Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
935 postów 476 komentarzy

Gdzie naprawdę produkuje się „polskie helikoptery”?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny ogłosiło spełnienie swoich obietnic zakupu helikopterów dla Sił Zbrojnych RP w PZL Świdnik… to znaczy, przynajmniej częściowo

 

W zasadzie. W pewnej części. Niektórych elementów… Słowność rządu kwestionuje jednak opozycja, zaś związkowcy i załoga zakładu zadają proste pytanie: skąd właściwie będą pochodzić śmigłowce AW-101 dla MON, z podlubelskiego Świdnika czy z… Włoch?

 

MOcNi w obietnicach

 

Fakty niby też wydają się proste. Ministerstwo Obrony Narodowej i LEONARDO Helicopters (właściciel zakładów PZL-Świdnik) faktycznie podpisały umowę offsetową, poprzedzającą zakup aż… czterech śmigłowców AW-101 dla Marynarki Wojennej. Wartość umowy – to ok. 400 mln zł. Pozostałe kontrakty jednak (w tym dostawa nowych śmigłowców szturmowych dla polskiej armii) pozostają jednak wciąż w sferze obietnic. Jedno, czego PZL-Świdnik może więc być mniej więcej pewne – to dalsze serwisowanie i remontowanie „Sokołów”, na to bowiem pieniądze MON ma. To znaczy, tak ogólnie ma i pewnie wyda… Bo różnie z tym dotąd bywało – by wspomnieć tylko, że tych samych AW-101 jeszcze dwa lata temu obiecywano kupić kilkanaście – nie mówiąc już o wcześniejszych sugestiach, że to właśnie Świdnik będzie głównym dostawcą sprzętu tego typu dla Sił Zbrojnych po unieważnieniu przez poprzednie kierownictwo MON osławionego przetargu na Caracale, wygranego przez AIRBUS HELICOPTERS. To właśnie oburzenie na tamten zakup i wiara w PiS przyniosły zdecydowane zwycięstwo tej formacji w Świdniku najpierw w wyborach prezydenckich, następnie parlamentarnych i samorządowych, stąd też politycy euro-opozycji chętnie wypominają rządzącym niesłowność. – Mamy do czynienia z mydlenie oczu, podawaniem półprawd i pełnych nieprawd na temat miejsca produkcji AW-101 – atakują posłowie PO,  Stanisław Żmijan Joanna Mucha.

 

Tylko kilka elementów”?

 

Tymczasem świdnicki poseł PiS, wiceminister  Artur Soboń  wciąż podkreśla swoją i swojej formacji „wiarygodność w sprawie śmigłowców”, wyliczając zasługi PiS-u, tj.: „uratowanie PZL Świdnik przed likwidacją zakładu, czyli podpisaniem przez Platformę Obywatelską kontraktu z AIRBUS HELICOPTERS na Caracale, dzisiaj polski OFFSET w gigantycznym kwotowo kontrakcie dla Świdnika, co najmniej cztery razy większym niż zakupy wojskowe dla Mielca, udział polskich inżynierów w projekcie polskiego AW101 i cześć produkcji w Świdniku, około 130 mln PLN w budżecie 2019 w MON dla PZL Świdnik, między innymi na remonty i serwis polskich konstrukcji, dialog techniczny w zakresie kompleksowej modernizacji Sokoła na najbliższe 20 lat, szansa na realizacje śmigłowca szturmowego przez LH i PGZ”. - Dziękuje wszystkim, którzy wspierają. Zawsze zapraszam do współpracy także tych, którzy nie robią nic, za to świetnie umieją recenzować... – kpi Soboń. Jego wyliczenie jednak za co najmniej… niedokładne uważają sami pracownicy PZL. – PZL jest tylko dystrybutorem i nie z tego nie będzie miał. LEONARDO – owszem... W Świdniku jest robionych tylko kilka elementów do AW101: tylna rampa, płyta sufitowa i parę drobniejszych części... Ale zostanie to odtrąbione (przez niektórych posłów od dawna jest to puszczane w mediach) jako sukces polskich zakładów..., na zasadzie „no i przecież PZL ma zamówienia, to o co im chodzi?” I co nam niby mają realnie do zaoferowania, modernizację kilkudziesięciu W-3? Smutne to, ale zostaliśmy oszukani przez tych, którzy dzięki nam siedzą teraz u koryta... – kręci głową  Zbigniew J. Kwiatkowski, przewodniczący WZZ SIERPIEŃ’80 w PZL Świdnik

 

Zakupy co/za wybory

 

Ministerstwo Obrony upiera się jednak przy swojej interpretacji zdarzeń: - Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu, w kwietniu tego roku. Bardzo się cieszę z tego, że po umowie podpisanej w Mielcu na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych mamy przygotowaną i wynegocjowaną kolejną umowę. Tym razem zostanie ona podpisana w Świdniku. Będzie to umowa dotycząca śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP, a więc postępujemy w ten sposób, żeby kontrakty na sprzęt były zawierane z firmami, które produkują w Polsce – mówił minister  Mariusz Błaszczak. – Niech pan minister przyjedzie do Świdnika i palcem mi pokaże, gdzie one są robione w PZL Świdnik?! Żeby AW-101 były robione w Polsce, MON musiałby zamówić ich ponad 50 sztuk, te z Mielca są przynajmniej u nich montowane, a te niby „nasze”…?! – denerwuje się przewodniczący Kwiatkowski.

 

Niestety, napięty do granic możliwości budżet państwa trzeszczy i skoro musi go starczyć i dla nauczycieli, i dla krów, to chyba nie da się za to, co zostanie – kupić zbyt wielu helikopterów. Nawet włoskich – martwią się w Świdniku. Choć z drugiej strony, skoro zakupy mają odbywać się co wybory – to na szczęście w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy czekają nas jeszcze co najmniej dwie kampanie! I albo się przy tych okazjach rząd wywiąże się z obietnic – albo świdniczanie policzą się ze składającymi obietnice bez pokrycia.

 

Konrad Rękas

 

 

KOMENTARZE

 • @ autor
  Gdzie? W Świdniku. Na licencjach amerykańskich liberałów Piasecki Corporation.
 • nie znam sią na tym
  lecz mam pytanie. Czy my wybieramy się na Moskwę z tymi szturmowymi śmigłowcami? Kupimy ze sztuk 20, pewnie nie więcej, więc kilka "pancerfaustów" starczy by je strącić. Czy nie lepiej namierzać cele atakującego wroga dronami i potem rakietami wykończyć? Lub przeznaczyć tę kasę, na drony szturmowe?. To chyba i tańsze i bezpieczniejsze. Grających i zaprawionych, w bojach a więc i wyszkolonych graczy komputerowych już mamy, więc przekwalifikować ich na obsługę dronów niewielki problem. A ilu możemy wyszkolić pilotów śmigłowców bojowych, bo Ci pierwsi skończą strąceni w pierwszy dzień wojny, a i więcej sprzętu już nie będzie.
  Żeby te marne ilości sprzętu latającego, nawet najnowszej generacji spełniły swój cel, to musiały by być ukryte w podziemnych tajnych bazach, bo inaczej, w ataku rakietowym wszystkie się spalą zanim wystartują.
 • Picowanie
  A ile to trzeba czekać na naprawę czy remont Sokoła ? Gdzie modernizacja tego produktu? Ukraińcy z Motor Sicz potrafią przedstawić taka ofertę. A Świdnik zwany drwiąco PZL ? Gdzie/komu sprzedano inny wyrób s-4 tylko prototyp solo z Włoch. To samo z PZL Mielec gdzie sprzedaż samolotów rolniczych? Całkowite olewanie rynku. "Prywatyzacja tych zakładów to sabotaż
 • @gnago 20:01:50
  Prywatyzacja tych zakładów to sabotaż ??? Prywatyzacja całego polskiego przemysłu ,to jeden wielki sabotaż.Tak to trzeba nazwać ,a nie ubolewać wyłącznie nad jednym zakładem.
 • @Jwu 21:56:50
  O chlubo oszczędzania "muzgu" Przeczytaj artykuł i posty jeszcze raz i zrozum na kogo wyszedłeś swym pochopnym postem
 • @gnago 21:01:36
  Kolego nie bierz mnie za dziecko reformy edukacji i nie sugeruj braku czytania ze zrozumieniem .Przeczytałem artykuł,ale skomentowałem,tylko i wyłącznie twój wpis.Co widać gołym okiem.Także próba zrobienia ze mnie niedouczonego pajaca ,obróciła się przeciw tobie(celowo z małej litery).
 • @Jwu 07:56:58
  Dla uświadomienia .... w artykule jest o przemyśle tylko lotniczym .
  Może drogi kolega czuje ekscytację oznajmiając prawdy oczywiste: typu Niebo jest niebieskie , niekiedy z chmurami. Gratuluję odkryć tego typu. Tylko błagam......... oszczędź nam tych rewelacji

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031