Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Czy Anglicy znowu przekręcą Szkotów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy BREXIT przyniesie niepodległość Szkocji i rozpad Zjednoczonego Królestwa?

 

O ile dla Zjednoczonego Królestwa jako całości cyrk z kolejnymi głosowaniami w Izbie Gmin to tylko dym i lustra – o tyle dla walczącej przede wszystkim o własną niepodległość Szkocji to element gry zero-jedynkowej, w której jednej błędny ruch może doprowadzić do pogrzebania całego projektu suwerennościowego na lata.

 

Formułą przyjętą przez rządzącą Szkocką Partią Narodową - jest twarde REMAIN, podparte 62-procentowym wynikiem (1,661,191 głosów) w brexitowym referendum 2016 r. Na tej podstawie rząd krajowy  Nicoli Sturgeon  wypracował koncept dojścia do niepodległości poprzez pozyskanie dla tej sprawy wyborców głosujących w 2014 r. przeciw odłączeniu się Szkocji od UK, ale dziś przerażonych wizją wyjścia (zwłaszcza bezumownego) z Unii Europejskiej. Członkowie Izby Gmin z ramienia SNP są więc w czołówce przeciwników BREXIT-u, zdobywają aplauz swoimi wystąpieniami przeciw polityce rządu i liczą, że da to te brakujące 200,000 głosów w ponowionym referendum niepodległościowym.  Chcecie pozostać w UE – musicie wyjść z UK, taki mniej więcej jest podprogowy przekaz szkockich narodowców.

 

Jak widać – opiera się na pewnej… dialektyce. To znaczy  cała taktyka SNP sprowadza się w istocie do bardzo mocnego opierania BREXITOWI, ale w nadziei, że… do niego dojdzie,  najlepiej w jak najgorszej wersji. A co jednak, gdyby wyjście z UE miało się opóźnić, rozmyć, słowem, gdyby obecny scenariusz, dość wyraźnie realizowany przez rząd  May – został jednak doprowadzony do końca? Jaki jest Plan B dla Szkocji? Nawet w obrębie szkockiego ruchu niepodległościowego (szerszego niż tylko krajowa partia rządząca) pojawiają się głosy niepokoju czy genialny projekt Sturgeon – nie okaże się jednocześnie pułapką?

 

A gdyby znowu pohandlować?

 

Swój głos w tej sprawie dał już tradycyjny krytyk obecnej pierwszej minister, dawny przywódca Partii,  Jim Sillars, jeden z nielicznych niepodległościowców wzywających do głosowania LEAVE w sprawie BREXIT-u. Emerytowany polityk zwrócił uwagę na ten sam fakt – że  SNP, a z nią i sprawa szkocka, stały się zakładnikami BREXITU, a przyjmując tak jednoznaczne i bezalternatywne stanowisko - liderzy Partii pozbawili się szansy na manewr i odwrócenie sojuszy, które tak często w historii decydowały o zwycięstwach sprytnych szkockich wodzów i wojowników.

 

- A gdyby – pyta Sillars – zamiast zastępować wewnętrztorysowską i labourzystowską opozycję w jej rytualnych rozgrywkach z urzędującą premier UK, SNP wykorzystała moment dziejowy i pozycję swoich 35 posłów w Izbie Gmin i  przehandlowała poparcie dla dealu May za przyznanie prawa do samodzielnego ogłoszenia wiążącego referendum niepodległościowego  w wybranym przez Edynburg terminie oraz dalsze uprawnienia w zakresie polityki podatkowej? May cały czas prowadzące grę na przepchnięcie zaplanowanego od początku układu nie mogłaby odrzucić jawnej oferty, zniknęłaby możliwość blokowania nowego głosowania w Szkocji, a SNP okazałaby się siłą rozstrzygającą o przyszłości całej Wyspy.

 

Pomysł KOMPROMISU, okazującego się zwycięstwem, choć dla maluczkich trochę zdradą – jest taki… szkocki,  w najlepszej tradycji ludu, który „może i jest prosty, ale pisze bardzo skumolikowane kodycyle”, a ponadto w jednej wojnie potrafił walczyć po trzech stronach na raz i po kolei. Projekt Sillarsa nie zdobył jednak uznania obecnego kierownictwa Partii, trzymającego się uparcie kolizyjnego kursu BREXITOWEGO w nadziei, że rozbije się co najwyżej HMS Britannia, podczas gdy szkocka szalupa bezpiecznie dobije do niepodległości, z międzylądowaniem w Europie. Co jednak, jeśli sztorm ten jest kontrolowany, UK wcale nie tonie, a cały manewr z BREXITEM to tylko pozór i mamienie wyborców? Wtedy po raz drugi w dziejach (po „unii” z 1707 r.) Anglik oszwabi Szkota…

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • Powiem tak, wielka brytania przypomina w pewnym sensie dawną Jugosławię,
  czy wobec tego nato i ussa planują przeprowadzić dywanowe naloty na szkocję obie irlandie i anglię ?
 • @provincjal 09 15:40:38
  Akurat Wielka Brytfanna w niczym ani w żadnym sensie nie przypomina Jugosławii
 • @MacGregor 16:14:05
  To nawet ani jednego nalotu ?
 • Brexit to proces dekompozycji globalnego imperium globalnej mafii
  Rozpada się i UE i W.Brytania jako taka.
  Właściwie jako "imperium" dzisiaj występują już tylko upadające USA, W.Brytanie (okrajana) oraz tacy wasale jak Polska, Rumunia, Ukraina, Kosowo...Litwa, Łotwa, Estonia.. a wodzem tej żałosnej już bandy jest oczywiście Izrael. NATO już jest martwe i na nikogo nie napadnie.

  Niby odwrócono Brazylię ale tam naród jest lewicowy i żaden terror tego nie zmieni. Wenezuela się broni.. okupowane Irak, Syria wyślizgują się z uścisków wyzwoliciela jak tylko mogą.

  A Putin stawia stopę w Wenezueli... i pewnie wie co robi.
  Możliwości są dwie ...
  albo to jest ruch taki jak zrobił Chruszczow na Kubie ...
  albo jest mocny i wie że nawet w Wenezueli USA nic zrobić nie może.

  Pierwsza opcja polega na ustawieniu Rosyjskich baz u granic USA w ci spanikowali i zaczęli się domagać zmiany decyzji.
  To ma doprowadzić do rozmów .. a te te do konkluzji ...
  my wycofujemy swoje bazy z okolic waszych granic a wy wycofujecie swoje bazy z okolic naszych granic.
  i pewnie z zachowaniem prawa do współpracy...bo Rosja nie zdradzi raczej Wenezueli.
  To oznacza wyjście USA z Europy i Azji mniejszej (np z Afganistanu).

  Zobaczymy jak wyjdzie ta partia szachów.
 • @Oscar 18:10:44
  cd..
  Nie można wykluczyć że Tramp to bardziej inteligentny człowiek niż się wydaje... i gra z Putinem bez słów.

  Tramp na początku kadencji deklarował "zajęcie się Ameryką" i zakończenie rozlicznych wojen i kosztów utrzymywania baz USA na całym świecie... mówiono nawet że Tramp wraca do polityki izolacjonizmu USA. Potem Tramp dostał się w tryby globalnej mafii i zaczął opowiadać różne wymuszane na nim bzdury.
  Teraz Tramp może grać w wycofujecie swoje bazy a my swoje .. i w ten sposób zrealizować swoje cele z początku kadencji.
  Wszystkie kraje (poza Polską i Kosowem) gdzie te bazy są, chętnie na to pójdą. USA ograniczą koszty, a podbite kraje zyskają odrobinę swobody.
  Niestety znowu Izrael i globalna mafia żydowska będą przeciw... bo bazy USA na świecie są w ich globalnym interesie.
  Jednym słowem największy wasal mafii żydowskiej wykręca się od służby dla mafii.

  Inną drogą którą Tramp zmierza to tego samego celu jest deklaracja ze bazy będą tylko tam gdzie "tubylcy" pokryją wszystkie koszty bazy plus 50% zysku dla USA.
  Taka oferta też oznacza likwidację prawie wszystkich baz USA na świecie.
  (poza Polską i Kosowem).
  Polska to ewenement ...Kosowo to zrozumiałe,
  Polsce nic nie grozi a mimo to chce bazy USA
  "Kosowo je Serbia" .. jak zniknie baza USA w Kosowie to .."Kosowo je Serbia".
 • @Oscar 18:10:44
  "To oznacza wyjście USA z Europy i Azji mniejszej (np z Afganistanu)."
  ------------
  Toby oznaczało nowy etap mądrości i powrót do świata dwu lub wielobiegunowego. Jednak uwaga! Odciążenie w obowiązkach okupacji świata - USrahella przez Rosję - wcale nie oznacza, że światowy, czarci pomiot - osłabł.
 • Brexit i Wenezuela
  A ja myślę że tu chodzi o to:
  NWO czyli nowy świat ,nowe społeczeństwa, czipy ,likwidacja gotówki , wyreżyserowana sztuczna wojna do tego na całym świecie.
  Alex Jones mówił, najpierw upadek Euro potem Dolar i wojna .
  Wszystko może idzie w tym kierunku. Czyli brexit i kryzys upadek unii i euro . potem dolar . no i wojna na którą dzielą świat na dwa przeciwstawne obozy we wszystkich kontynentach. W Ameryce płd. Też stwarzają np. Wenezuela Nikaragua Kuba Boliwia itp. kontra Kolumbia itd. itp. Do tego emigrackie zamieszki i powstania zbrojne i haos wszędzie i upadek walut następuje . potem jak feniks z popiołu wyłania się nowy lucyferyczny świat.
 • Szkockie niby cwaniactwo na niewiele im się
  przydało i od wieków są podporządkowani Anglii.
  Autor rozwija szkockie możliwości, a nie zwrócił uwagi na jedno. Szkoci składają ofertę premier Wielkiej Brytanii. Ona ją przyjmuje.I co dalej? Autor nie wziął pod uwagę parlamentu. Bo parlament na ten interes się nie zgadza? I sytuacja szkocka jest jeszcze gorsza. A May zostaje uwalona przez swoją partię za kupczenie terytorium państwa.
 • @Wican 08:25:26
  Mówimy przecież o dealu parlamentarnym, z udziałem posłów pro-rządowych i SNP-owskich, nie zauważył Pan?
 • @chart 12:48:54
  Tylko jakoś rząd nie potrafi zebrać większości w parlamencie. CHoć formalnie May ową większość posiada. Jednak ostatnie tygodnie pokazują, że ona różne głosowania przegrywa. Nie zauważył Pan? Skąd więc wniosek, że miałaby większość w kwestii dealu ze Szkotami?
 • @Wican 16:44:05
  Nie, no to jest jednak jakiś głuchy telefon. Przecież Sillarsowi chodzi właśnie o to, że większości nie ma, ale przy dodaniu głosów szkockich - byłaby (nawet, gdyby mieli zbuntować się szkoccy torysi i DUP-owcy). Prosta arytmetyka.
 • @chart 17:52:54
  Wcale nie taka prosta. Skoro teraz May brakuje więcej niż 35 głosów (niech będzie, że Szkotów należałoby policzyć podwójnie-czyli przejście głosów) czyli byłoby blisko remisu. I skąd nadzieja, że nagle od May nie odpadną inni Torysi?Tu rzecz będzie szła o rozpad państwa, a to nie w "kij dmuchał". Ilu zechce zostać zdrajcami sprawy brytyjskiej? To już duży ciężar gatunkowy, nawet dla współczesnych polityków.
  To jest gdybanie, bo w przy ryzyku odpadnięcia Szkocji, okazałoby się, że Torysi w zdecydowanej większości uwaliliby May.Tutaj nie ma zwykłej arytmetyki, bo zanika czynnik ludzki. A tam jednak parlamentarzyści, w tym Torysi, muszą się jednak liczyć z elektoratem. Jaki procent Anglików zgodziłby się na odpadnięcie Szkocji? Szkoci sobie mogą chcieć, ale na razie sami nie wiedzą co dalej chyba.
 • @Wican 20:41:11
  Przeczytał Pan poprzedni post?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031