Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

Heil komuna!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kiedy miałem 6 lat premierem został generał Wojciech Jaruzelski.

 

Mimo młodego wieku dzieliłem już z resztą narodu głębokie przekonanie, że po pierwsze: jeśli ktoś, a zwłaszcza przywódca jest w mundurze - to na pewno się zna, a po drugie że trzeba coś zrobić z otaczającym nas bałaganem, kojarzącym mi się z koniecznością siedzenia od rana z babcią w kolejce, co odrywało mnie od  Verne'a  i  Dumasa. Jako młodociany militarysta, który pytany kim chce zostać nieodmiennie odpowiadał, że marszałkiem Polski – uznałem zatem, że należy dać wyraz tym odczuciom i chodząc w swoim miniaturowym niby-mundurku witałem przechodniów zdecydowanym, a wykoncypowanym z dominujących w telewizji filmów „HeilJaruzelski”. Ciekawe, że zwrot ten radował zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała, w pierwszych słusznie wywołując wrażenie może nieco nie najzgrabniej wyrażonej, ale jednak aprobaty, u drugich zaś przekonanie, że mają do czynienia z wyrafinowanym jak na 6-latka szyderstwem. Od tamtej pory pamiętam, że trzeba uważać co się woła.

 

A przypomniała mi się ta historyjka oczywiście podczas obrad „dziecięcego sejmu”. Sam byłem stary-maleńki, nie widzę więc żadnego problemu, że nieletni wzięli się za politykowanie. Przeciwnie, uważam je za objaw zdrowszy, niż dajmy na to łapanie pokemonów, a zwłaszcza – niż gdyby te same dzieciaki dukały z kartki jak na wręczeniu orderów uśmiechu, że są za szczęściem, zdrowiem, pomyślnością, ekologią i pozytywną energią dla wszystkich. Przecież nigdy żaden najmłodszy nawet człowiek, skoro już zakaził się polityką – nie miał najmniejszego zamiaru dać się skierować „na odcinek młodzieżowy”, tylko chciał politykować jak stary – o polityce zagranicznej, podatkach, sądach czy co tam akurat było na tapecie. Toteż brawo, drogie dzieci, politykujcie i nie słuchajcie, że was gonią do piaskownicy. Sami robią pajdokrację, a wam zabraniają odrobiny powagi, niech spadają!

 

Oczywiście jednak bardziej niż to, że dzieci mówią – niektórych oburzyło co mają do powiedzenia. I znowu nie zgadzam się z zarzutem tylko papugowania dorosłych. Nie jest powiedziane, że nastolatek nie dochodzi do własnych wniosków, a że musi opierać je na dostępnym sobie materiale – to już problem tych, którzy się z mądrzejszym przekazem przebić nie potrafią.

 

Ba, przyznać muszę, że w wieku tych dziecięcych posłów sam byłem antykomunistą. Różnica polega na tym, że to było... za komuny. Tzn wtedy, kiedy miało to jeszcze jakiś sens. Uważając, że skoro Partia, państwo i system nie chcą zmienić się w coś mającego szansę działać lepiej (przy zachowaniu tego, co akurat działało) – byłem zdania, że należy je zastąpić projektem... lepszym. I z tego też punktu widzenia, obserwując jako klasyczny nastoletni wunderkind co się wyprawia z Polską w latach 90-tych – od razu też zgodziłem się, że idzie ku gorszemu, a  to, co nazywa się „antykomunizmem”, „dekomunizacją” czy choćby nie-komunizmem – jest i będzie o wiele szkodliwsze, niż którykolwiek z negatywnych aspektów końcówki PRL.

 

Z tego też powodu po '89 nie widziałem najmniejszego nawet powodu, by określać się jako „antykomunista” i nawet np. podczas licznie organizowanych manifestacji, wystąpień, czy nieomal ataków na rządzące okresowo SLD – uznawałem krzyczenie „precz z komuną” za głupie. W przeciwieństwie oczywiście do w pełni uzasadnionych okrzyków „Złodzieje!” i „Oszuści!”. Tym bardziej więc i dziś absurdalne wydaje mi się zawodzenie „precz z komuną” (i pochodne do tego hasła propagandowe, głównie tzw. „dekomunizacyjne”).

 

Bądźmy logiczni

 

Dzieci w Sejmie mówiły faktycznie to samo, co ich starsi koledzy – borykając się z takim samym jak oni brakiem i pamięci, i wiedzy, i odpowiedniej siatki pojęć, która pozwoliłaby jasno nazwać, opisać i skrytykować negatywny naszej współczesności. Bądźmy bowiem logiczni. Skoro "komuna":

 

- nie likwidowała w Polsce przemysłu,

 

- nie skazywała Polaków na bezrobocie,

 

- nie zadłużała gospodarstw domowych,

 

- nie promowała dewiacji,

 

- nie wypuszczała ze szkół wtórnych analfabetów,

 

- nie ograniczała dostępu do służby zdrowia,

 

- nie odbierała ludziom prawa do godnego wypoczynku,

 

- nie likwidowała polskiej armii...

 

...to czemu twierdzimy, że „poza tym była zupełnie taka sama jak syf, który mamy dzisiaj i dlatego będziemy uparcie nazywać III RP i UE "komuną", a nie jej zaprzeczeniem!”?!i

 

Rówieśnicy tych z „dziecięcego sejmu” sami się tego nauczą. Część już wie, choćby głosując razem ze swymi rodzicami nogami i powoli zapominając polszczyzny. Jednak jeszcze ją pamiętając trzeba w końcu znaleźć właściwe słowa. Przecież kiedy ma się na myśli: „PRECZ KURWA Z TYM, CO ZROBIONO Z POLSKĄ!” - to najwłaściwszy teraz okrzyk brzmi: PRECZ Z III RP!

Tylko, że to się jakoś gorzej skanduje...

 

Konrad Rękas

iTak, znam tłumaczenie kadrowe. Że to przecież BYLI funkcjonariusze „komuny” to wszystko i jeszcze więcej zrobili. Owszem, ale nie sami i dopiero kiedy się 'komuna” skończyła. Tym bardziej więc oznacza to, że przy wszystkich swych wadach i ograniczeniach – póki nie została „za porozumieniem stron rozwiązana” (wg zgrabnego określenia Leszka Millera, to przynajmniej umiała złodziei we własnych szeregach trzymać w jakich takich ryzach. (Post)„Solidarność” nigdy takiej sztuki nie posiadła.

KOMENTARZE

 • No wlasnie na onecie pisza podobnie..
  A przy okazji ktos promuje neon, ciekawe czy wiecej fanow neonu to robi .
  ..............................
  ,,,, Prezydenci miast zlożli oświadczenia majatkowe,,
  ~jan1 : I pomyslec ze w czasach tej ,,totalitarnej zlej komuny,, jak perwszy sekretarz pwiatowej PZPR mial domek letniskowy za obecne 15 tys to bylo to bulwersujace i naganne. Shumacher w ,,Male jest piekne,,pyta czy czlowiek zarabiajacy 100 razy wiecej od inych 100 razy wiecej pracuje ,jest 100 raz bardziej inteligentny100 razy wiecej daje innym. Niestety taki ktos tylko wykozystuje uwarunkowania systemowe ktore czeso sam tworzy. Arianie polscy mawiali- kradzierza jest kazda forma zycia kosztem innych. zwiń
  5 minut temu | ocena: 100%
  odpowiedz
 • Maly blad mialo byc to.
  Popularne Najnowsze Wątki Moje

  ~jan1 : Patrza a nie widza ,sluchaja a nie slysza,mysla a nie rozumieja- patrz ,,MASOWA MIGRACJA A PLAN KALERGI,, na www .neon24.pl
  1 minuta temu
  odpowiedz
 • Autor 5*
  "to, co nazywa się „antykomunizmem”, „dekomunizacją” czy choćby nie-komunizmem – jest i będzie o wiele szkodliwsze, niż którykolwiek z negatywnych aspektów końcówki PRL."
  Bardzo słusznie ten fragment został wytłuszczony - ode mnie 5*

  A ja, gdy się zorientowałem ku czemu zmierza (po spotkaniu z Wałęsą na którym stwierdził, że pierwszy milion należy ukraść, bo winni i tak nigdy nie będą sądzeni) rzuciłem im legitymację Solidarności pod nogi.
  Antykomunizm, dekomunizacja, demokratyzacja, wolność etc, etc to tylko eufemizmy i zasłona dymna grabieży majątku narodowego przez wąską grupkę cwaniaków. I jak się okazuje nie tylko w Polsce. Na Ukrainie oraz wszędzie tam, gdzie były "kolorowe rewolucje" jest obecnie podobnie.
  Pozdrawiam
 • @javox 22:38:50
  Na jakiej ukrainie ?. Uczmy się historii od dziadków . Pozdrawiam. https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • @Repsol 22:51:59
  A co, kiedy dziadkowie pobierali lub nadal pobierają esbeckie emerytury?
 • Ale ta komuna była cacy...
  " Skoro "komuna":
  - nie likwidowała w Polsce przemysłu, (budowała przemysł co się opierał na licencjach przestarzałych technologii, cofając nas w rozwoju);

  - nie skazywała Polaków na bezrobocie, (nawet wysyłała przymusowo do obozów pracy);

  - nie zadłużała gospodarstw domowych, (i nie dawała im się bogacić wprowadzając dla większości reglamentację towarów wszelakich);

  - nie promowała dewiacji, (no tak, masowe aborcje to nie dewiacja, to ludobójstwo);

  - nie wypuszczała ze szkół wtórnych analfabetów, (za to na pęczki pół inteligentnych magistrów, politruków i marksistowsko-leninowskich profesorów);

  - nie ograniczała dostępu do służby zdrowia, (szczególnie w lecznicach rządowych, tam mimo kolejek przyjmowano wszystkich);

  - nie odbierała ludziom prawa do godnego wypoczynku, (najdobitniej było to zauważalne np. 1 maja w święto robotnicze);

  - nie likwidowała polskiej armii... (no tak, mieliśmy przecież Ludowe Wojsko, które tylko likwidowało żołnierzy nieistniejącej Armii)..."

  I zapomniałeś apologeto PRL-u, o największym dobru jakiego wtedy doświadczaliśmy- zaborczej matczynej miłości, która nie pozwalała by nasi obywatele musieli się tułać po tym zepsutym świecie, wszystkich potrzebnych trzymając w bezpiecznych granicach ustroju.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 12:26:38
  ,,opierał na licencjach ................., cofając nas w rozwoju);,

  Jak tak czytam twoje wypociny , to by się zgadzało .. coś z tym rozwojem masz problem ..najlepiej zmień książki .. chyba że jesteś juz magistrem nowego wypustu..
 • @fabi 12:58:46
  Potrafisz odpowiedzieć jakimś argumentem, czy tylko zaczepki szukasz?

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 13:18:28
  Żeby odpowiedzieć na argumenty takie muszą być .. kierujesz się tylko złom wolą, lub uległeś fali głupoty która lansuje inną rzeczywistość .
  Mam tylko nadzieję że jesteś młodym człowiekiem, bo to by było wytłumaczenie wartości twojego komentarza . Nic do Ciebie osobiści nie mam ,tylko przestań tak prymitywnie zakłamywać przeszłość .
  Oczywiści masz swój rozum nie daj nikomu nim manipulować ..
 • @fabi 13:46:30
  Dobra, daruję sobie. Nic ciekawego nie potrafisz napisać.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 13:56:54
  Powiedzmy że i ja sobie daruję .. niestety Ty również nic ciekawego nie napisałeś ..powtarzasz jakieś propagandowe frazesy by komuś dokopać .
  Oczywiście okres PRL-u nie był rajem na ziemi ,miał swoje wady i zalety . Nie będę się tu rozpisywał bo przekonanych nikt nie przekona .
  Spróbuj sobie wyobrazić z jakiego poziomu startował Polska Ludowa i co osiągnęła . Darujmy sobie idiotyzmy polityczne bo i teraz mamy tego aż na to. Gdyby wtedy było tak źle to nie trzeba by było uciekać się do zakłamywania rzeczywistości . Skoro jest tak dobrze ... podaj mi jeden przykład z czego jesteś tak dumny. Nie chodzi mi o złośliwość i gloryfikowanie tamtych czasów ..o trochę refleksji .
 • @Wiktor Smol 12:22:19
  Pytanie do PoPisu , jako szary człowiek proponuję tak , https://www.youtube.com/watch?v=DcG8zss-tAI Ave.
 • @wiedzajestwksiążkach 13:18:28
  Jeśli nie zrozumiałeś tego artykułu to spróbuję Ci go w wielkim skrócie objaśnić.
  Pan Rękas nie wychwala PRL-u tylko doszedł do słusznego wniosku (coraz więcej Polaków myśli podobnie), że III RP jest dużo gorsza niż PRL.
  Nie znaczy to, że był i jest ślepo zakochany w PRL-u.
  Dobrze określa taki stan polskie przysłowie: wpaść z deszczu pod rynnę.
  Ta sytuacja przypomina mi reakcję wielu sympatyków PiS-u którzy przysłuchując się słusznej krytyce obecnego rządu (przyznając nawet jej rację) na końcu stwierdzają; to chcesz żeby rządziła Platforma?
 • @Robik 15:16:23
  No i jeszcze wybór pomiędzy dżumą ,a cholerą czyli złodziejstwem Poparanych a ekipą specjalnej troski Pisiorami . Magdalenkowy układ ma się dobrze. Ave. :)
 • @fabi 14:24:47
  O co ci chodzi? Wróć i przeczytaj mój pierwszy dzisiejszy komentarz.
  W którym miejscu oceniam obecną sytuację?
  I w którym miejscu zakłamuję rzeczywistość?
  Czy kłamstwem jest opowieść mojego sąsiada, który będąc dzieckiem gwałtu, wychodząc z domu dziecka, w wieku 18 lat trafił na roboty do kopalni i harował w niej 5 lat tracąc zdrowie?
  Czy kłamstwem jest, że za PRL-u żywność i nie tylko była na "kartki"?
  Czy kłamstwem jest, że za PRL-u w wyniku aborcji zginęło więcej Polaków niż podczas II W.Ś.?
  Czy kłamstwem jest, że za nieobecności na pochodach i pracach społecznych karani byli nawet uczniowie szkół, nie tylko dorośli pracownicy?
  Czy kłamstwem są ciała w grobach na "Łączce"?
  Czy kłamstwem jest, że nie każdy dostawał paszport i byliśmy jak niewolnicy w gigantycznym gułagu, z którego wyjść nie można i jeszcze każą pracować?
  A może kłamstwem są bunty społeczne w latach: 1956, 1970 i 1980?

  I co ma wspólnego moja duma z bycia Polakiem, do tego, że nie zgadzam się z opiniami wybielającymi system PRL-u?

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 15:49:37
  Hmmmmm..... . Powinieneś za "komuny" przeprowadzić się na prowincje. Tam było normalne i ciche życie. Nie widział byś tam "buntowników", Solidarności ani Zomowców i pałkarzy. W zdecydowanej większości ludzie
  żyli normalnie a kartki na żywność często oddawali znajomym bo były im niepotrzebne. Tam tez ludzie wiedzieli naprawdę co to prywatna własność
  a nie wybujałe i wypaczone poglądy ludzi którzy swoją własność, na przykład rower, przywiązywali łańcuchem do kaloryferów na klatce schodowej aby im nikt nie ukradł.
 • @Robik 15:16:23
  Zrozumiałem doskonale i twierdzę, że to manipulacja emocjami czytelnika. I także postaram się to wyjaśnić w skrócie.

  "(...) doszedł do słusznego wniosku (coraz więcej Polaków myśli podobnie)..."- To Twoje zdanie. I nie czytaj w myślach innych osób, bo to nie ładnie.
  W dzisiejszych czasach nietrudno doprowadzić do sytuacji, że większość ludzi w coś uwierzy.
  Osobiście uważam, że system jaki nam narzucono po 1945 roku, był stricte wynaradawiający i po części ludobójczy (przyzwolenie na aborcje). Rządzili nami ludzie, którzy dążyli siłowo, mentalnie, gospodarczo i ekonomicznie, do zniewolenia naszego narodu. Trzymali nas jak w gułagu, każąc pracować półniewolniczo i marnotrawiąc wysiłek wielu.
  Rządzili nami ludzie, którzy się do tego nie nadawali, karierowicze, zdrajcy, obcy agenci. Byliśmy niewolnikami systemu.
  To, że ten system nas nie złamał i to my żeśmy go pokonali, to zasługa tych, co walczyli. A było ich dużo? Czy 10 mln członków Solidarności to walczący?

  Dziś rządzą nami ludzie, którzy także się do tego nie nadają, karierowicze, zdrajcy, obcy agenci. Dalej dążą do zniewolenia. Tylko metody uległy zmianie.
  Dziś jednak jesteśmy wolni. Możemy wyjechać, pyskować, zarabiać i tworzyć.
  To, że ten system obecny jest taki paskudny, to wina tylko i wyłącznie nas- Polaków. Dostaliśmy wolność i się nią zachłysnęliśmy? Nie. Ludzie zabrali się za bogacenie. Odreagowują 50 lat siermiężnej przeszłości. Gdzie są te miliony z Solidarności? Zajmują się zarabianiem na rodziny, zabezpieczają byt materialny następnym pokoleniom. A kto garnie się do polityki? I dlaczego ci ludzie są wybierani? Pozwalamy aby to inni decydowali za nas, jesteśmy jako państwo wykorzystywani jak tylko się obcym uda.

  Jest jednak o wiele lepiej niż za PRL-u. Mamy wolność, tylko nieskutecznie z niej korzystamy, bo tylko połowicznie. Mamy możliwości, o jakich kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 15:49:37
  No właśnie. Porównanie PRL-u do obecnej "komuny", to jak porównanie dżumy bądź cholery, do AIDS.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 15:49:37
  Spokojnie , widzisz ja nie słuchałem żadnych opowieści ja sie tam urodziłem i wyrosłem . Doświadczyłem tego czasu na własnej skórze .
  Nie mówię że było pięknie , bo i być nie mogło...mimo wszystko byliśmy 10 -tą potęgą gospodarczą świata i to czy to się to Tobie podoba czy nie. NRD osiągnęło 5 tą pozycje ,to są fakty nie dyrdymały .
  Armia miała 650 tys żołnierzy gotowych oddać życie za kraj .
  Więc skoro jest teraz raj to dlaczego z niego uciekło tylu Polaków , są miejscowości gdzie są tylko starzy ludzie .
  Nie chodzi o to byśmy się w tym stylu przepychali , powtarzasz półprawdy produkowane dla przygłupów by się tym inni posiłkowały .
  ,, bunty społeczne w latach: 1956, 1970 i 1980?,, takie rzeczy masz teraz każdego roku ..
  ,, byliśmy jak niewolnicy ,, przecież znasz to tyko z opowiadania ...a nie słyszysz jak teraz mówią że jesteśmy niewolnikami , zapewne masz coś ze słuchem ..
  ,, za nieobecności na pochodach ,, widzisz jakoś mi się zdarzyło ze nie brałem udział w żadnym i nie posiadam książeczki kombatanta o wolność i demokrację ..
  O mordach politycznych w demokracji też nie słyszałeś ..Lepper i inni
  ,, wyniku aborcji zginęło..,, to tak jakby nie było w demokracji .. jakoś nie jesteś wrażliwy na eutanazje chorych ludzi bo nie ma możliwości leczenia .. ci którzy tak głośno to krzyczą jakoś nie widzą swego okradania państwa z pieniędzy .tak właśnie tych dla potrzebujących
  ,,w wieku 18 lat trafił ..,, ja od dziecka musiałem ciężko pracować , po śmierci ojca w wieku 14 lat pracowałem jak dorosły i nie mów mi o kopalni bo to trochę znam .
  Jakoś dziwnie nie słyszałeś o milionach obywateli słusznej demokracji żyjącej z kartek na żywność .

  Przestań pieprzyć głupoty i pisać historię sprzedaną jednym opowiadaniem
  Jakoś się nie potrafisz wskazać czegoś z czego byłbyś dumny .

  ,, wybielającymi system PRL-u?,, a kto tu wybiela ? , problem w tym ze nie ma woli rzetelnego osądu tamtych czasów .. to jest już nasza historia , parędziesiąt lat życia narodu który w tamtych warunkach miał duże osiągnięcia . i nie pluj bo plujesz na siebie ..bo to jest i Twoja historia .
 • @Stara Baba 16:55:46
  Następny chce pouczać? Urodziłem się i wychowałem na prowincji. Solidarność była, zomowców nie było, bo jeździli na akcje do większych miast. W tamtych czasach to normalnie żyli ludzie np. w Australii albo w Nowej Zelandii. A u nas żyli jak się dało. Kartki na żywność to była taka sama waluta, a nawet lepsza niż złotówki. Złodzieje byli i będą, to od organów ścigania i od dobrosąsiedzkich stosunków zależy czy musisz na przykład rower, przywiązywać łańcuchem do kaloryferów na klatce schodowej aby nikt nie ukradł.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @fabi 17:08:57
  http://www.sokzburaka.pl//user_open/cachefbpics/1452015088365848_2000629613504390.png
 • @fabi 17:08:57
  Słyszałeś takie powiedzenie: kolos na glinianych nogach?
  To daj sobie spokój z tą potęgą.
  Słynne już porównanie sukcesów NRF i NRD. Czym wolałbyś jeździć Mercedesem czy Trabantem.
  Taką potęgą byliśmy, że wszędzie musieliśmy licencje kupować.
  Co z tego, że byliśmy którymś tam eksporterem węgla, statków, stali czy miedzi, skoro nijak się to nie przekładało na poziom życia Polaków. Uzbroiliśmy za to wielką armię, która miała być mięsem armatnim systemu. Kolejny raz Polacy mieli ginąć za ojczyznę, tym razem socjalistyczną i czerwoną.
  Możemy tak się przerzucać cyferkami i nic z tego nie wyniknie.

  A teraz czytaj uważnie: "problem w tym ze nie ma woli rzetelnego osądu tamtych czasów". Ja właśnie próbuję osądzać. To był zbrodniczy, wynaradawiający nas Polaków system.
  I trzeba być żabą w podgrzewanym garnku z wodą, aby tego nie poczuć na własnej skórze.

  Nigdzie nie chwalę systemu, w którym obecnie żyjemy. Nie znaczy to, że nie widzę różnic. A skoro wyciągasz masową eutanazję starszych osób, to porównaj ją do masowych aborcji i napisz mi, które działanie jest bardziej niszczące naród. Czy dziś państwo nie staje w obronie bezbronnych i niewinnych? Już tylko to jedno wskazuje, że się zaczynamy solidniej bronić jako naród.

  Dziś mamy wolność i nie potrafimy jej wykorzystać. I do mnie wasze lamenty, że dziś jest jeszcze gorzej nie trafiają. Mamy już możliwości by to zmienić i nie działamy?

  Działamy, ale dopiero następne pokolenie zrozumie o co tak naprawdę walczymy.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 18:08:56
  Jesteś takim przykładem prawdziwego mohera i do tego impregnowany .


  ,,Działamy, ale dopiero następne pokolenie zrozumie o co tak naprawdę walczymy.,, --- wiesz co ... nie chcę być w skórze następnego pokolenia ... bo ja widzę że ktoś tu już dokonał aborcji pewnej części mózgu ...co ty możesz niewolniku wiedzieć o wolności .
  Twój problem to zaglądanie komuś do rozporka i łączenie tego faktu z PRL.
  Nie mam powodu do płaczu bo czuję się spełniony za czasów PRL jak i poza tym systemem . Powtórzę Ci jeszcze raz , plujesz na dobre imię Polski .. systemy się zmieniają Naród pozostaje . nie jesteś świadom tego że jesteś tylko narzędziem destrukcji .. jak się śmiem domyślać tego lepszego sortu .

  PRL ,,To był zbrodniczy, wynaradawiający nas Polaków system. ,,
  A to ciekawe stwierdzenie ... a te 500 zł łapówki po co jest... dalsza dyskusja jest zbędna
 • @fabi 18:50:39
  //Niech więc nie dziwią się młodzi, złaknieni sprawiedliwości antykomuniści, którzy dziś chcą potępić cały PRL, że zbuntuje się przeciw nim ogromna rzesza ludzi, którzy przepracowali w PRL-u kilkadziesiąt lat, a nie dane jest im faryzejskie poczucie czystości czy choćby amnezja.//
  Autor: Jacek Kuroń, „Gazeta Wyborcza”, 6 marca 1995

  Polska Ludowa naszym największym dobrem! Nie szczędźmy sił dla jej umacniania i jej rozwoju!

  Dorobek PRL powstał z pracowitości i ofiarności ludzi pracy. Szanujmy go i pomnażajmy!

  Młodzi Polacy! Wasza wiedza, energia i ambicja cennym skarbem ludowej Ojczyzny!

  PRL – niezawodnym ogniwem Układu Warszawskiego!

  Popieramy pokojową politykę ZSRR!

  Popieramy dążenia krajów rozwijających się o sprawiedliwy ład gospodarczy w świecie!

  Niech żyje i zwycięża socjalizm!

  Od socjalistycznej odnowy nie ma odwrotu!
 • @fabi 18:50:39
  "(...) co ty możesz niewolniku wiedzieć o wolności ."

  Och wielki panie i łaskawco... zapewne wiesz więcej.

  Tuz z Talii
 • @AgnieszkaS 18:51:35
  Nawet po II W.Ś. Polska się nie wyludniła i nie wynarodowiła, więc nie zmyślaj.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 17:27:07
  Proszę Pana, ale Australia i Nowa Zelandia w tamtych czasach nie brała udziałów w wojnach, (ona w ogóle w żadnych wojnach nie brała udziału) nie była bombardowana i rujnowana jak to się odbywało...w Eurazji od wieków. Tony złota i innych kosztowności nie zostało stamtąd wywieziono tylko wwieziono. Siedzi gdzieś tam na zadupiu oceanu pana Australia i pierdzi w stołek, całkowicie uzależniona od USA ,a w USA był i głód i depresja i kryzys z prohibicją. A nie daj Bóg pierdyknie tam jakaś konkretna susza ,bo różnie to bywa w przyrodzie, to pojawią się i kartki i STRAJKI...
 • @fretka 19:38:57
  "(...) ale Australia i Nowa Zelandia w tamtych czasach nie brała udziałów w wojnach, (ona w ogóle w żadnych wojnach nie brała udziału)..."- Australia i Nowa Zelandia należą do Korony Brytyjskiej i jako takie brały udział w I i II W.Ś., w wojnie w Korei, a także w Wietnamie.
  Co nie zmienia faktu, że oprócz bombardowania przez Japończyków miasta Darwin, oba te kraje nie były dotknięte skutkami wojny (za wyjątkiem strat wojskowych).

  I właśnie o to mi chodziło. Tam można było wtedy normalnie żyć.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @fretka 19:38:57
  //ale Australia i Nowa Zelandia w tamtych czasach nie brała udziałów w wojnach, (ona w ogóle w żadnych wojnach nie brała udziału) nie była bombardowana i rujnowana jak to się odbywało...w Eurazji od wieków.//  Kolejna pani Ekspert ?
  z antypodow ?  Bombardowanie Darwin – dwa japońskie naloty na australijskie miasto Darwin przeprowadzone 19 lutego 1942 roku. Były największym atakiem, jaki kiedykolwiek obce państwo przeprowadziło na terytorium Australii, pierwszym z około stu ataków lotniczych przeprowadzonych przez japońskie samoloty na Australię w latach 1942–1943. Zdarzenie to jest często nazywane „australijskim Pearl Harbor”.
  W nalotach wzięło udział 188 samolotów pokładowych z czterech lotniskowców oraz 54 bombowce startujące z baz lądowych. Zarówno lotniskowce, jak i załogi ich samolotów, uczestniczyły wcześniej w ataku na amerykańską bazę na Hawajach. Podobnie jak w tamtym przypadku, australijski port był nieprzygotowany do obrony, a sygnały ostrzegawcze zostały zlekceważone. Japońscy lotnicy odnieśli taktyczny sukces, zatapiając dziesięć jednostek pływających, w tym amerykański niszczyciel i kilka dużych statków, oraz powodując spore zniszczenia w mieście i obiektach w jego pobliżu, a także znaczące straty osobowe. Ogółem na Darwin i jego okolice spadło 19 lutego więcej bomb, niż użyto ich w ataku na Pearl Harbor  W latach 1914–1918, do ANZAC (Korpus Australijsko-Nowozelandzki) wstąpiło 100 tys. mężczyzn by walczyć po stronie aliantów.

  W czasie I wojny światowej straciło życie prawie 17 tys. Nowozelandczyków (ówczesna ludność Nowej Zelandii wynosiła ok. 1 mln osób). Przyczyną był błąd dowództwa – desant na turecki półwysep Gallipoli. Od 25 kwietnia (dziś obchodzony jako Dzień ANZAC), do czasu ewakuacji osiem miesięcy później zginęło tam 8587 żołnierzy z Australii i Nowej Zelandii.

  3 września 1939 Nowa Zelandia – w ślad za Wielką Brytanią wypowiedziała wojnę Niemcom. Podczas II wojny światowej wcielono do armii 200 tys. obywateli. Wzięli oni udział w kampaniach: przeciwko Japonii na Pacyfiku (dowodzonej przez MacArthura), w Północnej Afryce, we Włoszech i na Krecie (Grecja). Zginęło ponad 10 tys. walczących.  Japońska inwazja na Australię

  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=99892


  Australia, siły zbrojne 1939-1945

  http://www.2wojna.pl/kraj-au.html
 • Polska miała szansę iść tzw. trzecią drogą, jak Chiny.
  Był dobry plan, zniweczony przez agenturę CIA = Mossad.
  Agentura ta rządzi Polską do dziś i końca nie widać.
  5* za notkę.
 • @Husky 20:13:42
  Oczywiście, Hindusów u nas mnogo.
  ''Oprócz jednostek Australii i Nowej Zelandii, w skład ANZACa wchodziły jednostki Indii, Cejlonu i WB''.
  Husky, zawsze jest smutno kiedy giną niewinne cywile i nie będę się z Tobą ścigać w ilości ofiar.
 • @Husky 19:20:39
  Nie przeginaj , wiesz doskonale że dobrobyt i szczęście nie zależy od systemu . Masz pod bokiem Irlandię , Portugalię , Hiszpanie , jakoś nie odstawały od nas . A sąsiadów USA, widziałeś Haiti.. .
  Biorąc pod uwagę ze została nam tylko kupa kamieni i długi , nie jest to pocieszające . Te zamknięte granice gwarantowały byt krajów Narodowych. Ale czego nie robią pieniądze i życzenie zmian na świecie (kogo ?) by świat stał się jedną owczarnią . Te nasze spory są jałowe bo komuś zależy byśmy się różnili i nie zawracali dupy uwagami o następujących zmianach . To nie dotyczy tylko naszego kraju .
  ,,Popieramy pokojową politykę ZSRR!,, ... mamy wprawę ,teraz całym sercem popieramy misje pokojowe USA i co się zmieniło .

  ,,Dorobek PRL powstał z pracowitości i ofiarności ludzi pracy. Szanujmy go i pomnażajmy! ,, Czy jesteś w stanie udowodnić że tak nie było.

  Każdy czas rządzi się swoimi prawami .. żyjemy w czasie kłamstw i mistyfikacji . Ta wojna toczy się w naszych umysłach, ten propagandowy medialny bełkot programuje ludzi . Ktoś zwyczajnie przygotowuje ludzi do pewnych reakcji . Sam nakręcasz nienawiść do muzułmanów .
  A co tam ..zacznijmy się wyżynać ... no kochany ale jak koś to uruchomi to naprawdę będzie wesoło . Nie bądź pewny tego ,ze twój adres nie jest zapisany na wizytę pana z maczetą .
  PRL to już historia , czas to zakodować ..niezależnie jak to wspominamy .
  Obecne wycieczki w ten czas są instrumentem walki politycznej ..by zachować kontrolę nad Polską ..zewnętrzną kontrolę . Nie wiem kto za tym stoi ..ale musi być potężny ..czy to jakiś kraj , nie sądzę .

  Tak Husky ,tak .. teraz prawdziwy komunista to kapitalista ,dziwne czasy. Tego umysł nie przyjmie ..no to mamy słowo wytrych - lewacy .
 • @fretka 21:09:02
  a aborygeni 8-))))

  https://pbs.twimg.com/media/DB0d-XRXYAArP2z.jpg
 • @fabi 21:09:07
  // Sam nakręcasz nienawiść do muzułmanów .//
  wow
  nienawiść do muzułmanów ???

  ciekawe
  to moze wezmiesz ich do wlasnego domu
 • @Husky 21:13:24
  Nie ma potrzeby , tam gdzie jesteś oni już są .. widziałem jak się przygotowują ..a jeśli Rosyjscy hakerzy dadzą twoje koordynaty , szkoda stracę kolegę .
  No zobacz...... zasztyletowano psychiatrę .....,,Niemiecki Czerwony Krzyż potępił tę zbrodnię nazywając ją „całkowicie przerażającym incydentem”. Rzecznik lokalnego oddziału organizacji, Martin Erbelding, stwierdził jednak, że „zawsze istnieje pewne ryzyko w pracy z uchodźcami”. Takie ryzyko ma być tym bardziej realne, że wielu z imigrantów burzy się na wieść, że ośrodki, jak ten w Burbach, badają mózgi przybyszów z Bliskiego Wschodu.,,

  to tylko incydent .. po co zaglądają do głowy . Nie ma co prawda tu nic śmiesznego .
  A u nas , my sami się pozabijamy , za zły odcień skóry też możesz zarobić . Ktoś ciężko pracuje , sam już nie wiem czy mamy się kochać tak multikulturowi czy też trochę zdepopulować . Stawiasz na opcję drugą .zobaczymy
 • @Husky 21:12:17
  Ano miłego :)
 • @fabi 21:47:01
  //że wielu z imigrantów burzy się na wieść, że ośrodki, jak ten w Burbach, badają mózgi przybyszów z Bliskiego Wschodu.,,//

  mózgi ?????/
  a oni je mają ?
  Z tego co słyszałem to zwoje mózgowe (od wielu pokoleń wstecz) mają wyprostowane.
  Co tu badać
 • @Husky 21:58:38
  Rasistą to ja nie jestem .. każdy jest człowiekiem .. ma zwyczajnie pecha bo urodził się w określonym miejscu .
  To co się teraz jednak dzieje , jest jakąś akcją na konto wojny w Syrii .
  Mieszanie na taką skalę kultur musi budzić strach i chyba o to chodzi .

  uciekam spać .. tu nie ma dobrej odpowiedzi i raczej jestem pewny że to inni za nas zdecydują .. dobrej nocy ...jak widzisz nie zawsze się ciebie czepiam
 • @fabi 22:34:38
  Dziekuje
  Dobrej nocy
 • @wiedzajestwksiążkach
  Twój problem polega na tym, że wiedzę o PRL czerpiesz z książek a my z własnego doświadczenia.
  Zaś media dzisiejszego reżimu powielają tylko to co służy tego reżimu politycznym interesom.
  Podobnie jest na tzw. "wolnym" zachodzie. W USA do dzisiaj obowiązuje cenzura i książka laureata nagrody Nobla Sołżenicyna (Dwieście lat razem) znajduje się na indeksie. Tak więc jakaś tam wiedza w książkach jest ale czy na jej podstawie można dojść do prawdy? Nie zawsze.
  Żebyś lepiej zrozumiał czasy PRL-u polecam:
  Jak Zachód zrobił Polskę w konia:
  https://www.youtube.com/watch?v=UDtKD8LO1Xk&t=409s
  oraz:
  Masa upadłości III RP
  https://www.youtube.com/watch?v=CfEG58rPvm4&t=7s
 • @Robik 06:56:48
  A Twój problem polega na tym, że ubzdurałeś sobie iż czerpię wiedzę tylko z książek. Wmawiacie mi (Ty, fabi, Stara Baba), że pojęcia nie mam o PRL-u, bo za młody jestem. I mylicie się. Pamiętam co powielał poprzedni reżim, a kłamali co dzień i na potęgę.
  Pamiętam nawet jak wyglądał ZSSR, bo miałem okazję się naocznie przekonać.
  Tupetu wam nie brakuje, lecz potraficie tylko obrażać. Darujcie więc sobie tą nadętą wyższość. Mało o mnie wiecie i fałszywie oceniacie.

  I po co mam oglądać te filmiki. Też mogę opowiadać, jak rozkradanie majątku wyglądało w mojej okolicy. I kto brał w tym udział, kto skorzystał, a kto stracił.

  A zaczęło się od argumentów broniących czasy PRL-u, które są właśnie próbą zakłamania tamtej rzeczywistości.

  Tuz z Talii
 • AgnieszkaS
  "Czy kłamstwem jest, że w PRL nie było żebraków?"- Oczywiście, że kłamstwem.
  W naszym bloku, w piwnicy mieszkał pewien mężczyzna. Nie miał domu, żebrał. Żywił się tym co sąsiedzi znosili. Znałem go osobiście. Umarł w piwnicy. To było jeszcze w latach 70-tych. Nie był jedyny w Polsce. To propaganda twierdziła, że nie ma bezdomnych i żebraków.

  "Ci, którzy licencje sprzedawali wcześniej od innych technologie kradli."- Czy włoski Fiat, także kradł technologię?
  A wielką płytę też ktoś komuś ukradł?

  "Książki, jak widać, różnie problem wynaradawiania i wyludniania po II wojnie ujmują."- A co mają do tego książki? Wystarczy się rozejrzeć- żyjemy.
  Gdyby szanowna Pani napisała, że wynaradawianie i wyludnianie właśnie się dokonuje, to nie miałbym żadnych uwag. Dokonane i niedokonane- jest różnica.

  Tuz z Talii
 • @wiedzajestwksiążkach 11:24:08
  Rzadko się z Tobą zgadzam, ale w tym wypadku masz rację.

  "Komuny", czyli Polski Ludowej nie można rozpatrywać w czarno- białych barwach. Sam PRL składał się z różnych etapów, mniej lub bardziej nieprawych - od zbrodniczych do ograniczających swobodę. Bez sensu więc jest porównywanie okresu mordowania elit, które nie chciały bolszewizmu, z okresem Gomułki czy tym bardziej Gierkowskim.

  Komuna jest dopiero teraz i to nie dotyczy tylko Polski, ale całego Zachodu: mała grupa elit opływa w bogactwa, reszta ledwo wiąże koniec z końcem - albo i nie. Do tego dążą i takie były założenia komunistów, nie oszukujmy się - "każdemu według potrzeb" - jednym fraki, bo są im potrzebne, innym ubrania robocze, bo są im potrzebne.

  W Polsce ta komuna po śmierci Stalina przepotwarzała się w zupełnie inny system, za którym się wlokły naleciałości komuny, ale który mógł zostać naprawiony i udoskonalony i tym samym zmienić się w całkiem mądry ustrój korzystny dla większości obywateli, o co chodziło chyba wszystkim Polakom, szczególnie tym 10 milionom, które przystąpiły do Solidarności.

  Pomimo korzystnych zmian, w PRLu ograniczano innowacyjność polskich naukowców, zarobki, renty i emerytury generalnie były niesłychanie niskie, a możliwości podróży po świecie bardzo ograniczone. Oczywiście, na tym lista wypaczeń się nie kończy. Owszem, istnieli żebracy w PRLu, choć nie było ich wielu w porównaniu z dniem dzisiejszym.

  Niemniej jednak, PRL miał wiele zalet, z których jedną z najważniejszych było szkolnictwo, które choć w porównaniu ze szkolnictwem przedwojennym (gimnazjum) nie stało na aż tak wysokim poziomie, niemniej jednak dawało szeroką, ogólną wiedzę, uczyło patriotyzmu i nawiązywało do tradycji niektórych najlepszych twórców w kraju i zagranicą.

  Poza tym, Polska jednak miała armię i Polska mogła się wyżywić. Przemysł był rozbudowany, choć nie najnowocześniejszy i na tym wszystkim należało bazować i ulepszać, a nie burzyć.
  Zamiast tego, majątek polski został rozgrabiony i zniszczony, a Polacy potwornie oszukani.

  Dzisiejsze nawoływania "precz z komuną" można porównać do wrzasku złodzieja "łapać złodzieja!", bo dopiero teraz, dzięki tym wszelkiej maści "antykomunistom", którzy okradają Polskę od czasu Okrągłego Stołu, komuna się rozgaszcza w Polsce na dobre.
 • @Lotna 23:15:59
  P.S. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do założeń komuny, to niech popatrzy na Chiny: tam wszyscy byli jednakowo ubodzy, łącznie z identycznymi ubraniami, bo tylko takie im były potrzebne, niemniej jednak członkowie partii na najwyższych szczeblach mieli władzę absolutną i nieograniczoną.
  Teraz zmieniło się tyle, że ci, którzy z racj stanowisk mieli dostęp i możliwości, wzbogacili się niepomiernie dzięki korupcji i mogą sobie pozwolić na kupno domów i mieszkań w Vancouver za miliony dolarów, a reszta, czyli znakomita większość, wykonuje morderczą pracę za parę centów na dzięń.
  To jest właśnie komuna, tak ma być na całym świecie i do tego dąży ten cały "Nowy Porządek Światowy".
 • @Lotna 23:15:59
  Miód lejesz na moje obrażone ego.
  Takiej odpowiedzi czekałem.
  Podpisuje się pod tym czym mogę (uczyłem się kiedyś pisać stopami- sic!).

  Inni mnie obrażali, a dla Ciebie mam wielki szacunek. Zrozumiałaś dokładnie o co mi chodziło.

  "Dzisiejsze nawoływania "precz z komuną" można porównać do wrzasku złodzieja "łapać złodzieja!", bo dopiero teraz, dzięki tym wszelkiej maści "antykomunistom", którzy okradają Polskę od czasu Okrągłego Stołu, komuna się rozgaszcza w Polsce na dobre."- Cóż można dodać?!

  Chciałem już wcześniej podzielić się refleksją, o człowieku, który stracił na przemianie i którego naprawdę mi szkoda. Z życia wzięte.
  Teraz z czystym sumieniem mogę napisać, bo wiem, że do kogoś to trafi.

  Kiedy kartki były dodatkową walutą, taki sobie Boguś- niemowa, poczuł co to raj. Brzydką miał ksywkę (niepoprawną politycznie), mimo to całe miasto Bogusia znało. Akurat pełnoletni był. Nie istotne jak, ani kiedy stracił zdolność mowy, słuch miał dobry. Od szewca, krawca, fryzjera, badylarza, do nawet cinkciarza, Boguś chodził i robił przysługi. Pomagał tym, co pracowali w godzinach, gdy mięso "rzucali". Jak Pan Antoni z serialu "Alternatywy 4"- poza kolejką. Przynosił wszystko co "rzucali" na ladę, a nawet to, co pod ladę. Forsy miał tyle, że miał na najlepsze papierosy, na alkohole, na kobiety i nawet na hazard.
  I nadeszły czasy, kiedy kartki już nie były potrzebne. I Boguś zderzył się z nową rzeczywistością.
  Dziś mało kto o Bogdanie pamięta. A jest żywą legendą.
  Dziś przyznaje mi rację, że gdyby świat się nie zmienił, to skończyłby już dawno. Zapiłby się na śmierć.
  Dziś wciąż chce żyć, choć państwo chętnie by o nim zapomniało.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii
 • @Lotna 23:32:06
  Czy można oceniać komentarze?

  *5!

  Tuz z Talii

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930