Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
987 postów 516 komentarzy

Geopolityczna przyszłość Polski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aktualna propozycja USA dla Polski wygląda mniej więcej tak: "my postaramy się wzmocnić nasz przemysł kosztem niemieckich zakładów w Polsce, a za to wy zapłacicie - DROGO! - za nasz gaz, węgiel i broń, a przy okazji Izrael was trochę sponiewiera".

I zwolennicy takiego biznesu ośmielają się jeszcze krytykować RWPG i Układ Warszawski!

 

 

Agresywne negocjacje

 

Relacje  Donalda Trumpa  z państwami zachodnio-europejskimi (nie tylko z Unią Europejską jako całością, ale właśnie z poszczególnymi jej krajami członkowskimi, na czele oczywiście z Niemcami) – weszły w fazę konfrontacyjną. Co oczywiście nie oznacza jednak trwałego zerwania – tylko etap dążenia do intensywniejszej i szybszej amerykańskiej eksploatacji gospodarczej Europy, przy jednoczesnym ograniczaniu jej zdolności konkurencyjnych. Do tego bowiem sprowadzają się i wymuszenia ograniczenia relacji handlowo-inwestycyjnych z Chinami, Iranem i Rosja, jak i lansowanie polityki „antyimigarcyjnej”, bijącej (cokolwiek by na ten temat nie podsuwano do myślenia także Polakom) w europejski potencjał pracy. To jeszcze nie wojna handlowa, zwycięstwo amerykańskie (wobec niesamodzielności europejskiej klasy politycznej bardziej niż prawdopodobne) zapewne nie będzie bezdyskusyjne i nie na warunkach tak radykalnych i ultymatywnych, jakie Trump po raz kolejny ogłosił podczas swego wojażu po Starym Kontynencie – niemniej jednak faktycznie, po raz pierwszy od dekad coś się dzieje na wyjątkowo dotąd nudnej i uporządkowanej amerykańską hegemonią zachodniej części geopolitycznej szachownicy. Coś – co nie znaczy wcale, że coś korzystnego dla Polski, choć przecież to obecny zastój mógłby wydawać się najgorszym, co nasz naród spotyka.

 

Middle-Europe

 

Niektórzy już starają się na tej podstawie wyciągać bardzo nawet daleko idące wizje zmian pozycji międzynarodowej Polski – wszystkie one jednak wyraźnie abstrahują zarówno od realnego znaczenia naszego państwa, jak i od uwarunkowań tak wewnętrznych, jak i zagranicznych, jakim immanentnie poddana jest III RP. Niestety, ale jest zupełne jasne, że na samych baletach i targach amerykańsko-europejskich - Polska nie ugra nic, choć bywa w nich używana jako cienki kijaszek wtykany w europejskie szprychy – ale z góry przeznaczony do złamania. Koncepcja amerykańska (taka, jak jej się, póki co, możemy co najwyżej domyślać) nie obejmuje zresztą żadnych korzyści dla Polski i innych krajów regionu, a jedynie koszty i zagrożenia.  Swoją drogą zresztą przywołanie przy takich okazjach  wizji Mitteleuropy - wydaje się być o tyle historycznie zasadne, że i ona miała być tylko terenem eksploatacyjnym wielkiego mocarstwa i też miała posłużyć do zaspokojenia politycznych oczekiwań żydowskich.  Gdyby więc do zmiany geopolitycznej rzeczywiście miało dojść – to raczej w formie100-letniego obrotu koła historii wstecz, paradoksalnie ty razem nie w interesie niemieckim, tylko przeciw niemu – ale i tak przede wszystkim przeciw Polsce.

 

Kluczowy dla naszej narodowej racji pozostaje bowiem jeden aspekt, o którym nigdy dość przypominania. Czy nam się to podoba, czy nie (w skutek całej fatalności antypolskiego eksperymentu znanego jako III Rzeczpospolita)  gospodarka Polski jest częścią gospodarki niemieckiej. Ewentualne dalsze działania ekonomiczne USA przeciw Niemcom będą miały także niekorzystne następstwa dla Polski jako ich podwykonawcy. A rekompensaty Waszyngton nie proponuje żadnej.

 

Marzenia a rzeczywistość

 

Generalnie więc, choć nie powinniśmy mieć złudzeń, że mamy do czynienia z rozgrywką, w której niby to zmienia się wiele, ale tylko po to, by wszystko zostało po staremu – to oczywiście moment to równie dobry, jak inny, by przyjrzeć się aktualnym scenariuszom geopolitycznym dla Polski. Wśród wyobrażalnych na dziś wyróżnić należy:

 

- UTOPIJNY – Polska zrzuca zależność od zagranicy, odbudowuje swoją gospodarkę, występuje z utrudniających jej rozwój bloków i porozumień międzynarodowych. W efekcie kształtuje swoją rzeczywistość geopolityczną w oparciu o posiadany potencjał, odzyskane aktywa i uświadomioną rację stanu. Następstwa?  ROZWÓJ i BEZPIECZEŃSTWO.

 

- MARZYCIELSKI – dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska wydobywa się spod zależności od Unii Europejskiej, uczestniczy w organizacji nowego ładu międzynarodowego w Europie Środkowej, a następnie wraz z nim zrzuca też dominację amerykańską.  W efekcie obiecujemy już nie palić tego świństwa.

 

- REALISTYCZNY/PESYMISTYCZNY – Polska bierze udział w rozgrywce Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską, dokonuje zakupów, wpłat i nakładów wymaganych przez USA, a jednocześnie ponosi koszty jako podwykonawca gospodarki niemieckiej, poddanej presji amerykańskiej. Kiedy USA osiągają porozumienie z UE - jesteśmy w punkcie wyjścia, minus pieniądze oddane Amerykanom (i Żydom) oraz bez niemieckich montowni na naszym terytorium. W efekcie rosną wydatki budżetowe, spada dynamika produkcji, następuje redukcja zatrudnienia, wpływów budżetowych i wyhamowanie wzrostu PKB.  Skutkiem jest  STAGNACJA

 

- MOŻLIWY – Polska nie bierze udziału w rozgrywce Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską, nie dokonuje wydatków wymaganych przez USA, nie podejmuje działań na rzecz uniezależnienia gospodarki Polski od niemieckiej. Tkwimy w dotychczasowej pułapce średniego wzrostu, warunkowaną sytuacją Niemiec i całej eurozony. Jak w pkt. 3, ponosimy koszty rozgrywki amerykańsko-europejskiej, nie mamy instrumentów samodzielnego rozwoju. W przypadku częściowej emancypacji Europy od Ameryki – poprawiamy swoją sytuację pod kątem bezpieczeństwa, natomiast gospodarczo poprawia się nam tylko o ile Bruksela/Berlin znajdą jakiś pomysł na Europę. Prawdopodobna przyszłość?  INERCJA.

 

Dla czystości rozważeń możemy zaś póki co odłożyć opcje z bezpośrednią interwencją Matki Boskiej oraz sojuszu polsko-chińskiego. Przede wszystkim bowiem realia są takie, że to nie Polska gra. To Polską grają – a my na to pozwalamy.

 

Konrad Rękas

 

 

KOMENTARZE

 • Po przeczytaniu wpisu
  w pierwszym odruchu chciało mi się napisać "nie ma przyszłości" ale to przecież nonsens.
  "Przyszłość"podobnie jak "pogoda" jest zawsze.Kwestią otwartą pozostaje tylko to jaka.
 • autor
  Inny scenariusz
  Trump stawia ultimatum Niemcom jak niżej.
  Zero gazu i ropy z Rosji. ( Chodzi o to by doprowadzić Rosję do bankructwa)
  Ropa tylko od dostawców amerykańsko brytyjskich, z krajów arabskich i ze USA
  Niemcy odmawiają.
  Ameryka zaopatruje już zainstalowanych na miejscu w Niemczech swoich ciapatych terrorystów w broń (którą mają w swoich bazach na terenie Niemiec).
  Zaczynają się walki w stylu wojny syryjskiej. Niemcy pogrążają się w kompletnym haosie.
  Taki scenariusz jest do zrealizowania i wie o tym Trump i wie o tym Merkel, wiec Merkel wybierze na dostawcę gazu i ropy oczywiście USA.
  Putinowi pozostanie sprzedaż posiadanych surowców po niższych cenach Chinom, Indiom, Turcji
  A Polska?
  Polska (?) (PiS) stoi po stronie USA
 • @Oświat 19:59:20
  "Putinowi pozostanie sprzedaż posiadanych surowców po niższych cenach Chinom, Indiom, Turcji"

  To rozwiąże problemy surowcowe Chin i wzmocni konkurencyjność ich rozwijającego się przemysłu. Rosja stanie się młodszym partnerem Chin jak Kanada wobec USA.
 • @Pedant 20:40:33
  Nie bądź taki okrutny.Pozwól Oświatowi marzyć.
 • @ikulalibal 20:48:47
  Nie jestem okrutny, tylko cierpię na chorobliwą pedantyczność.
 • @Oświat 19:59:20
  Nie ma takiej opcji. Równie dobrze mogą z nagła pojawić się piraci, którzy będą kradli gazowce ze skroplonym gazem lub je zatapiali.
  Tu chodzi tylko i wyłącznie o to, aby rura szła przez Ukrainę, Polskę aby można było ją kontrolować przez NATO jako ewentualną broń: zakręcenie kurka.
  Rurę po dnie Bałtyku mogłaby zakręcić tylko Rosja lecz jest to mało prawdopodobne.
 • @Pedant 20:40:33
  Rusofoby nie biorą pod uwagę takiego faktu, że Rosja też rozwija inne nośniki energii, ponieważ zasoby gazu i ropy nie są nieskończone. Być może przyjdzie czas, że Rosja będzie chciała zaoszczędzić swoje surowce dla siebie a sprzedawać je tylko swoim zaufanym partnerom.
 • @lorenco 21:24:12
  "Nie ma takiej opcji. Równie dobrze mogą z nagła pojawić się piraci..."

  Tudzież "Trójkąt Bermudzki" koło Hamburga... ;-DDD

  Pozdro!
 • @Jasiek 22:15:29
  Trójkąt też:) Najbezpieczniej byłoby aby USA pociągnęły rurę od siebie do UE, hehehe:)
  Pozdrówka Jaśku:)
 • Manipulacja już w pierwszym akapicie:
  "my postaramy się wzmocnić nasz przemysł kosztem niemieckich zakładów w Polsce, a za to wy zapłacicie - DROGO! - za nasz gaz, węgiel i broń.."
  Otóż za gaz płacimy obecnie Gazpromowi nieco poniżej 400 USD za tysiąc metrów sześciennych.
  Skroplony gaz amerykański ma obecnie cenę eksportową 4,56 USD za tysiąc stóp sześciennych.
  https://www.eia.gov/dnav/ng/hist/n9133us3m.htm
  Po konwersji stóp sześciennych na metry sześcienne otrzymujemy cenę amerykańskiego gazu za tysiąc metrów sześciennych:
  161 USD
  Do ceny należy doliczyć transport, ubytki w czasie przewozu, oraz koszt regazyfikacji - około 20% ceny.
  I gdzie autor widzi swoje DROGO?
 • @alek.san 01:48:24
  I to cale zaopatrzenie mialoby przechodzi przez jedno waskie gardlo jakim sa ciesniny dunskie,drugie jakim jest Swinoujscie?A sztormy zimowe i inne nieprzewidziane zjawiska?Jaka jest pewnosc,ze Amerykanie utrzymaja niska cene bedac juz monopolista?
 • @alek.san 01:48:24
  Ile Polska ma płacić za gaz od USA jest rzeczą tajną.
  Ponieważ to jest tajne więc można wnioskować, że zmuszona jest płacić więcej niz za gaz rosyjski. To oczywiste!
 • @Robik 07:07:16
  Propagandziści twierdzą że rosyjski po 400$.
  A tu 185$ za 1000m3.
  https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/gaz/11183-gaz-rosji-drozeje

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,20974404,polska-wciaz-przeplaca-za-rosyjski-gaz.html

  https://www.kierunekchemia.pl/artykul,55191,zdaniem-szczesniaka-drogi-gaz-z-rosji-na-pewno.html

  Wypowiedź austriackiego ministra nt. ceny gazu!!
  https://www.thenews.com.pk/print/326324-no-need-for-europe-to-buy-us-gas-at-triple-the-price-austria
 • Wariant żydowski pure
  A co z wariantem żydowskim ?
  Rozpoczyna się wojna z Iranem. Izrael dla ratowania pustynnej nacji zakłada w Polsce 1000 kibuców, wykorzystując w tym celu wszystkie wybudowane mieszkania z projektu Mieszkanie Plus.
  Pustynna nacja (świetnie zorganizowana) zakłada swoją partię, która już w najbliższych wyborach biję na głowę PiS i całą resztę partyjek okrągłostołowych i kiejkutowych.
  Jarosław Kaczyński umiera lub chowa się do szafy, a schedę po nim przejmuje Johny Daniels i zostaje premierem.
  Hebrajski staje się językiem urzędowym, a Polacy mający obowiązek chodzić rynsztokami muszą zdejmować czapkę i kłaniać się każdemu napotkanemu Żydowi mającemu oczywiście przywilej chodzenia chodnikiem.
  Polacy są kastrowani chemią, albo jeśli wolą skalpelem, a co ładniejsze panny trafiają do brodatych panów na służbę.
  Niepokorni zamykani są w obozach resocjalizacyjnych lub eliminowani.
 • @Oświat 19:59:20
  Rosji nie da się zadusić ropą i gazem.
  Rosja już od jakiegoś czasu ciągnie rury do Chin i do Indii.
  To gigantyczne rynki zbytu licząc ilością ludności.
  Europa to w perspektywie marginalny rynek dla Rosji.

  Również dla USA to marginalny rynek USA włazi silą do Europy jedynie
  by zaszkodzić Rosji i nie dopuścić do bliższych relacji gospodarczych między Rosją i Europą.
  To w istocie wojna gospodarcza z Rosją.
  Rosja dusi USA odejściem od dolara a USA dusi Rosję przy pomocy ropy i gazu.
 • @lorenco 21:24:12
  Nikt rozsądny nie będzie kupował drogo gdy może kupić tanio.
  Tylko wasale lub niewolnicy muszą kupować po cenach dyktowanych przez dostawcę (Polska).
 • @alek.san 01:48:24
  Policz do końca ...ile kosztuje transport, ile gazyfikacja i ile gaz skroplony w USA (skraplanie też kosztuje i to sporo bo to proces sprężania i schładzania a sprężanie i schładzanie są energochłonne).

  Sprężanie (wymaga dużo energii) jest dużo droższe niż rozprężanie (nie pobiera energii).
 • @tańczący z widłami 12:05:38
  A mnie interesuje watek"wody polskie" Chyba firma ktora jest zainteresowana dostarcza racjonowana wode pitna do strefy Gazy i nabywa doswiadczenia-czy bedzie to proces(systematyczne podtruwanie) ,czy nagla akcja np. awaria-oto jest pytanie.
 • @mac 14:35:09
  A mnie interesuje watek 'wody polskie' "

  Wody Polskie, hmm.

  "Szyszko stawia na Kozę. ... Tworzone przedsiębiorstwo będzie wykonywało prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych będących we władaniu Skarbu Państwa"

  http://www.kierunekwodkan.pl/Resources/ar/50251/50462/1505295731381b44.jpg
 • @lorenco 21:24:12
  Jakby pojawili się piraci i zatopili amerykański tankowiec to zaraz amerykanie mieli by pretekst do rozwalenia kolejnego kraju i jego okupacji.
  Chyba, że piraci mówiliby po rosyjsku. Wówczas spadłby tylko rosyjski samolot z chórem Aleksandrowa, zatonął okręt podwodny Kursk II i jeszcze kilka innych tego typu katastrof.
 • @lorenco 23:05:56
  ,,Najbezpieczniej byłoby aby USA pociągnęły rurę od siebie do UE, hehehe:)"

  Ta opcja byłaby najpewniejsza i najtańsza. Z Alaski przez niewielką cieśninę Beringa, dalej już cały czas lądem.
 • Autorze
  Ł. Bugajski: "Ukraińcy drenują nasz system, który w założeniu ma wspierać polskich przedsiębiorców".


  https://www.youtube.com/watch?v=ezk5tCPo6Ko


  Łukasz Bugajski o ukraińskiej migracji: "Niedługo będziemy gośćmi we własnym państwie"


  https://www.youtube.com/watch?v=fnHjKOdcbg4


  Ps...Czyli już judo-ukraina we Wrocławiu. Wrocławianie od lat nie mają polskich władz! Poprzednio Zdrojewski krewniak esesmana i zastępcy komendanta z KL Płaszów, potem ukraiński żyd Dutkiewicz który karierę zaczynał jako prezenter wiadomości w telewizji lokalnej Wrocławia! A w tle POtworniacy....i kupa volksdojczów, BND i STASI - agentów, nie mówiąc już o licznych od lat judo i banderofilskich(TFU!!) "elytach". Praktycznie w każdym sklepie za ladą co najmniej połowa Ukraińców! Banderowskie lokale, ukraiński kryminogenny element przejmuje pałeczkę..piękny Wrocław zmienia się w zaszczurzony rynsztok. Rozumiem, że ten żyd Dutkiewicz po zakończeniu swojej kadencji odpowie karnie za te wszystkie przekręty. W swoim otoczeniu w pracy ma właśnie takich samych. Byłem kiedyś i oniemiałem z wrażenia. Myślałem, że znalazłem się w jakiś sposób w Izraelu. Dokładnie, tak samo jak Zdrojewski! Polecam wrzucić na wyszukiwarkę frazę "Pełzająca germanizacja Wrocławia". Być może odwieczni "przyjaciele" wspierają dobry klimat dla najazdu nie zawsze pożytecznych imigrantów bo mieszanką łatwiej się zarządza niż jednorodnymi narodowościowo podbitymi (w ten czy inny sposób) gospodarzami. Żydokomuna wygania Polaków z kraju a sprowadzają szambo. To po to by wymieszać. "Dziel i rządź". Stara żydowska zasada. W Polsce dobrą pracę ma pokolenie dawnych żydokomuchów (teraz już wnuczki) reszta dobrze wykształconych Polaków musi wyjeżdżać za granicę, być obywatelami 3 kategorii i pracować poniżej kwalifikacji małpy (pomijając informatyków i niektórych inżynierów) to jest celowe działanie / kiedyś strzelano w potylicę, teraz świadomie zmusza się ludzi do bycia nikim na zachodzie.
 • @mac 14:35:09
  Woda to życie, a więc, kto ma wodę ten ma władzę, nie tylko na pustyni.
  Wodą można szantażować, wodą można podtruwać, wodą można roznosić choroby.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031