Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Urządzamy się w d…, czyli kto wygrał wybory samorządowe

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wydaje się, że parę rzeczy wypada wytłumaczyć osobom mającym mgliste pojęcie co to są samorządy w Polsce.

 

Gdzie jest władza

 

Oczywiście, jeśli wszyscy będą powtarzać, że „PiS przegrało wybory” – to ludzie mogą w to uwierzyć, bo nie ma większego znaczenia co jest prawdą, tylko co za prawdę uchodzi. Przede wszystkim jednak, jeśli chodzi o samorządy –  prawdziwa władza i pieniądze są w sejmikach. Jeśli więc ktoś naprawdę wierzy, że miarą rzekomej porażki partii rządzącej jest powtarzanie, że „przegrała w Białej Podlaskiej i Radomiu” – to niech się sam chwilę zastanowi co opowiada. Pewne znaczenie PR-owskie faktycznie nadaje się w Polsce Warszawie – ale poza tym bądźmy jednak poważni.

 

Jasne, nawet wójt w najmniejszej gminie może więcej niż byle poseł. Oczywiście, że zwłaszcza rządząc miastem wojewódzkim – można się nieźle nachapać, utrzymywać dwór, ściągnąć swoje z inwestycji i trwać na stanowisku w aurze „tego, co tyle robi!”. To wszystko prawda. Ale cały czas jeszcze prawdziwe pieniądze dzielą, prawdziwymi pieniędzmi dysponują i największą liczbą etatów zarządzają samorządy województw. A tam PiS zwielokrotniło swój stan posiadania, a PO i PSL swoje zmniejszyło. Do tego dochodzi możliwość karmienia aktywu prowincjonalnego przez wzięcie powiatów (poza tym nie służących przecież do niczego). I znowu – przynajmniej na Wschodzie PiS zyskało, przede wszystkim kosztem ludowców.

 

I to są właśnie konkretne odpowiedzi na pytanie kto wygrał wybory samorządowe.

 

Co nie znaczy, że opowiadanie o „klęsce PiS” nie pomoże w doprowadzeniu do faktycznej porażki tej formacji w którychś kolejnych wyborach. Miejmy jednak świadomość, że to czysta propaganda.

 

Polityczne skutki kinematografii?

 

Ci, którzy PiS-owi klęski życzą (co skądinąd można przecież zrozumieć, a nawet podzielać) starają się nie tylko samo-przekonać, że to już, ale nawet znajdują ku pokrzepieniu serc różne wyjaśnienia zjawiska, które… sobie wyobrazili. Jedynym z nich jest nadzieja jednych, a strach innych przed reakcją na bliskie relacje partii rządzącej i Kościoła katolickiego. Oto np. PiS miałby się kończyć, bo 4 miliony ludzi obejrzało jakiś antyklerykalny film. Umówmy się – nie mniejsza widownia ogląda regularnie filmy opowiadające, że politycy w Polsce biorą łapówki, służba zdrowia i policja są skorumpowane, a zwykłym ludziom, o ile nie są romantycznie zakochanymi architektami i coachami żyje się nędznie. I co? I nic. Wszystkim wierzącym w jakieś przełomowe następstwa „Kleru” trzeba przypomnieć, że przeciwna strona tak samo zachłystywała się zapowiadanym „Efektem JP2”. Z wiadomym– jak się okazało – skutkiem. Czy więc korelacja władza i postawy religijnej nie zachodzi? Zachodzi, ale mniej bezpośrednia i nie natychmiastowa. Zapewne z czasem depopularyzacja PiS-u uderzy w Kościół, ale nie depopularyzacja Kościoła już uderza w PiS.

 

Aby gorzej nie było!

 

Inni z kolei – znowu, jedni zuchowato, drudzy z odrazą opowiadają o jakiejś „demokratyczno-liberalnej reakcji”, która wielkomiejską falą miała „powstrzymać PiS”. Bez przesady, to jest fundamentalny błąd w ocenie motywów głosujących. Tam, gdzie jedni już chcieliby widzieć (kontr?)rewolucję – dostrzegać należałoby raczej ciągłość.  Tam, gdzie PiS faktycznie poniosło porażkę - przegrało przede wszystkim z niechęcią do ZMIANY dotychczasowych układów władzy w niektórych samorządach.  To dowodzi, niestety, poczucia zadowolenia i satysfakcji wyborców z tego, co jest. Niezależnie na jakim szczeblu. Jesteśmy więc nadal w d… i nieodmiennie nie tracimy nadziei, na urządzenie się w tej sytuacji. I tylko taka, mało pouczająca i pocieszająca (dla grających na zniżkę obecnego systemu politycznego) lekcja płynie z zakończonych już ostatecznie wyborów.

 

Czy i gdzie pojawi się potencjał zmiany – można dziś raczej zgadywać niż przewidywać. Pewne wolne moce istnieją w środowiskach rolniczych/wiejskich, skąd PSL wycofało się/zostało wyparte (co jednak wcale nie musi być procesem nieodwracalnym), a PiS nie w całości wypełnił lukę. Pewien potencjał niezadowolenia można wiązać z dalszym wzrostem kosztów życia i powrotem dekoniunktury gospodarczej. Niewiadomą pozostaje dalszy przebieg relacji międzyetnicznych wraz z przybywaniem do Polski kolejnych imigrantów (jednak nadal raczej z Ukrainy niż z Maghrebu).

 

Również sama eskalacja organizującej politykę III RP techniki alienacyjno-polaryzacyjnej, choć w założeniu ma petryfikować system – każdorazowo wypycha jednak jakieś jednostki/grupy poza całe to ganianie się psa z ogonem, ale jeszcze bez całkowitego zniechęcenia sprawami publicznymi. Fakt, wojna polsko-polska jest męcząca, przecież powtarzają to nawet jej zapaleni uczestnicy. W Polsce jednak nawet dynamika takich wewnętrznych awantur jest raczej pozowana. Umówmy się – przecież ostatnią (a w sumie w czasach nowożytnych bodaj jedyną) porządną wojną domową w Polsce – był… rokosz  Lubomirskiego  (bo już nawet Sasi z Lasem walczyli głównie nie polskimi rękoma, a podczas zamachu majowego obie strony cofnęły się przed widmem pełnowymiarowego konfliktu). Po prostu, nasz naród jest za letni i za leniwy na coś więcej niż nienawidzenie się w środku, ewentualnie na FB i w ulicznej pyskówie.

 

Czy więc PiS odda kiedyś władzę? No pewnie, w końcu każdy oddaje. Czy pojawi się coś nowego na scenie politycznej? Zapewne, wszak parę razy coś się pojawiło. A czy coś w Polsce się naprawdę zmieni?

 

 

Konrad Rękas

 

KOMENTARZE

 • Polacy, Rodacy i Wszyscy kochający Polskę !
  Nie idźcie na ten Marsz, bo to żaden powód do świętowania, żyjemy w zniewolonym państwie po Zarządem, nie dajmy im satysfakcji ze "świętowania", niech ten dzień będzie dniem ciszy, spokoju i odpoczynku, walić POmagdalenkowy popis i ich przybudówki, jeszcze nadejdzie ten Dzień bez faryzeuszy, którymi macha syjoński ogon !
 • @provincjal 09 19:06:06
  Tylko wrogowie Polski mogą chcieć zakazu dla Marszu Niepodległości.
  Obywatele RP, KOD Mazowsze i Strajk Kobiet chcą zakazu dla Marszu Niepodległości

  To jest piękny marsz..jedyny w swoim rodzaju..powinien być hołubiony, strzeżony, pielęgnowany na najwyższym poziomie, bez względu na to co opozycja wyduma... Jest mi przykro niezmiernie,że prezydent RP i PIS odmówili wzięcia udziału w tym marszu. Ci na których mi zależało nie ma
  Niestety istnieje obawa powtórki sprzed roku. Politycznie, to będzie fatalnie odebrane.
  Rozumiem, że będą prowokacje ze strony niektórych środowisk. Niezależnie od tego 11 listopada będzie pięknym świętem.
 • @provincjal "Polacy, Rodacy i Wszyscy kochający Polskę !"
  .

  http://m.neon24.pl/fdb90b9c1a2429436154ab50c1e36b0a,14,0.png


  .
 • W Polsce nie partii politycznych są tylko mafiie w polityce.
  Polska to państwo mafijne.
  Różnica między mafią a partią polityczną jest taka że
  mafia dąży do władzy w celu osiągania własnych korzyści ze sprawowania władzy... a partie polityczne zmierzają do władzy by realizować jakiś głoszony przez nie i popierany program związany z poprawą życia Narodu.
  W Polsce tzw "partie" głoszą "program" tylko w czasie wyborów a potem realizują już całkiem inny program (nażreć się i okopać przy korycie).

  Polska to kraj rządzony przez mafie polityczne...
  Największe mafie to oczywiście solitdaruchy oraz KK.

  Partie polityczne służą Narodowi a mafię terroryzują i doją narody .. taka zasadnicza różnica.
  Lepper chciał służyć Narodowi ... mafie wspólnie i w porozumieniu zamordowały politycznie Samoobronę a potem zlikwidowały fizycznie Leppera.
 • @Husky 22:12:22
  Powstanie Warszawskie też w/g ciebie jest pięknym świętem ?
 • Opinia Urbana na temat niepodległości Polski.
  Urban zawsze miał niezależne opinie.. warto posłuchać.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201811069133226-Jerzy-Urban-100-lecie-niepodleglosci/

  Urban to całkiem porządny i mądry żyd... mimo całej jego wredności zawartej w ostrości i celności osądów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031