Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
988 postów 516 komentarzy

Niebiesko-żółty pasek

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pielęgniarki z Ukrainy – szansa czy ślepa uliczka?

 

Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na uznawanie kwalifikacji pielęgniarek pochodzących z innych krajów, jednak w ramach aktualnie obowiązującego prawa, polskiego i unijnego. Aktualnie analizujemy sytuację dotyczącą skali zainteresowania podejmowaniem nauki oraz pracy w naszym kraju przez pielęgniarki z zagranicy, w tym pielęgniarki ukraińskie” – poinformowała służba prasowa resortu.

 

Co ciekawe, także polska medyczna kadra menedżerska nie wydaje się szczególnie przerażony taką perspektywą, choć niektórzy przedstawiciele branży ostrzegają, że imigracja zarobkowa w służbie zdrowia może zatrzymać wywalczony z trudem wzrost płac i zamknąć całe środowisko w pułapce niskich wynagrodzeń.

 

Prace nad szerszym otworzeniem drzwi dla ukraińskich pielęgniarek trwają w resorcie już od roku. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych stara się być na bieżąco z tym pomysłem, zachowując wobec niego ostrożny sceptycyzm, wynikający z  nadrzędnego postulatu inwestowania raczej w młodą polską kadrę.  Oczywiście, przeciwnie swoje interesy rozumieją menedżerowie służby zdrowia, którzy w przybyciu ukraińskich gastarbaiterek widzą szansę na uchylenie pielęgniarskich oczekiwań płacowych. Oficjalnie jednak argument jest inny – średnia wieku polskich sióstr sięga 52 lat, zaś położnych – 50 lat. A następczynie do zawodu się nie garną…

 

To po co Polkom kazali się uczyć?

 

Wbrew pozorom zresztą, na razie – problem (czy, jeśli ktoś woli – szansa) nie istnieje. Wg oficjalnych rejestrów w Polsce legalnie pracuje zaledwie 91 pielęgniarek z Ukrainy. Z pewnością jednak zapotrzebowanie/zainteresowanie po obu stronach jest znacznie, znacznie większe. Tyle tylko, że chociaż z pewnością pracowite –  pielęgniarki z Ukrainy nie spełniają polski norm. Często bowiem zatrzymały się na wykształceniu średnim, a ponadto nie znają przecież języka polskiego – zwłaszcza tego zawodowego. Ministerstwo chciałoby więc otworzyć dla Ukrainek możliwość skorzystania ze studiów pomostowych, obecnie dostępnych tylko dla podwyższających kwalifikacje Polek. Zmianie musiałyby też ulec ogólne zasady zezwalające na podjęcie pracy tylko w okresie ważności wiz. Rząd uważa bowiem, że przybyszki mogłyby dzięki temu szybko uzupełnić odczuwalne już braki zwłaszcza w opiece długoterminowej. – Przecież mogłyby pracować jako opiekunki medyczne i w ten sposób nas odciążyć – ripostują polskie pielęgniarki.

 

Tymczasem potrzeby branży rosną – wraz z wprowadzaniem nowych norm regulujących liczbę etatów pielęgniarskich. Czy jednak odpowiedzią miałoby być obniżenie wymagań, które jeszcze niedawno śrubowano naszym siostrom ponad miarę i ponad możliwości szybkiego wypełnienia?  No i czy pojawienie się pracownic z Ukrainy nie zabetonuje trwale naszego rynku pracy, na stałe zniechęcając do zawodu młodą polską kadrę?  I co stanie się, gdy raz wpuszczone na obszar europejski siostry ze Wschodu, szlakiem polskich koleżanek trafią do Niemiec, wybierając jeszcze lepsze zarobki i warunki? Cóż, wtedy resortowi zdrowia zostanie sprawdzać czy zamiast dawać podwyżki Polkom - nie dałoby się ściągnąć ostatnich rezerw na przykład z Bangladeszu…

 

Konrad Rękas

 

 

KOMENTARZE

 • A co z politykami?
  Zastąpić "polskich" polityków tańszymi z zagranicy!
  Nawet z Bangladeszu.
  Może będą lepsi...
 • Czekamy - kiedy
  okupant atrapy Polski zacznie nam tutaj instalować - ukraińskie zakłady pogrzebowe.
  Wniosek?
  Już teraz w atrapie Polski - Ukrainiec jest lepiej traktowany przez okupanta od Polaka.
 • @demonkracja 18:33:12
  No i czego chcesz?
  Dobrze. Taki "przyjezdny" dostanie chatę, robotę, bonusy i..... odda głos na tego od którego to dostał aby inny mu tego nie zabrał
  A kto dał?:
  jarozbaw, jarozbaw, jarozbaw jarozbaw....................
 • @Hades 20:26:04
  No tak . przykre to jak ten gnom darł mordę .Salut . https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk
 • @Repsol 20:43:20
  przedruki, które przecież uniemożliwiają kontakt z autorem, winny być specjalnie oznaczane.
 • @demonkracja 18:33:12
  Skoro okupant chce zmienić skład narodowościowy,

  a tubylcy się na to godzą, nie lubią tylko kolorowych, a białych bandytów podziwiają, to czemu nie.
 • i tak trwa strajk włoski
  dla pacjentów nie ma znaczenia, czy będzie strajkować 10000, czy 1000000 pielęgniarek.
 • @interesariusz z PL 09:28:13
  Tego lepiej podobno nie widzieć . Salut :) https://www.youtube.com/watch?v=3gzShIO9o4c
 • @Repsol 00:02:58
  Kto chce, niech prześledzi losy mojej rodziny a częściowo Rodu. Jedna z prababek od strony nieżyjącej Matki- znana w poznańskiem etnolożka, druga po Kolbergu, sama stanęła przed zgrają egzekucyjną. Nie mogła i nie chciała żyć, gdy jej ukochany mąż z podjuszczenia wycofujących się Niemców został skazany na śmierć przez NKWeDe jako wróg ludu. Jej siostra bestialsko zamordowana przez OUN-jedna z Niepokalanek Jazłowieckich zwana przez najbliższych Inką a dla mego Dziadka ukochana Ciocia oddała życie wioząc z współsiostrą pomoc dla chorych.
  Sam śledząc dramatyczne wojenne losy rodziny widzę jakich trudnych wyborów dokonywali. A mimo ujawnionego niedawno mieszanego polsko niemieckiego pochodzenia nie mam wątpliwości- tu jest mój dom i moja Ojczyzna.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031