Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
858 postów 406 komentarzy

Pał/jac

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jedno jest pewne. Jeśli nawet naprawdę ktoś kiedyś rozwali Pałac Kultury - to przecież nie dlatego, że to "relikt komuny", tylko ze względu na łapówkę od jakiegoś banku czy developera za warte miliardy miejsce w centrum Warszawy.

 

 

Jeszcze kilka miesięcy temu na wypowiedź min.  Glińskiego, że "nie ma nic przeciwko zburzeniu Pałacu Kultury na 100-lecie niepodległości" - wzruszyłbym ramionami (jak zawsze zresztą słysząc, gdy ten człowiek coś usiłuje mówić). Dziś jednak nie byłbym już taki pewien czy ta głupota ma jakieś granice. Zwłaszcza, gdy w kolejnym zdaniu minister kultury i DZIEDZICTWA NARODOWEGO Polski zapowiada, że to, czego najbardziej na stulecie potrzebuje Warszawa - to jeszcze jedno żydowskie muzeum, tym razem poświęcone osobno powstaniu w getcie. To może od razu oddajmy im Narodowe, przynajmniej dla prezydenta i jego powinowatych ta nazwa nie będzie taka myląca?

 

Wywiad Glińskiego dla Radia Maryja zaczął jednak żyć własnym życie i jak to w realiach demokracji internetowej – zaczęto dyskutować o wszystkim, tylko nie na temat. Czy Pałac jest ładny? Czy Warszawa ładniejsza była przed wojną, za komuny, czy teraz? Czy w ogóle ma centrum, a jeśli tak – to gdzie i czy mieć powinna? Czy PKiN jest „pomnikiem komuny”, co to w ogóle miałoby znaczyć i co z tego wynika? Wszystko to jest bardzo ciekawe, ale – wbrew pozorom – nie ma żadnego związku z tym, co rzeczywiście mogłoby się wyobrazić gdzieś tak między Ścianą Wschodnią a Dworcem Centralnym.

 

Najzabawniejsze są bowiem głosy mniej lub bardziej śmiałego poparcia wyburzenia Pałacu, oparte np. na sentymentalnych wizjach "odtworzenia przedwojennej siatki ulic" czy dywagacjach dotyczących "urbanistycznego upiększenia Warszawy". Ludzie, żyliście w jakimś innym kraju przez ostatnie 28 lat? Co niby pięknego, sensownego i spójnego wybudowano w tym czasie zwłaszcza w centrum stolicy? Jeśliby ktoś naprawdę rozwalił PKiN - to przecież nie po to, żeby pani  Talarowa-Popiołkowa  odzyskała kamienicę, ani żeby  Leopold Staff  się miał gdzie przechadzać - pytanie brzmiałoby jedynie, powtórzę: ILE DAŁ I KTÓRY KONKRETNIE BANK I DEVELOPER?

 

Naprawdę, nie wygłupiajmy się. Już pal sześć sentymentalne wizje przedwojennej Warszawy oparte na omijaniu przez kamery czy komputerowe rekonstrukcje np. dzielnic polskiej biedy czy żydowskiego brudu, z których nasza stolica słynęła. Nie aż tak bardzo ważne jest też, czy ktoś woli prawdziwe, czy odbudowywane kamieniczki – czy dubajskie drapacze. Niezależnie od indywidualnych gustów bije bowiem w oczy oczywistość. Tak jak ze względów historycznych Warszawa straciła architektonicznie i urbanistycznie wiek XIX i to nie do Paryża, tylko do Budapesztu a nawet Bukaresztu, jak komuna (i to mimo paradoksalnie architektonicznie… korzystnych okoliczności) wyszła jej na gorsze, niż np. Kijowowi, nie mówiąc o Moskwie, tak przede wszystkim po 28 latach Trzeciej RP - Warszawa nie trzyma porównania rozwoju urbanistycznego już nawet nie z Pragą, ale choćby z... Mińskiem. I choć wiem, że komuś marzyć się może kolejna szansa na upiększenie naszego największego miasta – to  tu jest Polska, co może pójść źle, to pójdzie  – i jeśli Pałac nawet rozwalą, to nie dość, że wszystko rozkradną, to jeszcze to, co powstanie na jego miejscu będzie pewnie syfem i chaosem znacznie większym, niż obecnie.

 

Złodziejstwo polityczne to zresztą tylko jedna z przyczyn. Zwróćmy też uwagę, że mający oto odnieść ostateczne zwycięstwo nad dziedzictwem Stalina naród polski jakoś nie jest w stanie przeskoczyć problemu jak kupić 5 rodzinom przyzwoite mieszkania w dobrej lokalizacji na zamianę za chałupę, która od 50 lat uniemożliwia poszerzenie jednej trasy przelotowej w Lublinie. I co, nagle sobie zaczniemy sobie budować centra miast na miarę swoich cywilizacyjnych aspiracji? Że co, że to nie naród, tylko polityczna narośl na nim w postaci III RP i jej kolejnych operetkowych rządów? Ano właśnie.

 

Ja też mam taką przypadłość, że śnią mi się miasta, wstające z ziemi nadrzeczne promenady, fasady wielkich gmachów, zielone ogrody, mosty i przejezdne arterie. Ale wiem, że to sny. A polskie realia – to złodzieje u władzy, tym razem udający patriotów - opowiadający Polakom głodne kawałki. A my nie możemy się obudzić.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • Koszty
  zburzenie Pałacu Kultury i Nauki byłyby horrendalne!
  O wiele sensowniejszym rezultatem byłoby pozbycie się z niego "ornamentalnych" upiększeń, unowocześnienie fasady na tyle, na ile to by było możliwe.
 • Na całe szczęście, Gliński zna się na technice
  jak ludzie z zespołem Macierewicza na lotnictwie.
  Swego czasu współpracowałem z firmą, która w podziemiach miała swoje magazyny, jak się zjeżdża windą, to piętro użytkowe, piętro betonu. Powodzenia.
 • A niech tam sobie stoi.
  Przynajmniej jest wykorzystywany użytecznie. W przeciwieństwie do Stadionu Narodowego, do którego utrzymywania przyczynia się John Bashobora, w rozpaczliwym położeniu tej instytucji, dokładniej to wyznawcy przyjeżdzający z całej Polski na jego konferencje charyzmatyczne. Albo Muzeum Żydowskie- monstrum utrzymywane z pieniędzy głupich warszawiaków, którzy chodzą i wybierają tych samych swoich strzyżyccieli. Wybory świadczą o nich.
 • @wercia 11:34:26
  To, że ten wybór Warszawiaków był głupi trudno zaprzeczyć. Muzeum Historii Żydów Polskich POLLIN to dar Lecha Kaczyńskiego. To on wmurował kamień węgielny pod tę inwestycję i za czasów PiS podpisywane były umowy na finansowanie. Patronem był Aleksander Kwaśniewski, cała elita "naszych" rządów

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Historii_%C5%BByd%C3%B3w_Polskich_POLIN
  Popatrz na zdjęcia.
 • @Zawisza Niebieski 12:48:16
  Tam władze warsiawy nie mają nic do powiedzenia, próz bulenia na utrzymywanie. To bardzo duże pieniądze. Ale dziś prawdziwych Warszawiaków już nie ma. To konglomerat napływowej ludności. Wątpię, czy ktoś z nich biłby się za Warszawę. Ale jeśli wydaje Ci się, że popieram decyzje L. Kaczyńskiego albo jego brata to jesteś w błędzie. Nikogo nie popierałam i nie będę tego robiła, kto obce interesy stawia wyżej niż polskie.
  Ale widzę rozwiązanie: gdyby przygłupy warsiawrawcy wybrali do rady Miasta Stołecznego Warszawy ludzi. którzy zmianiliby zasady finansowania to ci mogliby odciąć koryto. I zamiast pomysłów o likwidacji Pałacu Kultury i Nauki w musieliby zlikwidować to muzeum, bo Izrael nie ma ochoty tego finansować.
 • pałac
  Pałac mnie się podoba, a jak burzyć to raczej takie potworki
  http://img.property-krakow.com/photos/b/b30d3d93a497136278cd6ead6e5270ee.jpg
 • @Zawisza Niebieski 12:48:16
  W Paryżu to mają dopiero monstrum do podziwiania

  http://img.joemonster.org/images/vad/img_32431/1bbcaefbcf2618ece85c63b181f2f9b9.jpg
 • @wercia 13:17:22
  Ludność napływowa jest problemem każdego miasta w Polsce. Warszawa akurat ma silny desant z obszarów elektoratu PiS (lubelszczyzna, zamojszczyzna. Ale również w otoczeniu Warszawy jest silny elektorat PiS. Z drugiej strony ze względu na wysokie koszty ubezpieczeń pojazdów znaczna część "Warszawiaków" zameldowanych jest w miejscach rodzimych.

  W wyborze większych możliwości nie ma, to przecież to partie zgłaszają kandydatów.

  Z umowami jest tak, że szczególnie tam, gdzie istnieje zagrożenie że następcy mogą rozwiązać, są to umowy wieloletnie obwarowane wysokimi karami za zerwanie, wystarczy wspomnieć autostradę Warszawa - Poznań, jej prywatny odcinek. Tak więc niewielkie jest pole manewru dla takiego radnego, nawet gdy go wybiorą.
 • @
  W amerykańskich mediach także ukazują się już takie wiadomości że Morawiecki i Gliński chcą zburzyć ten budynek. Gdyby powodem była ideologia i antykomunizm powiedział bym że to i zamek w Malborku powinni także zniszczyć. No ale to nie ideologia a lichwa i brudny pieniądz jest powodem do wyburzenia. Prawdopodobnie żydowscy lub w ogóle zagraniczni deweloperzy smarują niektórym po kieszeniach aby doszło to do skutku. Przecież miejsce w centrum jakiejkolwiek stolicy a tym bardziej w środku Europy jest żyłą złota dla tych świrów.
  Takie pomysły powinny być poddane referendum.
 • @Stara Baba 16:42:50
  Z jednej strony mamy do czynienia ze sprzedajnymi osobami, z drugiej strony z kompletnymi idiotami technicznymi. Dziś jeden taki od Macierewicza wypowiedział się, że saperzy mogą wysadzić ten budynek. Kompletny absurd. Budynek zbudowany w technologii "gniotsia nie łamiotsia", wyburzenie metodą wybuchową w środku żyjącego miasta, przy najważniejszych arteriach miasta, Marszałkowska, Świętokrzyska, Emilii Plater, Aleje Jerozolimskie, Domy Towarowe centrum to tafle szkła, Wystarczy popatrzeć co stało się w Nowy Jorku, po zamachu na World Trade Center. Wyburzenie takie, fala uderzeniowa, pył, który by grubą warstwą przykrył całe centrum Warszawy, to wszystko niszczy znaczącą część centrum miasta. Mamy kolejny dowód na to, że rządzą nami kompletni kretyni i wazeliniarze. To niestety smutny obraz fatalnej pomyłki wyborczej Polaków.
 • @Zawisza Niebieski 21:00:28
  Wypowiem się krótko - burzenie tego budynku jest wielką głupotą i jest zaprzaństwem podobnym do likwidacji przemysłu w Polsce.
 • No wasnie.
  A moze by pan Konrad podpowiedział wadza ze przecie takim symbolem zniewoleniai z czasow carskiej,,, krwiozerczej,, okupacji byly wybudowane w okresie rozbiorow Uniwersytet Warszawski i gmach Politechniki Warszawskiej. w koncu trzeba byc konsekwentnym . Swoja droga kiedys sluchalem w tv ,kultura,, rozmowy trzech profesorow histori i wynikalo z niej ze w tym nieznosnym carskim zaborze zylo sie przecietnemu poddanemu w Króestwie Polskim calkem niezle ,kto wie moze jako konsekwencja braku np pruskiej dyscyplny ,austryjacy tez byli podobno do zniesienia ...
 • @Casey 03:52:32
  Nie wolno niczego w PKiN "upiększać" bo jest obiekt spójny architektonicznie i urbanistycznie.
  Dokładnie taka sama sytuacja jest z wyśmiewanymi kiedyś PRL-owskimi osiedlami typu Nowa Huta.
  Obecnie, na osiedle Nowa Huta prowadzi się studentów architektury w celu pokazania im wzorowo po względem urbanistycznym, funkcjonalnym, socjologicznym, kultury projektowania (tam nie liczył się każdy m2 terenu, bo nie miał on swojej ceny rynkowej), szacunku do otoczenia i wbrew temu co się powszechnie o tym okresie mówi, szacunku do człowieka. W końcu te osiedla projektowali i budowali ludzie dla siebie a nie dla dewelopera który miał gdzieś, ludzi i ich potrzeby. Na tych osiedlach wszystko co jest potrzebne człowiekowi do życia, zostało tam zaprojektowane w jego skali a nie w skali Kapitalizmu Globalistycznego.
  Architektura i urbanistyka PRL-owska ma ten swój wyjątkowy urok małych sklepików, zaułków, zakładów usługowych, obiektów kultury i rekreacji, placyków zabaw, zieleni itd, itp
  Więc już chociażby tylko z tych względów, nie wolno niszczyć zabytków PRL-owskiej architektury.
  Zaś PKiN nie jest obiektem stricte komercyjnym, bo jego założenia funkcjonalne były zupełnie inne. Wtedy nie liczył się m2 (metr kwadratowy), więc to jest główna bolączka tych wszystkich "filozofów upiększania" Warszawy.
  Poza tym, PKiN juz tak bardzo zrósł się z Warszawą, że stał się już jej symbolem.
  Nie wolno więc w jakikolwiek sposób ingerować w PKiN
 • @jan 08:42:20
  Garść trudnych pytań do oszołomów i zmanipulowanych.
  Jeżeli Ty również boisz się "rusków", uważasz Putina za krwiożerczą bestię, masz przekonanie, że to Rosja łamie prawo na Ukrainie, a nie zachód, przeczytaj poniższe pytania i sam sobie odpowiedz kto to wszystko robi:

  1. Czy są Rosjanami panowie Soros i Sachs, autorzy "Planu Balcerowicza", którzy wyprowadzili z polski kilkaset miliardów dolarów?
  2. Czy to może za prośbą lub pomysłem innych Rosjan, Polska dokonała po 1980 roku tej "transformacji ustrojowej i gospodarczej", której efekty widzimy dzisiaj?
  3. Czy to Rosjanie za marne grosze wykupywali perły polskiego przemysłu?
  4. Czy to z winy Rosjan pozbyliśmy się naszego przemysłu włókienniczego, chemicznego, tekstylnego, farmaceutycznego, budowlanego, elektronicznego, kopalnianego, hutniczego, obronnego, transportowego, włókienniczego, telekomunikacyjnego, stoczniowego i wielu innych?
  5. Czy to Rosjanie wykupili polskie zakłady pracy za kilka procent ich faktycznej wartości, aby je pozamykać, zwolnić ludzi i wywieźć sprzęt za granicę?
  6. Czy to Rosjanie wykupili polskie banki i czy to rosyjskie banki obecnie wysysają z Polaków ich ciężko zarobione pieniądze w tej neo-kolonii zwanej III RP?
  7. Czy to Rosjanie zabronili nam dofinansować stocznie?
  8. Czy to Rosjanie kazali nam zalewać szyby kopalniane, aby nigdy więcej ich już nie użytkować?
  9. Czy to Rosjanie kazali pozbyć się naszych cukrowni?
  10. Czy to Rosjanie zniszczyli nasze rolnictwo i rybołówstwo?
  11. Czy to Rosjanie kazali wprowadzać i podwyższać zbrodnicze podatki, oraz nie pozwalają na ich obniżkę?
  12. Czy to Rosjanie wydają wiążące dla Polski tysiące kretyńskich dyrektyw niszczących resztki naszej gospodarki?
  13. Czy to Rosjanie wprowadzili do naszego kraju pięćdziesiąt hipermarketów, które nie odprowadzają ani grosza do Skarbu Państwa?
  14. Czy to Rosjanie mają pretensje terytorialne w stosunku do nas i czy to oni wykupują ogromne połacie polskiej ziemi (szczególnie na Warmii i Mazurach)?
  15. Czy to Rosjanie każą nam odprowadzać rocznie sto miliardów składki członkowskiej?
  16. Czy to Rosjanie zniszczyli, a następnie przymierzają się do wykupienia polskiej kolei?
  17. Czy to Rosjanie chcą prywatyzować nasze lasy?
  18. Czy to Rosjanie wykupili nasze wodociągi i elektrownie?
  19. Czy to Rosjanie i ich koncerny niemalże za darmo mają koncesję na wydobywanie w Polsce wszystkiego, co posiada nasza ziemia?
  20. Czy to Rosjanie zniszczyli Wojsko Polskie doprowadzając je w stanu w którym na sto tysięcy ludzi przypada około dziesięciu tysięcy prawdziwych, potrafiących cokolwiek żołnierzy?
  21. Czy to Rosjanie roszczą sobie prawo do decydowania o naszej przyszłości, często wbrew naszej Konstytucji i prawom uchwalanym w naszym kraju?
  22. Czy to Rosjanie wysyłali naszych żołnierzy na głupie wojny w Iraku i Afganistanie?
  23. Czy to Rosjanie wysyłają naszych żołnierzy do Libii, Czadu czy Mali, by walczyli o ich roszczenia do obecnych tam złóż złota i ropy?
  24. Czy to na potrzeby Rosjan utworzono GROM?
  25. Czy to do Rosjan pielgrzymują wszyscy polscy politycy, by kiwać się pod murami Kremla obiecując strategiczne partnerstwo szefom rosyjskiego wywiadu?
  26. Czy to Rosjanie mają w posiadaniu patenty na GMO i zmuszają nas do wprowadzania tej trucizny?
  27. Czy to Rosjanie zmuszali nas do kupowania szczepień na świńską czy ptasią grypę?
  28. Czy to Rosjanie spryskują chemikalia nad naszymi głowami i wzruszają ramionami na fakt, że wymiera przez to światowa populacja pszczół?
  29. Czy to Rosjanie panoszą się po naszym kraju, roszcząc sobie prawa do wszystkiego co się w nim im spodoba?
  30. Czy to paszporty Rosjan upoważniają do "odzyskiwania" kamienic lub ziemi ornej?
  31. Czy to GRU kręci się po naszym kraju z żołnierzami uzbrojonymi w broń maszynową, z wycieczkami młodych Rosjan, którym pokazuje się miejsca "kaźni Rosjan" i "polskich morderców"?
  32. Czy Rosjaninem jest Jan Tomasz Gross i czy Rosjanie ukuli stwierdzenie o "mordercach Polakach w Jedwabnem" czy o "polskich obozach koncentracyjnych"?
  33. Czy to Rosjanie dają nam przykład kraju o bezkarnych służbach bezpieczeństwa, które mają prawo do zastrzelenia, torturowania, oraz inwigilowania każdego obywatela?
  34. Czy to od Rosjan wychodzi przykład ułatwiania aborcji dla rozrywkowych panienek, legalizacji i tłumaczenia zboczeń (w tym pedofilii), oraz beztroskiego życia bez zasad i reguł, co niszczy całą cywilizację łacińską?
  35. Czy to Rosjanie są największymi na świecie producentami i handlarzami narkotyków?
  36. Czy to GRU w interesie swoich wojen narkotykowych doprowadza do degeneracji i wyniszczania całych pokoleń?
  37. Czy to Rosjanie bombardują kilkadziesiąt krajów członkowskich ONZ?
  38. Czy to Rosjanie namawiają nas do legalizacji narkotyków bądź eutanazji?
  39. Czy to Rosjanie otaczają inne kraje murami i odcinają im dostęp do wody pitnej?
  40. Czy to Rosjanie wjeżdżają buldożerami w osiedla mieszkalne przedstawicieli innej religii?
  41. Czy to Rosjanie mogą bezkarnie ignorować ponad siedemdziesiąt rezolucji i kar ONZ?
  42. Czy to Rosjanie nie podpisali traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej mimo posiadania ogromnych jej ilości?
  43. Czy to Rosjanie nie posiadają własnej konstytucji, ani granic?
  44. Czy to Rosjanie prowadzą politykę eugeniczną sterylizując kobiety innego koloru skóry, zmuszając je do aborcji, czy wyganiając z ich kraju?
  45. Czy to Rosjanie nieustannie od lat prowadzą kosztujące ich podatników biliony dolarów wojny?
  46. Czy to Rosjanie wywołują non stop rewolucje w innych krajach i doprowadzają do obalania demokratycznych rządów?
  47. Czy to Rosjanie każą nam płacić sześćdziesiąt pięć miliardów odszkodowań?
  48. Czy to Rosjanie zrzucają bomby z zubożonymi uranem na tysiące niewinnych cywilów?
  49. Czy to Rosjanie organizują zamachy mające stanowić prowokacje do kolejnych ich wojen, bądź coraz to większej inwigilacji obywateli?
  50. Czy to Rosjanie doprowadzili do biedy i ludobójstw w całej Afryce np. prowokując wojnę domową w Kongo albo rewolucję w RPA, gdzie tylko wyczuli złoża czegoś wartościowego?
 • @jan 08:42:20
  O planie Marshalla dla Polski.( "gdybyśmy przyjęli pomoc od USA w tamtym momencie to nasz kraj wyglądałby obecnie o wiele lepiej"), ten plan miał dwa duże aspekty, polityczny, którego nie poruszę oraz gospodarczy, jego główne założenia były takie, że środki finansowe z utworzonego funduszu jakie miała otrzymać Polska mogły być przeznaczone tylko i wyłącznie! na odbudowę, przywrócenie potencjału przedwojennego Polski w rolnictwie i surowcach, podczas gdy Niemcy i inne kraje zachodnie otrzymałyby środki na odbudowę i rozwój przemysłu oraz technologii, jakie byłby tego konsekwencje, to nawet nie jesteśmy w stanie sobie rusofoboby uzmysłowić, bo Polska już w latach 50 przekroczyła najbardziej optymistyczne założenia rozwojowe przewidziane w planie Marshalla dla Polski, pomimo doktryny "żelaznej kurtyny" Trumana, która odebrała Polsce nawet środki z programu ONZ UNRRA. Nawet obóz londyński odrzucał plan Marshalla dla Polski na takich warunkach i przy takich założeniach, ponieważ nawet ich celem nie było utrwalenie poprzedniej struktury społeczno-gospodarczej. Wszyscy polscy ekonomiści jak Oskar Lange, Kalecki itd., włącznie z tymi którzy przebywali w USA nalegali na ówczesny rząd Polski, żeby odrzucił plan Marshalla dla Polski i bardzo słusznie, bo ten plan nie odpowiadał zupełnie aspiracjom Polski. Ten plan był głównie przeznaczony dla RFN, które miały stać się oknem wystawowym zachodu.
 • @jan 08:42:20
  To generał rosyjski Starynkiewicz rozbudowywał Warszawę. To z zaboru rosyjskiego wyszło wielu Polaków znanych na całym świecie, budowniczych mostów, konstruktorów, etc.. temu nie można zaprzeczyć. Zabór rosyjski był najłagodniejszy do Powstania Styczniowego do którego naszczuli nas Polaków żydzi a potem sprzedali.
 • @Zawisza Niebieski 12:48:16
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/672/61/6726107.jpg Pomoc ZSRR dla Polski. Odtajnione dokumenty z 1945 roku. Dokumenty historyczne z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji o udzieleniu przez Związek Radziecki pomocy materialnej Polsce w latach 1944-45 zostały opublikowane w ramach projektu multimedialnego „Pamięć przeciwko zapomnieniu”. „Duże zainteresowanie wywołało opublikowane po raz pierwszy porozumienie między radzieckim dowództwem wojskowym a rządem tymczasowym Polski w sprawie użytkowania sprzętu z niemieckich przedsiębiorstw i innego majątku znajdującego się na terytorium Polski. Stwierdzono w nim przede wszystkim, że wszystkie bez wyjątku polskie zakłady i urządzenia zostały przekazane Polakom, ich demontaż i wywóz został surowo zabroniony” głosi komunikat Departamentu Informacji i Komunikacji Masowej rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

  Obraz w treści 3
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/672/61/6726190.jpg
  Dokumenty z Centralnego Archiwum MO Rosji o udzieleniu przez ZSRR pomocy materialnej Polsce w latach 1944-45

  Opublikowane dokumenty zawierają informacje na temat pomocy ze strony Związku Radzieckiego ludności polskich miast wyzwolonych przez Armię Czerwoną w postaci żywności, lekarstw, środków transportu, paliwa i surowców dla przedsiębiorstw przemysłowych. Z dokumentów archiwalnych wynika, że pomoc Związku Radzieckiego trafiała do Polski z zapasów materialnych Armii Czerwonej i komisariatów ludowych Związku Radzieckiego. „Jedynie w okresie od marca do listopada 1945 roku w celu zaopatrzenia ludności i zapewnienia ziarna na siew Związek Radziecki przekazał żywność i paszę na kwotę ponad 1,5 mld rubli po cenach z 1945 roku” podano w komunikacie resort obrony. W ramach umowy z rządem tymczasowym do Polski w drugim i trzecim kwartale 1945 roku wysłano ponad 130 tys. ton żywności, 20 tys. ton bawełny, 100 tys. ton skóry, ponad 2 tys. ciężarówek.

  Obraz w treści 2
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/672/61/6726195.jpg
  Dokumenty z Centralnego Archiwum MO Rosji o udzieleniu przez ZSRR pomocy materialnej Polsce w latach 1944-45
  Ze środków I Frontu Białoruskiego i II Frontu Białoruskiego oraz I Frontu Ukraińskiego w postaci jednorazowej pomocy przekazano ponad 8 tys. ton mięsa dla polskich pracowników kolei, górników i innych robotników. Odtajnione dokumenty zawierają informacje na temat odbudowywania przez Armię Czerwoną linii kolejowych i mostów w tym kraju zniszczonych przez niemieckich okupantów. Jedynie jednostki kolejowe I Frontu Białoruskiego odbudowały w Polsce ponad 5 tys. km torów, 12,5 tys. km instalacji łączności kolejowej, wybudowały i odremontowały ponad 30 tys. metrów bieżących mostów. Osobno wyodrębniono dokumenty o przekazaniu Polakom wiosną 1945 roku materiału siewnego – ziaren pszenicy, jęczmienia, prosa, kukurydzy, fasoli, nasion kapusty, ogórków, cebuli i innych, maszyn rolniczych oraz inwentarza, a także listy polskich chłopów chcących uzyskać pomoc. W ujawnionych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony dokumentach odzwierciedlono przekazane Polsce ogromne sumy pieniędzy, liczbę radzieckich specjalistów wojskowych i cywilnych, którzy uczestniczyli w odbudowie kraju.
  Obraz w treści 1

  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/672/61/6726199.jpg
  Dokumenty z Centralnego Archiwum MO Rosji o udzieleniu przez ZSRR pomocy materialnej Polsce w latach 1944-45

  Historyczne dokumenty wcześnie nie były publikowane w otwartych źródłach, dostęp do nich miało jedynie wąskie grono specjalistów. Rosyjski resort przypomniał, że 21 października bieżącego roku w Polsce weszła w życie ustawa o dekomunizacji, która dopuszcza demontaż pomników czerwonoarmistów. Jedną z pierwszych ofiar barbarzyńskiej ustawy został pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Szczecinie poinformowało Ministerstwo Obrony FR.


  Ps..Nie należy zapominać o ludowym Wojsku Polskim , które było na całkowitym garnuszku ZSRR przez trzy lata wojny z Niemcami i nie kazali sobie płacić za to złotem jak nasi kochani sojusznicy Anglicy. Czekam na oficjalny komunikat lub oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej, że wszystkie dokumenty archiwalne upublicznione przez Centralne Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji o udzielaniu przez Związek Radziecki pomocy materialnej Polsce w latach 1944-45 to ordynarne propagandowe kłamstwo. Czy się kiedykolwiek doczekam? Jeżeli nawet są oryginalne, to jest to fakt niewygodny i nie kolidujący z obecną postawą i prozachodnią polityką. Pozytywy o Rosji a tym bardziej o związku radzieckim zawsze ignorowane lub chowane.
 • @kula Lis 67 18:41:48
  Jak pogadasz z przeciętnym moherem, to na wszystkie Twoje pytania odpowie z oburzeniem że wszystkiemu winni są Rosjanie.
 • @kula Lis 67 18:42:29
  Ten Plan Marszala był przede wszystkim inwestycją Wall Street w kupione za grosze Niemcy w celu stworzenia przyczółka do podboju Europy.
  Pozdrawiam
 • @kula Lis 67 18:51:29
  Za tą niewdzięczność i pychę korowskiej Solidarności, mamy teraz to co mamy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031