Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
996 postów 541 komentarzy

Raskoł i bunt Ukraińców przeciw polskiej Cerkwi Prawosławnej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, na czele z arcybiskupem lubelsko-chełmskim Ablem - wzięła udział w uroczystościach dziesiątej rocznicy intronizacji patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, zorganizowanych w Moskwie.

Tymczasem część mieszkających w Polsce prawosławnych (?) Ukraińców, kierowana przez dra  Grzegorza Kuprianowicza  – wszczęła regularny bunt przeciw hierarchii polskiego prawosławia.

 

Delegaci polskiego prawosławia spotkali się nie tylko z samym dostojnym jubilatem (przed kilku laty sygnatariuszem niezwykle ważnego listu pojednania polsko-rosyjskiego, podpisanego wraz z katolickim arcybiskupem  Józefem Michalikiem), ale także z prezydentem Federacji Rosyjskiej,  Władymirem Putinem, co w obecnej sytuacji polityczno-społecznej nabiera jakże symbolicznego, pozytywnego wydźwięku. Niestety, nie może też więc dziwić, że równolegle wiernych prawosławnych w Polsce próbuje podburzyć się przeciw własnym hierarchom.

 

Przeciw prawosławnej tradycji

 

Stało się, jak ostrzegaliśmy[i]. Do buntu wezwał do niego znany szeroko lider Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, dr  Grzegorz Kuprianowicz, dotąd występujący jako „lojalny wierny” polskiej Cerkwi Prawosławnej, zawsze jednak starający się nadać jej cech narodowych (by nie powiedzieć – nacjonalistycznych) ukraińskich, wciągnąć szerzej w akcje choćby związane z krytykowaniem Operacji Wisła itp. Za pośrednictwem swego profilu społecznościowego – kontrowersyjny działacz wyraził „zaniepokojenie sytuacją prawosławnych wiernych – Ukraińców w Polsce” w związku ze zmianami, do jakich dochodzi w organizacji cerkiewnej na samej Ukrainie. Jak opisywaliśmy – narasta tam konflikt między Cerkwią kanoniczną, uznawaną przez większość Kościołów siostrzanych, w tym PAKP, a rozłamowcami, popieranymi przez obecne władze państwowe w Kijowie, organizacje neo-banderowskie i stymulowanego przez Amerykanów Patriarchę Konstantynopola. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji propagandowej zwolennicy rozłamu (raskołu – jak mówi się tradycyjnie) ogłosili się… jedynymi reprezentantami ukraińskiego prawosławia, nie tylko zresztą w kraju, ale i wśród społeczności ukraińskiej poza granicami. Ta zaś najliczniej w ostatnich latach – przybywa do Polski (wg danych GUS ok. 1,8 mln osób przebywających w Polsce na stałe i kolejne 1,3 mln pracujących okresowo). I choć jest to postawa sprzeczna z zasadami prawosławia, zgodnie z którymi Cerkwie nie łowią wiernych poza swoimi obszarami kanonicznymi – raskołowcy uzyskują właśnie poparcie w Polsce.

 

-Myślę, że pierwszą rzeczą, którą można i należy zrobić, żeby pomóc prawosławiu na Ukrainie, jest zwrócenie się do Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o uznanieUkraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego[czyli rozłamowców – KR] – napisał dr Kuprianowicz, a Towarzystwo Ukraińskie rozpoczęło kolportaż przygotowanego przez niego apelu do PAKP o zmianę dotychczasowego stanowiska i poparcie niekanonicznej struktury rozłamowej.

 

Na Ukrainie wokół cerkwi płoną opony

 

Cerkiew oficjalnie nie komentuje wystąpienia dra Kuprianowicza, prawosławie w ogóle znane jest z wielonurtowości i poszanowania odmienności poglądów, jak i wewnętrznego ich zróżnicowania. Jednocześnie jednak wielu duchownych, a nawet hierarchów PAKP wyraża od dłuższego czasu aktywnością na terenie Polski duchownych i emisariuszy nieuznawanych w świecie rozłamowców, którzy nie oglądając się na polską organizację cerkiewną docierają bezpośrednio do wiernych ukraińskich. – Trudno uznać za działania na rzecz spokoju i pojednania, to raczej religijna partyzantka– ostrzegają duchowni polskiego prawosławia. Konflikt wydaje się coraz bliżej, a pamiętać trzeba, że na Ukrainie zaczyna on przybierać coraz drastyczniejsze formy, do zajmowania świątyń i regularnych zamieszek między wiernymi obu odłamów Cerkwi. Oby ten chaos nie przeniósł się więc i do Polski - nad czym już niektórzy, jak widać, pracują...

 

Konrad Rękas

 

 

 

 

KOMENTARZE

  • Zapewne
    dowiemy sie niebawem, czy p.Czaputowiczowi zlecono rowniez opieke nad zyciem duchowym Ukraincow w Polsce. Biorac pod uwage nadzwyczajne zaangazowanie pana ministra w budowanie dobrobytu ukrainskich obywateli w Polsce, natychmiast poprze sugestie pana Kupranowicza aby, bron Boze, nie byc posadzonym o zaniedbywanie sfery duchowej.
  • @
    'Nocne wilki' z Polski i Słowacji przyjechały odwiedzić dzieci w sierocińcu w Ługańsku. Przywieźli ubrania, zabawki. Dziękujemy bardzo, chłopaki! Dziękujemy wszystkim, którzy nie są obojętni, z każdego zakątka ziemi!
    https://twitter.com/Pravdiva_pravda/status/1092146496928141314

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829