Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Ameryka nie pozwoli na suwerenność energetyczną Europy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od lat narzuca się Polakom hasło „suwerenności energetycznej”, mające uzasadnić poszukiwanie innego niż tradycyjny, rosyjski kierunek zakupów gazu i ropy.

 

 

Jak to jednak logika podpowiada – alternatywa może wszak być tylko jedna. Mamy kupować gaz i węgiel ze Stanów Zjednoczonych, a ropę wyłącznie z krajów wyznaczonych i zaakceptowanych przez Waszyngton. A to oznacza, że nie tylko nie może być mowy o żadnej „suwerenności energetycznej” – ale Warszawa zmuszona będzie przerwać bardzo obiecujące kontakty handlowo-inwestycyjne z Iranem.

 

Udane początki – świetne perspektywy

 

Kiedy latem 2016 r. do Gdańska przybyło pierwsze 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej, przeznaczonych dla rafinerii Grupy LOTOSU – był to nie tylko zastrzyk dla wysuszonego polskiego rynku paliw, zmęczonego wcześniejszą polityką sankcji, propagandą i kołomyją cenową, związaną z wojenkami energetycznymi z Rosją. Jak to w Polsce, z przesadnym entuzjazmem ogłoszono nową erę stosunków ekonomicznych z Iranem, deklarując oficjalnie radość z realizacji JCPOA i dalekosiężnych skutków normalizacji relacji z Teheranem. Tylko prawdziwi eksperci, jak  Andrzej Szczęśniak  przytomnie zauważali, że mowa jednak o detalu i kropli w morzu polskich potrzeb paliwowych. O dziwo jednak, za oświadczeniami miały pójść konkrety biznesowe. Polska spółka LOTOS Oil (część Grupy LOTOS) zapowiedziała wejście na rynek irański ze swoją ofertą syntetycznych olejów silnikowych. Dzięki współpracy z National Iranian Oil Company (NIOC) kolejną partię irańskiej ropy sprowadził z kolei do Polski ORLEN zapowiadając, że liczy na stałą współpracę i regularne dostawy i podkreślając jeszcze latem 2017 r., że „Iran, będąc jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, jest naturalnym partnerem dla ORLENU”. Równie udane doświadczenia zdobyło w całkiem niedawnej przeszłości Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - w latach 2003-07 za pośrednictwem spółki zależnej, GEOFIZYKI Toruń, zaś w okresie 2008-10 bezpośrednio, we współpracy z Iranian Offshore Oil Company. Co ważne, w listopadzie 2016 PGNiG i NIOC podpisały list intencyjny i umowę o poufności dotyczące irańskiego złoża naftowego złoża Soumar, a w grudniu 2016 r. PGNIG zostało zakwalifikowane przez NIOC do grupy 29 zagranicznych podmiotów, które mogą się ubiegać i uzyskiwania koncesji na złoża węglowodorów w Iranie.

 

Trump straszy i wymusza

 

Słowem – perspektywy były obiecujące, pozwalając na realną dywersyfikację źródeł surowców, większą elastyczność cenową i długoletnie, obustronnie korzystne kontrakty polsko-irańskie. Nowe inicjatywy spotykały się z bardzo pozytywnymi reakcjami polskich samorządów gospodarczych i ekspertów rynku paliwowego i energetycznego. Tymczasem wszystko, co udało się już wspólnie osiągnąć – może runąć pod naciskiem Stanów Zjednoczonych. Polskie firmy paliwowe przyznają, że poczuły się adresatami deklaracji sekretarza  Rexa Tillersona ostrzegającego przed „współpracą z Gwardią Rewolucyjną”. Amerykanie nie tylko straszą Europejczyków (w tym Polaków), że dalsze kontakty z Iranem „prowadzone będą na własne ryzyko”, co jest odbierane już jako wyraźna groźba ze strony światowego hegemona. „Ewentualne przywrócenie sankcji amerykańskich niewątpliwie utrudni warunki współpracy z Iranem. Wiele zależeć będzie od decyzji UE w tym względzie” – zastrzegło polskie ministerstwo rozwoju.Nieoficjalnie wiadomo też, że Waszyngton naciska na władze m.in. Polski lobbując w interesie Saudi Aramco i podsuwając Saudyjczyków zamiast Iranu jako partnera dla europejskich i polskich firm paliwowych.  Z kolei Grupa LOTOS niespodziewanie zapowiedziała, że już na początku listopada 2017 odbierze w Gdańsku zakupione – po raz pierwszy w historii - od Stanów Zjednoczonych 600 tysięcy baryłek ropy. Tankowiec „St Helen” z ładunkiem ropy gatunku DSW (Domestic Sweet), wypłynął z miejscowości Freeport w Teksasie, u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Eksperci spodziewają się, że decyzję o zakupie amerykańskiej ropy w każdej chwili może też ogłosić ORLEN.

 

W tej sytuacji zupełnie jasne stają się motywy i cele działania administracji prezydenta  Donalda Trumpa. Występując jako lobbysta amerykańskiego (i saudyjskiego) sektora energetycznego – wykorzystuje on dominującą pozycję Stanów Zjednoczonych i ich polityczno-militarną przewagę nad Europą – by wymuszać niekorzystne dla lokalnych, europejskich gospodarek zakupy surowców takich ropa czy gaz wyłącznie z amerykańskich źródeł. Jest to oczywiście nie tylko rażące pogwałcenie suwerenności państw takich jak Polska, ale również działanie na szkodę ich ekonomik. W dodatku zaś – to stricte polityczna ingerencja w światowy rynek ropy, nie mająca nic wspólnego z wielostronnymi ustaleniami krajów producentów. Trump nie tylko próbuje podpalić świat. On chce przede wszystkim podpalić, zniszczyć lub opanować całe światowe zasoby surowcowe, byle tylko stworzyć i umocnić amerykański monopol na tych strategicznych rynkach. Dla Europy, dla Polski jest to więc czas wielkiej próby – czy są w stanie dla swojego dobra, dla dobra swoich obywateli wybić się na niepodległość od amerykańskiego hegemona – czy pokornie zniosą swoją niewolę i ponoszone straty. Niestety, można się obawiać, że posłuszne Waszyngtonowi elity już zadecydowały – a hasło rzekomej „energetycznej suwerenności” Polski, podobnie jak i całej Europy ujawni swoje prawdziwe, fałszywe brzmienie.

 

 

 

Konrad Rękas

Za: http://xportal.pl

Tłumaczenie tekstu "America Will Never Accept Economic Sovereignty of Europe", opublikowanego na: https://www.geopolitica.ru/en

 

 

KOMENTARZE

  • Podobno żydy z Izraela już zaczynają budować gazociąg przez Morze Śródziemme
    by dostarczyć gaz kradziony Syrii spod Wzgórz Golan w celu "wsparcia niezależności energetycznej Jewropy"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031