dobrowolnie, a więc dowodząc, że nie odczuwają wcale takiej więzi z ziemią ojców, jaką chciałby im. kol. Ronald przypisać. Ponadto zaś – także nacjonaliści ukraińscy z powodzeniem stosowali entryzm, tak jak przed wojną mieli swoje ekspozytury w ruchu sanacyjnym, a w Sowietach w KPZS, tak w PRL z powodzeniem odnajdowali się najpierw w Partii, milicji i bezpiece, a potem „Solidarności” i wśród elit politycznych III RP. W tym sensie Operacja „Wisła” wciąż czeka na dokończenie...

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • Polska po II wojnie światowej miała być być państwem jednonarodowym
  Niemców deportowano z ZIEM ODZYSKANYCH i z Polski ! i tak samo powinno się zrobić z ukraińcami w Polsce ! byłby spokój !!

  Wolna Polska powinna deportować wszystkich ukraińców z Polski i w to miejsce sprowadzić Polaków z Ukrainy i Kazachstanu !

  Wolna Polska powinna deportować wszystkich żydów z obywatelstwem Polski ! [lewactwo globaliści syjonisci liberałowie itp PO SLD PSL N ]

  deportacji nie podlegali by Polacy żydowskiego pochodzenia !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Polska Krajem Neutralnym ! precz z żydo-NATO !!!!!! precz z żydo-UE !!!!!!!!!
 • Operacja Wisła 2
  Właśnie w tej chwili trwa Operacja Wisła II.
  Miliony Ukraińców przesiedlają się dobrowolnie na teren Rzeczypospolitej.
 • Nie banderowska Ukraina
  Operacji Wisła można było uniknąć, gdyby elity Ukraińskie potrafiły przekonać swoich rodaków do znaczenia Rzeczpospolitej dla Europy Środka.

  Dokończenia operacji Wisła musimy uniknąć, dla solidarności i wolności Europejskiego społeczeństwa sieci wiedzy.
 • Autor
  Operacja "Wisla" musiala miec poparcie sowietow i UB- inne opcje nie mialy chyba tego poparcia i mozna je pominac jako teoretyczne.Dokonczenie tej operacji jest bezsensowne-mozna tylko rozwazac dzialania ograniczajace straty i niekorzystne nastepstwa.
 • Operacja "Wisła"
  Po II-giej Wojnie Światowej, nastąpiło przemieszczenie granic Polski, ale w jej granicach znalazła się ludność która nie miała obywatelstwa polskiego. Z tego powodu dokonano deportacji ludności narodowości niemieckiej (na zachód i na wschód), litewskiej (wschód i ziemie odzyskane), białoruskiej (wschód) i ukraińskiej (wschód albo dla współpracowników ziemie odzyskane). Nie zapominajmy że wielu Łemków Zachodnich to byli członkowie ORMO walczący z UPA (OUN-UPA tez ich mordowała bo byli prawosławnymi, unitami nie podlegającymi metropolicie lwowskiemu albo komunistami).
 • @ele 07:17:59
  Operacja Wisła miała na celu ochronę ludności narodowości ukraińskiej przed skutkami wojny domowej. Od roku 1950 pozwolono im wracać. Wrócili tylko nieliczni bo pozostali woleli majątki pobrane na ziemiach zachodnich. Mieszkałem na Posadzie Leskiej obok tych którzy powracali.
  Było wtedy w Bieszczadach dużo pracy. Wracający pracowali w handlu,spółdzielniach, przy budowie zapór Myczkowce,Solina. Zarabiałem tam wtedy tyle, że nie opłaciło mi się wyjeżdżać na zachód choć mogłem.
 • UPA z kadrami synów popów i policji ludobójczej miała możliwości terroryzowania środowisk "ukraińców"
  W Liblinie mieszkałem w podwórzu, gdzie był tylko jeden prawosławny. Spytany dla czego nocuje na dachu choć ranki i noce są zimne odpowiedział, że w nocy przychodzą do niego policjanci ukraińscy pilnujący godziny policyjnej i musi z nimi pić a jeśli się do nich nie zapisze to go zamordują. Matka pochodząca z Chełma dowiedziała się, że w Chełmie są ukraińcy od znajomych, którzy powiedzieli, że Ukraińcy powiiesili dookoła wzgórza z katedrą tablice "psom i Polakom wstęp wzbroniony pod karą śmierci" i zabili kilku przechodniów. Kolejarze polscy wymogli na Niemcach usunięcie tej groźby ale bermanowcy nie mieli na "Ukraińców" takiego wpływu jak SS w tym okresie i "utrwalenie władzy ludowej" w środowiskach "ukraińskich" zdominowanych przez UPA lub podatnych na taką dominację wymagało albo oddania spraw "władzy ludowej" UPA albo śledztw masowych z masowymi torturami chlopów i popów. Bermanowcy musieli zachować fałszywy margines "demokracji" gdyż polski ddemolud był przewidziany jako tranzytowy dla "aliji" (podniesienia kandydatów na palestyńskich nowohebrajczyków z diaspory w ZSRR ) planowanej do neutralizowanej Austrii oraz do opanowania Watykanu przez wyjątkowo w strefie sowieckiej tolerowany i uprzywilejowany kosciół katolicki.
  Henerał Mossor otrzymał dowództwo Akcji Wisła z dyrektywą nie stosowania wojska do walki z UPA lecz w wyniku ewakuacji ludności zlikwidowano przy okazji 70 % stanu osobowego i wszystkie struktury UPA.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930