Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
739 postów 328 komentarzy

Kłamstwa kontra utopia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie tylko w kontekście kolejnych ostatnich nocnych awantur - przyznam, że nie widzę żadnych objawów genialności czy to samego Jarosława Kaczyńskiego, czy rzekomych strategii realizowanych przez PiS.

 

Nie należy z góry zakładać w polityce jej racjonalności, jeśli coś wydaje się głupie - bardzo często takie jest, bez żadnego drugiego dna i planów ukrytych w planach. Zgłaszanie i wycofywanie projektów ustaw, nowelizowanie dopiero co uchwalonych, wykorzystywanie wszystkich dostępnych kruczków legislacyjnych (jak teraz inicjatywa ustawodawca prezydenta) - wszystko to wcale nie muszą być objawy lisiej chytrości i szachowego umysłu  Kaczyńskiego.

 

Najprawdopodobniej to po prostu zwyczajny bałagan.

 

W całej rzekomej aferze z „zamachem na trójpodział władzy”, „naruszeniem niezależności sądów” itp. - należy najpierw ustalić stan faktyczny. Dlatego kiedy słyszę hasło "Brońmy sądów!" - mam tylko jedno pytanie:

 

Czy sądy te sprawiedliwie sądziły Polaków?

 

NIE  – brzmi jedyna prawdziwa odpowiedź, mająca rangę opisującego rzeczywistość uogólnienia.

 

A zatem  sądy te na żadną "obronę" nie zasługują.

 

Dobrze jest też czytać ustawy, przeciw którym się protestuje, lub których się broni. Forsowane przez PiS zmiany dotyczą trybu powoływania funkcyjnych w sądach i na samo prowadzenie postępowań będą miały 64-ty wpływ.  Nic się nie zmieni realnie dopóki sami sędziowie nie przestaną sami i z własnej woli słuchać różnych ośrodków wpływu.  W realiach polskich - oznacza to... nigdy. Hasło "niezależnego" (i "sprawiedliwego") wymiaru sprawiedliwości w Polsce to coś między utopią a ordynarnym kłamstwem. I obie strony doskonale o tym wiedzą.

 

Normalnie zresztą pierwszy stałbym po stronie korporacji, bo to ostatnie pozostałości po czasach, kiedy suwerenna była nawet jednostka, cech, stan - a nie tylko państwo. Zresztą ci sami, którzy dziś bawią się w sądową samoobronę w innych sprawach potrafili powtarzać : "ten PZPN to sitwa, jak oni tak mogą nikogo nie słuchać, komisarza im wysłać!", "co myśliwi, tylko wódkę piją, państwo w państwie, więc upaństwowić!","a ci lekarze i adwokaci to już w ogóle!". A ja tam lubię korporacjonizm. Tylko, że sędziowie sami zasłużyli na pogardę i nienawiść. Może za dużo o jedno uznanie zwolnienia lekarskiego kolegi jadącego po pijanemu? Korporacje bredząc o "zawodach zaufania społecznego" – zaufanie to nieroztropnie roztrwoniły, dając w ten sposób argumenty Lewiatanowi. Same są więc sobie winne.

 

No dobrze, co więc trzeba by zrobić, skoro i broniony przez opozycję stan obecny, i proponowane przez PiS kosmetyczne zmiany nie naruszą podstaw stanu niesprawiedliwości i bezprawia udającego praworządność w Polsce? Po prostu (?), jak w wielu innych dotkniętych kryzysem dziedzinach życia -  należy zmienić i dbać o system kształcenia i dobór kadr sędziowskich. Koniec, kropka. Jak niemal w każdej sprawie zatrącającej w Polsce o prawo i administrację - szwankuje praktyka i czynnik ludzki, a nie przepisy.

 

Oczywiście ani PiS, ani PO tego nie zrobią, zarówno na niską spektakularność tego procesu, brak partykularnych korzyści dla polityków, jak i powolność jedynie potrzebnych przemian, znacznie wkraczającą poza typowe dla demokracji myślenie kadencyjne. Jak zwykle więc, nie ma co się emocjonować załatwieniem iluś sądowych etatów kumplom  Ziobry, bo to jest po prostu fakt bez przydawanego mu obecnie znaczenia. Mówiąc prościej - nic się nie stało i nic się nie zmieni, więc Panowie z Mereen mogą przestać udawać Samoobronę i wracać na Maderę.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • Nic się nie stało i nic się nie zmieni.
  Dla Polaków na pewno nie. Ale za to wrzask na całą Polskę!

  5*
 • @Lotna 16:14:51
  Jak nic się nie stało.

  Nikt nie pamięta wrzasków i lamentów przy wprowadzaniu lustracji?

  Przez jeden podpis Bolka pierwszego zatrzymano dekomunizację.

  Teraz, każdy prawdziwy ruch Polaków w stronę naprawy równowagi polskiej demokracji,, będzie atakowany przez zwolenników starego bałaganu komunistycznych klanów.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLSKA

  Przekręt Ziobry

  Który lobbysta motoryzacyjny dał w łapę ministrowi sprawiedliwości za wyczyszczenie wtórnego rynku aut w Polsce? czytaj więcej

 • POLSKA

  Pał/jac

  Jedno jest pewne. Jeśli nawet naprawdę ktoś kiedyś rozwali Pałac Kultury - to przecież nie dlatego, że to "relikt komuny", tylko ze względu na łapówkę od jakiegoś banku czy developera za warte miliardy miejsce w centrum Warszawy. czytaj więcej

 • POLSKA

  Murzyn niepodległości

  Marsz jak to marsz – przeszedł sobie. Wprawdzie próbuje się na siłę kreować wokół niego aurę skandalu – tymczasem MN po prostu wypełnił swoją rolę jako forma świętowania historycznej różnicy czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930