Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

Czipsy, proszek do prania, demokracja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przez dekady zachodniej demokracji posługiwano się przede wszystkim mechanizmem kontynuacyjnym.

 

Regularne zastępowanie się u władzy „socjaldemokratów” i „chadeków” miało z jednej strony zaspokoić potrzebę wyborczej zmiany, ale budzenia nadmiernych emocji i zapewnieniem, że „weźmiemy z poprzedniego to co najlepsze, uzupełniając to oczywiście naszymi wspaniałymi pomysłami, na które właśnie zagłosowaliście”.

 

System ten sprawdzał się przez dekady, jak wiadomo bowiem pamięć wyborców dorównuje jedynie zdolności planowania polityków, obie zaś nie trwają dłużej niż około kadencji. Dodatkowym bonusem całego układu było też wykruszania się kolejnych zniechęconych odkrywaną pozornością „zmian”, co dodatkowo wzmacniało i potwierdzało słuszność przyjętego rozwiązania. Mniej lub bardziej autentyczne siły kwestionujące sam sens tej wyborczej chybotki – nawet rosnąc w siłę nie były w stanie zdobyć przewagi wystarczającej, by przeważyć wciąż efektywny, choć zupełnie już niewiarygodny bipol „prawicy” i „lewicy”.

 

Sytuacja Stanów Zjednoczonych wydawała się pod tym względem o tyle inna, że sama logika systemu wyborczego, w połączeniu z tradycją teoretycznie powinna uniemożliwić choćby pojawienie się czynnika niezależnego od aparatu obu wielkich partii, które przeszło pół wieku temu przestały nawet przypominać reprezentację odmiennych grup interesu i fragmentów oligarchii amerykańskiej, ostatecznie nabierając cech po prostu doraźnie dobieranych potrzeb lobbingowych rządzącego za pośrednictwem Ameryki światem wielkiego kapitału, Jednocześnie jednak amerykańska wersja systemu była tak skuteczna, bo nie zaniedbywano testowania podatności wyborców amerykańskich na populizm, zakwestionowanie bipolu, słowem antysystemowość w stylu nieco europejskim. Co najmniej od czasów Rossa Perrota, a w praktyce już u bokuRonalda Reagana  aparaty partyjne wiedziały, że muszą w końcu wymyślić coś, co zastąpi europejskie perpetum mobile „zmiana czyli ciągłość” i Wymyślono. Nowy projekt można określić jako „antagonizacja i polaryzacja” i sprawdza się znakomicie nie tylko w warunkach amerykańskich.

 

Tak jak wyborcy partii republikańskiej, szczególnie ci w swoim czasie pod wpływem barci Kochów i ich „partii herbacianej” znakomicie wiedzieli, że Barack Obama  jest kryptomuzułmaninem i synem prostytutki, który sfałszował swój akt urodzenia, żeby ukraść fotel prezydenta USA – tak demokraci nie mają wątpliwości, że ostatnie wybory prezydenckie w tym kraju sfałszował osobiście Władymir Putin, osadzając w gabinecie owalnym mizogina i psychopatę zdecydowanego zniszczyć amerykańską demokrację. Atmosfera znana ze starć Obywateli RP z sektą smoleńską jest tylko przeniesieniem na grunt nadwiślańskiej kolonii cienia żaru, z jaki nienawidzą się i zwalczają szczerzy amerykańscy patrioci z żarliwymi amerykańskimi demokratami. Tak się po prostu łatwiej rządzi  – bo złość i frustracja, która z dowolnej strony mogłaby odkryć prawdę o pozorności całego sporu (a także to, że istnieje tylko jedna warta zauważenia sprzeczność: między rządzonymi a rządzącymi) zostają wypalone w okrzykach, spiskologii czy kryteriach ulicznych, w których zwalcza się jednego przedstawiciela establishmentu w imię zwycięstwo drugiego jego reprezentanta.

 

Fakt, że Polska płynnie przeszła z europejskiej, na amerykańską technologię rządzenia (do której mamy jednak wrodzone predyspozycje) wskazuje z jednej strony na naszą obecną pozycję międzynarodową, gdzieś tak między Kosowem, a Puerto Rico.  Z drugiej zaś, o czym świadczy również dynamika kampanii prezydenckiej we Francji, zwłaszcza przed II turą – wariant antagonizująco-polaryzacyjny może też stanowić naturalny kierunek ewolucji całego systemu zachodniego. O ile bowiem przynajmniej Europa Środkowa, mimo swej niesamodzielności i braku elit teoretycznie przynajmniej zachowała zdolność, by mimo wszystko wygenerować oddolny mechanizm obronny i zakwestionować cały ten teatrzyk – o tyle zachód Starego Kontynentu, po dekadach indoktrynacji - broni się już tak dobrze, jak wcale.

 

I dlatego tak jak latami zachodni Europejczycy łykali bez dyskusji pozorną alternatywę „socjal-” i „chrześcijańskiej demokracji” - tak dziś karnie chodzą w marszach przeciw „faszyzmowi nietolerancji” albo kwestionując tylko fragment systemu, czyli politykę imigracyjną nie chcąc dostrzec, że odrzucić należałoby całą demokrację partyjną i oligrachiczno-korporacyjną wersję kapitalizmu. I czemu mielibyśmy dziwić się Polakom? Skoro jedzą tanie podróbki zachodnich czipsów i piorą gorszymi odpowiednikami zachodnich proszków do prania – to czemu nie mieliby też dawać się nabrać na przetestowane na Zachodzie sztuczki polityczne?

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • @autor
  Niewatplwie stara zasada rzadzenia ,, dziel i rzadz,, odkurzona do nowych standardow sprawdza sie dobrze w jej cieniu procesy o jakie chodzi nadzorca krok po kroku ida do przodu by zaowocowac ,,sukcesem,, pelnej wladzy i kontroli [film,,END GAME,, jako triumf miasta ] . Wykorzystywanie negatywnych ludzkich cech a glownie bezmyslnosci ubranej w kostiumy tzw ,,wyksztalcenia ,,jest jednym z istotnych elementow tej strategi oglupiania.Okreslone cechy ludzi okreslone sposoby zycia powoduja takie a nie inne skutki spoleczne .Pomijanym aspektem tzw ,,rozwoju,, jest ksztalt struktury spolecznej i system organizacji. Sprowadzajac problem do najprostszych pytan nalezalo by zakwestionowac patologiczny i wymuszony rozwoj miast i urbanizacje jako przyczyne problemow nie dajacych sie nigdy rozwiazac w sposob charmonijny. na poziomie poolityki. Pozostaje tylko zjazd po rowni pochylej. Dlatego Teodore Roszk pisal,, ze dezarbunizacja i zatrzymanie wzrstu miast winno byc celem kazdego powaznego prgramu politycznego,, Dalszy wzrost systemow miejskich to dalszy wzrost tysiecy patologi,nie chodzi wiec o to by miast nie bylo ale o proporcje miedzy strukturami duzymii i malymi .Politycy tego aspektu wogule nie biora pod uwage traktujac zastany stan rzeczy jako naturalny i kotynuacjje jako najlepszy sposob na pojawiajace sie problemy. Slowem droga donikad. Trwonienie spolecznych srodkow i energi ludzkiej przebiega w chorym patoogicznym swiecie na tysiace sposobow Platon tak to ujoł- I tak oto miasto nasze napelnia sie cizba tlumem ale nigdy dla potrzeby ruznego rodzaju udawacze jedni nasladuja ksztalty i barwy a inni maja z muzyka do czynienia,i rapsodowie aktorzy i perferumiarze i wytworcy kosmetykow i przyborow toaletowych ........... i cuz tedy sokratesie a nóz musimy miasto nasze powiekszyc wiec ruszyc musimy na wojne i tak oto mamy geneze wojny...... pisal platon. Rozwijamy i powiekszamy wiec zdegenerowane systemy zniewalajac siebie i inych po to by jakas osoba mogla np nakleic sobie 2cm tipsy i taka patologa staje sie norma po przelozeniu na polityke takie osoby narzucily by prawo i obowiazek by takie okreslonej dlugosci tipsy mial kazdy slowem wzrost gospodarczy w góre. ale czy producent tych przykladowych ,,tipsow,, jest zdolny do samorefleksji raczej nie bo jego zycie jest od tego zalezne.wiec czy jest mozliwosc zatrzymania wzrostu miast jako przejaw degeneracji rodzaju ludzkiego watpie,politycy nad tym se nie zastanawiaja a wrecz narzucaja mechanizmy wymuszajace ich dalszy wzrost bo daje im to wiecej wladzy oraz pomocnika ich pomocnikow itd.....[Odbudowanie Piekla ,,Lew Tołstoj,, to swietny opis rzeczywistosci]
 • @autor-niewiele wiec mozna zrobic..
  Poniewz zbudowano nierozumny system w ktorym osoby wymienione w ,,Odbudowaniu Piekla,, Lwa Tołstoja na trwale ulolkowaly sie w strukturach wladzy i zarzadzania,i nie sa juz zdolne do zmiany myslenia,poniewarz falszywe wyobrazenia o zyciu podsuniete pzez wladce ciemnosci szatana diabla przyjeli jako wlasne .Pierwotne przyczyny nie sa juz nawet brane pod uwage jako sposob naprawy swiata .bo wymagalo by krytcznego spojzenia na to jak zyjemy zreszta wekszosci brakuje elementarnej wiedzy by takiej retrospekcji dokonac tym samym kolo sie zamyka -,,, diably wziely sie za rece a na górze slychac bylo plazcz i zgrzanie zebow.,,, Ale mozemy sobie przynajmniej popisac.....


  Niech wiec kazdy sobie odpowie któremu z pomnieszych diablow sluzy

  Odbudowanie piekła
  ROZDZIAŁ I
  Działo się to w czasach, gdy Chrystus głosił l
  udziom swą naukę. Nauka ta była tak
  zrozumiała i stosowanie jej w Ŝyciu tak łatwe, tak
  widocznie uwalniała ludzi od zła, Ŝe
  nie sposób było się jej oprzeć. Nic nie mogło połoŜ
  yć tamy jej rozpowszechnianiu.
  Belzebub $ ojciec i władca wszystkich diabłów
  $ przestraszył się. Wiedział dobrze, Ŝe
  jego władza nad ludźmi skończy się na zawsze, jeśli
  Chrystus nie wyrzeknie się głosze$
  nia swej nauki.
  Był w strachu, lecz nie tracił nadziei i podbu
  rzał posłusznych mu faryzeuszy i uczo$
  nych w piśmie, aby moŜliwie najdotkliwiej obraŜali
  i dręczyli Chrystusa, uczniom zaś
  jego radził uciec i zostawić go samego. Ufał, Ŝe sk
  azanie na śmierć haniebną, naigrywa$
  nie się, opuszczenie przez wszystkich uczniów, wres
  zcie same męki i kara śmierci
  sprawią, Ŝe Chrystus w ostatniej chwili wyrzeknie s
  ię swej nauki, a wyrzeczenie zburzy
  całą jej potęgę.
  Sprawa rozstrzygała się na krzyŜu. Gdy Chrystu
  s zawołał: "BoŜe mój, BoŜe mój,
  czemuś mnie opuścił!", Belzebub wydał okrzyk triumf
  u; schwycił przygotowane kajda$
  ny i włoŜywszy je sobie na nogi, dopasował je tak,
  Ŝeby nie mogły być zerwane, gdy
  zostaną załoŜone Jezusowi.
  Wtem z krzyŜa dały się słyszeć słowa: "Ojcze,
  przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią".
  Zaraz potem Chrystus zawołał: "Spełniło się" i wyzi
  onął ducha.
  Belzebub zrozumiał, Ŝe wszystko stracone. Chci
  ał zdjąć kajdany i uciekać, lecz nie
  mógł ruszyć się z miejsca. Kajdany przywarły do jeg
  o nóg. Chciał wznieść się na skrzy$
  dłach, lecz nie mógł ich rozpostrzeć. I widział Bel
  zebub jak Chrystus w wielkiej światło$
  ści zatrzymał się w bramie piekieł, widział jak wys
  zli z piekła grzesznicy od Adama do
  Judasza, widział jak rozbiegły się wszystkie diabły
  , a nawet jak same ściany piekieł
  rozpadły się bez hałasu na cztery strony świata. Ni
  e mógł znieść tego widoku, więc
  zaryczał przeraźliwie i wpadł w bezdenną przepaść p
  rzez pękniętą posadzkę piekieł.
  ROZDZIAŁ II
  Upłynęło sto, dwieście, trzysta lat. Czasu Bel
  zebub nie liczył. Naokoło była zupełna
  ciemność i cisza. LeŜał bez ruchu i starał się nie
  myśleć o tym, co zaszło, a jednak myślał
  i pałał bezsilną nienawiścią do sprawcy swej zguby.
  Nie pamiętał juŜ i nie wiedział ile setek lat
  upłynęło od tamtego czasu, gdy raptem
  usłyszał nad sobą szmery podobne do tupotu nóg, stę
  kania, krzyki i zgrzytanie zębów.
  Belzebub podniósł głowę i zaczął nasłuchiwać.
  W to, Ŝe po zwycięstwie Chrystusa
  piekło mogłoby być odbudowane, nie mógł uwierzyć, t
  ymczasem zaś tupot, jęki, krzyki
  i zgrzytanie zębów stawały się coraz wyraźniejsze.
  Belzebub podniósł tułów, podciągnął pod siebie
  kosmate nogi z odrośniętymi kopy$
  tami (kajdany ku jego zdziwieniu same z nich opadły
  ) i zatrzepotawszy swobodnie
  rozpostartymi skrzydłami, wydał zwykły sygnałowy św
  ist, którym dawniej wzywał
  swe sługi i pomocników.
  Nie zdąŜył jeszcze nabrać tchu, gdy nad jego g
  łową zrobił się otwór, błysnął czerwo$
  ny ogień i tłum diabłów w wielkim ścisku wysypał si
  ę z otworu w przepaść, i na podo$
  bieństwo kruków obsiadających padlinę, rozsiadł się
  naokoło Belzebuba.

  3
  Diabły były wielkie i małe, grube i chude, z d
  ługimi i krótkimi ogonami, z prostymi i
  krzywymi rogami.
  Jeden z diabłów, odziany w pelerynkę narzuconą
  na ramiona, cały nagi, czarny i
  błyszczący, z twarzą ogoloną i ogromnym, obwisłym b
  rzuchem, siedział w kucki przed
  samym obliczem Belzebuba i przewracając swymi ognis
  tymi ślepiami, uśmiechał się
  bezustannie, machając z boku na bok swym długim, ci
  enkim ogonem.
  ROZDZIAŁ III
  $ Co znaczy ten hałas? $ zapytał Belzebub wskazują
  c do góry $ CóŜ tam się dzieje?
  $ To, co zawsze $ odpowiedział błyszczący diabeł w
  pelerynce.
  $ A czy są jeszcze grzesznicy? $ spytał Belzebub.
  $ O tak, wielu $ odparł błyszczący.
  $ Jak tam z nauką tego, którego imienia nie chcę w
  ymieniać? $ zapytał Belzebub.
  Diabeł w pelerynce wyszczerzył zęby tak, Ŝe po
  kazały się wszystkie jego ostre kły, a
  przez całą zgraję przeszedł tłumiony śmiech.
  $ Nauka ta juŜ nam nie przeszkadza. Oni przestali
  w nią wierzyć $ powiedział diabeł w
  pelerynce.
  $ Jak to? PrzecieŜ nauka ta, poświadczona jego wła
  sną śmiercią, w sposób oczywisty
  ratuje ich od nas $ rzekł Belzebub.
  $ Tak było, dopóki jej nie przerobiłem $ odparł z
  dumą diabeł w pelerynce, uderzając
  ogonem w podłogę.
  $ Jak ci się to udało?
  $ Właściwie nie musiałem nic robić. Trochę tylko p
  omagałem.
  $ Opowiedz w skrócie $ rozkazał Belzebub.
  Diabeł w pelerynce, spuściwszy głowę, pomilcza
  ł chwilę, jak gdyby dla namysłu,
  następnie nie spiesząc się zaczął opowiadać:
  $ Gdy nadszedł ów straszny czas, Ŝe piekło zostało
  zburzone, a ojca naszego i władcy
  zabrakło między nami, udałem się do miejsca, gdzie
  głoszona była ta właśnie nauka,
  która o mały włos nie doprowadziła nas do całkowite
  j zguby. Przyszła mi chęć zoba$
  czyć, jak Ŝyją ludzie stosujący się do niej. I ujrz
  ałem, Ŝe ludzie stosujący tę naukę w
  Ŝyciu, byli zupełnie szczęśliwi i dla nas niedostęp
  ni. Nie gniewali się na siebie, nie
  ulegali urokowi kobiet i albo nie Ŝenili się, albo
  mieli tylko jedną Ŝonę, majątku zaś nie
  posiadali wcale, wszystko było uwaŜane za wspólną w
  łasność, nie bronili się przed
  tymi, którzy na nich napadali, a za złe płacili dob
  rem. I Ŝycie ich było tak dobre, Ŝe
  wciąŜ więcej i więcej ludzi do nich przystawało. Wi
  dząc to, pomyślałem sobie, Ŝe
  wszystko stracone i chciałem juŜ odejść. Oto jednak
  w tym czasie zaszedł incydent sam
  w sobie błahy, lecz mnie wydał się interesujący i p
  ozostałem. Zdarzyło się bowiem, Ŝe
  wśród tych ludzi jedni byli zdania, iŜ wszyscy powi
  nni ulegać obrzezaniu i nie powinni
  jeść tego, co zostało złoŜone w ofierze bogom pogań
  skim, inni zaś uwaŜali, Ŝe takie
  rozgraniczenie jest zbyteczne, i Ŝe moŜna nie stoso
  wać obrzezania i jeść wszystko.
  Zacząłem więc podpowiadać jednej i drugiej stronie,
  Ŝe ta róŜnica zdań jest róŜnicą o
  pierwszorzędnym znaczeniu, i Ŝe nie moŜna ustąpić,
  poniewaŜ chodzi tu o rzecz waŜną
  $ o słuŜenie Bogu. Ludzie uwierzyli mi, a ich kłótn
  ie przybrały ostry charakter. Więc i ci
  i tamci zaczęli gniewać się na siebie wzajemnie, a
  wtedy ja zacząłem im podsuwać
  myśl, Ŝe cudami mogą dowieść prawdziwość swej nauki
  . Jakkolwiek było rzeczą oczy$
  wistą, Ŝe cuda prawdziwości nauki dowieść nie mogą,
  ludzie zapałali taką Ŝądzą, aby
  mieć rację, Ŝe uwierzyli mi, ja zaś urządziłem im c
  uda. Z urządzeniem cudów trudności
  4
  nie miałem. Ludzie wierzyli we wszystko, co potwier
  dzało ich chęć posiadania prawdy
  przez nich jedynie.
  Jedni utrzymywali, Ŝe zstąpiły na nich ogniste
  języki, inni zapewniali, Ŝe widzieli
  samego zmarłego nauczyciela i wiele róŜnych rzeczy;
  imaginowali to, czego nie było i
  niepostrzeŜenie kłamali nie gorzej od nas, w imię t
  ego, który nas kłamcami nazywał.
  Jedni o drugich mówili: "Wasze cuda nie są prawdziw
  e", a tamci odpowiadali: "Nie, to
  wasze cuda są nieprawdziwe, a nasze prawdziwe".
  Wszystko szło dobrze, ale obawiałem się, Ŝe lu
  dzie mogą rozpoznać zbyt ewidentne
  oszustwo i wtedy wymyśliłem kościół. Kiedy uwierzyl
  i w kościół, byłem juŜ spokojny:
  zrozumiałem, Ŝeśmy uratowani, a piekło odbudowane.
  ROZDZIAŁ IV
  $ CóŜ to takiego "kościół"? $ zapytał surowo Belze
  bub, nie chcąc wierzyć, Ŝe jego słudzy
  okazali się mądrzejsi od niego.
  $ Kościół to jest coś takiego, Ŝe gdy ludzie kłami
  ą i czują, Ŝe im się nie wierzy, wtedy,
  powołując się na Boga, mówią: "Jak Boga kocham, pra
  wdą jest to, co ja mówię"; to
  właściwie jest kościół, z tą tylko osobliwością, Ŝe
  ludzie, którzy uznali się za kościół,
  nabierają przekonania, Ŝe są nieomylni, i dlatego n
  ie mogą się juŜ potem wyrzec Ŝadne$
  go, choćby raz tylko wypowiedzianego głupstwa. Twor
  zy się zaś kościół w taki sposób:
  ludzie wmawiają w siebie i w innych, Ŝe nauczyciel
  ich, Bóg, po to, by objawione przez
  niego ludziom prawo nie zostało fałszywie wytłumacz
  one, wybrał szczególnych ludzi, i
  oni to jedynie, lub ci, na których przeleją tę wład
  zę, mogą dokładnie tłumaczyć jego
  naukę. Ludzie więc, którzy nazywają siebie kościołe
  m, twierdzą, Ŝe są w posiadaniu
  prawdy nie dlatego, Ŝe to, co głoszą jest prawdą, a
  dlatego, iŜ uwaŜają siebie za jedy$
  nych prawowitych spadkobierców uczniów samego naucz
  yciela $ Boga.
  W manipulacji tej, podobnie jak w cudach, była
  pewna niedogodność, taka mianowi$
  cie, Ŝe ludzie jednocześnie mogli utrzymywać kaŜdy
  o sobie, Ŝe są członkami jedynego
  prawdziwego kościoła (działo się to zawsze). Nasza
  wygrana polegała jednak na tym,
  Ŝe skoro raz tylko ludzie powiedzieli: "My stanowim
  y kościół" i na tym zapewnieniu
  zbudowali naukę, wtedy nie mogli juŜ zrzec się wypo
  wiedzianych przez siebie słów,
  niezaleŜnie od tego, jak wielkim byłyby głupstwem i
  cokolwiek mówiliby inni ludzie.
  $ Dlaczego jednak kościół przekręcił naukę na nasz
  ą korzyść? $ zapytał Belzebub.
  $ Powód jest prosty $ ciągnął dalej diabeł w peler
  ynce $ ludzie ci uznawszy się za jedy$
  nych tłumaczy prawa boskiego i przekonawszy o tym i
  nnych ludzi, stali się tym sa$
  mym panami ich losu i posiedli nad nimi władzę zwie
  rzchnią. Posiadłszy zaś tę władzę,
  naturalnie urośli w pychę i w większości przypadków
  ulegli zepsuciu, wskutek czego
  wzniecili przeciwko sobie oburzenie i gniew ludzki.
  W celu pokonania swych wrogów,
  nie dysponując innym oręŜem niŜ przemocą, zaczęli p
  rześladować, skazywać na śmierć
  i palić na stosie wszystkich, którzy ich władzy nie
  uznawali. W ten oto sposób samo
  przyjęte stanowisko zmuszało ich do przekręcania na
  uki tak, aby usprawiedliwiała ich
  złe Ŝycie i okrucieństwa, które stosowali wobec swy
  ch wrogów.
  ROZDZIAŁ V
  $ Nauka jednak była tak prosta i zrozumiała, Ŝe ni
  e moŜna było jej przekręcić $ upierał
  się Belzebub, nadal nie mogący uwierzyć, Ŝe jego sł
  udzy byli sprytniejsi od niego.
  $ "Postępuj wobec innych tak, jak byś chciał, aby
  postępowano wobec ciebie". W jaki
  sposób moŜna to przekręcić?
  5
  $ Stosując się do mych rad, posługiwano się w tym
  celu róŜnymi sposobami $ kontynu$
  ował diabeł w pelerynce. $ Ludzie opowiadają bajkę
  o tym, jak dobry czarodziej, ratując
  człowieka od złego czarodzieja, zamienił go w ziarn
  ko kaszy jaglanej i jak zły czaro$
  dziej, przedzierzgnąwszy się w koguta, gotów był ju
  Ŝ zadziobać owo ziarnko, lecz
  dobry czarodziej wysypał na ziarnko całą ćwierć tyc
  hŜe ziaren. I zły czarodziej nie mógł
  juŜ ani zjeść wszystkich ziaren, ani znaleźć tego,
  które zjeść zamierzał. To samo, idąc za
  mą radą, uczynili ci ludzie z nauką tego, który nau
  czał, Ŝe całe prawo polega na tym,
  aby drugiemu czynić to, co chciałbyś, aby i tobie c
  zyniono: ogłosili, Ŝe świętym wykła$
  dem prawa boskiego jest 49 ksiąg i uznali kaŜde sło
  wo w nich zawarte za dzieło Boga $
  Ducha Świętego. Tak więc wysypali na prostą, zrozum
  iałą prawdę taką kupę rzekomo
  świętych prawd, Ŝe stało się niemoŜliwością przyjąć
  je wszystkie i znaleźć pośród nich
  tę, która ludziom jest potrzebna. Na tym polega pie
  rwszy sposób. Drugi sposób, które$
  go oni uŜywali z dobrym skutkiem przez więcej niŜ t
  ysiąc lat, polega na zabijaniu i
  paleniu wszystkich tych, którzy chcą głosić prawdę.
  Obecnie sposób ten wychodzi z
  uŜycia, lecz nie porzucają go całkowicie, bo chocia
  Ŝ juŜ nie palą ludzi próbujących
  ujawnić prawdę, to jednak tak ich szkalują, tak zat
  ruwają im Ŝycie, Ŝe tylko niewielu
  odwaŜa się ich demaskować. Na tym polega drugi spos
  ób. Trzeci zaś sposób polega na
  tym, Ŝe uznając się za kościół, a więc za nieomylny
  ch, uczą, gdy im to jest potrzebne,
  rzeczy wprost sprzecznych z tym, co jest powiedzian
  e w Piśmie: "Ale wy nie nazywaj$
  cie siebie rabbi; albowiem jeden jest nauczyciel wa
  sz, a wy wszyscy jesteście bracia. I
  ojcem nie nazywajcie nikogo na ziemi; albowiem jede
  n jest ojciec wasz w niebiesiech".
  Oni zaś mówią: "Myśmy ojcami, myśmy nauczycielami w
  aszymi". Albo powiedziane
  jest: "Ale ty, gdy się będziesz modlić, wejdź do ko
  mórki swojej i zamknąwszy ją, módl
  się do ojca twego w ukryciu, a ojciec twój, który w
  idzi w ukryciu, odda tobie". Oni zaś
  nauczają, Ŝe trzeba się modlić gromadnie, w świątyn
  iach, przy dźwiękach muzyki i
  pieśni. Albo powiedziane jest w Piśmie: "A ja powia
  dam wam, abyście zgoła nie przy$
  sięgali", oni zaś nauczają, Ŝe trzeba przysięgać na
  bezwzględne posłuszeństwo wła$
  dzom, nie bacząc na to, jakie mogłyby być Ŝądania t
  ych władz. Albo powiedziane jest:
  "Nie zabijaj!", oni zaś nauczają, Ŝe zabijać moŜna
  i trzeba na wojnie i z wyroku sądowe$
  go $ zakończył diabeł w pelerynce, wywrócił ślepia
  i roześmiał się, rozwarłszy paszczę
  po same uszy.
  $ To bardzo dobrze $ rzekł Belzebub i uśmiechnął s
  ię, a wszystkie diabły zawtórowały
  mu głośnym śmiechem.
  $ CzyŜ tak jak dawniej są jeszcze rozpustnicy, zło
  dzieje, zabójcy? $ zapytał juŜ wesoło
  Belzebub.
  Diabły, równieŜ rozweselone, zaczęły mówić wsz
  ystkie razem, chcąc wykazać się
  przed Belzebubem swoją sprawnością.
  $ Nie tak jak dawniej, lecz więcej niŜ dawniej $ w
  rzeszczał jeden z nich.
  $ Rozpustnicy nie mieszczą się w dawnych oddziałac
  h $ piszczał drugi.
  $ Złodzieje dzisiejsi gorsi są od dawniejszych $ h
  uknął trzeci.
  $ Brak nam opału dla zabójców! $ ryczał czwarty.
  $ Nie mówcie wszyscy razem, niech odpowiadają tylk
  o ci, których zapytam $ rzekł
  Belzebub. $ Niech wystąpi ten, pod którego opieką j
  est nierząd i niech opowie, w jaki
  sposób radzi sobie z uczniami tego, który zabraniał
  zmieniać Ŝony i mówił, iŜ nie nale$
  Ŝy patrzeć na kobietę z poŜądliwością. Kto opiekuje
  się rozpustą?
  $ Ja $ odpowiedział bury, przypominający kobietę d
  iabeł z nalaną, oślinioną twarzą, z
  bezustannie Ŝującym pyskiem i na pośladkach przyczo
  łgał się do Belzebuba.
  6
  Diabeł ten wysunął się spośród innych, usiadł
  w kucki, przechylił głowę na bok, i
  machnąwszy ogonem zakończonym miotełką, głosem śpie
  wnym zaczął mówić:
  $ Robimy to według starego sposobu, przez ciebie,
  ojca naszego i władcę uŜytego
  jeszcze w raju, który to sposób oddał w naszą władz
  ę cały rodzaj ludzki, $ i według
  nowego sposobu kościelnego.
  Tak więc przekonujemy ludzi, Ŝe prawdziwe małŜ
  eństwo polega nie na tym, na
  czym zasadza się ono w swej istocie $ na współŜyciu
  męŜczyzny z kobietą $ lecz na tym,
  Ŝeby odziać się w najszykowniejszą nową odzieŜ, pój
  ść do wielkiego, przeznaczonego
  na ten cel gmachu, oświetlonego świecami, przystroj
  onego dywanami i kwiatami,
  następnie wobec ciekawej gawiedzi dokonać przysięgi
  w imię tego, który nauczał: "A ja
  wam powiadam, abyście zgoła nie przysięgali". Wmawi
  amy w ludzi, Ŝe tylko ta cere$
  monia jest właśnie małŜeństwem prawdziwym, Ŝe po ni
  ej ludzie otrzymują specjalną
  łaskę Boga, dzięki której bez Ŝadnego ze swej stron
  y wysiłku nabywają zalety potrzeb$
  ne do zgodnego poŜycia i naleŜytego wychowania dzie
  ci $ i Ŝe kaŜdy stosunek kobiety
  z męŜczyzną, pomimo tych warunków, jest zwykłą, do
  niczego nie zobowiązującą
  przyjemnostką lub zadośćuczynieniem potrzebie biolo
  gicznej, przeto ludzie nie krępu$
  jąc się, oddają się tej przyjemności, krzywoprzysię
  zców zaś manipulacja ta stwarza tylu,
  iŜ o ściganiu ich nikt nie myśli, gdyŜ zabrakłoby w
  ięzień dla skazanych za krzywoprzy$
  sięstwo.
  Podobny do kobiety diabeł o nalanej twarzy, sk
  łonił na bok głowę i zamilknął, jak
  gdyby w oczekiwaniu działania swych słów na Belzebu
  ba.
  Belzebub kiwnął głową na znak aprobaty, a podo
  bny do kobiety diabeł ciągnął dalej:
  $ TymŜe sposobem, nie porzucając dawniejszego, uŜy
  tego w raju sposobu "zakazanego
  dla ciekawości owocu" $ wspomniał diabeł, niedwuzna
  cznie próbując przypodobać się
  Belzebubowi $ osiągamy najlepsze rezultaty. WyobraŜ
  ając sobie, Ŝe mogą zawrzeć
  uczciwy małŜeński związek kościelny po wielu kontak
  tach miłosnych, męŜczyźni
  zmieniają setki kobiet i tak przyzwyczajają się do
  rozpusty, Ŝe czynią to samo i po
  zawarciu małŜeństwa. Jeśli zaś niektóre Ŝądania zwi
  ązane z małŜeństwem kościelnym
  wydadzą im się zbyt krępujące, to urządzają ceremon
  ię po raz drugi, a pierwsza cere$
  monia zostaje uznana za niewaŜną.
  Podobny do kobiety diabeł zamilkł, utarłszy ko
  ńcem ogona ślinę wypełniającą mu
  usta, przechylił głowę na drugą stronę i wlepił mil
  czący wzrok w twarz Belzebuba.
  ROZDZIAŁ VI
  $ Krótko i zwięźle: aprobuję $ rzekł Belzebub. $ K
  to opiekuje się grabieŜcami?
  $ We własnej osobie! $ odpowiedział, wypełzawszy z
  tłumu, okazały diabeł z długimi,
  krzywymi nogami, z wąsami podkręconymi do góry i og
  romnymi łapami, krzywo
  przystawionymi do tułowia.
  Diabeł ten wysunąwszy się jak jego poprzednicy
  do przodu, wzorem ludzi wojsko$
  wych oburącz podkręcał wąsy i czekał na pytania:
  $ Ten, który zburzył piekło $ rzekł Belzebub $ ucz
  ył ludzi Ŝyć jak ptaki niebieskie i
  rozkazywał dawać temu, który prosi, a temu, kto chc
  e zabrać suknię, oddawać i płaszcz
  $ i powiedział, Ŝe aby być zbawionym, trzeba rozdać
  majątek. W jaki sposób nakłaniacie
  do grabieŜy ludzi, którzy o tym słyszeli?
  $ Postępujemy tak samo, jak nasz ojciec i władca p
  rzy obiorze Saula na króla $ odparł
  wąsaty diabeł, w uroczystym geście zarzucając łeb d
  o tyłu. $ Dokładnie tak, jak wtedy
  wmawiamy w ludzi, Ŝe zamiast przestać się wzajemnie
  okradać, powinni pozwolić się
  okradać jednemu człowiekowi, oddawszy mu całkowitą
  władzę nad sobą. I człowiek
  7
  ów i jego pomocnicy i pomocnicy tych pomocników $ w
  szyscy oni grabią naród nie$
  ustannie, spokojnie i bezpiecznie. Zazwyczaj zaprow
  adzają przy tym takie prawa i
  porządki, przy których mniejszość próŜniacza moŜe b
  ezkarnie łupić pracującą więk$
  szość. Jak więc widzisz, ojcze nasz i władco, sposó
  b przez nas stosowany jest w gruncie
  rzeczy sposobem starym. Nowe w nim jest tylko to, Ŝ
  e uczyniliśmy go bardziej ogól$
  nym, zamaskowanym, rozpowszechnionym w czasie i prz
  estrzeni i trwalszym. Bardziej
  ogólny jest przez to, Ŝe dawniej ludzie z własnej w
  oli ulegali tym, których wybierali,
  teraz zaś niezaleŜnie od swej woli ulegają nie tym,
  których wybierają, lecz komu po$
  padnie. Bardziej tajnym sposób ten uczyniliśmy prze
  z to, Ŝe teraz, dzięki wprowadze$
  niu podatków, zwłaszcza pośrednich, okradani swych
  grabieŜców nie widzą, a często
  nawet nie domyślają się samego faktu grabieŜy. Bard
  ziej rozpowszechnionym w prze$
  strzeni sposób ten stał się przez to, Ŝe narody tak
  zwane chrześcijańskie, nie zadowala$
  jąc się okradaniem swoich, grabią pod rozmaitymi dz
  iwnymi pozorami, najczęściej zaś
  pod pozorem krzewienia chrześcijaństwa, te wszystki
  e obce narody, u których jest coś
  do zagrabienia. W czasie zaś sposób ten jest bardzi
  ej rozpowszechniony niŜ dawniej,
  dzięki wprowadzeniu poŜyczek zaciąganych przez orga
  na samorządu lokalnego i
  państwa, co powoduje, Ŝe nie tylko Ŝyjące pokolenia
  , ale i te, które po nich nastąpią,
  mogą być okradane juŜ teraz. Sposób ten bardziej tr
  wałym uczyniliśmy poprzez to, Ŝe
  główni grabieŜcy uwaŜani są za osoby nietykalne, wi
  ęc ludzie, lękając się surowych kar,
  nie odwaŜą się na opór. Pewnego razu w celach doświ
  adczalnych sadzałem jedną za
  drugą najpodlejsze baby, głupie i nieoświecone i ni
  e mające Ŝadnych praw według
  panujących u nich przepisów, ostatnią zaś posadziłe
  m nie tylko rozpustnicę, lecz i
  zbrodniarkę, która zamordowała swego męŜa i prawego
  następcę tronu. I ludzie nie
  wyrwali jej nozdrzy i nie siekli jej batem, jak to
  zazwyczaj robili z zabójczyniami, lecz
  przez wiele lat niewolniczo ulegali jej samej i jej
  kochankom, których miała bez liku,
  pozwalając im pozbawiać ludzi nie tylko majątku, le
  cz i wolności osobistej.
  Tak więc w obecnych czasach jawne złodziejstwa
  , takie jak odebranie przemocą
  wózka z pieniędzmi, konia, odzieŜy, stanowią zaledw
  ie jedną milionową wszystkich
  tych grabieŜy prawnych, popełnianych na co dzień pr
  zez ludzi mających odpowiednie
  moŜliwości. Obecnie, utajona, bezkarna grabieŜ i w
  ogóle pogotowie złodziejskie zor$
  ganizowane jest wśród ludzi do tego stopnia, Ŝe sta
  ło się to głównym celem i przedmio$
  tem gorących poŜądań prawie wszystkich i maskowane
  jest tylko przez walkę złodziei
  między sobą.
  ROZDZIAŁ VII
  $ No cóŜ, bardzo dobrze $ rzekł Belzebub. $ A zabó
  jstwa? Kto opiekuje się zabójstwami?
  $ Ja! $ odpowiedział, występując z tłumu czerwony
  jak krew diabeł z kłami sterczącymi
  z pyska, ostrymi rogami i zadartym do góry nierucho
  mym ogonem.
  $ W jaki sposób zmuszasz do zabójstw uczniów tego,
  który nauczał: "Nie odpowiadaj
  złem na zło, kochaj nieprzyjaciół swoich"? W jaki s
  posób robisz zabójców z tych ludzi?
  $ Robimy to według starego sposobu $ odparł czerwo
  ny diabeł ogłuszającym, bełkotli$
  wym głosem $ wzniecając w ludziach chęć zysku, warc
  holstwo, nienawiść, mściwość,
  pychę; stosujemy równieŜ starą metodę, gdy wmawiamy
  w nauczycieli, Ŝe najlepszy
  sposób oduczenia ludzi od zabójstw polega na tym, Ŝ
  eby sami nauczyciele zabijali tych,
  którzy popełnili zabójstwo. Sposób ten nie tyle daj
  e nam gotowych juŜ zabójców, ile
  przygotowuje ich dla nas. Większą zaś ich liczbę da
  ją nam nowe nauki: o nieomylności
  8
  kościoła, o małŜeństwie chrześcijańskim i o równośc
  i chrześcijańskiej. Nauka o nie$
  omylności kościoła dawała nam dawnymi czasy najwięk
  szą liczbę zabójców. Ludzie,
  którzy uznali się za członków nieomylnego kościoła,
  nabrali przekonania, Ŝe zbrodnią
  byłoby pozwolić fałszywym wykładcom nauki gorszyć l
  udzi, więc ich zabijanie jest
  sprawą miłą Bogu. W taki sposób zabijano całe wiosk
  i i skazywano na śmierć setki
  tysięcy ludzi. Śmieszne wydaje się to, Ŝe ci, którz
  y skazywali na śmierć i palili ludzi
  zaczynających rozumieć prawdziwą naukę, uwaŜali tyc
  h najniebezpieczniejszych dla
  nas ludzi za nasze sługi, to znaczy sługi diabłów.
  Ci zaś, którzy zabijali i palili na sto$
  sach i rzeczywiście byli naszymi sługami, uwaŜali s
  ię za świętych wykonawców woli
  Boga. Tak było w dawnych czasach; w naszych czasach
  wielką liczbę zabójców stwarza
  nauka o małŜeństwie chrześcijańskim i o równości. N
  auka o małŜeństwie daje nam
  przede wszystkim zabójstwa wzajemne małŜonków, nast
  ępnie dzieciobójstwa popeł$
  niane przez matki. MęŜowie i Ŝony zabijają się wzaj
  emnie, gdy niektóre Ŝądania prawa
  i zwyczaju małŜeństwa kościelnego wydają im się zby
  t krępujące. Matki zaś zabijają
  dzieci wtedy, gdy związki, z których dzieci powstał
  y, nie są uwaŜane za małŜeństwa.
  Takie zabójstwa popełniane są stale. Zabójstwa wywo
  łane przez chrześcijańską naukę o
  równości dokonywane są periodycznie, ale za to bard
  zo masowo. Według nauki tej
  wmawia się w ludzi, Ŝe są równi wobec prawa. Ludzie
  ograbieni czują jednak, Ŝe to
  nieprawda. Widzą, Ŝe nie ma równości, gdyŜ grabieŜc
  y mogą grabić bez przeszkód, a
  im nie wolno, więc buntują się i napadają na swych
  grabieŜców. Wtedy to zaczynają się
  morderstwa wzajemne, które dostarczają nam niekiedy
  dziesiątek tysięcy morderców
  jednocześnie.
  ROZDZIAŁ VIII
  $ A zabójstwa na wojnie? W jaki sposób doprowadzac
  ie do nich uczniów tego, który
  uznał ludzi za synów jednego ojca i kazał kochać ni
  eprzyjaciół? $ zapytał Belzebub.
  Czerwony diabeł wyszczerzył zęby, wypuścił z p
  yska strumień ognia i dymu, i
  uderzył się radośnie po plecach grubym ogonem.
  $ Wmawiamy w kaŜdy naród, Ŝe jest narodem najlepsz
  ym na świecie: "Deutschland
  über alles", Francja, Anglia, Rosja "über alles", i
  Ŝe naród ten powinien panować nad
  wszystkimi innymi narodami, poniewaŜ zaś we wszystk
  ie narody wmawiamy to samo,
  więc węsząc ciągle niebezpieczeństwo ze strony sąsi
  adów, narody szykują się stale do
  obrony i pałają do siebie nienawiścią. Im bardziej
  zaś szykuje się do obrony jedna stro$
  na i z tego powodu pała nienawiścią do sąsiadów, ty
  m bardziej szykują się do obrony
  wszystkie pozostałe narody, pałając do siebie wzaje
  mną nienawiścią. Tak oto wszyscy
  ludzie, po przyjęciu nauki tego, który nazywał nas
  zbójcami, stale zajęci są przygoto$
  waniem się do zabijania i zabijaniem.
  ROZDZIAŁ IX
  $ Tak, to bardzo dowcipne $ rzekł Belzebub po dług
  im milczeniu. $ Ale dlaczego ludzie
  uczeni, zabezpieczeni przed oszustwem, nie spostrze
  gli tego, Ŝe kościół sfałszował
  naukę i nie przywrócił jej pierwotnego znaczenia?
  $ Uczeni nie mogą tego uczynić $ odpowiedział pewn
  ym tonem, przesuwając się do
  przodu, matowoczarny diabeł w doktorskiej todze, z
  płaskim, spadzistym czołem, z
  kończynami o zanikłych mięśniach i odstającymi, dłu
  gimi uszami.
  $ Dlaczego?! $ zapytał surowo Belzebub niezadowolo
  ny z pewnego siebie tonu wypo$
  wiedzi diabła w todze.
  9
  Nie pesząc się wykrzyknikiem Belzebuba, diabeł
  w todze siadł z wolna, spokojnie i
  nie w kucki jak inni, lecz na wzór wschodni $ skrzy
  Ŝowawszy nogi o mięśniach w
  zaniku. Potem zaczął mówić bez zająknięcia się, cic
  hym, miarowym głosem:
  $ Nie mogę tego zrobić dlatego, Ŝe ja stale odwrac
  am ich uwagę od tego, co mogą i
  powinni wiedzieć i kieruję ją na to, co nie jest im
  potrzebne i czego nigdy tak naprawdę
  nie zdołają poznać.
  $ W jaki sposób to robisz?
  $ Sposoby są róŜne, odpowiednio do czasu $ odparł
  diabeł w todze. Dawniej wmawia$
  łem w ludzi, Ŝe najwaŜniejszą dla nich rzeczą jest
  znać szczegóły stosunku wzajemnego
  pomiędzy osobami Trójcy, szczegóły na temat pochodz
  enia Chrystusa, jego pierwiastka
  boskiego i ludzkiego, właściwości Boga itp. Ludzie
  uczeni wiele i rozwlekle
  dyskutowali o tym, kłócili się i gniewali na siebie
  . A te dysputy tak ich absorbowały, Ŝe
  wcale nie myśleli o tym, jak mają Ŝyć, więc nie odc
  zuwali teŜ potrzeby wiedzieć, co ich
  nauczyciel mówił o Ŝyciu.
  Potem, gdy juŜ tak zaplątali się w roztrząsani
  ach, Ŝe sami przestali rozumieć, co
  mówią, ja wmówiłem w jednych, Ŝe najwaŜniejszą dla
  nich sprawą jest zbadać i wyja$
  śnić wszystko, co napisał człowiek imieniem Arystot
  eles, który Ŝył tysiąc lat temu w
  Grecji, w innych zaś wmawiałem, Ŝe najwaŜniejsze to
  znaleźć kamień, za pomocą któ$
  rego moŜna wytworzyć złoto i taki eliksir, który le
  czyłby wszystkie choroby, a ludzi
  czynił nieśmiertelnymi. I najmędrsi i najbardziej u
  czeni pośród ludzi skierowali na te
  sprawy wszystkie swoje siły umysłowe.
  Tym zaś, których to nie interesowało, wmówiłem
  , Ŝe najwaŜniejszą sprawą jest
  wiedzieć, czy Ziemia obraca się wokół Słońca, czy t
  eŜ Słońce naokoło Ziemi, a gdy
  przekonali się, Ŝe obraca się Ziemia, a nie Słońce
  i obliczyli, ile milionów mil jest od
  Słońca do Ziemi, ucieszyli się wielce i od tamtego
  czasu z jeszcze większą gorliwością
  badają odległość od gwiazd i nie mogą się nadziwić,
  Ŝe liczba gwiazd jest nieskończo$
  na, choć wiadomość ta jest im zgoła zbyteczna. Opró
  cz tego, wmówiłem im jeszcze i to,
  Ŝe koniecznie powinni wiedzieć, w jaki sposób powst
  ały wszystkie zwierzęta, wszyst$
  kie robaczki, wszystkie rośliny i wszystkie nieskoń
  czenie drobne Ŝyjątka. ChociaŜ i te
  wiadomości nie są im wcale potrzebne i choć jest zu
  pełnie jasne, Ŝe nie będą w stanie
  poznać tych wszystkich szczegółów, gdyŜ róŜnorodnoś
  ć Ŝycia jest nieskończona, to
  jednak na te i podobne badania zjawisk świata mater
  ii ludzie kierują wszystkie swe
  zasoby umysłowe i bardzo się dziwią, Ŝe im więcej p
  oznają rzeczy, których znajomość
  nie jest im pilnie potrzebna, tym więcej wyłania si
  ę rzeczy jeszcze nie poznanych.
  I chociaŜ jest oczywiste, Ŝe w miarę rozwoju t
  ych badań, obszar tego, co pozostaje do
  zbadania, rozszerza się, a przedmioty badania stają
  się coraz bardziej zawiłe i same
  zdobywane wiadomości znajdują coraz mniej zastosowa
  nia w Ŝyciu, to jednak okolicz$
  ność ta wcale nie zbija ich z tropu i ludzie ci, pr
  zekonani w zupełności o wadze swych
  badań badają, głoszą, piszą i drukują, tłumaczą z j
  ednego języka na drugi wyniki swych
  w większości do niczego niezdatnych badań i roztrzą
  sań, a jeŜeli i czasami zdatnych, to
  tylko na pociechę bogatej mniejszości lub na pogors
  zenie połoŜenia większości nieza$
  moŜnej.
  Po to zaś, aby juŜ nigdy nie domyślili się, Ŝe
  jedyną ich rzeczywistą potrzebą jest
  ugruntowanie praw Ŝyciowych, wskazanych w nauce Chr
  ystusa, wmawiam w nich, Ŝe
  nie mogą znać praw Ŝycia duchowego i Ŝe kaŜda nauka
  religijna, nie wyłączając nauki
  Chrystusa, jest to stek błędów i zabobonów, i Ŝe wi
  edzę o tym, jak trzeba Ŝyć zdobyć
  mogą dzięki nauce zwanej socjologią, polegającej na
  badaniu tego, w jak zły sposób
  ludzie Ŝyli dawniej. Tak więc zamiast starać się Ŝy
  ć lepiej według nauki Chrystusa,
  10
  myślą, Ŝe wystarczy zbadać Ŝycie dawnych ludzi, wyp
  rowadzić z tych badań ogólne
  prawa Ŝyciowe i by Ŝyć lepiej, stosować się tylko d
  o tych wymyślonych praw.
  Po to zaś, aby jeszcze bardziej utwierdzić ich
  w błędzie, wmawiam w nich, Ŝe istnieje
  pewien system wiedzy zwany nauką i Ŝe załoŜenia tej
  nauki są niepodwaŜalne.
  Skoro zaś ci, którzy uwaŜani są za działaczy n
  auki, nabiorą przekonania o swej
  nieomylności, wówczas ogłaszają jako niewątpliwe pr
  awdy, róŜne zbyteczne i często
  oczywiste głupstwa, których wyrzec się juŜ nie mogą
  , gdy raz je wygłosili.
  Na tej oto podstawie twierdzę, Ŝe dopóki będę
  wmawiał w nich cześć i słuŜebność
  wobec nauki, którą dla nich wymyśliłem, nigdy nie z
  rozumieją tej nauki, która o włos
  nie doprowadziła nas do zguby.
  ROZDZIAŁ X
  $ Bardzo dobrze! Dziękuję $ rzekł Belzebub i twarz
  jego rozjaśniła się. $ ZasłuŜyliście na
  nagrodę i wynagrodzę was według zasług.
  $ A o nas panie zapomniałeś! $ krzyknęła wielkim g
  łosem zgraja diabłów róŜnokoloro$
  wych, małych, duŜych, grubych, chudych i o krzywych
  nogach.
  $ A jakaŜ wasza profesja? $ zapytał Belzebub.
  $ Ja jestem diabłem ulepszeń technicznych!
  $ Ja $ podziału pracy!
  $ Ja $ dróg i komunikacji!
  $ Ja $ sztuki drukarskiej!
  $ Ja $ sztuk pięknych!
  $ Ja $ medycyny!
  $ Ja $ kultury!
  $ Ja $ wychowania!
  $ Ja $ poprawy ludzi!
  $ Ja $ odurzania się!
  $ Ja $ filantropii!
  $ Ja $ socjalizmu!
  $ Ja $ feminizmu! $ przekrzykiwały się wzajemnie,
  cisnąc się przed oblicze Belzebuba.
  $ Mówcie pojedynczo i nierozwlekle! $ krzyknął Bel
  zebub $ Czym ty się zajmujesz? $
  zwrócił się najpierw do diabła ulepszeń technicznyc
  h.
  $ Wmawiam w ludzi, Ŝe im więcej rzeczy będą wytwar
  zać i im szybciej będą to robić,
  tym będą szczęśliwsi. I ludzie marnując Ŝycie na pr
  odukowanie rzeczy, wytwarzają ich
  coraz więcej, nie bacząc na to, Ŝe rzeczy te ani ni
  e są potrzebne zmuszającym do ich
  produkowania, ani dostępne dla tych, którzy je prod
  ukują.
  $ Dobrze! A ty? $ zapytał Belzebub diabła podziału
  pracy.
  $ Ja wmawiam w ludzi, Ŝe skoro przedmioty wytwarza
  ć moŜna szybciej za pomocą
  maszyn niŜ ręcznie, więc trzeba ludzi przekształcić
  w maszyny; i to właśnie się robi, a
  ludzie przekształceni w maszyny, nienawidzą tych, k
  tórzy to z nimi zrobili.
  $ I to dobrze! Jak u ciebie? $ rzekł Belzebub, zwr
  acając się do diabła dróg i komunikacji.
  $ Ja wmawiam w ludzi, Ŝe zachodzi potrzeba moŜliwi
  e najszybszego przemieszczania
  się z miejsca na miejsce. I ludzie, zamiast ulepsza
  ć swe Ŝycie kaŜdy na swoim miejscu,
  spędzają większą jego część w przejazdach. Są bardz
  o dumni z tego, Ŝe w ciągu godzi$
  ny mogą przejechać 50 wiorst i więcej.
  Belzebub pochwalił i tego diabła.
  11
  Wysunął się z tłumu diabeł sztuki drukarskiej.
  Jego praca, jak objaśnił, polega na
  tym, aby jak największej liczbie ludzi zakomunikowa
  ć wszystkie te paskudztwa i głup$
  stwa, które dzieją się i piszą na świecie.
  Diabeł sztuk pięknych objaśnił, Ŝe pod pozorem
  pocieszenia i wzbudzenia u ludzi
  wzniosłych uczuć, pobłaŜa ich nałogom, przedstawiaj
  ąc je w ponętnej i atrakcyjnej
  postaci.
  Diabeł medycyny wyjaśnił, Ŝe wmawia w ludzi, i
  Ŝ najwaŜniejszą dla nich sprawą jest
  troska o ciało; poniewaŜ zaś troska o ciało nie ma
  końca, więc ludzie troszczący się o
  swe ciało z pomocą medycyny, zapominają nie tylko o
  Ŝyciu innych ludzi, ale i o swoim
  własnym.
  Diabeł od kultury opisał jak wmawia w ludzi, Ŝ
  e korzystanie z tych wszystkich
  przedmiotów, którymi opiekują się diabły ulepszeń t
  echnicznych, podziału pracy, dróg
  i komunikacji, sztuki drukarskiej, sztuk pięknych,
  medycyny $ stanowi coś w rodzaju
  cnoty, i Ŝe człowiek korzystający z tego wszystkieg
  o moŜe być zupełnie zadowolony z
  siebie i nie musi starać się być lepszym.
  Diabeł wychowania wyjaśnił jak to wmawia w lud
  zi, Ŝe mogą, Ŝyjąc źle i nawet nie
  wiedząc na czym polega istota dobrego Ŝycia, uczyć
  dzieci dobrego Ŝycia.
  Diabeł poprawy ludzi opowiedział, jak przekonu
  je ludzi, Ŝe mogą poprawiać innych,
  nie wyzbywając się uprzednio swych złych przyzwycza
  jeń.
  Diabeł odurzania chwalił się, Ŝe naucza ludzi,
  iŜ wygodniej jest szukać zapomnienia
  przez odurzanie się winem, opium, morfiną, tytoniem
  , niŜ uwolnić się od cierpień
  spowodowanych złym Ŝyciem przez poprawę tego Ŝycia.
  Diabeł filantropii powiedział, Ŝe wmawia ludzi
  om, iŜ są dobroczynni, grabiąc na
  pudy i oddając ograbionym na łuty. Dzięki temu nie
  odczuwają potrzeby doskonalenia
  się, stają się niedostępni dla dobra.
  Diabeł socjalizmu chwalił się, Ŝe w imię najdo
  skonalszej organizacji społeczeństwa
  ludzkiego, wznieca nienawiść klasową.
  Diabeł feminizmu dodał, Ŝe dla jeszcze większe
  go udoskonalenia organizacji Ŝycia,
  oprócz nienawiści klasowej, wznieca jeszcze nienawi
  ść pomiędzy ludźmi odmiennej
  płci.
  $ Jestem komfort! $ A ja moda! $ wrzeszczały jeszc
  ze inne diabły, pełznąc ku Belzebu$
  bowi.
  $ Czy myślicie, Ŝem stary i głupi i nie rozumiem,
  Ŝe wszystko, co mogłoby być dla nas
  szkodliwe, staje się poŜyteczne, gdy nauka o Ŝyciu
  jest błędna $ wykrzyknął Belzebub i
  głośno roześmiał się.
  $ Dosyć! Dziękuję wszystkim! $ i zatrzepotawszy sk
  rzydłami wstał. Diabły otoczyły go
  kołem. Na jednym końcu łańcucha był diabeł w pelery
  nce, na drugim diabeł w todze.
  Obaj podali sobie łapy i koło zostało zamknięte.
  Diabły śmiejąc się, krzycząc, gwiŜdŜąc i wymac
  hując nogami, rozpoczęły taniec
  wokół Belzebuba. Ten zaś rozpostarłszy skrzydła zat
  ańczył pośrodku. W górze słychać
  było krzyk, płacz i zgrzytanie zębów.
 • Panie Janie
  .
  @jan 08:37:44

  naturalnie ma Pan rację, że autor Rękas prezentuje pod różnymi nazwami tę samą niezawodną metodę „dziel i panuj”

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  stosowaną od prawieków przez każde imperium. Z kolei pan Friedman wyjaśnia szczegóły:

  - https://www.youtube.com/watch?v=UccLAgszLE8&t=6m5s

  Ja pozwolę sobie jedynie przypomnieć, o związku demokracji z przestępczością zorganizowaną

  - http://ziut.neon24.pl/post/133294,pilne-ponaglenie-do-wiadomosci-premier-beaty-szydlo#comment_1327115

  co pan Rękas pominął, aczkolwiek celnie przedstawił metody tych organizacji przestępczych, o których mowa i które kontrolują cały system pieniężny a tym samy legislatywę, egzekutywę i judykatywę.

  Panie Janie, mam wszakże do Pana żal, że Pan cały ten tekst (jan 20.08.2017 10:27:27) tu władował, zresztą nie dbając o należyte jego formatowanie, wystarczył by link do oryginału tekstu. Niech Pan w przyszłości zaoszczędzi nam takich tekstów wg. metody „kopiuj-wklej”, mnie bardziej interesuje Pana własna opinia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930