Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
985 postów 516 komentarzy

Wróćmy do Soczi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiecie państwo ilu polskich turystów odwiedziło w sezonie turystycznym 2019 Soczi?

 

Podpowiem, że grupa 20 polskich dziennikarzy, którzy we wrześniu odwiedzili miasto uczestnicząc w forum medialnym „Cała Rosja” zawyżyli ten wynik o 10 procent…

  Dzieło dwóch olimpiad

 

 A przecież Soczi, mimo swoich kamienistych plaż było wśród Polaków popularną lokalizacją wczasową w latach 80-tych, bez tych wszystkich krymskich obozów pionierów, za to z fascynującą bliskością Kaukazu. Kurort znany już w czasach carskich, po których pamiątkami są charakterystyczne, okrągłe wille przycupnięte na wzgórzach nad miastach – stał się beneficjentem zafiksowania ZSSR, a następnie Federacji Rosyjskiej na… sukcesy sportowe. Pierwszy impuls rozbudowy nowoczesnej bazy hotelowej Soczi przyszedł bowiem wraz z Igrzyskami w Moskwie w 1980 r., zaś obecny kształt, sznyt i połysk stolica Kaukaskiej Riviery zawdzięcza oczywiście Olimpiadzie zimowej 2014 r. Wbrew sceptykom, wskazującym na ogromne koszty utrzymania obiektów i całej infrastruktury wznoszonej przy takich okazjach – władze rosyjskie dbają, by efekt promocyjny miasta i subregionu nie poszedł w zapomnienie. Soczi stało się tradycyjnym miejscem międzynarodowych spotkań prezydenta Władymira Putina, odbywają się tam liczne konferencje i zjazdy, a dzięki racjonalnej decyzji administracyjnej, tworzącej wielki obszar miejski Soczi – od szczytów dwutysięcznych gór i ośrodków narciarskich, przez nadrzeczne, leśne uzdrowiska nad Macestą, po subtropikalne palmy na nadmorskiej promenadzie – udaje się uniknąć tradycyjnego (nie tylko w Rosji…) zapętlenia biurokratyczno-decyzyjnego. Oczywiście, z drugiej strony czyni to Soczi urbanistycznym ewenementem: nie tylko jednym z najdłuższych miasta na świecie (147 km wzdłuż czarnomorskiego wybrzeża), ale i kolosalnym obszarowo – 3,505 km2, a więc… 7 razy więcej od Warszawy!

 

 Rosjanie polubili samowystarczalność „Szaleństwo Putina”, która okazało się tak wielkim sukcesem i pokazem siły (politycznej i PR-owej) Rosji dało Soczi także imponujący hub komunikacyjny, czyli multifunkcyjny dworzec kolejowo-drogowy z opcją transportu miejskiego – a także nowoczesne lotnisko (które jednak działałoby nieco sprawniej, gdyby w końcu jakiś cud odmienił jedną z ostatnich pozostałości Sojuza – namaszczenie, powolność i nieograniczony kompleks wyższości rosyjskich służb granicznych). Z drugiej jednak strony kurort, w którym obecnych jest już 12 wielkich globalnych sieci hotelowych, nie licząc oczywiście oferty turystyki krajowej – wciąż bazuje przede wszystkim na rodzimych wczasowiczach. Rosjanie bowiem coraz chętniej wybierają wypoczynek u siebie, przy czym największy wzrost w ostatnim sezonie odnotowały właśnie ośrodki Soczi oraz Krymu i to pomimo faktu, że w 2019 r. łączna liczba wczasujących Rosjan nieco się zmniejszyła. Czy wynika to z sytuacji ekonomicznej rosyjskich rodzin – czy raczej poczucia, że nie wszędzie (może poza Czarnogórą i Cyprem) są dziś mile widziani? A może (podobnie jak w innych kwestiach tak gospodarczych, jak i politycznych) Rosjanie zasmakowawszy wymuszonej sankcjami autarkii – po prostu ją polubili?


 Tak czy inaczej, Soczi się to po prostu opłaciło. To już dziś resort na światowym, międzynarodowym poziomie, nawet stare breżniewowskie hotele i ośrodki przeszły gruntowną modernizację i naprawdę, ignorowanie przez polskich turystów tego wypoczynkowego raju o krótki skok samolotowy z Warszawy czy Krakowa – jest najzwyczajniej na świecie pozbawione sensu. Skoro z powodzeniem wróciliśmy do Bułgarii, skoro dawnym jugosłowiańskim szlakiem niemal cała Dalmacja odruchowo mówi po polsku – to czemu nie odnaleźć na powrót tych wspaniałych, choć kamienistych plaż i sezonu trwającego od kwietnia do października?

 

  Turystyczna stolica Rosji

 

 Zwłaszcza, że oferta Soczi nie tylko się unowocześniła (a zawsze była znakomita), ale także poszerzyła. To teraz kurort całoroczny, ze 150 km tras narciarskich i ośrodkami turystyki wysokogórskiej. To rewelacyjna i – co ważne – tańsza niż Polsce oferta sanatoryjna. Niestety, wciąż propozycji tych trzeba szukać nie bezpośrednio, ale poprzez rosyjskie biura podróży, które jednak gwarantują kompleksową pomoc, od wykupu turnusu, przez sprawne uzyskanie rosyjskiej wizy (co już wkrótce będzie znacznie ułatwione rozszerzaniem pilotażowego programu wiz elektronicznych), aż po transport (na lotnisko w Soczi można dostać się bezpośrednio z 11 krajów, niestety z Polski znowu zostaje transfer przez Moskwę lub np. Stambuł). Już wkrótce znacznie rozszerzona ma być też kolejna atrakcja znana z lat 80-tych – czarnomorskie rejsy wycieczkowe, od Krymu przez Soczi po wybrzeża tureckie. Wszystko to razem czyni Soczi wczasową stolicą Federacji, a właśnie poprzez indywidualną turystykę prowadzi jedna z dróg do aktywnej współpracy polsko-rosyjskiej. Mówiąc prosto – do pokazania i przypomnienia Polakom czym jest Rosja prawdziwa, a nie ta z ekranów TVP i TVN. Łatwo się straszy nieznanym, dlatego Rosję trzeba polskiej świadomości przywrócić, a nie uda się to, jeśli nawet do takich perełek jak Soczi będzie przybywać nie więcej niż 200 polskich turystów rocznie.

 

 Jest to tym ważniejsze, że świadomość w drugą stronę ma się znacznie lepiej. W Soczi odbyła się jedna z edycji polskiego festiwalu filmowego, działa oddział stowarzyszenia Polaków, a miejscowa mniejszość (jak chyba wszędzie w Federacji) należy do najaktywniejszych, chętnie popularyzując kulturę polską, która bodaj zawsze na Wschodzie miała lepszą prasę niż nasze odwiecznie trudne relacje polityczne. O wszystkich tych kwestiach całą grupą polskich dziennikarzy rozmawialiśmy z przedstawicielami władz Soczi podczas naszego studyjnego wyjazdu zorganizowanego dzięki inicjatywie Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rossiya Segodnya” przy wsparciu Fundacji Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia z jej szefową, dyr Aleksandrą Gołubowąwraz z Fundacją Wspierania Dyplomacji Obywatelskiej im. Gorczakowa. I tak mieliśmy trzy w jednym – informację na temat Rosji dzisiaj, okazję do dialogu w intencji spodziewanego porozumienia i wdrożenie elementów dyplomacji obywatelskiej w praktyce.

 

  Niewiedza matką fobii

 

 Oczywiście, nawet 20 mniej lub bardziej niszowych dziennikarzy nie zmieni celowo wykrzywionego wizerunku Rosji w Polsce, ani też – mimo ogromnej życzliwości, z jaką się spotykaliśmy – sami nie namówimy zainteresowanych Rosjan by nie patrzyli na Polskę przez pryzmat polityki naszego rządu. O ile bowiem dla większości nasz kraj stał się już po prostu obcy i obojętny, choć równocześnie tak wielu Rosjan zachowuje jak najlepsze wspomnienia z kontaktów z naszymi rodakami – to osoby i środowiska decyzyjne dla polityki Federacji muszą prawidłowo identyfikować wiele działań i deklaracji III RP jako jawnie wrogie, a za tym idą też konkretne wnioski.

 

 Stąd właśnie podczas tego samego mediaforum, obok powtarzających się wyrazów radości (i zdziwienia…) naszą obecnością – musieliśmy też wysłuchać kilku gorzkich słów, jak choćby ustawienie Polski w jednym szeregu z Litwą i Łotwą na polu polityki historycznej, głównego instrumentu rusofobii. – Podczas II wojny światowej wielu Litwinów i Łotyszy kwiatami witało wkraczające oddziały SS i Wehrmachtu. Polacy wprawdzie nie witali, ale czemu dziś zachowują się, jakby tego żałowali?– pytał red. Aleksiej Puszkow, szef Komisji Polityki Informacyjnej i Środków Masowego Przekazu Rady Federacji, bardzo popularny w Rosji publicysta i komentator telewizyjny. I nie mieliśmy mu co odpowiedzieć…

 

 Czemu o tym wspominam po tych wszystkich zachętach turystycznych? Jest powód, bo to się wszystko, niestety, łączy. Jeśli nie uda się powstrzymać wojny informacyjnej, wzajemnego zakłamywanie wizerunków Rosji w Polsce i Polski w Rosji – wówczas jej skutki będą trwałe i zgodne z założeniami prowokatorów stojących za całym tym sztucznym i nienaturalnym konfliktem. Rosja już na zawsze pozostanie dla Polaków tylko „Imperium Zła”, a Rosjanie do reszty zobojętnieją na Polskę, skoro nie tylko współcześnie, ale nawet historycznie i na wieczność chce pozycjonować się wyłącznie jako ochotniczy wróg Rosji.

 

 Zmiana tego stanu rzeczy może i musi nastąpić na poziomie ludzkim, dlatego właśnie tak niechętnie widziane są w III RP jakiekolwiek kontakty między Polakami a Rosjanami. Dlatego od razu i z góry dezawuuje się wszystkie rosyjskie media („tuby propagandowe Kremla”) byle tylko nikomu nie przyszło do głowy choćby z ciekawości skonfrontować jedynie słuszne przekazy płynące z Zachodu i sprawdzić co też takiego strasznego mówią, piszą i myślą z drugiej strony. Stąd właśnie z takimi utrudnieniami spotykał się (i spotyka…) ruch graniczny na jedynym polsko-rosyjskim bezpośrednim styku kaliningradzkim. I stąd właśnie, mimo oczywistego dobrego interesu ignoruje się znakomitą rosyjską ofertę turystyczną – już nie mówiąc o Krymie, ale choćby w tak… politycznie bezpiecznym Soczi. Przeciwnie więc – jeśli chcemy tę wojnę (dez)informacyjną wygrać, jeśli chcemy wzajemne relacje Polaków i Rosjan budować na prawdzie, a więc i na wiedzy – musimy wrócić do Soczi. Zjechać na nartach z Krasnej Polany, wykąpać się w Morzu Czarnym, poleżeć w cudownej wodzie z Macesty. Tak właśnie pokonuje się fobie – uświadamiając je sobie i zwalczając źródło lęku. A w przypadku rusofobii źródła są oczywiste: to nieświadomość i prowokacja. I je właśnie czas pokonać wspólnie.

 

  Konrad Rękas

KOMENTARZE

 • .
  Nie da się wrócić do miejsca, w którym się nie było. ...
  Byłem :) pojechałbym jeszcze raz, ale stary jestem i pewnie już nie pojadę. Ale morze pamiętam:), ale tak się nie pokonuje fobii- absolutnie się nie zgadzam. Morze to morze a ludzie to zupełnie inna bajka... :)
  Dobranoc
 • @JimA 23:33:05
  @JimA 23:33:05
  Hej Jim..
  Ja NIE bylam jeszcze TAM...w Soczi...
  Pojedziemy razem... ????

  zabierzesz mnie tam na wycieczke...
  Chcialabymmm tam DALEEKO pojechac... stad...: (
  : ( uciec stad na zawsze !

  Jim...bedziesz moim przewodnikiem...po Soczi..
  bo ja bylabym OTUMANIONA... za duuuzo ludzi..
  nieznane miejsce..
  I ja uposledzona umyslowo z moim : ) rosyjskim ...

  ????

  OK.

  : )
 • Rosja kraj Wielkiej Nauki, Kuktury i Sztuki i nie odkryte turystyczne pejzaże.
  Rosja kraj Wielkiej Nauki, Kuktury i Sztuki i nie odkryte turystyczne pejzaże.

  Thanks :))) And for you *****
 • https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298491-d300053-Reviews-Kamchatka_Peninsula-Kamchatka_Krai_Far_Eastern_District.htm
  https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298491-d300053-Reviews-Kamchatka_Peninsula-Kamchatka_Krai_Far_Eastern_District.html
 • Litości
  "hub komunikacyjny",

  a pisz Pan czystą angielszczyzną, najlepiej dla poloni, a nie dla nas, wiernych Polsce i językowi polskiemu.
 • @interesariusz z PL 10:52:19
  @interesariusz z PL 10:52:19
  Litości "hub komunikacyjny",
  a pisz Pan czystą angielszczyzną, najlepiej dla poloni, a nie dla nas, wiernych Polsce i językowi polskiemu.
  interesariusz z PL 03.11.2019 10:52:19
  xxxxxxxxxxx

  Interesariusz...
  ty jako PURYSTA : ) jezykowy...
  I tropiciel literek & slow..ZAGRANICZNYCH
  powinienes byl najpierw zajrzec
  na hmmm...
  POLSKI portal ...Ho! Ho! Ho
  nie byle kogo....
  bo Ministerstwo Kultury i dziedzictwa narodowego
  https://www.gov.pl/web/kultura/kontakt-dla-prasy

  Zapytaj sie POLSKICH ministrow co to ZNACZY -DOT-
  --po polsku ????
  Ponizej:
  Kontakt dla prasy
  Anna Bocian – Rzecznik Prasowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Adres email: rzecznik@mkidn(dot)gov(dot)pl
  Telefon: +48 22 42 10 555
  Fax: +48 22 42 10 441

  xxxxxxxxx
  ; )
  w JEZYKU POLSKIM bylo & jest DUZO takich zapozyczen jezykowych..
  -rusycyzmy...
  angli-KANIZMY...
  wszystko zalezy w ktorym kierunku wieje WIATR Historii w kraju...

  OBECNIE BRAK jezyka rosyjskiego w szkolach polskich...
  DLACZEGO ????

  JEST za to PRZYMUS polityczny w szkole - dla polskich dzieci - germanizacji ANGLIKANIZMEM : )
  Ministrowie polscy nadaja rytm...- jak wyzej !
  : )

  KTO nie zna jezyka angielskiego- ten NIE zda do nastepnej klasy/nie dostanie swiadectwa ukonczenia szkoly podstawowej-
  jako ze jest PRZYMUS - nauki do lat 18 !
  : )

  Ale sprobuj interesariusz...napisac nawet tu..
  NA FORUM POLAKOW-NEON 24..
  napisac komentarz czy notke po- ROSYJSKU !
  bo....
  JEZYK Rosyjski jest PIEKNY a I duzo jest w Polsce=III RZECZYPOSPOLITEJ
  UKRAINCOW mowiacych/czytajacych/piszacych po ROSYJSKU przeciez...

  https://www.youtube.com/watch?v=R9RWKriFiC4
  Валерий Ободзинский - Эти глаза напротив

  to...po wpisie w jezyku rosyjskim
  zaraz bedzie halas&rwetest MIEDZYNARODOWY-hasbary czuwajacej...
  ze NEON 24...to ruskie szpiony lub ruskie TROLLE!

  https://www.youtube.com/watch?v=un08wQzLnUE

  ЗАПОЗДАЛАЯ ЛЮБОВЬ _ ВАЛЕРИЙ ОБОДЗИНСКИЙ

  Kocham to!... PLOMIEN muzyki rosujskiej dla mojej DUSZY...

  A przeciez WOLNOSC slowa- pisanego tez! jest TEORETYCZNIE
  dla wszystkich
  nawet tych Medrusiow znajacych -po kilka jezykow...
  ???????
  a moze sie myle z ta WOLNOSCIA slowa ????

  przeciez Fejsbuk/youtube-- PORTALE MIEDZYNARODOWE
  dopuszczaja komentarze w roznych jezykach od czytelnikow/sluchaczy
  ????
  POLSKIE PORTALE typu Neon 24...Salon 24 etc.
  to przedmiescia/zaulki POLSKIEGO Grojca...Tomaszowa Mazowieckiego...
  a NIE WIELKI SWIAT !

  xxx : )
 • @irka0 12:56:17
  What cost for ...
  8-)))
 • @Husky 13:05:21
  @irka0 12:56:17 Nowy portal erotyczny

  What cost for ...
  8-)))

  Husky 03.11.2019 13:05:21
  xxxxxxxxxxxxxx
  PIEKNE... usmialam sie,,, : )

  Dla ciebie Husky... PISARZU - propagandowy religii- : ) PISlamizmu
  to za...PSI grosz !

  cost for a BLOW-job for you-doggy-Husky
  FREE! for LOVE!

  : ) xxx eva : )
 • @panna ewcia 14:09:06
  For free you can get it in ...
  8-))))
 • @Husky 14:14:38
  @panna ewcia 14:09:06

  For free you can get it in ...
  8-))))
  Husky 03.11.2019 14:14:38
  xxxxxxxxxxxxxx
  Hello Husky..

  IN where ???
  Husky...gadaj ino szybko..Gdzie mozna dostac
  BLOW-job for FREE ???
  In the Middle-EAST ???
  In London ???

  bo moze ty wiesz...gdzie daja COS za darmo ????

  : )
 • @ Autor, All
  "...nie tylko jednym z najdłuższych miasta na świecie (147 km wzdłuż czarnomorskiego wybrzeża), ale i kolosalnym obszarowo – 3,505 km2, a więc… 7 razy więcej od Warszawy!"

  Nie no, bądźmy szczerzy - akurat w Rosji to chyba nie jest problem :-)

  5*

  Pozdro!
 • @panna ewcia 14:37:20
  In the center of Moscow
 • @Husky 15:47:24
  @Husky 15:47:24

  @panna ewcia 14:37:20

  In the center of Moscow

  Husky 03.11.2019 15:47:24
  xxxxxxxxxxxxxxx
  Ale ty Husky jestes GLUPI !
  WANKER!
  zapchlony KUNDEL!
  zapchlony KUNDEL!

  wank..wank..wanker!


  re@ Husky=dog wanker
  Slang term for the most boring person you could ever meet.

  A Dog Wanker has a tendency to try and hold a conversation with you,
  espite the fact you show no interest in what he has to say.
  A Dog Wanker-Husky
  will never take the hint!

  xx : )


  https://me.me/i/dog-wanker-for-hire-five-years-of-dog-wanking-experience-15670488

  https://www.urbandictionary.com/define.php?term=dog%20wanker

  : )

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031