Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
996 postów 541 komentarzy

Kłopot z Chmielnickim

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kolejna rocznica ugody perejasławskiej pokazuje kłopot, jaki obecna Ukraina ma z Chmielnickim, przez wieki używanym do konstytuowania tożsamości ukraińskiej, nie pomijanym nawet w okresie sowieckim.

 

Dopiero dzisiejsze władze nie wiedząc co zrobić z hetmanem – wolą go po prostu ignorować, jak całą niebanderowską historię kraju. Do niedawna próbowano wprawdzie wysunąć na plan pierwszy „własnych hetmanów” –  MazepęOrlika, nawet  Doroszenkę  – jednak dziś i oni wydają się być w niełasce.  Kiedy bowiem słyszymy „Ukraina nie ma innej tradycji niż banderowska” – oznacza to tylko, że… nie chce takiej mieć[i].

 

Swoją drogą zresztą, Chmielnicki w poczcie naszych przeciwników zajmuje poczesne miejsce nie tylko ze względu na zadane Rzeczypospolitej straty, ale także swój format polityczny. Hetman zaporoski to niemal archetypiczny buntownik i król-diabeł zarazem. Jak ktoś porównywał – trochę  Cromwell, trochę  Dracula, trochę  Mazarin. Nawet biorąc pod uwagę, że nie pojawił się przypadkiem i przyjmując, że jego powstanie faktycznie było wynikiem międzynarodowego, angielsko-protestancko-szwedzkiego spisku – i tak w sumie szkoda, że  system społeczny Rzeczypospolitej wypchnął go do przewodzenia Kozakom przeciw Polakom, zamiast wykorzystać zdolności dla sprawy polskiej.

 

Gdyby doszło do wymarzonej przez  Władysława IV  wojny z Turcją – hetmanem Zaporoża zostałby zapewne  Iwan Barabasz, ale to Chmielnicki rokował, by w jej wyniku stać się drugim  Sahajdacznym  i to większym od poprzednika.  To bierność, inercyjność I Rzeczypospolitej skazywały jednostki ponadprzeciętne na bunt, a nawet zdradę.  Chmielnicki czy  Janusz Radziwiłł  (w nieco mniejszym formacie także  Lubomirski) w innych warunkach byliby kimś na kształt  Kondeusza, też przecież funkcjonującego w szerokim spektrum od najwyższej cnoty po skrajne szkodnictwo narodowe.

 

Niestety, Polacy to tak bogaty naród, że zawsze pozwalali sobie na luksus tracenia ludzi zdolnych… A skutki były choćby takie, jak właśnie ugoda w Perejsławiu[ii].

 

Konrad Rękas

 [i] Swoją drogą ciekawe, że innym elementem celowo eliminowanym z historycznej świadomości współczesnej Ukrainy – jest drugi Hetmanat, skoropadczyzna, epizod może krótki (choć ze sporym, nie tylko jak na realia ukraińskie dorobkiem ideowym i programowym) – z którego jednak dziś bierze co najwyżej megalomańskie mapy od Kaukazu i Kubania po Wisłę. Tymczasem jest to wprawdzie tradycja, której Polacy nie mają nawet najmniejszych powodów lubić – ale jednak własna, ukraińska, narodowa i konserwatywna NIE BĘDĄCA jednocześnie ludobójczą i bandycką.

[ii] Nb. choć świętowana jest dziś przede wszystkim ta z 1654 r. – to ostatecznie historię pierwszego Hetmanatu przesądziła dopiero ugoda druga, zawarta pięć lat później przez syna wielkiego hetmana, na warunkach, na które Bohdan Zenobi zapewne by nie przystał. No chyba, żeby mu się to opłacało…

 

KOMENTARZE

 • A występujący w Hetmanacie
  (Wojsku Zaporoskim) system demokracji wojennej jest ciekawy. Widać tam pewien wpływ greckiego modelu archont - areopag.
 • @ Autor, All
  "Hetman zaporoski to niemal archetypiczny buntownik i król-diabeł zarazem. Jak ktoś porównywał – trochę Cromwell, trochę Dracula, trochę Mazarin."

  A Pan dr Jerzy Jaśkowski twierdzi, że to szlachcic z Mazowsza...
  Kto by tam za Chmielnickim nadążył ;-(

  Ale, że "zabawił" w "Lądku" to raczej pewnik.

  5*
 • @ Autor, All
  "Swoją drogą ciekawe, że innym elementem celowo eliminowanym z historycznej świadomości współczesnej Ukrainy – jest drugi Hetmanat, skoropadczyzna..."

  Być może jest to element zbyt konstruktywny, a posługujący się wcześniej banderowcami hitlerowcy i obecnie neotrockiści uznają to za niekorzystne dla swojej polityki.
 • @Jasiek 06:11:33
  „Ukraina może wkrótce przestać być państwem” – to stanowisko przedstawione przez sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaja Patruszewa. Czyli Rosja stwierdziła, że już się jej nie chce znosić tego burdelu robionego przez jankesów…Ciekawe, ciekawe….
 • @Jasiek 06:11:33
  Szokujące doniesienia! Rosja umieściła przy granicy z Ukrainą broń jądrową [ZDJĘCIA SATELITARNE] https://nczas.com/2019/01/19/szokujace-doniesienia-rosja-umiescila-przy-granicy-z-ukraina-bron-jadrowa-zdjecia-satelitarne/

  Ps..Taa szokujące. Molkino to miejscowość nieopodal Krasnodaru. Stacjonują od zawsze w tym miejscu 1. brygada rakietowa i 10. brygada specnazu wywiadu wojskowego GRU. Znajduje się tu także 243. poligon szkoleniowy.
 • @kula Lis 68 11:38:57
  Sami się zaorali, Rosja nic tu nie winna.
  Ussrael załatwił Ukrainę na cacy i zrobił upadline.
 • "Myśleć trzeba. Myśleć!" - oczywiście wcześniej wzbogacając historyczną wiedzę
  W 1596r. nastąpiło połączenie Cerkwi prawosławnej z żydo-katolickim Kościołem w Rzeczypospolitej Obojga Narodów z inspiracji Kościoła – zawiązano tzw. Unię Brzeską. Traktat ten, podpisany najpierw w Rzymie pod koniec 1595r., faktycznie zdelegalizował w I RP prawosławie. Zaczęto niszczyć i grabić cerkwie i klasztory prawosławne, grabić majątki szlachty ukraińskiej. Przejmował je żydo-katolicki Kościół oraz uszlachcani Żydzi. Szlachta ukraińska, która nie chciała zmienić wyznania była mordowana. Tych zbrodni dokonywały wojska polskie, wojska polskiej magnaterii, z poduszczenia władz Kościoła oraz za aprobatą władzy królewskiej, wychowanka jezuitów, Zygmunta III Wazy.

  Szlachta, w obliczu królewskich dążeń (króla całkowicie spolegliwego wobec Kościoła) do rządów absolutnych i pełnej katolicyzacji kraju oraz ograniczenia uprawnień sejmu, podjęła program obrony tolerancji religijnej, niezbędnej w państwie wielowyznaniowym.
  W 1606 r. stanął na sejmie projekt „konstytucji przeciw tumultom”. Chodziło o ukrócenie inicjowanych przez jezuitów pogromów religijnych poprzez karanie ich sprawców. Dotychczas zbrodniarze, osłaniani przez kler, byli bezkarni.
  Uzgodniony już projekt król poddał ocenie jezuitom – P.Skardze i F.Bartschowi. Uznali oni, że projekt jest szkodliwy dla wiary katolickiej. Biskupi, z urzędu senatorowie! – warto to zapamiętać: z urzędu senatorowie RP, reprezentanci państwa Kościelnego! -, mimo uprzedniej zgody, zablokowali ustawę w senacie. Przepadły także uchwały o podatkach na wojsko.  Odpowiedź na politykę króla i Kościoła przyszła dość szybko. Pojawiła się cała seria powstań kozackich przeciw polskiej magnaterii i szlachcie.

  W 1648 roku doszło do największego powstania Kozaków pod wodzą B.Chmielnickiego.
  Wojska ukraińskie wymordowały także wielu Żydów zamieszkujących wschodnie województwa Rzeczpospolitej. Dlaczego Żydów? Mordowano żydowskich kupców i dzierżawców (arendarzy), reprezentujących interesy polskiej szlachty i magnaterii, które z racji swej pozycji wedle prawa I RP (uchwalanego także przez senatorów w sutannach) nie mogły same zajmować się handlem, zlecając to Żydom.

  https://wps-neon24-pl.neon24.pl/post/136748,polacy-ukraincy-slowianie-kto-miedzy-nas-sieje-nienawisc
 • @Rzeczpospolita 14:08:25
  "W 1648 roku doszło do największego powstania Kozaków pod wodzą B.Chmielnickiego.
  Wojska ukraińskie wymordowały także wielu Żydów..."

  Czytałem, że pod względem militarnym powstania były niesamowicie szkodliwe dla RON, gdyż na terenach objętych powstaniami znajdowało się wiele stadnin koni dla husarii. Zostały zniszczone i husaria niesamowicie przez to osłabła liczebnie, choć i tak nigdy nie była przecież liczna.
 • @kula Lis 68 11:38:57
  "Czyli Rosja stwierdziła, że już się jej nie chce znosić tego burdelu robionego przez jankesów…Ciekawe, ciekawe…."

  Jeśli na Ukrainie zapanuje ponownie Pax Russica to wątpię czy już kiedykolwiek Ukraińcy będą oddzielnym narodem, bo wzorce banderowskie zostaną wycięte w pień razem z korzeniami. Kto wie czy nie ścigną ich także poza granicami - jak Trockiego w Meksyku, czy Banderę w Niemczech. I ukraińska tożsamość się rozpłynie. Może ostanie się w postaci Kozaków, ale tylko jako folklor stanowiący część federacyjnego multi - kulti. Bez autonomii ;-)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:55:48
  "Ussrael załatwił Ukrainę na cacy i zrobił upadline."

  W rzeczy samej. Teraz kolej na Polin... :-(

  Pozdro!
 • @Jasiek 16:14:48
  Pod Batohem też wyrżnięto głównie konie husarskie....
 • Kłopot w tym,
  że Chmielnicki chciał państwa kozackiego a nie jakiejś Ukrainy.
  Kozacy to Kozacy a nie Ukraińcy.
  Jeszcze jak Kozacy walczyli z bolszewikami, walczyli także z Ukraińcami.
 • @Jasiek 16:14:48
  Wątpię aby Kozacy byli zadowoleni z nazywania ich wojsk "ukraińskimi".
 • @lorenco 16:47:47
  Wszystko pokręciłem. Przepraszam.

  Pozdrawiam.
 • @Jasiek 17:44:44
  E tam, nie ma co sie przejmować, Ukraińcy twierdzą, że faraonowie byli Ukraińcami, Adam i Ewa też...:)
 • @Rzeczpospolita 14:08:25
  Więcej tu: https://chart.neon24.pl/post/140085,grozba-ukrainizacji-polskiego-prawoslawia
 • @kula Lis 68 11:44:38
  Tak to ważne. Bojowy rzut kołowy głowic z pewnością zaskoczy przeciwnika i NATO nie nawykłych do takiej strategicznej perfidii. Nic co mamy w Nato, żaden system plot tego nie powstrzyma . Dlatego każdy kilometr mniej to pewność osiągnięcia celów
 • @gnago 19:54:46
  "Bojowy rzut kołowy głowic z pewnością zaskoczy przeciwnika i NATO nie nawykłych do takiej strategicznej perfidii..."

  Śmiej się, śmiej ;-)
  Jakoś nikomu nie było do śmiechu jak Ruscy powiedzieli o podwodnych dronach z nukiem i avangard'zie z wieloma nukami.
  Przy likwidacji ISIS nawet siły jeziorne marynarki "Morza" Kaspijskiego sprawiły się lepiej niż usackie "wojska".

  Zawzięcie pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829