Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Reformy Wilczka - polska droga do kapitalizmu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Reformy Wilczka i Rakowskiego…

 

Dla jednych obiekt westchnień o niedoszłym wariancie chińskim, dla drugich złowrogi zwiastun nadchodzącego kapitalizmu, wreszcie dla wielu czas niekwestionowanej eksplozji polskiej przedsiębiorczości, nie czekającej bynajmniej na 4. czerwca i prawdziwe czy udawane reformy polityczno-ustrojowe.

 

Warto jednak zauważyć, że jeszcze PRZED  Wilczkiem[i], w realiach PRL-u drugiej połowy lat 80-tych z powodzeniem działały tak zwane  firmy polonijne i przedsiębiorstwa zagraniczne  – często będące po prostu przykrywkami dla krajowego kapitału zgromadzonego przez różnych rzemieślników i badylarzy, którzy już nie musieli obawiać się domiaru i „robienia tylko na progresję”. A jednocześnie, żeby było śmieszniej (?) – to przecież drogę do reform rządu  Mieczysława F. Rakowskiego  otworzyło pozbycie się poprzedniego premiera,  Zbigniewa Messnera, do czego z kolei pretekst dało... OPZZ, atakując go przecież nie z pozycji reformatorskich, ale raczej roszczeniowych (a poniekąd wręcz… pryncypialnych!). Gabinet ten działał więc pod zmultiplikowaną presją: już rozbudzonych zdolności gospodarczych Polaków – wymieszanych jednak wciąż z przekonaniami o możliwości dojścia nie do żadnego „kapitalizmu z ludzką twarzą”, ale raczej „uczciwego socjalizmu dla ludzi”. To wtedy tak dużo opowiadało się w Polsce o  wariancie nie chińskim bynajmniej, ale raczej… szwedzkim  (dopiero po transformacji przyszła pora na odmienianie przez wszystkie przypadki „społecznej gospodarki rynkowej”). A wszystko to przede wszystkim w określonym otoczeniu międzynarodowym, w którym kluczowe rozstrzygnięcia już zapadły, czy to między  Reaganem Gorbaczowem, czy realnie  między politycznym kierownictwem ZSSR (a zatem i Bloku) a globalną finansjerą.

 

Dla cudzych zysków

 

Na realia polskie ustalenia te miały o tyle decydujący, a fatalny wpływ, że ci, którzy przyszli PÓŻNIEJ współkreować polską ekonomię, uwłaszczając się już w latach 90-tych (a nie w czasach Wilczka i Rakowskiego) na majątku narodowym – nie działali bynajmniej na własny szczot. Dlatego właśnie nie powstała w RP cała warstwa nomenklatury/OLIGARCHII, typowa dla jelcynowskiej Rosji i współczesnej Ukrainy. Tacy jak  StarakKrauzeKulczykGawronikNiemczyckiStokłosa i inni działali czy to od razu, czy po... przekonaniu na rzecz kapitału zachodniego, przejmującego  Polskę jako średnio-wykwalikowanego podwykonawcę  (bo już nawet nie rynek zbytu, pozbawiony środków nabywczych monetarystyczną doktryną  Balcerowicza).

 

To właśnie była istota (anty)polskiej transformacji:  równocześnie z przejęciem i likwidacją polskiego przemysłu, a wraz z nim i dochodów ludności – zlikwidowała konkurencję w postaci polskiej drobnej i średniej przedsiębiorczości, a w ich miejsce nawet nie utrwaliła tej mitycznej „nomenklatury”, której rządami i własnością w gospodarce tak straszono na przełomie lat 80/90-tych.

 

Stąd i nie ma się co szczególnie łudzić, że np. wcześniejszy start liberalizacji gospodarczej w Polsce dałby nam lepsze pozycje startowe (już pomijając na ile i w jakim stopniu było to realne przy rządach marksistowsko dogmatycznych czy przynajmniej takie udających w ZSSR). Zrozummy bowiem, że co by się nie wydarzyło – wobec podjętych decyzji o finalnym kształcie przyszłego kapitalizmu polskiego żaden samodzielny kapitał polski i tak by nie wystarczył w sytuacji, gdy  prywatyzację lat 90-tych prowadzono 1. rabunkowo, 2. dewastacyjnie, 3. od razu z założeniem, że jeśli nie natychmiast - to docelowo w ręce zagraniczne.

 

Jasne, nawet w Rosji znaczną część własności przemysłowej udało się utrzymać w rękach państwowych (bądź krajowo-oligarchicznych, z opcją re-nacjonalizacji czy przynajmniej politycznego uzależnienia), a na Ukrainie aż trzeba było robić Majdan, żeby móc się do niej dobrać. Wynika to jednak z faktu, że przy wszystkich PRL-owskich kawałach o sowieckiej biedzie i bardaku – tam naprawdę mieli więcej do ukradzenia, więc byli w stanie wygenerować pewne siły obronne/oporowe nawet podczas jelcynowskiej smuty.  Polskę jednak faktycznie ci sami „Radzieccy” sprzedali Zachodowi, o tyle więc cała dyskusja "co by było" nie ma większego sensu, bo to nie u nas się rozstrzygało.

 

Iluzja władzy, iluzja własności, iluzja wolności…

 

Oczywiście, dla znających temat nieco lepiej cała wizja „polskiego kapitalizmu bez demokracji” wiąże się jednak nie z Wilczkiem, nie z MFR, ani nawet nie z ahistorycznymi przerysowaniami  JKM  o tym, jak to „generał  Jaruzelski nie został polskim  Pinochetem”, tylko z koncepcjami niesłusznie zapomnianego dziś trochę, a bardzo ważnego dla końcówki lat 80-tych filozofa i pisarza gospodarczego –  Mirosława Dzielskiego. I znowu jednak, cały problem z jego sztandarowym pomysłem, ze słynnym "Listem do porucznika Borewicza...", sprowadzającym się w pewnym uproszczeniu do wymiany „rządźcie sobie, tylko narodowi pozwólcie się bogacić” (w takiej intencji, że właśnie własność daje wolność gospodarczą, a ta jest kluczową dla prawdziwej swobody jednostek) – polegał na tym, że władza przeprowadziła dokładnie TAKI SAM eksperyment myślowy jak on, dochodząc do dokładnie ODWROTNYCH wniosków.  Stąd zamiast oddać wolność gospodarczą za władzę polityczną - oddano pozory wolności politycznej za władzę gospodarczą.

 

Sprawiedliwość dziejowa sprowadza się co najwyżej do tego, że ta druga też ostatecznie okazała się iluzoryczną, niepodzielnie już przechodząc w ręce zewnętrzne.

 

Czy więc „polski kapitalizm” był w ogóle możliwy? Nie, bo byłaby to zasadnicza sprzeczność z samą istotą tego systemu,  zakładającą jego powszechność, globalność i zniszczenie wszelkich barier, włącznie z docelową atrofią państw, narodów, nawet rodzin, a w pewnym sensie nawet i osobistej wolności ludzkiej. I na tym polega fundamentalny paradoks już nie tylko liberalizacyjnych reform Wilczka/Rakowskiego, ale całej transformacji dokonanej na Polsce – że po wszystkich perypetiach, właśnie dokonując w II poł. lat 80-tych przemian w imię przedsiębiorczości i swobody gospodarczej, znaleźliśmy się w końcu na tak długo obiecywanej…  polskiej drodze do socjalizmu”  (czymkolwiek by się ostatecznie nie okazał) i zeszliśmy z niej czy raczej zostaliśmy ściągnięci hasłami, że tam za rogiem będzie jeszcze fajniej, choć zarazem „naprawdę po polsku”.

 

Tyle, że jedni mówili „socjalizm”, a po prostu dawali ludziom w końcu żyć i zarobić, a ci drudzy wcale nie żartowali z tym kapitalizmem. W którym ani na „ludzką twarz”, ani na żadną „polską drogę” miejsca nie było, nie ma i być nie może.

 

Konrad Rękas

Xportal.pl

 [i] Który sam był i jest zresztą przeceniany, licząc się jednak jako pewien symbol strategii realizowanej przede wszystkim przez MFR. Którego (mimo wszelkich zgorszeń tak „antykomunistów”, jak i „prawdziwych komunistów”) – bardzo szanowałem i lubiłem. Tak jako premiera, ale przede wszystkim jako REDAKTORA.

 

KOMENTARZE

 • Panie Konrad....pan poprostu klamie.
  Cyt: . Dlatego właśnie nie powstała w RP cała warstwa nomenklatury/OLIGARCHII, typowa dla jelcynowskiej Rosji i współczesnej Ukrainy. Tacy jak Starak, Krauze, Kulczyk, Gawronik, Niemczycki, Stokłosa i inni działali czy to od razu, czy po... przekonaniu na rzecz kapitału zachodniego, przejmującego Polskę jako średnio-wykwalikowanego podwykonawcę (bo już nawet nie rynek zbytu, pozbawiony środków nabywczych monetarystyczną doktryną Balcerowicza).

  To sa poprostu brednie!
  W POlsce dokonywano proby generalnej przed Pieriestrijka ZSRR....organizmu gospodarczego wielokrotnie wiekszego..
  Te zachodnei firmy to nei badylarze I rzemieslnicy jakl pan sugeruje ..ale pod slupami badylarze dobrz zakamuflowani czalonkowie aparatu bezpieczenstwa nad ktorymi czuwaly KIjkuty….
  W t6ym celu wytransferowano z PRL w latach 1976-79 dwa I pol roczne budzety PRL....to straszliwe pieniadze.... Stad powstanie brakow w PRL...powod niezadowolnia I boli porodowych nowego:-0)))
  A jak pan uwza skad sie wzieli walsnie Kulczyki, Gawroniki, Niemczyckie, I cale plejady oligarchow wystruganych z SBeckich palek?????
  Skad sie wziely nagle //mafie?? Pruszkowskei , Gdanskie...inne??? to wszystko bylo na zoldzie Kiejkutow I pozostaje do dzis....ze co ze nei widzac???
  Powiem panu,,,nie widac- bo Amerykanie kazali natychmiast z tym skonczyc....I skonczyli....Amerykanie tez zrobili kilka innych pzyslug dla Polski I Polakow I tez o tym panu nikt nie powie..nap wywiezione miliardy kazali z powrotem zainwestowac w Polske...I pilnowac swoich inwestycji:-))) . To dla tego ma pan dobre drogi , kanalizcje I wodociagi...a w Rosji i na Ukrinie tego pan nie zobaczy...teraz pan wie ….czym sie to rozni????
  Wlasnei teraz- jak nigdy wczesniej potrzebna jest Ustwa Wilczka...w pierwotnym brzmieniu!!! Natychmiast!! Nalezy przywrocic jej moc anulujac wszystkie... dokladnie wszystkie poprawki i uzupelnienia...Nawet, zeby miala brzmiec jednym zdaniem:
  KAZDY POLAK ma prawo prowadzic dzialalnosc gospodarcza na terenie POLSKI.
  I gwarantuje panu..za trzy lata nie pozna pan POLSKI..a za passport polski ludzie beda sie zenic z..... polskimi krowami….
 • @RomanKa 23:12:43
  Pan upraszcza Panie Romanie.
  Problemy i decyzje do roku 2000 i po roku 2000 to całkiem inne warunki i interesy.
  A już po roku 2030 to też będzie inaczej.

  Żyjemy w ciekawych czasach.
  Pozdrawiam
  AM
 • @Andrzej Madej 00:24:05
  Znaczy co wg pana upraszczam panie Andrzeju????
  Wielki Przewal planowano w latach 50tych.. przez 60 kumulowano capital...a juz w 75 rozpocezto transfery…
  CI sami ludzie , ta samam banda inne ksywka...ale caly czas ta sama NaSZA Kasa..ktora poprostu UKRADLI....ci sami ZLODZIEJE i Bandyci!!!!
  I caly czas ich wlasne interesy!
  Kto z nich liczyl sie kiedykolwiek z interesem Polski???? Polakow???
  Niech pan sprobuje mi odpowiedziec..prosze????
 • @RomanKa 23:12:43
  //Amerykanie tez zrobili kilka innych pzyslug dla Polski I Polakow I tez o tym panu nikt nie powie..nap wywiezione miliardy kazali z powrotem zainwestowac w Polske.//

  Konkretnie proszę.Proszę pokazać na konkretnym przykładzie że "wywiezione miliardy kazali z powrotem zainwestowac w Polske"
  Czyżby pułapka kryła się w dwuznacznym sformułowaniu "w Polskę" miast w "w Polsce"?

  //Skad sie wziely nagle //mafie??//

  Z samego procesu debilu.Z procesu.
  Kapitalizm jest przestępstwem a w religijnym ujęciu grzechem dlatego żeby ułatwić jego żywiołowy rozwój "rozmiękcza się" zasady moralne (religijne).Pierwszym etapem tego procesu była rewolucja protestancka.Pan Karoń od trzech lat ma na ten temat wykłady i nawet napisał jakąś książkę.
  Tam gdzie kapitalizm rozwijał się w warunkach jakiego takiego reżimu moralnego (państwa tradycyjnie katolickie), tam nie rozwijał się tak cudnie i bujnie jak w Hameryce.
  Nowym doświadczeniem ludzkości jest budowa kapitalizmu w warunkach ostrego rygoru politycznego jak to ma miejsce w Chinach, ale co z tego ostatecznie wyjdzie to jeszcze zobaczymy.
  Jest zatem logiczne że przestępczy ustrój czyli liberalny kapitalizm, generuje zjawiska kryminalne takie jak np mafie.

  PS
  Zamiast wypisywać bzdury kłębiące się w pustej głowie,trzeba czytać jakieś książki ,słuchać mądrych ludzi.Lub jedno i drugie.
 • @Andrzej Madej 00:24:05
  "Pan upraszcza Panie Romanie.
  Problemy i decyzje do roku 2000 i po roku 2000 to całkiem inne warunki i interesy.
  A już po roku 2030 to też będzie inaczej."

  Pewnie. Można nawet specjalnie komplikować. Najlepiej przez PITolenie albu uZUSnienie. Nawet VAT jest w Polsce stworzony z myślą o przekrętach i ich kryciu.
  I właśnie upraszczania potrzeba. Wszystkiego. Bo wszędzie już jest talmud - a zwłaszcza w prawie i w podatkach.
 • @RomanKa 23:12:43
  "Wlasnei teraz- jak nigdy wczesniej potrzebna jest Ustwa Wilczka..."

  W pełni się z tym zgadzam.
  Obawiam się jednak, że sama ona już nie wystarczy. Potrzeba jeszcze:

  - Suwerenności monetarnej
  - Likwidacji PIT, CIT, ZUS, KRUS, VAT, akcyz i abonamentów.
  - Wprowadzenia jednego prostego podatku pośredniego bez ulg, zwrotów, różnych stawek
  - Globalnego ustalania świadczeń socjalnych

  Inaczej gospodarka ugrzęźnie - nawet jak powstaną nowe firmy to zostaną uwalone przez skomplikowany VAT oraz brak klientów bo ZUS, PIT i akcyzy uwalają demografię...

  Ukłony
 • @ Autor
  Jakie były ustalenia na szczeblu międzynarodowym to pewnie się nigdy nie dowiemy. Może czasem coś wycieknie jak sprawa CIA / "Habemus Papam" - Habemus tak, ale nie my tylko oni.

  A sama "Ustawa Wilczka" to przykład jak powinno wyglądać prawo. I to jest chyba jej najważniejsze znaczenie.

  Ale 5* Panu za wpis oczywiście daję, bo temat bardzo ważny i wpis ciekawy.

  Ukłony
 • @ikulalibal 05:31:41
  "Z samego procesu debilu."

  Uprzejmością Ikuś nie grzeszy ;-P

  A to "z samego procesu" wali służbami na kilometry.
  Jasne, że sama bieda po "reformach" była kryminogenna, ale to tylko rezultat, a nie przyczyna. Przyczyną była działalność mafii, służb, lóż, korporacji i innych rozmaitych kamaryli.
 • @Jasiek 06:08:26
  // wali służbami na kilometry. //

  A jakie ma dla ciebie (lub dla mnie ) znaczenie kto stworzył zaplecze dla polskiego kapitalizmu? Niewielkie lub zgoła żadne.
  A grunt dla chińskiego kapitalizmu to niby kto stworzył? Niemniej jednak chińscy Kulczykowie w swej niczym nieskrępowanej działalności biznesowej muszą się liczyć i to poważnie z obowiązującymi zasadami.Tych którzy zapominają o tych zasadach rozstrzeliwuje się.Na stadionach bo ku uciesze tłumów.

  PS
  Jakże ułomna jest natura ludzka.
  Lju-Han miliarder,jeden z najbogatszych ludzi w Chinach a przecież i jego diabeł skusił konstruowania korupcyjnych schematów.Nietęgą miał minę kiedy usłyszał wyrok .Śmierci rzecz jasna.
  https://cs8.pikabu.ru/post_img/big/2016/02/12/11/1455301206193027020.jpg
 • @Jasiek 06:08:26
  //Jasne, że sama bieda po "reformach" była kryminogenna, ale to tylko rezultat, a nie przyczyna.//

  Otóż właśnie przyczyna a nie rezultat.Problem postrzegasz bardzo infantylnie że niby bieda popycha ludzi w szpony przestępczości.
  Żeby ten cały liberalny kapitalizm był wogóle opłacany (wszak to podstawowe kryterium) musi w całości opierać się na przestępstwie.
  Bo jakbyś tak chciał:uczciwie zapłacić za surowce,rzetelnie opłacać siłę roboczą,nie stosować lichwy i paskarstwa,skrupulatnie przestrzegać prawa ,to gówno byś zarobił.Dopiero kiedy:surowce ukradniesz np poprzez kolonizację,siłę roboczą wykorzystasz do cna,będziesz stosował lichwę i zdzierał skórę z kupujących,struktury państwa podporządkujesz poprzez schematy korupcyjne na końcu zaś armię wprzęgniesz w obronę swych biznesów,wówczas owszem.Wówczas możesz mówić o biznesowym sukcesie.
  Przestępczość mafijna to narzędzie nie żadnej "skutek biedy".
 • @ikulalibal 07:02:35
  "Przestępczość mafijna to narzędzie nie żadnej "skutek biedy"."

  Jedno i drugie.
  Drobna przestępczość to z biedy..
  Przestępczość mafijna na dużą skalę to już wprost służby specjalne wykorzystujące mafię jako narzędzie.
  Każdy większy bandzior tamtych czasów "współpracował" i miał ochronę prawną od strony swoich zwierzchników ze służb.
  Globalna mafia żydowska wszędzie wykorzystuje tę metodę.
  Czeczenia, Kosowo, Syria, Libia, Iran , Ukraina, Polska, Rosja wszędzie bandyci są na usługach globalnej mafii żydowskiej.
  To środowisko jest zdecydowane w działaniach, nie ma sumienia, jest łase na pieniądze, wytrenowane w działaniach przestępczych, odważne, i jako przestępcy bardzo potrzebuje ochrony prawnej....
  a jako przestępcy łatwo ich zlikwidować gdy trzeba (prawnie lub fizycznie )
  Podobnie z pedofilami i homoseksualistami to też dobry materiał na narzędzie dla mafii choć nie do mokrej roboty jak prości bandyci.

  Środowiska przestępcze to ogólnie ulubione narzędzie mafii żydowskiej od mokrej ogólnie brudnej roboty.
  Wszędzie gdzie mafia wchodzi tak się dzieje (w Ameryce łacińskiej też).
 • @Oscar 07:45:03
  Panie Oscar, rzecz w tym, że służby specjalne, to nie ośrodek decyzyjny, lecz także narzędzie, tak jak mafie przez nich sterowane.
 • Reformy Wilczka - polska droga do kapitalizmu?
  Tak to były początki, preludium do rozkradania Polski przez wiadomych i znanych. Firmy polonijne były zaczynem do grubszych przewałów.
 • @RomanKa 01:55:14
  Zgadza się, plany zmiany i uwłaszczenia się na majątku narodowym były w 1957-1958, lecz sytuacja polityczna jeszcze do tego nie dojrzała. Reszta to tak jak napisałeś.
 • @kula Lis 68 12:59:16
  KTo wie???? Sam pan widzi po tym przyglupim dupku:-))))
  W Sovdepii… SLuzby...kontrolowaly wszystkie mafier….w ZSRR Krysza byla pod pelna kontrola a co sie z tym wiaze podlagaly jej mafire krajow satelickich.
  Nie bez kozery w Polsce lat 80 pojawili sie pachany...I co najwazniejsze sam "Mongol" rezydowal w Warszawie wraz ze swymi ludzmi....
  w 1985 bylo juz po slowie z Rockeffelerami…. nie bylo tylko formuly z kim..I tu pomysl Michnikuremka o jakim pisalem....uzycia TW jako quasi solidarnosc bis. To dlatego Bolo nei upomnia sie o Stara Solidabnisc..ale podpisal rejestracje nowej..i wskazal kolesi jakich nalezy sciagnac bo sie zaplatali niepotrzebni na zachodzi….nie beda podawal nazwisk , zreszta niewielu ich bylo. Selekcja SB byla dokladna.
  Biede w Polsce...zaaplikowal Balcerowicz okradajac wszystkie oszczednosci Polakow porpze tzw likwidacje nawisu infklacyjnego….
  Przeliczcie panowie ile to bylo....Poalcy stracili dorobek caleho zycia...jesli trzymali to w walorach..heheh co jo plete:-) valorach polskich:-)) Pieniadz to umowa panie Jasku…. Balcerowicz z cala Dintoira zweana PZPR....dokonali zlamania starej zasady Lex retro non gagit...Pieniadze zarobione uczciwa praca ..unicestwili...w ten sposob lamiac umowe spoleczna pieniadza,
  Za to Balcerowicz powinien dostac pala w potylice..
  PO tym zlodziejstwie mozna juz bylo bezpiecznie wywiezione kapitaly polskie skierowac do reinwestycji w Polsce...ale juz jako pozyczki zagraniczne z miejscowa obslugi.... Wladkowi pozwolono rozlozyc lozko polow ..a Palikotowi dano List credytowy pod zastaw Zakladow Browarskich….robiac go w sekundzie miliarderem:-)))
  lamiac prawo bankowe , surowo zakazujace uwazania za collateral przedmiotu kupna:-))))
  Ze dokladnie robiono tak samo w Rosji swiadczy ze po zatrzymaniu Chodorkowskiego ucikajacego w Yakutsku..pokazal ze jest partnerem Rothschilda...za co nie dostal kuli w leb ale wygodny kryminal ….I musial wyrzygac znaczna czesc tego co ukradli...Rockefelerowi dano nowych partnerow.
  Na You tube jest fim o tym, jak SLuzby -Prawdziwa Mafia stworzyly polskie mafie...na przykladzie Nikosia Skotarczyka….I ze zaczelo sie to na szeroka skale juz w lartach 70...chociaz istnialo od zarania PRL z tym ze w mniejszej I bardziej utajonej formie.
 • @RomanKa 23:12:43
  "Te zachodnei firmy to nei badylarze I rzemieslnicy jakl pan sugeruje ..ale pod slupami badylarze dobrz zakamuflowani czalonkowie aparatu bezpieczenstwa nad ktorymi czuwaly KIjkuty…" - wszyscy?
 • @RomanKa 15:32:03
  Po spotkaniu Rockefeller sowieckiej matrioszce Margulisowi vel Jaruzelskiemu wytłumaczył kto jest jego i ich nowym panem, za gwarancje nietykalności. Reszta to jest jak piszesz.
 • @kula Lis 68 15:41:43
  Zbrodniarze dogadali z lichwiarzami.
 • @zbig71 16:27:11
  Zgadza się.
 • @chart 15:37:05
  Wszyscy....bez zadnych wyjatkow. System totalitarny nie toleruja zadnych wyjatkowa. Pan mlody chlop i ma prawo nie pamietac, kiedy pojawily sie pierwsze tzw Przedsiewziecia Ajencyjne..najczesciej to byly sklepy I centrale handlowe….potem spolki nomenklaturowe wiszace jak wszy na przediebiorstwach i dojace kazda nadwyzke,,,kiedy mondrusie za wsazowkami safges wprowadzali popiwek dla robotnikow….
  Bez wyjatku S Beckie I nomenklaturowe 27 Agencji Handlu Zagranicznego obrastalo, jak swinia tluszczem..nowym:-))))

  Panie Kula pamieta pan,.,.kto zamienial papier na peikne koscioly i plebanie...nie zalujac architektom i majstrom…ale I nie puszczajc pary z geby...ze za chwile tym papierem bedzie sie mozna podetrzec>????
 • @ikulalibal 05:37:04
  Ostatnim osiągnięciem komunizmu w Chinach są ubezpieczenia społeczne. A co do kasy to statystyczny Chińczyk odkłada z każdej pensji tylko ok 60% na oszczędności. Pokaż, mi drogi panie, państwo w UE które tak ma.

  W Chinach mam forsę i kaprycho to idę do producenta i kupuję po cenie zależnej od ilości towaru. W UE uprzejmie skierują mnie do regionalnego dystrybutora swego towaru właściwego dla miejsca mej działalności.

  Jak będę się realizował budowa łodzi podwodnej to w Chinach mogę kupić w tym komunistycznym zadupiu pełny system sonarowy najnowszej wersji.
  A te z katolicyzmem to bzdura bo zwyczajnie to katolicka Europa opracowała wszystkie mechanizmy kapitalizmu, protestanci je jedynie rozwinęli bez obcego kulturowego zagrożenia . Bo południe katolickie miało jeszcze problemy z islamem . A to kumulowało koszty militarne nadzwyczaj duże . Jarzysz pan kwarcianych dowiedz się proszę dlaczego ich tak zwano
 • I co gorsza
  Z mordą pełną frazesów o poszanowaniu własności prywatnej redukowali lokaty w bankach i rozwalili spółdzielczość GS pod pretekstem nadbudowy ustawą sejmową. Parę lat później nadbudowy Lidla Tesco itp im nie przeszkadzały.
 • @RomanKa 18:14:16
  Och, ależ i pamiętam, i znam doskonale to środowisko, tak osobiście, jak i opisując je przez wiele lat. Chciałem tylko dopowiedzenia z Pana strony, że nie zna Pan tej problematyki, a kieruje się wyłącznie własnymi wizjami, co był Pan łaskaw potwierdzić.
 • @chart 18:49:19
  Skoro znasz….. to dlaczego piszesz takie bzdury????
  Od lat???
 • @RomanKa 20:13:27
  A od kiedy jesteśmy na Ty?
 • @chart 20:48:47
  Nie jestesmy na ty.... ale, jak mowic do charta..pan..nawet -jak sie pisze przez CH….:-)))
  Tu pan -panie Rekas podsylam panu taki link do filmiku robionego przez kogos, kto do dzis obawia sie starych kolesi....
  Opowiada i opisuje czasy , w ktorych pan nosil smoka i …..tormnister….
 • @chart 20:48:47
  https://www.youtube.com/watch?v=F_ANZ24DLvA
 • Pod skrzydełkami okrągłego stolca komunistyczna wojskówka nadal ma cały przemysł, handel i banki w Polsce.
  Stan wojenny i mega kradzież lat 90-tych to było wyłącznie wojsko PRL. Esbecja była w drugim rzędzie do rozkradania.
 • @kula Lis 68 13:36:47
  Panie LIs ...Okraglak to zadne skrzydla to tylko jedno z pior jakimi pokryty jest ten Scierwojad….bo on nadal jest...I ma sie calkiem dobrze...zmieni kolor pior ischowa leb... I natychmiast zaczynaja go opisywac..jako cos zupelnie innego:-))))
  TO stary pomysl Din-Toira….ramie Kahalu..przez Chazarow wyposazony w podwojny sytem wladzy....Chan i Bek.Nomenklatura....chierarchia….I zbrojne ramie..widzialne i niewidzialne…
  Przeciez wszystkie Partie socjalstyczne to organizacje ewolujacej Dintoiry, wszyscy dzialcze i zolowi bojowcy to terrorysci , bandyci i zlodzieje bez wyjatkowa Pilsudzki, Hitler, Kiszczak,etc…I nie dosc,ze kryminalisci to w znakomitej wiekszosci chazarskiego miotu…
  Przypadek???? zaden przypadek. To doskonaly apparat do silowego przejmowania wszystkiego co maja goje i zamiana ich w bydlo niewolnicze. TO straszliwa herezja...i nie wolno sobie pozwalac na falszywa dywagacji. TO kosztowalo ludzkosc ogromna cene -
  ocan krwi i dziesiatki milionow ofiat w zdecydowanej wiekszosci niewinnych dzieci, kobiet i starcow.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031