Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
835 postów 397 komentarzy

Podgaje 2 – czyli łotewska antypolska „reforma oświatowa”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W cieniu gwałtownego odrodzenia ukraińskiego nazizmu – szowinizm staje się ideologią i praktyką państwową także innych składowych „wschodniej flanki NATO”.

Wdrażana mimo masowych protestów przez władze Łotwy „reforma oświaty” bije w szkolnictwo mniejszości narodowych, w tym w cztery placówki polskie, służące ponad 60-tysięcznej społeczności naszych rodaków żyjących od wieków w Rydze i Inflantach Polskich.

III RP się o Polaków nie upomni

O ile informacje o antypolskich działaniach Litwinów przebijają się do świadomości Polaków w kraju (przede wszystkim ze względu na skalę i organizację tamtejszego środowiska polskiego) o tyle już równie, a może nawet trudniejszą sytuację populacji naszych rodaków na Łotwie pokrywa nad Wisłą zmowa milczenia. Niestety, ale jest to sprzężenie zwrotne. Organizacje polskie w krajach widzianych wbrew wszystkim faktom w Warszawie jako „strategiczni partnerzy” wiedzą, że jeśli mają otrzymywać minimalne choćby wsparcie z kraju – muszą milczeć o represjach, nie skarżyć się, robić szczęśliwe miny i udawać, że  Giedroyć miał rację. Zresztą, częstym problemem bywa też negatywna selekcja kadrowa, zwykły oportunizm czy po prostu strach ludzi żyjących na co dzień w państwach banderowców, szaulisów, pērkoņkrustsów i arajsowców. W końcu muszą jakoś sobie radzić – skoro wiedzą, że Polska się o nich nie upomni…

Problemy Polaków z „zaprzyjaźnionych krajów bałtyckich” pojawiają się zatem w mediach III RP rzadko, podawane półgębkiem i nieco wstydliwie. Tak było w styczniu 2016 r., kiedy pod naciskiem społecznym udało się uratować przeznaczoną do likwidacji mającą XVIII-wieczną genezę polską szkołę im. hrabiów Platerów w łatgalskim Krasławiu. Nie mając już innego wyjścia MSZ wyasygnowało brakującą dla utrzymania placówki kwotę 28 tys. euro, jednak zakusy pozbycia się polskiego szkolnictwa nie wywietrzały z głów łotewskich szowinistów, zaś gest pomocy z Warszawy - okazał się jednorazowy.

Szowiniści u steru

Obecnie, obok wspomnianej szkoły podstawowej im. Platerów na Łotwie funkcjonują jeszcze Polska Ogólnokształcąca Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze, Państwowe Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu, Państwowe Gimnazjum Polskie im. Stefana Batorego w Rzeżycy oraz Polskie Przedszkole nr 29 im. Jana Platera Gajewskiego w Dyneburgu. Placówki te, zgodnie z prawem obowiązującym od 2004 r. prowadziły dotąd edukację dwujęzyczną, z przewagą łotewskiego – obecnie zaś zostały objęte uchwaloną właśnie reformą oświatową, wymierzoną w szkolnictwo mniejszości narodowych. Oczywiście – przede wszystkim w łotewskich Rosjan, ale też przy okazji wszystkich niepasujących do ahistorycznej, ale lansowanej obecnie wizji monoetnicznej Łotwy.

Zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi na wniosek koalicyjnego Zjednoczenia Narodowego „Wszystko dla Łotwy!” – "Ojczyźnie i Wolności/Łotewski Narodowy Ruch Niepodległości przez rząd Mārisa Kučinskisa – kształcenie w przedszkolach mniejszości etnicznych będzie prowadzone nadal dwujęzycznie, trzy zróżnicowane modele edukacji dwujęzycznej będą stosowane w klasach 1-6, w następnych trzech już 80 procent zajęć ma odbywać się wyłącznie po łotewsku, a jako jedyny język ten ma obowiązywać w klasach 10-12. Nowy system ma zostać wdrożony do roku szkolnego 2021/2022. Możliwa będzie jedynie nauka samych języków narodowych z elementami literatury i historii „krajów macierzystych” (jakby Inflanty Polskie nie miały historii bardziej polskiej, niż „łotewskiej”…), ale również jedynie w ograniczonym wymiarze godzinowym. Słowem – ostatni raz takie represje dotykały szkolnictwo polskie pod zaborami oraz za okupacji niemieckiej (z którą akurat szowiniści łotewscy z powodzeniem kolaborowali aż do żałosnego końca, a nawet nieco dłużej).

Boimy się… Łotwy?!

Łotewscy Rosjanie protestują, zarówno na ulicach Rygi, jak i na forum Europarlamentu, gdzie reprezentuje ich charyzmatyczna posłanka  Tatiana Żdanok. Rosyjski za swój pierwszy język uważa 40 proc. mieszkańców republiki, mniejszość (?) rosyjska z powodzeniem współpracuje także z miejscowymi Polakami (co jest doświadczeniem znanym również z Litwy). Polacy, jako grupa słabsza i mimo wszystko o mniejszej sile przebicia – liczą na wsparcie Warszawy, która teoretycznie mogłaby mieć środki nacisku na władze w Rydze, choćby ze względu na relacje sojusznicze (?) w ramach NATO. Zamiast jednak powiedzieć:  "odczepcie się od polskich szkół albo żaden F16 nie ruszy skrzydłem na wasze piski strachu przed Rosją, a w dodatku czeka was skarga do Rady Europy oraz awantura na forum PE"  – III RP kuca przed mikroskopijnym i przypadkowym państewkiem, powstałym przed laty dla przechowania kawałka wybrzeża bałtyckiego, a przywołanym z niebytu na złość Moskwie.

Łotwa to jeden z tych kraików, które cieszą się w Polsce niezasłużoną i nieuzasadnioną sympatią. Zaraz po I wojnie światowej kaprys ówczesnych władz w Warszawie oddał temu dziwnemu tworowi rdzennie polską część Inflant, za co (i za udział Wojska Polskiego w zajęcie Rygi dla Łotyszy) władze łotewskie zapłaciły w Międzywojniu represyjną reformą rolną, mającą na celu umniejszenie polskiego stanu posiadania w Łatgali. Podczas II wojny światowej łotewscy „legioniści” brali udział w zbrodniach ludobójstwa, w tym w osławionym mordzie na jeńcach polskich w Podgajach, w styczniu 1945 r. Współczesna Łotwa, wstrząsana paroksyzmami neo-nazizmu pospiesznie wprawdzie oddała majątki potomkom miejscowych Żydów (likwidowanych podczas wojny przez samych łotewskich SS-manów i członków innych kolaboracyjnych formacji pro-niemieckich), ale już o restytucji własności polskiej słyszeć nie chce. Teraz zaś jeszcze szowinistyczna miotła bierze się za polskie szkolnictwo – a Warszawa milczy!

Polska wstała z kolan” – powtarza kolejny rząd III RP. Ciekawe, czemu więc pluje nam w twarz ukraiński banderowiec, pomiata naszymi litewski szaulis, a teraz jeszcze swoje dokłada łotewski neo-SS-man? Taka jest duma, godność i szacunek własny 36-milionowego narodu, że na to pozwalamy? Skoro tak – to zasłużyliśmy na to, co nas spotyka. Ale Polacy na Łotwie, na Litwie, na Ukrainie głupoty i podłości rządzących w Warszawie nie są przecież winni. Oni zasługują na naszą, narodową solidarność.

KOMENTARZE

 • @Autor
  łotewska 15. Dywizja Grenadierów Pancernych SS „Lettland” Tak było i pozostało do dziś . Pozdrawiam. http://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/14599,PODGAJE-NIEWYJASNIONA-ZBRODNIA-artykul-dr-Macieja-Maciejowskiego.html
 • U nas to się nazywa patriotyzm, a u nich szowinizm.
  " Polacy, jako grupa słabsza i mimo wszystko o mniejszej sile przebicia – liczą na wsparcie Warszawy..."


  Łotwa i Litwa to bardzo małe kraje, których języki i kultura mogą wkrótce przestać istnieć. Nie jestem zaskoczona ich poczynaniami w sferze edukacji i, niemiłego dla Polaków i Rosjan, promowania tego, co litewskie i łotewskie. O ile polskim i rosyjskim mniejszościom to się nie podoba, to mogą wyemigrować do Polski lub Rosji. Mam podobną radę dla Ukraińców, szczególnie tych, którzy jeszcze nie pojęli, że po przyjeździe do Polski powinni posługiwać się polskim językiem zarówno w szkołach jak i w miejscach pracy.

  Miejmy nadzieję, że Warszawa i Moskwa wygospodarują jakieś fundusze dla rosyjskich i polskich szkół na Litwie i Łotwie.
 • Autor
  Język łotewski zanika sam z siebie. Młodzież de facto już wyjechała a starsze pokolenie bierze rosyjskie obywatelstwo ze względu na emerytury. W narodzie gadają, że dotacji z unii mają się skończyć w 21 roku. Co tam dalej będzie nie wiadomo.
  I to, że jest mała to proszę sobie nie kpić. Singapur ma kilka języków urzędowych angielski, chiński, malajski, tamilski i żyją i to jak . No ale to Singapur. Tam języki są po to żeby się porozumieć.
  A na Łotwie to co, jeno Rajmanis da Ulmanis.
  ech żal, matko.
  Pozdro.
 • autor
  ciekawe tylko jak większość łotewska stanie mniejszością w Niemczech czy pobudują im tam szkoły?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31