Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1169 postów 575 komentarzy

Sprawa Piskorskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Żeby zrozumieć, dlaczego Mateusz Piskorski siedzi w polskim areszcie – trzeba odpowiedzieć na kilka pytań. Po pierwsze: czy Rosja w jakikolwiek sposób próbuje wpłynąć na politykę Polski (czy któregokolwiek innego swojego sąsiada)?

 

Kwestia rosyjska

 

Z całą pewnością nie, wbrew obawom jednych, a nadziejom drugich Rosja od lat pozostaje na arenie międzynarodowej stroną bierną, co najwyżej reaguje (z opóźnieniem) na zdarzenia choćby najbardziej dotykające jej interesów, w żaden też sposób nie generuje i nie wykorzystuje swojej miękkiej siły. Nawet skupiska Rosjan i ludności rosyjskojęzycznej poza granicami Federacji (zwłaszcza w krajach bałtyckich czy w Azji Środkowej) nie mogą liczyć na wystarczające poparcie ze strony Moskwy, o czym dotkliwie przekonali się pomordowani mieszkańcy Odessy. Krym wrócił do Rosji tylko wielką determinacją tamtejszych obywateli, noworosyjskie republiki ludowe tkwią w politycznym zawieszeniu (podobnie jak Abchazja i Osetia Południowa), osieroceni Gagauzi obracają się stopniowo ku Turcji, brak wreszcie reakcji Kremla na zmiany w bezpośrednim otoczeniu geopolitycznym Federacji, eurazjatyckie procesy integracyjne stoją w miejscu, cofa się nawet zasięg rosyjskiego oddziaływania kulturalnego (jak w Kazachstanie wraz z zapowiedzią zmiany alfabetu). Odpowiedzmy więc sami – czy Rosja, defensywna, reaktywna, którą tylko z największym optymizmem można uznać za przyczajoną i czekającą na właściwy moment, na swój czas – czy ta Rosja w ogóle byłaby zainteresowana utrzymywaniem w Polsce przemyślnie zorganizowanej agentury wpływu? Czy byłaby do tego zdolna?

 

Zresztą, po co Rosjanie mieliby to robić? Polityka rosyjska jest obecnie wyraźnie skupiona na rozwiązywaniu problemów wewnętrznych, zwłaszcza socjal-ekonomicznych. Paradoksalnie, ale trwająca wojna handlowa z Zachodem tylko to ułatwia. Elity rosyjskie chociaż na chwilę mogą zawiesić swoje marzenia o upodobnieniu do świata zachodniego i „partnerskich” z nim relacjach. I dobrze, i zrozumiałe – Rosja nie jest od zbawiania całego świata, za innych nie załatwi ich spraw, musi pilnować własnych itd. Inaczej więc niż w oczach straszących rosyjskim niedźwiedziem w Polsce i na świecie – Rosja jest daleka od jakiejkolwiek ofensywy, choćby propagandowej, nie najeżdża sąsiadów, z Polską włącznie, nie montuje u nich partii politycznych, nie wpływa na politykę, nie przekonuje nikogo na zewnątrz do własnych racji. Czy to taktyka mądra z rosyjskiego punktu widzenia – to, rzecz jasna, zupełnie odrębna sprawa…

 

Jedno jest jednak oczywiste –  Mateusz Piskorski, więzień polityczny polskich władz, aresztowany na wyraźne życzenie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, przetrzymywany od dwóch lat i siedmiu miesięcy w więzieniu, przy ograniczonym kontakcie ze światem nie jest częścią jakiegoś rosyjskiego planu dla Polski i Środkowej Europy – bo takiego planu po prostu nie ma.  Ludzie, którzy tak jak Piskorski z poczucia odpowiedzialności za losy własnych narodów domagali się po prostu normalizacji stosunków z Rosją – są za to karani w swoich krajach, zaś przez Rosję całkowicie porzuceni i osamotnieni. Ktoś mógłby zapytać – ale co właściwie mieliby Rosjanie zrobić, wywołać wojnę o człowieka, który nawet nie był ich agentem? Z pewnością nie, jednak nie jest to też doświadczenie budujące dla kogokolwiek, kto chciałby geopolitycznie orientować się na współpracę z Moskwą.

 

Kwestia polska

 

Ciąg dalszy sprawy Piskorskiego również ma nieco paradoksalny charakter. Smutnym faktem jest, że polityczne represje i sądowe zablokowanie możliwości działania opozycji znacznie osłabiły nurt domagający się racjonalizacji polskiej polityki, zwłaszcza zagranicznej i odejścia od bezkrytycznego wykonywania poleceń Zachodu. Ludzie w Polsce po prostu się boją. Boją się zostać okrzyczani „agentami Putina”, boją się ostracyzmu, wyrzucenia poza margines życia publicznego, pozbawienia pracy i środków do życia. Po prostu – nie chcą wylądować tam, gdzie Piskorski. Z drugiej jednak strony nasza praca zaczyna dawać efekty. Pro-ukraińska propaganda rządowa to groch o ścianę, na Polaków nie działa, nikt nie daje się nabrać na przyjaźń z banderowcami. Tysiące polskich rolników protestując na drogach w grudniu wprost domaga się przywrócenia dobrosąsiedzkich stosunków z Rosją i ukrócenia żyrowania kijowskiego reżimu.  Piskorski siedzi, ale zwykli ludzie powtarzają to co on mówił i pisał, oczywiście nie mając tego świadomości.  Ten potencjał w Polsce istnieje, a ignorowany przez rządzących może być tylko do czasu.

 

Co więcej, ustanawiając wysoką kaucję za uwolnienie lidera Zmiany z aresztu – 100 tysięcy dolarów – sędziowie sami poddali jego zwolennikom cel i szansę organizacji. Skoro niewolno zebrać się, by uczestniczyć w wyborach, skoro wszelkie niezależne głosy eliminowane są z przestrzeni publicznej –  zorganizować należy się… finansowo. Na początek właśnie dla wyjścia Piskorskiego na wolność.  Polacy nie lubią płacić za politykę, bo wiedzą, że per saldo i tak za dużo ich ona kosztuje. W tym przypadku jednak poruszone zostało poczucie nie tylko sprawiedliwości, ale i elementarnej przyzwoitości. Nie ma chyba myślącego człowieka w Polsce, który nie dostrzegałby fikcyjności oskarżeń przeciw Piskorskiemu i nie uważał jego dalszego uwięzienia za skandal. Władza również to dostrzega, dlatego można spodziewać się wzmożenia nacisków, by uwolnienie polityka powstrzymać lub choćby opóźnić. Sama kwota jest zresztą na tyle znaczące, że jej zebranie w warunkach polskich wcale nie będzie łatwe i wreszcie nawet na wolności – Piskorski będzie poddany ścisłemu nadzorowi i inwigilacji. A mimo to sama sugestia, że coś wreszcie w jego sprawie drgnęło – budzi nadzieję i budzi środowiska niezależne w Polsce z letargu. To dobrze i to ważne. Bo jeśli sami sobie nie pomożemy – to nikt tego za nas nie zrobi.

 

Konrad Rękas

Rosyjskojęzyczna wersja tego tekstu ukazała się na portalu https://novorosinform.org/

 

KOMENTARZE

 • To nie Rosja zagraża Polsce i światu !
  To żydowski talmudyczny imperializm jest przyczyną wszelkiego zła na świecie !
  Pan Rękas m rację mówiąc że Rosja jest zachowawcza ! można sobie zadać pytanie do KIEDY będzie zachowawcza ? co potem !

  Słowianie ! III wojna światowa to będzie GROBEM nacji żydowskiej !


  Polska dalej jest okupowana przez talmudyczną mafie !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 08:49:45
  //To żydowski talmudyczny imperializm jest przyczyną wszelkiego zła na świecie ! //

  Bzdury kolego pleciesz. Tępe bydło zwane gojami jest same sobie winne. Wystarczy się rozejrzeć i myśleć... Rozejrzyj się tam gdzie siedzisz, wyjrzyj przez okno - nikogo nie widzisz? To nikt?
 • Do żyda syjonisty @Franek Ganek 15:09:13
  Naplotłeś co ci ślina na twój język żydowski przyniosła i żadnej logiki tam nie ma ! bo od żydów logiki się NIE spodziewajmy !!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin LACH .
 • @Franek Ganek 15:09:13
  "Tępe bydło zwane gojami jest same sobie winne." - Polacy są różni: może niektórzy są tępi, tak jak i w innych narodach tacy się znajdą, nawet wśród żydów. Ja na przykład nie lubię patrzeć, jak taki żyd w pejsach, w kapeluszu wali o mur swoją głową bo boję się, że mu się klepki przesuwają w głowie albo nie mogę patrzeć jak taki żyd podcina gardło bydlątku aby to się powoli wykrwawiło przy czym to bydlątko cierpi okrutnie. Mamy XXI wiek a ci tzw. nie goje i nie bydło, kultywuje najbardziej prymitywne zwyczaje, że nawet najbardziej tępy Polak na to by nie wpadł.
 • @ele 16:36:07
  Ja wstrzymuję się od kategoryzowania Ciebie.

  //bo od żydów logiki się NIE spodziewajmy !!!//

  Aha. Może od wiatraków się spodziewajcie.
 • @lorenco 17:12:26
  //Polacy są różni: może niektórzy są tępi, tak jak i w innych narodach tacy się znajdą, nawet wśród żydów.//

  Polacy, nie Polacy... Ja póki co nie mówię o narodach.
  I proszę sobie nie kpić. "Może niektórzy są tępi"??? What the fuck...??!!??
 • @lorenco 17:12:26
  Sorry... Ale Ty, Człowieku! Ci Twoi "niektórzy" bardzo mi dokuczają...
  Ale ok. Piskorski pewnie też sam się zamknął. O KU..WA KEY!
  Over
 • Na początku jednoznacznie oceniam tak długi areszt i okoliczności wokół niego za hańbę systemu sprawiedliwości w RP
  Ale drugie moje zdanie jest pytaniem, czy za poważnych można uznać mężczyzn , którzy zakładają partię polityczną i nie mają 80 tysięcy dolarów ???
 • Mateusz
  A dlaczego nie reaguje kk. Przecież to strażnik boskiego prawa, a tu niewinnie osadzony człowiek , prawie trzy lata za kratami.
  Kk to strażnik, ale żydowskiego prawa i nic w tej sprawie nie zrobi.Takie są fakty
 • Partia Zmiana chciała cofnięcia ZMIAN po rozwaleniu muru berlińskiego
  To już przecież minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, który znając francuski dość dobrze się orientował w (zydo)układach "amerykano-europejskich" w jakiejś wypowiedzi dla "Przeglądu ?Tygodniowego" przed 20 laty powiedział, że PLANOWANE JEST UJĘCIE W NAWIAS CAŁEJ HISTORII EUROPY OD ROKU 1918 DO 1989.

  A zatem i "Samoobrona" Andrzeja Leppera i "Zmiana" mego kolegi Mateusza P. musiały zostać WYELIMINOWANE z tej drogi PRZEMIAN DZIEJOWYCH. RAK KOMUNIZMU MUSI NA ZAWSZE ZOSTAĆ WYTĘPIONY.

  I TYLE. Patrz mój najnowszy "midrasz" na neon24.
 • Do żydowskiego propagandzisty @Berkeley72 22:52:29
  Gdzie ty widzisz komunizm pasożycie żydowski ? ja ci powiem nie cwaniakuj żydzie pasożycie i nie dorabiaj sobie prymitywnej żydowskiej ideologi do totalitarnego zamordyzmu żydo-talmudycznego !

  Prawdą jest to że partia ZMIANA nie jest prowadzona przez żydowskie tajne służby !
  JEST TO PARTIA SŁOWIAŃSKA która głosi jedność WSZYSTKICH SŁOWIAN i chce działać w interesie Polskich Słowian !

  Słowianie ! RAK syjonizmu talmudycznego musi być wypalony żelazem bo to gangrena która niszczy białą rasę europejską !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 09:37:56
  Bluzgami to osiągniesz raczej efekt odwrotny do zakładanego, "tu" nie główny-ściek w rodzaju WP(.de) czy innego Oniet.
 • @
  Masz ciekawy pomysł z "samoorganizacją".
  JEDNEGO Piskorskiego można jak widać potraktować tak, że i Stalin by się, ale 10.000? Nie można "odciąć" 10.000 głów, no i nawet po 100zł... sporo?
  W dobie świadomego stosowania ktryptografii (w tym blockchain) jest to całkiem realne.
  Ale czy w Polsce?
 • Do @laurentp 16:16:55
  Jaja sobie robisz ? gdzie tu widzisz bluzgi ? mówienie prawdy o żydach nazywasz bluzgami ?

  najwybitniejszych postaci polskiego Oświecenia był Stanisław Staszic (1755-1826), wybitny uczony, filozof, przyrodnik, działacz, pisarz polityczny pisał o żydach .
  [ Żydzi po całej Polsce rozsypani, w rzędzie z swym duchem wyłączności z naszym ludem pomieszani, tylko zaplugawią cały naród, zaplugawią cały kraj, a zmieniając go w kraj żydowski, wystawią w Europie na poniewierkę i wzgardę. ] koniec cytatu . To Staszyc też bluzgał ???


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031