Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
926 postów 458 komentarzy

Banderyzm a stalinizm

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bywam pytany: czemu tak walczę przeciw banderyzmowi na Ukrainie?

Czemu za tak rażące uznaję objawy jego państwowego kultu i wychowywanie młodzieży wg jego wskazań, a nie reaguję równie żarliwie, gdy sympatycy  Stalina  kładą kwiaty na jego grobie, gdzieś na jakiejś rosyjskiej manifestacji pojawia się jego portret czy przypomniany zostaje udział w pokonaniu Niemiec?

 

 

Ilustracyjnie sięgnijmy najpierw do bezpośredniego przykładu. 9. Maja 2018 r byłem w Moskwie, idąc w Nieśmiertelnym Pułku, upamiętniającym zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i ogromy wysiłek poniesiony w tym celu przez narody ZSSR. W żaden sposób nie chcąc obrazić Stalina porównywaniem do takiego bandyterka jak  Bandera, odnosząc się jednak do tak lubianej przez ukrainofili pseudo-analogii: – przez ponad 6 godzin marszu, przy udziale blisko 2 milionów ludzi - widziałem dokładnie jednego dziadka z piersią pełną medali i portretem Stalina. Porównajmy proporcje z marszami banderowców... Marsz Nieśmiertelnego Pułku to naprawdę impreza narodowa, jednocząca Rosję i dawne republiki związkowe, na której obok kopii pułkowych flag z sierpem i młotem - widać było sztandary z ikonami i podziękowaniami Bogu za zwycięstwo – a nie wykwit ideologii czy kultu najzdolniejszej nawet jednostki. O tych najpodlejszych, rzecz jasna, nawet nie wspominając…

 

Istota banderyzmu

 

Wróćmy więc do odpowiedzi podstawowych, których jest aż dwie i... pół. Po pierwsze techniczna -  kult Stalina nie jest ideologią państwową dzisiejszej Rosji, nie determinuje jej polityki, podczas gdy kult Bandery określa całą obecną państwowość ukraińską,  nieodwracalnie kształtując całe pokolenie Ukraińców w duchu jednoznacznie antypolskim.

 

I to jest odpowiedź druga, znacznie ważniejsza, bo dotykająca istoty sprawy, ideowa, programowa i intelektualna.  Dla Bandery i jego ruchu - problem polski był bezwzględnie najważniejszy.  Bez jego rozwiązania - w drodze całkowitego wytępienia polskości tam, gdzie dałoby się jej dosięgnąć - banderyzm nie widział żadnej przyszłości ani swojej, ani programowanego przez siebie państwa i narodu. Podobnie zresztą, choć nie w tak dominującym zakresie - niemiecki nazizm był nazizmem m.in. dlatego, że wymyślił i realizował Generalplan Ost, obejmujący m.in. depopulację narodu polskiego i degenerację jego resztek.

 

Może to być szok dla wychowanych przez współczesną propagandę III RP - ale komunizm, nawet w wersji stalinowskiej - niczego takiego dla Polaków nie planował. Ba! Kwestia polska nie zajmowała istotnego miejsca w programie i praktyce państwa sowieckiego, ani nie była szczególnie wyodrębniona. To naprawdę istotna różnica.  Bandera był w pełni Banderą właśnie wydając rozkazy mordowania Polaków, istotą hitleryzmu była eksterminacja naszego narodu. Natomiast zbrodnie komunistyczne na narodzie polskim nie równały się bynajmniej chęci jego unicestwienia.

 

To jest jednak owa kwestia i pół. Oczywiście, że zbrodnie takowe miały miejsce, zapomniane też żadną miarą być nie powinny. Tyle tylko, że kwestia została historycznie, a nade wszystko politycznie wyjaśniona w naszych relacjach z Rosją, nie mogąc już w żaden sposób stanowić zagadnienia bieżącego. Nic takiego w stosunkach z Ukrainą nie nastąpiło i nastąpić nie mogło. Współczesna Rosja nie jest bowiem państwem stalinowskim, a Ukraina nawet oficjalnie określa się jako państwo Bandery. I z tym należy walczyć - bo to kwestia teraźniejszości i przyszłości.

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • @
  //Bandera był w pełni Banderą właśnie wydając rozkazy mordowania Polaków, istotą hitleryzmu była eksterminacja naszego narodu. Natomiast zbrodnie komunistyczne na narodzie polskim.........//


  ......to suma mordów Bandery i Hitlerowców trwająca do 1989r
  Tą "rywalizację" komuniści wygrywają w cuglach
 • @Autor
  Rozsądny pogląd, który powinien być rozwijany.

  Stalin był wielkim sk...nem jak na wielkiego męża stanu przystało.
  Niestety - wszyscy tacy kierują się innymi zasadami niż przeciętny zjadacz chleba.

  Pisałem już o specyficznej roli Stalina w opóźnieniu marszu Budionnego na Warszawę, co spowodowało , a przynajmniej przyczyniło się do klęski Tuchaczewskiego.

  Natomiast wyjaśnienia wymaga jego udział w czystkach Polaków; czy to jego inicjatywa, czy też uległość względem sprawujących władzę Żydów będących w newralgicznych miejscach "władzy radzieckiej" - Czeka, wojsko, struktury partyjne.

  W czasie II WŚ to przecież jego decyzje pozwoliły na przywróceniu cerkwi do łask. Dzięki temu Rosjanie przestali masowo poddawać się - zaczęli utożsamiać się z "Matuszką".

  Jest pytaniem w jakim zakresie Stalin był polakożercą, a w jakim mu tę "twarz" przyprawiono. Wydaje się, że powinny te kwestie uzyskać wyjaśnienie.

  Dla mnie każdy, kto bez opamiętania i uzasadnienia pluje na Stalina - jest podejrzany o udział w manipulacji.

  A suk...synem był, tego mu nikt nie odbierze.
 • @Husky 18:59:15
  Ukrainiec okradł Polaków! podczas świątecznej kolacji: https://warszawawpigulce.pl/kiedy-rodzina-jadla-swiateczna-kolacje-28-latek-postanowil-ich-obrobic-okazal-sie-nim-byc-obywatel-ukrainy-ktory-od-kilku-dni-byl-w-polsce/
 • @Husky 18:59:15
  Po pierwsze nigdy nie było i nie ma i nigdy nie będzie żadnej Ukrainy. To są tereny Rusi Czerwonej, Kijowskiej od wieków należące do Polski (wystarczy sprawdzić jakie nazwy noszą uczelnie np we Lwowie i dla jakiego kraju biło serce Lwowa Semper Fidelis). Twór zwany współcześnie Ukrainą powstał około 100 lat temu z austriacko-niemieckiej inspiracji. Składa się z ziem należących do Polski, Rumunii, Królestwa Węgier (ach te sentymenty kiedy to graniczyliśmy, że sobą…) oraz Tatarów krymskich ewentualnie Rosji. A pochodzenie tzw Ukraińców…poczytajcie…kto i dlaczego uciekał na Dzikie Pola leżące wtedy pomiędzy Polską a Turcją.. Jedyne do czego ten tzw "naród" jest zdolny to organizowanie co jakiś czas rzezi vide Rzeź Humania. Przydałby się znowu współczesny książę Jarema Wiśniowiecki..Rusini to byli Polacy, tak jak Polakami są Mazowszanie, Kaszubi, Ślązacy bo to był region w Polsce. Zaskoczę Cię ale 20 % Polaków to byli mieszkańcy nawet Odessy. W polskim Lwowie przed wojną około 80% stanowili Polacy. Czekam aż jeszcze napiszą, że Kamieniec Podolski to też upadlińcy zbudowali..A swoją drogą warto zobaczyć jak doprowadzają do ruiny ten stary polski zamek, burząc mury przy pomocy ciężkiego sprzętu. U tego prymitywnego, stepowego "narodu" to się nazywa "konserwacja zabytków". Jestem za zakazem wpuszczania Ukrów do naszej kochanej Ojczyzny, zakaz nadawania obywatelstwa, zakaz nabywania ziem i nieruchomości. Inaczej sami wyhodujemy żmiję na własnej piersi i będziemy mieć V kolumnę. Zastanówcie się, jak już zdobędą polskie obywatelstwo to na jaką partię będą głosować….?
 • @Husky 18:59:15
  Ukraińcy nie wpuścili transportu z darami dla Polaków we Lwowie. Bus wypakowany darami zebranymi w szkołach w Krzeszowicach (Małopolska) został zawrócony z ukraińskiej granicy. Prezenty miały być dostarczone ubogim Polakom mieszkającym we Lwowie i Samborze na Ukrainie. Wiozący dary mężczyzna jest zdumiony decyzją ukraińskich celników. – Byliśmy tam przed Wielkanocą tym samym busem i udało się przewieźć dary. W poprzednich latach także nie było z tym problemów – mówi. Wskazuje też, że celnicy potraktowali go bardzo nieuprzejmie i nie raczyli nawet poinformować, jakich formalności nie dopełnił. Według polskich celników, z którymi rozmawiał mężczyzna, jego przypadek nie jest odosobniony. Ukraińscy celnicy nie wpuścili też innych samochodów z darami dla Polaków na Ukrainie. Dary były przeznaczone zwłaszcza dla ubogich osób starszych mieszkającym we Lwowie i Samborze. Przygotujemy teraz dodatkowe dokumenty i jeszcze raz będziemy chcieli przekazać prezenty, czyli żywność i środki czystości mówi Łukasz Skalny, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach. W Samborze dary miały trafić do polskich zakonnic, które rozdzielają je potrzebującym.

  Ps...Wiem jak się czujecie czytając coś podobnego tuż przed Świętami i po Świętach. Ale nic nie zostanie zapomniane, nic nie zostanie przebaczone, a kiedy Polską znów będą rządzić Polacy doczekamy się interesującej riposty na ten i inne policzki ze strony banderowskich świń. Czy rząd Morawieckiego posiada Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czym zajmuje się nasza dyplomacja? – gdyby nie inicjatywa Polonii w USA to nawet pomnik katyński by nam zdemontowano. Czy Czaputowicza można traktować poważnie?! W mojej opinii to nie jest nieudolność lecz ZDRADA, WSTYD i HAŃBA!!!
 • Mam dwa i pół pytań do historyków i polityków polin.
  Mam dwa i pół pytań do historyków i polityków polin.
  Dlaczego do tej pory rosja jest na cenzurowanym, przecież to tylko dzięki niej jesteśmy tu i teraz, ideologia komuny jest zakazana tak jak faszyzm, więc dlaczego my "kochamy" benderland, dajemy im stypendia i pieniądze w czarną otchłań a oni na nas .rają i olewają ciepłym m. ?
  Dlaczego potomkowie faszyzmu i hitleryzmu, mordercy Polaków są naszymi "przyjaciółmi" a rooscy potomkowie komuny nimi nie są, dlaczego "miłość" kasty rządzącej do banderlandu jest miłość w jedną stronę ?
 • @kula Lis 68 20:34:27
  A co Ty taki zdziwiony?
  Historia kołem się toczy i to kropka w kropkę.
  Tak samo jak przed II W. Św. jak i teraz po 1989 roku, rządy w Polsce miały/mają za zadanie judzić i prowokować przeciwko - wcześniej ZSRR - teraz Rosji.
  Tak jak przed wojną, tak i teraz mają za zadanie przypochlebiać się Ukraińcom, czyli tym, którzy też mają za zadanie judzić i prowokować Rosję.
  Reszta jest nieważna; jakieś podwyżki energii, podwyżki cen żywności, głodowe pensje czy emerytury, brak rynków zbytu naszego rolnictwa to nic nie znaczy, skoro idea jest jasna: byle dowalić Rosji.
  Że inaczej nie mogą, bo są na pasku tzw. Zachodu?
  A Węgrzy np. mogą prowadzić swoją politykę.
 • Pan Konrad
  Pan Konrad lubi Rosjan, nie lubi Ukraińców. Zapomniał o ludobójstwie Polaków w ZSRR w 1937 roku.
 • @Murzynio 21:11:55
  I o Bitwie pod Legnica też zapomniał...
 • @Murzynio 21:11:55
  Pan Murzynio nie wie chyba, że w Rosji nie obchodzi się roku Stalina a na Ukrainie 2019 rok będzie obchodzony jako rok Stepana Bandery i OUN. Na razie w obwodzie lwowskim.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:30:46
  Nie lubi Ukraińców i Legnicowców:)
 • @kula Lis 68 20:33:47
  "Rusini to byli Polacy, tak jak Polakami są Mazowszanie, Kaszubi, Ślązacy bo to był region w Polsce. Zaskoczę Cię ale 20 % Polaków to byli mieszkańcy nawet Odessy. W polskim Lwowie przed wojną około 80% stanowili Polacy".

  W polskim Kijowie też dobrze ponad 50% to zawsze byli Polacy, a i teraz jest tam ich dużo.
 • @Murzynio, Konrad Rękas i Ryszard Bender (Bander(a)) to LITWACY (pomiot krzyżacki) - KONTROLOWANA OPOZYCJA - BOLKI - V KOLUMNA !
  .


  AGENCI ARYSTOKRATYCZNYCH ELiT, które są sponsorami:

  monarch-izmu, socjalizmów, faszyzmu, terroryzmu, demo-kratyzmu i

  komunizmu - który jest DOSKONAŁĄ formą FEUDALIZMU !!
  .
 • @Husky 18:59:15 oto osiedla w Kijowie -Bandersztadzie!
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/533/65/5336546.jpg

  Ukraińskie śmieci będą wywożone do Polski! Na Ukrainie problem recyklingu odpadów jest bardzo poważny. Przez lata władze obiecują budowę zakładów utylizacji śmieci, ale obietnice pozostają tylko pustymi słowami. Odpady z gospodarstw domowych wypełniły już istniejące składowiska, śmieci po prostu nie ma gdzie wywozić. Polska obiecała pomóc w rozwiązaniu tego palącego problemu pisze businessua.com.


  Ps..Znaczy się, że jeszcze ukraińskie śmieci będą przywozić do Polski. To, że są firmy nie świadczy o tym, że ktoś śmieci przetwarza, przetwarzanie się nie opłaca. Odpady na ogół składuje się lub zakopuje a opony i plastiki jak wiadomo pali na świeżym powietrzu. Hej ukraińcy, mamy wasze śmiecie jeszcze przymocować? Chyba to żart? Kto to wymyślił. Ukraińcy sami są śmieciami. Mają Banderę, niech kopią pod pomnikami i tam wrzucają. Absolutnie veto dla wszystkiego co ukraińskie. Dlaczego odpady niebezpieczne "utylizuje" się w Polsce a nie np. w Niemczech? i odpowiedź: Bo w Niemczech nie ma pożarów wysypisk...jak w Polsce!
 • Trochę wiecej ścisłości w sentenjach typu "zgadnij Jezu kto cię bije"
  Liczą się nie tylko dokonania ale i zamiary np ojcowie holicaustu chvieli wyselekcjonować zdolnych do odnowy żydowstwa i najlepszego elementu zdolnego do walki o byt ja superszczura nienawidzącego wszystkich innych mniej zdolnych szczurów czyli funkcyjnych, policjantów get, judenraty nderkomanda jako przywódców resty aszkenazyjczyków wylanych ewentualnie po zdobyciu Egiptu, Paletyny i Babilonu w bl;itzkriegu gen Rimmla i w braterstwie broni popiłsudczykowskich terrorystów Sterna i dezertewrów Andersa z Wehemachtem. Polacy jak inne lepse narodowości poza niemiecka rasa mieli zostać osiedleni za Uralem w ramach Generalplanost po zwycistwie nad ZSRR ale ze wzgledu na ostatnie miejsca w rankingu narodowaości w małych grupach miedzy lepszymi jak Ukraińcy, Czesi, Litwini ale także Włosi i inni sojusznicy Niem,ców w okresie wojny.
 • A ja
  dalej twierdzę że powinny powstać pomniki bandery przy wszystkich przejściach z Ukrainą. Oczywiście w pozycji którą tak lubił tj pochylony, portki z bielizną w kolanach. W brąz pomnika wpasowane wymienne gumowe części( do kupienia z automatu obok). Umożliwiłoby to banderowcom oddanie czci wielkiemu przywódcy tak jak lubił przez ejakulację w jego pomnikową dziurkę
 • @kula Lis 68 20:33:47
  No nie do końca, to Polacy walcząc z ryzykiem rusyfikacji Rusinów krzewili język i nacjonalizm ukraiński, fundowali szkoły,gazety
 • @lorenco 21:37:11
  Masakra w Kijowie – wersja gruzińskich snajperów: «Rozkazy otrzymaliśmy od opozycji». Estoński minister Urmas Paet, po powrocie z kijowskiego Majdanu - 5 dni po masakrze opowiada przewodniczącej spraw zagranicznych UE Catherine Ashton o wyznaniach pielęgniarki Olgi Bogomolec, która oglądała trupy na Majdanie Niepodległości: wszystkie ofiary na Majdanie po obu stronach barykady zostały zabite przez tych samych snajperów. Mówiła o tym samym kierunku ostrzałów i tym samym typem pocisków, że za ostrzałem nie stoi Janukowycz, tylko prawdopodobnie ludzie z nowej koalicji. Autor filmu dotarł do gruzińskich snajperów zakwaterowanych wówczas w hotelu Ukraina. Wg nich, w organizację tego mordu zaangażowani byli Michaił Saakaszwili, jego podwładny Mamuka Mamułaszwili i ok. 25 zwerbowanych ludzi. Broń dostarczali snajperom Paszyński i Parasiuk (obecnie deputowany). Jednym z dowodzących snajperami był amerykański instruktor wojskowy przedstawiany jako Brian Christopher Boinger. Pierwsze podejrzenia o związek za strzałami na Majdanie padną na Siergieja Paszyńskiego (późniejszy przewodniczący administracji prezydenta Poroszenki), gdy ten chronił osobę przewożącą broń snajperską w bagażniku samochodu). Miesiąc po Majdanie (1.04.2014r.) bojownicy Prawego Sektora wynoszą z Hotelu Dnipro (niecałe 100m od hotelu Ukraina) wynoszą do autobusu futerały jak do broni snajperskiej pod nadzorem Parubija (obecny marszałek Rady Najwyższej). Główne miejsca rozmieszczenia snajperów gruzińskich, litewskich i ukraińskich to hotel Ukraina i Konserwatorium zajmowane przez demonstrantów.

  www.youtube.com/watch?v=uNS7JmlxXJQ - „Matrix”: włoski film

  „Ukraina. Ukryte prawdy” (o snajperach z Majdanu) (18.11.2017, .it tłum. .ru). Część Majdanowców strzelała do milicji również na placu, zza "żywych tarcz" - bezbronnych demonstrantów. Jednym z takich snajperów okazał się Iwan Bubienczik pierwszy z ukraińskich snajperów Majdanu, który sam pochwalił się w mediach zabójstwami (później ochotnik batalionu „Dnipro-1” i „Zachód-2”, a obecnie pracownik ministerstwa MSW Ukrainy, odznaczony dwukrotnie za działania na Majdanie) zeznaje w mediach (.ua):

  www.youtube.com/watch?v=ooFvNeBeOlw&feature=youtu.be&t=487

  Natychmiast po obaleniu rządu Janukowycza przystąpiono do zacierania śladów. Z okolic wydarzeń ścięto wszystkie drzewa ze śladami postrzałów, zatynkowano ślady pocisków na ścianach, zaginęły pociski wyjęte z trupów. Po 5 latach od zbrodni na Majdanie nie znaleziono sprawców. Organy ścigania usiłowały wszystkie zbrodnie zepchnąć na kilku żołnierzy Berkutu.
  TEN MAJDAN SPOWODOWAŁ, ŻE TERAZ TAK UPADLIŃCY ZAOPATRUJĄ SIĘ W OPAŁ

  http://cigr.net/uploads/posts/2018-11/medium/1542433566_15.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930