Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Rola-Żymierski, czyli dekomunizacja w powiatowej skali

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rada Miasta Chełm uczciła rocznicę 22. lipca podejmując na wniosek prezydenta Jakuba Banaszka (Porozumienie – Zjednoczona Prawica) uchwałę w sprawie odebrania honorowego obywatelstwa miasta Marszałkowi Polski, Michałowi Roli-Żymierskiemu.

 

Jednogłośnie potępiono też Manifest PKWN. - Zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – cieszył się na Twitterze 28-letni prezydent. Jednomyślność radnych oznacza, że poparcia „nowej historii” udzielili także rajcy wybrani z listy PSL (dziś w szeregach Porozumienia) oraz byłego około-SLD-owskiego komitetu byłej prezydent  Agaty Fisz.

 

Tymczasem problem z marszałkiem  Michałem Rolą-Żymierskim  jest nieco podobny, jak z gen.  Julianem Skokowskim. Gdyby trzymał się swych kontaktów ze Związkiem Jaszczurczym, wówczas miałby spore szanse, by jako Żołnierz Wyklęty zasłużyć dziś nawet na mural, albo na dekorację stadionową! Ponieważ jednak już wcześniej miał lepsze, iście endeckie wyczucie geopolitycznej logiki - dziś wypada poza nawias historii... Tymczasem nie można zapominać, że to determinacji Roli zawdzięczamy przyłączenie do Polski Kotliny Kłodzkiej, jego zdecydowanie pomogło rozwiać wątpliwości sowieckie wobec przyznania Polsce całego Szczecina i toru wodnego do niego. To on wreszcie wydał rozkaz do Operacji WISŁA likwidującej zagrożenie banderowskie.  Historia nie składa się z samych pomordowanych bohaterów, mają w niej swoje miejsce także skuteczni oportuniści.

 

Chełm był miastem PKWN – i dobrze na tym wychodził!

 

A faktem też jest, że  Chełm w okresie PRL na byciu Miastem PKWN - tylko zyskiwał, czego nie można powiedzieć o okresie III RP.  To imię PKWN nosiły choćby miejscowe zakłady obuwnicze, jedne z lepszych w kraju, to PRL stworzył Cementownię Chełm, to dla uczczenia XXX-lecia Polski Ludowej powstało nowoczesne na tamte czasy osiedle mieszkaniowe. Czy potępiając odrodzenie Polski 22. lipca radni Chełma opowiadają się za wyburzeniem tej części miasta? W sumie byłoby to nawet logiczne: wszak wszystko, co po PRL pozostało w Chełmie - zlikwidowano, sprywatyzowano, zamknięto albo przynajmniej maksymalnie ograniczono.  Tak, jak okres Polski Ludowej był dla Chełma czasem awansu, przyrostu ludności i rozwoju – tak III RP to czas zwijania, wyludniania i gaszenia światła.  Takie są po prostu fakty, nie mające nic wspólnego z pochwałą komunizmu.

 

Co warto przypomnieć, pierwsze podejście do odebrania obywatelstwa Roli miało miejsc już 9 lat temu, a więc w okresie, kiedy Chełmem (nie)szczęśliwie rządziła jeszcze nieformalna, ale oczywista koalicja SLD-PiS. Jak wiadomo najwdzięczniej w polityce zajmować się historią. O niej bowiem każdy ma jakieś zdanie, a  żeby zapewnić przyzwoitą teraźniejszość albo coś zrobić dla przyszłości – należy się na czymś znać.  Ponieważ to jednak jest co nieco trudniejsze – chełmscy politycy PiS/Zjednoczonej Prawicy i reszta tamtejszej niewydarzonej klasy politycznej wolą co i raz brać się za uprawianie „polityki historycznej”. Oczywiście – na sposób podwójnie żenujący. Oto bowiem odkryto, że honorowym mieszkańcem miasta wyzwolonego spod okupacji niemieckiej przez idące od wschodu Wojsko Polskie jest tegoż Wojska żołnierz, już wkrótce powołany na Naczelnego Dowódcę – Marszałek Polski Michał Rola-Żymierski. Odkrycie nie jest szczególnie twórcze, bowiem lista honorowych obywateli Chełma jest jak najbardziej jawna. Nie jest też bulwersujące, bowiem mimo 30 lat tzw. demokracji w Polsce jakoś nikomu w naszym mieście Rola nie przeszkadzał. Teraz jednak zaczął – bo  spełnienia innych niż „dekomunizacja” obietnic prezydentowi Banaszkowi jakoś nie wychodzi.

 

Miało być dążenie do zrównoważenia budżetu – nie ma. Miała być poprawy infrastruktury drogowo-parkingowej Chełma – zamiast tego obciąży się mieszkańców opłatami. Miała być reforma transportu publicznego w mieście – inercja i upadek CLA trwa. Miało być oczyszczenie spółek miejskich i usprawnienie gospodarki komunalnej – są synekury dla kupowania politycznego poparcia przez prezydenta. Miało być pozbycie się starego układu – są przemalowani na Zjednoczoną Prawicę i Porozumienie dawni PSL-owcy i SLD-owcy. To między innymi ich winą jest obecne fatalne położenie Chełma i brak perspektyw jego mieszkańców – a oni tchórzliwie dołączają się do nagonki na… Bogu ducha winnego ś.p. nieżyjącego żołnierza.

 

Marszałek kłamliwie oskarżany

 

Wbrew zaś popularnym dziś przekłamaniom historycznym – jego życiorys nie zasługuje wcale na tak jednostronne potępienie. Tłumaczenie wszystkich przekłamań historycznych w przekazie o marszałku Żymierskim trwałoby długo. Dość napisać, że nazwisko zmienił on z bardzo bolesnych przyczyn osobistych (jego brat popełnił jeszcze przed I wojną światową mord rabunkowy – rodzina chciała uchronić się przed infamią). Uwypuklanie tego faktu dziś to zwykła małostkowość w sytuacji, gdy nie tak smakowite zmiany nazwisk pozostają tematem tabu dla współczesnych polityków.

 

Ponadto nazywanie „udziałem w aferze łapówkarskiej” sfingowanych zarzutów postawionych po zamachu majowym, w którym ówczesny  generał Żymierski bronił ludowo-narodowego rządu  – jest grubym nadużyciem. Dość przypomnieć, że w lutym 1940 r. zebrał się w warszawie konspiracyjny Sąd Obywatelski, zwołany z udziałem przedstawicieli Państwa Podziemnego, jak najbardziej legitymizowanych przez rząd londyński. W jego skład weszli: były senator i działacz ruchu ludowego Wacław  Wiktor Januszewski, były wiceprezydent Warszawy z ramienia Stronnictwa Narodowego, a następnie członek władz Stronnictwa Pracy mec.  Marian Borzęcki, członek władz naczelnych Stronnictwa Ludowego  Wincenty Bryja, były przewodniczący Rady Miejskiej Warszawy  Józef Szwajcer-Zadora  oraz redaktor  Tadeusz Garczyński, wiceprezes Związku Dziennikarzy i Publicystów Gospodarczych. Żaden z wymienionych nie był komunistą, a przeciwnie, reprezentowali oni środowiska wrogie bolszewizmowi i sowieckiej dominacji nad Polską.  Obiektywnie rozpatrując sprawę Żymierskiego Sąd stwierdził zgodnie i jednomyślnie polityczny i stronniczy charakter wyroku wymierzonego generałowi przez sanację i zrehabilitował go w sposób prawomocny w realiach okupacyjnych.  Zwłaszcza szanujący dorobek Polskiego Państwa Podziemnego winni chyba fakt ten wziąć pod uwagę i uszanować

 

Jest rzeczą głęboko niemoralną zastanawiać się dziś, czy młodzi ludzie idący walczyć do lasu przeciw hitlerowskim okupantom kalkulowali na placach czy idą walczyć o „Słowiańskie Imperium”, czy o „Polskę Ludową”. Walczyli, bo tylko w ten sposób – jak uważali - bronili narodu przed eksterminacją. Rola stał na czele znaczącej grupy walczącej z wrogiem – i fakt ten nie podlega dyskusji. -  Krew polska przelana czy to w szeregach AK, BCh, NSZ czy GL/AL  –  liczy się tak samo  -powiedział kiedyś szef Sztabu Generalnego WP gen.  TadeuszWilecki. I miał w tym głęboką rację.

 

Problemem jest kwestia wyroków śmierci na „chłopców z lasu”, w tym bohaterów Podziemia, niekwestionowanych przez marsz. Żymierskiego... Tak, to były straszne czasy. Ale dziś nie można odrywać się od ówczesnych realiów. W Polsce trwała wojna domowa. Polscy żołnierze WiN strzelali do polskich żołnierzy LWP. Tę wojnę nam narzucono, przyniesiono na obcych bagnetach, nie polskie ręce katowały najczęściej patriotów po Urzędach Bezpieczeństwa. Ale jednak  byliśmy w Polsce, niedoskonałej, zależnej – ale w Polsce, a nie na rampie do Auschwitz!  Jeden z poprzednich marszałków,  Piłsudski – organizując inną próbę wojny domowej w kraju doprowadził 379 osób do śmierci, a 920 do poranienia. A ma pomnik już chyba w każdym polskim mieście! Dziś giną Polacy na obcych wojnach w zamorskich krajach - bo wymaga tego sojusznik, gdy pod dowództwem Roli walczono zaś o polskie granice i narodowe bezpieczeństwo!

 

Polityka dla przyszłości czy fałszywej wersji historii?

 

Tyle jednak o historii. Wyskok Rady Miasta Chełm razi, zwłaszcza tych pamiętających jak w niektórych okresach traktowano za komuny „niewłaściwych kombatantów”.  Nie powinno się dziś fundować społeczeństwu nowych spektakli godnych stalinizmu (czyli okresu, kiedy w więzieniu znajdował się i sam marszałek Rola-Żymierski).  Ani to wychowawcze, ani mądre, bo młodzież dziś najchętniej podchwyci hasło „Śmierć Frajerom!” i zwieje zagranicę, zamiast zastanawiać się w której partyzantce strzelał pradziadek... Właśnie dawanie mądrego przykładu pozostaje godną i szlachetną rolą (nomen omen) naszych czcigodnych kombatantów. A  marszałek Rola-Żymierski stojąc przez lata na czele ZBOWiD-u był symbolem zjednoczenia ponad historycznymi podziałami wszystkich wysiłków na rzecz obrony Polski  i to tej pamięci zadano właśnie cios. Pamiętam drobną, zgarbioną, jakby zasuszoną postać marszałka stojącego przed warszawskim Grobem Nieznanego Żołnierza także 22. lipca, gdy zapewne zapowiadał w myślach swym frontowym i leśnym kolegom swe niedługie przybycie. Jakim trzeba być aroganckim ignorantem historycznym, by cały ten życiorys, kwintesencję trudnej polskiej historii - próbować przekreślać jedną płytką uchwałą!

 

W Chełmie ma to zresztą ten dodatkowy smaczek, że rządząca Zjednoczona Prawica napadem historycznego antykomunizmu chce pokryć lata swojej faktycznej koalicji z miejscowym SLD. Miasto doprowadziły do obecnego kryzysu działające wspólnie SLD-owska prezydent Fisz i PiS-owska posłanka (dziś europosłanka)  Beata Mazurek  – a płacić ma za to… Rola-Żymierski? To jest cały program naprawczy?

 

Czynienie z historii tematu debaty publicznej, nie tylko zresztą w Chełmie – udowadnia bezradność klasy politycznej III RP, zwłaszcza w realiach polskiej prowincji. Jeśli nikt nie ma nic ciekawego do powiedzenia np. o stymulowaniu budownictwa komunalnego, pozyskiwaniu środków na infrastrukturę albo walce z bezrobociem, jeśli ktoś nie umie zarządzać finansami i zwyczajnie kłamał obiecując redukcję kosztów administracyjnych – to niech się do tego przyzna, zamiast ogłaszać swe zwycięstwa nad zmarłymi marszałkami.

 

 

Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • @Autor
  No to w Chełmie w końcu skończył się komunizm, powtarzając kwestię w stylu znanej dziennikarki.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:36:22
  Skończył się wraz z pojawieniem 20-procentowego bezrobocia w latach 90-tych i z wyjazdem 10 proc. mieszkańców w ostatniej dekadzie.
 • Jawny idiotyzm tzw prawicy sięga zenitu.
  Przy takiej mentalności "kadr" niczego dobrego dla Polski nie można się spodziewać.

  Bardzo dobry artykuł odkłamujący tę żenująco prymitywną propagandę PIS.
  To mentalność skrajnie odmóżdżonych prostaków, ignorantów albo skrajnie zakłamanych karierowiczów.

  Takie "kadry" rządzą Polską od 89r w imieniu solidaruchów.
  Takie są "elyty" solidaruchów na miarę "Bolka Noblysty".
 • @Oscar 14:30:44
  Na przykładzie Bolka można stwierdzić, jaką pogardę dla Polaków miała bezpieka, że wystrugała z banana takiego Wałęsę na ,, przywódcę Narodu,,. Rzeczywiście, przy wódce dokonali tego wyboru.
 • @zbig71 15:53:39
  Bezpieka z Bolka "Noblysty" nie zrobiła.
  Bolek pracował jako kapuś w latach 70tych...
  w latach 80 miał już innego znacznie bardziej hojnego "opiekuna"
  To ten nowy "opiekun" wypromował Bolka na Noblystę" oraz autorytet "moralny. I to ten nowy "opiekun" wynagrodził Bolka 1 mln dolarów za nienakręcony film o Bolku.

  Jak widać błędnie rozumujesz.
 • @Oscar 16:14:40
  A co do pogardy dla Polaków tych nowych opiekunów Bolka (mafii żydowskiej)
  to trzeba się zgodzić.
 • Obecnie usuwa się z pamięci historycznej
  zwycięzców nad Niemcami. To te wojska (Rola Żymierski, Berling i inni) wyrzuciły Niemców z Polski, to te Ludowe Wojska dotarły do Berlina. A dokąd dotarł taki Anders? I w czyim interesie tak naprawdę walczył? Dużo większe znaczenie od Andersa (a to z nim łączono powrót na "białym koniu) miał, wg mnie, generał Maczek. Tzn. znaczy większe znaczenie miał szlak bojowy Maczka.
  A tutaj odgrywanie sie na nieżyjącym generale. Dziłanie godne niekompetentnych chłystków, którzy swoją niekompetencję chcą przykryć gorliwoscią w takich kwestiach.
 • @Oscar 14:30:44
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  Najgorsze w tym wszystkim jest to,
  że nic lepszego nie mamy w miejsce tych "zidiociałych kadr",

  co świadczy o nas.
 • @zbig71 15:53:39
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  Tak nie można mówić, Bolek trafiał do ludzi, dobrze nawijał to, co ludzie chcieli usłyszeć.

  Pytanie, czy bezpieka zmanipulowało Bolka, czy nas?
 • @Wican 18:03:58
  https://m.neon24.pl/868059386378a92fcc04baf2017b3090,14,0.jpg
  ktoś za tymi chłystkami stoi, ktoś na nich głosował.

  Mamy takich przywódców, na jakich zasługujemy.

  Garstka niezadowolonych na neonie niczego nie zmieni.
 • @interesariusz z PL 18:18:03
  Zmanipulowała nas Bolkiem.
 • @interesariusz z PL 18:20:39
  A to ja wiem. Tacy przedstawiciele, jaki naród. A naród został urobiony i wybiera byle kogo, byle ładnie ładnie wyglądał lub wiarygodnie obiecywał. Ewentualnie miał znane nazwisko.
 • @Oscar 16:14:40
  Od 76 r prawdopodobnie wojsko ,, przejęło,, Bolka. Nic nie wiadomo o żadnym ,,nowym ,,opiekunie. Dla CIA ,,Pokojowy Nobel,, dla Wałęsy to jak dla mnie małe piwo przed śniadaniem. I pijarowo to było niezłe, lepsze niż Nobel dla Obamy. To WB zapłaciło Wałęsie za prawa do filmu i nim. To tak, jak dla mnie kupić buty. Zmień dietę, albo odstaw leki, bo Ci nie służą.
 • Co mają robić Polacy? Jak się urarować?
  - Dlaczego, Panie Jezu, tylko jeden publicznie mówi o Smoleńsku?
  - Cały czas nie mówi, dziecko. Ty cały czas mówisz. Są na ten temat Moje Słowa i Twoje własne uwagi poza przekazem. G. Braun nie proponuje tu nic konkretnego jak jest przez Ciebie przekazana Moja Wola utworzenia Stowarzyszenia i Centrum Smoleńskiego.

  Nie, dziecko, nie został przeze Mnie namaszczony ni na Króla Polski ( jest przecież monarchistą), ni na prezydenta. Powiedziałem: niechaj robi to co robi. Co nie znaczy, że jest człowiekiem szczerym. Niezależnie od tego będzie mu policzone, że mówi prawdę tam gdzie ją mówi, w tym o Smoleńsku. Jednakże gdyby to robił Polak, zostałby zniszczony. Powiedziałem, że nikogo nie zabiją za wygłoszenie pogadanki smoleńskiej i to prawda. Jednak gdyby zyskał popularność jak G. Braun i takich spotkań byłoby wiele, zostałby zniszczony.
  To tyle, dziecko, o nim.
  - Chwała Tobie Chryste.
  - A czy profesor Dakowski jest człowiekiem, któremu można ufać?
  - Nie dziecko, nie można. To, że ktoś mówi prawdę w jakiejś sytuacji, czy na jakiś temat, a nawet na wiele tematów, nie znaczy jeszcze, że można mu ufać.
  - Dlatego też, Panie, chciałeś, proponowałeś by niezależni ludzie wygłaszali pogadanki o inscenizacji smoleńskiej?
  - Po części dlatego lecz nie tylko.
  - A czy ten człowiek, Panie Jezu, który chciał kandydować na prezydenta lecz wycofał się, nie zebrał podpisów i miał I część nazwiska „Korab” byłby odpowiedni jak mi odpowiadał?
  - Jezus nie wybiera kandydata na prezydenta, ale tak, to jest człowiek, któremu można zaufać. Jest niepozorny, ale byłby skuteczny. Jest czysty.
  - Wiem, Panie Jezu, że bez Intronizacji to wszystko nie ma znaczenia.
  - Tak dziecko. Gdyby nawet udało się wybrać na prezydenta niezależnego człowieka to o ile będzie tak chciał postępować - zostanie zabity. I to tak jak Kennedy.
  - Nie będzie, Panie Jezu Intronizacji dopóki na Polaków nie spadnie ucisk.
  - Nie będzie, dziecko.


  http://cyprianpolakwiara.blogspot.com/2019/01/9-i-dokonczenie-10-11-i-2018.html
 • @ Autor
  "Czy potępiając odrodzenie Polski 22. lipca radni Chełma opowiadają się za wyburzeniem tej części miasta? "

  Wyburzyć może nie, ale oddać jako mienie bezspadkowe, to kto wie...

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031