Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1169 postów 575 komentarzy

„Bury” – jeszcze szkodliwszy dla Polski. Suplement

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nasza publikacja o „Burym” wywołała żywe emocje i trochę wywołanych nimi prób polemik.

Wszystkie podnoszone w nich wątki tylko jednak po pierwsze potwierdzają fakty – oddział kpt. Rajsa dopuszczał się zbrodni wojennych. Po drugie zaś stanowią kolejny dowód, że mało tematów wyzwala takie pokłady bezmyślności, ignorancji, głupoty okraszonej agresją - jak właśnie kult Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem "Burego". W jednej chwili ludzi - poza tym, wydawałoby się, rozsądnych - nagle ogarnia amok: wkładają wirtualne ryngrafy, zaczynają bluzgać, krzyczeć, wołać o krwi, zapewniają, że oni sami, oni pierwsi, gdyby Ojczyzna wezwała, po kolana w jusze komuchów itd. A Polska jak nie jest niepodległa, tak nie będzie z takimi kadrami…

 

Grzeczniej, gówniarze

 

Typowe jest także przekonanie kolejnego pokolenia, że to ono jest jedyne, pierwsze, wyjątkowe. A zatem to dzisiejsza młodzież, a biorąc pod uwagę stan emocjonalny niektórych - wręcz dzieci (choćby w wieku emerytalnym) odkryły Wyklętych, dopiero dziś się o nich mówi, pisze, pamięta. Ergo - wszyscy wcześniej byli komuchami i zdrajcami. A kiedy jeszcze w latach 90-tych publikowaliśmy na łamach „Myśli Polskiej” materiały o NSZ i NZW, upominając się o ich miejsce w historii Polski - to nie dość, że niektórych dziś wrzeszczących nie było jeszcze w planach, ale jeszcze większość oficjalnej centroprawicy, z poprzednikami dzisiejszego PiS-u włącznie o narodowej konspiracji, także tej antykomunistycznej, miała do powiedzenia tylko to samo, co Michnik i inni. Spieszący z wyświechtanymi bluzgiem o endekomunie wykazują się więc jedynie ignorancją.

 

Zbrodnie przeciw Polsce

 

Postarajmy się jednak odpowiedzieć zbiorczo wszystkim podnieconym sprawą zbrodniarza wojennego Rajsa. Przede wszystkim więc niewiele wnosi dyskusja o motywach działań „Burego” jako okoliczności łagodzącej dla jego czynów - bo w ostatecznym rozrachunku akcje oddziału kpt. Rajsa w niczym się interesom Polski i Polaków nie przysłużyły. I, co gorsza - nawet przysłużyć nie mogły. Stąd nie mają sensu próby argumentacji "mordował, bo chciał niepodległej Polski" itp.

 

Podobnie rzecz się ma z długim wywodem, jak to gdzieś kiedyś jacyś Białorusini byli niedobrzy, więc "Bury" jest rozgrzeszony z upieczenia innych białoruskich dzieci przez swoich ludzi. Tymczasem analiza relacji etnicznych i ideologicznych na Podlasiu i Kresach po 1939 r. może nam pomóc zrozumieć DLACZEGO doszło do zbrodni, ale ani to jej nie uzasadnia, ani nie uznaje za niebyłą. Tu z żadnej strony kpt. Rajs nie ma obrony. Tu naprawdę chodzi tylko o fakty.

 

Dalej – niektórzy błędnie widzą w działaniach „Burego” przejaw działania na rzecz Polski silnej, mocarstwowej, wręcz imperialnej. I znowu – nic bardziej mylnego. Imperium nie buduje się metodą strzelania do furmanów. Dokładnie przeciwnie - imperia tworzą narody, którym udaje się uniknąć wirusa szowinizmu i ewoluują w wielkie etnosy, współtworzone z ludami dostającymi się w ich zasięg oddziaływania. Taki potencjał miała do pewnego czasu I Rzeczpospolita, jednak ulegał on osłabieniu po pierwsze przez jej wewnętrzną słabość (ustrojową i społeczną), jak i przez postępujący jezuityzm, równie szkodliwy jak ekskluzywizm szowinistyczny. Wraz zaś z imprintowaniem polskości elementów etnonacjonalistycznych - siłą rzeczy perspektywy imperialne zniknęły i maksimum, jakie można (było) osiągnąć - to silne państwo narodowe. W którym, co ciekawe - również rzeczonej siły nie buduje się na strzelaniu w głowy niższego personelu komunikacyjnego. Tak czy inaczej więc - to metody „Burego” stanowiły najbardziej krańcowe zaprzeczenie dążeń do imperialności i siły Polski.

 

Szaleństwo nie czyni bohaterem

 

Jest argument z siły – są i takie ze słabości. Po tym, co widzieli w 1939 r., a potem zwłaszcza na Kresach, w stanie rozpaczy, klęski i alienacji żołnierze „Burego” mieli prawo się załamać, alienować i w efekcie eskalować przemoc – pojawiają się komentarze. Bez wątpienia jest to diagnoza bardzo trafna i dobrze, że choć niektórzy czczący Wyklętych zdają sobie sprawę z tych desperacyjnych motywów działań swych idoli. Co najmniej część Wyklętych byli to rzeczywiście ludzie emocjonalnie i umysłowo niezrównoważeni, działający w stanie traumy czy wręcz niepoczytalności. Nie jestem natomiast przekonany czy to trafne spostrzeżenie jest argumentem akurat za stawianiem pomników tym nieszczęśnikom…

 

Kto ciągle przypomina o zbrodniach?

 

Dalej – pisanie prawdy o zbrodniach oddziału „Burego” bywa przyrównane do… afery Jedwabnego, obrońcy krzyczą, że czym niby jest tych parę dzieci i kilkudziesięciu prawosławnych (którzy oczywiście sami byli sobie winni) – choćby wobec ogromu ludobójstwa niemieckiego i banderowskiego. Rozbierając tę z kolei emocję na składowe – co do jedwabizmu… Czy podnoszący ten zarzut, wołający, by o zbrodniczym epizodzie nie przypominać - rozważyli przez chwilę, że przecież głównymi przypominającymi te zdarzenia są maszerujący co roku przez Hajnówkę i organizujący obchody ku czci „Burego”? To oni z faktycznie epizodu czynią zagadnienie polityczne. I dlatego właśnie w interesie polskim jest kult „Burego” (a naprawdę i całą ideologię zbudowaną na Wyklętych) zwinąć.  

 

Co zaś się tyczy skali… Tak, istnieje pogląd, że zbrodnie na skalę odpowiednio wielką - są już polityką. Znowu jednak - jest to argument... przeciw „Buremu". Bo nie szedł on „ogniem i mieczem zmieść mongolsko-komuszę nawałę, topiąc ją we krwi" - tylko zastrzelił grupkę prawosławnych furmanów.  Zatem - cnotę stracił, a rubla nie zarobił...

 

IPN – zbrodnie przeciw prawdzie i rozumowi

 

No i wreszcie rzekome nowe ustalenia IPN. Przecież wystarczy je przeczytać, a widać wyraźnie jaka jest ich zasadnicza słabość, na czym zasadza się fałszywość wniosku, że „jednak Rajs był niewinny”. Otóż wszystkiego te "nowe ustalenia" – nie są bynajmniej odkryciem, że coś (np. zbrodnia w Zaleszanach) się nie wydarzyło. Nie ustalono, że czyny zbrodnicze (jak mord w Puchałach Starych) popełnił ktoś inny, bez żadnej wiedzy i odpowiedzialności Rajsa. Nic z tych rzeczy. Nic, co dawałoby podstawę do realnego wzruszenia wyroków i oczyszczenia Rajsa w rozumieniu prawnokarnym, gdyby miał miejsce jego uczciwy, a nie kolejny zideologizowany proces. Nie – IPN-owcy funkcjonariusze i propagandyści stwierdzają zamiast tego, że „Bury” zrobił, co zrobił, bo miał powody. Więcej nawet - bo miał RACJĘ!

 

I to jest właśnie w tym nowym podejściu najgorsze: że zdejmując odium zbrodni z Rajsa i jego ludzi - przenosi się je bez wahania na państwo polskie, z placetem takiej jego instytucji, jak IPN. Zbrodnia faktycznie bowiem marginalna wobec ogromu ludobójstwa dokonanego przez Niemców i banderowców - nabiera więc rangi słusznej polityki (pro)państwowej. A to tylko dodaje jej znaczenia – i szkodliwości dla sprawy polskiej.

 

Konrad Rękas

  

KOMENTARZE

 • 5*
  Kurde! koteł mi rękę trącił i kliknąłem omyłkowo 4*
  Miało być 5 - przepraszam.
 • @Kmieć 21:18:33
  Spoko . Salute .
 • Ja wieść niesie, do Polski zjeżdżają Ukraińcy do pracy i do nauki,
  a to jest siła która wzmocni tych białoruskich niedojdów, którzy pozwalają aby po ich grobach robiono marsze.

  https://dziennik-polityczny.com/2018/12/05/ukrainski-parlament-wysyla-roszczenia-terytorialne-chce-od-polski-tych-ziem-foto/

  Mapka pokazuje, że Hajnówka jest już zaliczona do Ukrainy i czeka na to aby ktoś napisał dla niej nową historię. ;)
 • Zalosny stek bzdur
  Panie Rekas za czasów towarzysza Koby kariera w ówczesnych czerwonych gadzinówka h stałaby przed Panem otworem. Aż się dziwię, że nawet dziś nie dostał Pan oferty od Michnika, jako jeden z cyngli w jego stajni.
  Merytorycznie ten tekst to szambo i jak na szambo przystało 1*. Choć winno być zero absolutne, czyli tyle na ile zasługuje czerwony propagandysta.
 • @Jacek Boki 05:03:32
  Z pana artykułów wynika, że jedyne na czym Pan się zna, to zbrodnie UPA na Wołyniu. Z tego komentarza wynika, że jest Pan niekonsekwentny. Bo skoro Bandera był zły, to dlaczego Bury ma być dobry ? Przecież zarówno jeden, jak i drugi mają pełne poparcie swoich narodowych historyków (zarówno IPN jak УІНП) i pełne poparcie władz dla ich działań.
  Przywołuje Pan tu tow. Kobę, więc zapewniam Pana, że za jego czasów zarówno Bandera i Szuchewicz jak i Ogień, Bury czy Łupaszka traktowani byli na jednakowym poziomie : kula w łeb i miejsce nieznanego pochówku. Niestety, niektórych odgrzebano...
 • Żeby być obiektywnym w tym temacie - to
  zgoda, że Niezłomnych odgrzebano z niepamięci w ramach szarpania ruskich nogawek. Inaczej nadal byliby przemilczani. Jednak zapamiętajmy raz na zawsze - bandziory w tamtym czasie hasały zbrojnie po lasach - ale potem NKWD złożyła im propozycje nie do odrzucenia - więc stanowili trzon tzw. utrwalaczy władzy ludowej. Bandziorów NKWD i UB nie mordowała po piwnicach - bo to był im bliski element - do wykorzystania.
  Wniosek?
  Fakt jątrzenia Burym ma miejsce - ale z wiadomych wzgledów ów Bury na to nie ma już wpływu.
 • @SZS 08:36:20
  Bzdury pan wypisuje, tak jak Rękas. Pisząc to co napisał o kapitanie Burym, nawet nie dostrzega, że w ten sposób daje paliwo ukraińskim szowinistom w odniesieniu do WŁASNEGO WUJKA Stanisława Basaja - Rysia, który dowodził wraz z Wiktorem atakiem na bazę UPA w Sahryniu.

  Niech mi pan Rękas, no i oczywiście pan również przypomni o co oskarżają dziś banderopiteki sp. wujka Pana Rękasa, Stanisława Basaja - Rysia. Choć jest powszechnie wiadomym, że to co o nim do dziś wypisują to ordynarne bezczelne kłamstwa. Tak więc pan Rękas dosłownie w przypadku Burego powtarza banderowską narrację, tyle, że w odniesieniu do Burego i nawet tego nie widzi. To jest dopiero komedia. Tyle, że przez łzy.

  Pozdrawiam
 • @Jacek Boki 09:03:31
  "Pisząc to co napisał o kapitanie Burym, nawet nie dostrzega, że w ten sposób daje paliwo ukraińskim szowinistom"

  W tym przypadku, to nie Ukraińcy są zainteresowani (Ukraińcy mają lepsze, bardziej soczyste, i do nich odnoszące się przykłady).

  To na Białorusi sprawa Burego nabiera rozgłosu.
 • @Jacek Boki 09:03:31
  Dlaczego więc Pan nie opisze zbrodniczą działalność Stanisława Basaja - Rysia ? Pacyfikowanie ukraińskich wsi i mordowanie ich mieszkańców zasługuje chyba na potępienie. Zbrodnia jest zbrodnią. I prawo Kalego tu nie obowiązuje. Przynajmniej teoretycznie.
  Proszę napisać artykuł o "Rysiu" a zobaczy jakie będą komentarze...
 • @SZS 09:35:48
  Widzę, że sztuka czytania ze zrozumieniem jest Panu zupełnie obca. Stanisław Basaj - Ryś nie popełnił żadnych zbrodni. Likwidacja band UPA i SS Galizien to nie zbrodnia, tylko obowiązek. Ukry do dzis łza jak bure suki, że zamordowano tam jakichś ich cywili, mają tylko problem z tym, że jak IPN chciał przeprowadzić tam ekshumację, to zaczęli drzeć japy, że nie ma na to ich zgody. A dlaczego? Ano dlatego, że wtedy cała ich zalgana narracja rozleciałalaby się w gruzy, tak jak zresztą wszystkie podobne klamstwa ukraincow
 • @Jacek Boki 09:48:54
  "Likwidacja band UPA i SS Galizien to nie zbrodnia, tylko obowiązek. Ukry do dzis łza jak bure suki, że zamordowano tam jakichś ich cywili"

  Jest Pan zwierciadlanym odbiciem banderopiteków. Tyle, że nie potrafi się w zwierciadle przejrzeć.
 • @Pedant 10:06:21
  No fakt, dzisieje sieroty zydokomuny, dzieci i wnuki uboli i nkwdzistow, uwielbiają przypinać Polakom własne, genetyczne przymioty. Jak by wyli dzisiaj i zapluwali się na Rysia i Wiktora, gdyby nie zlikwidowali tej i innych baz UPA i nie obronili polskich mieszkańców tych ziem. Ale nawet jeśli obronili ratując dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, to też Niedobrze, bo nie pozwolili rezunow wyrznac Polaków na ich własnych ziemiach.

  Pytanie sieroto po ubolach i banderowca h, co tutaj robiły sotnie UPA twoich dziadków?
 • @Pedant 10:06:21
  Tak więc zanim zaczniesz innym mówić o ich lustrzanych odbiciach, to przyjrzyj się własnemu i zobacz jak zwierciadlu zbiera się na wymioty.
 • @Jacek Boki 10:24:04
  Jako "sierocie żydokomuny", dlaczego ma mi robić różnicę czy zostanę zabity przez Jacka Boki czy przez naziolka z Haliczyny?

  Same shit.
 • @Jacek Boki 10:24:04
  Aby ucywilizować turańczyków, należy posłać ich do polskich szkół i nauczyć polskiej historii.
 • "ono jest jedyne, pierwsze, wyjatkowe"
  .
  Jeśli coś zasługuje na taką ocenę, to nie jakieś tam "szare bure" czy w kolorze brązowym przypominające przysłowiowe ... , ale NSZZ "S"

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  iłuż Polaków, z tych to dożyli tych pięknych czasów tego PO.PiSu demokracji może dumnie wypiąć pierś i powiedzieć:

  "Ja przyczyniłem sie do tego, choć nie wiedziałem co czynię, i do dziś nie wiem."

  Także tym wyżej uczczonych pisze autor dla opamiętania:

  "Szaleństwo nie czyni bohaterem ...stawianiem pomników tym nieszczęśnikom…"

  I kto wie, czy autor nie trafił w dziesiątkę, "nieszczęśnikom", czy nie jest to najtrafniejsza ocena ? Być może, że ci nieszczęśnicy potrzebują bardziej naszego zmiłowania niż pomników. Złych pomników tośmy dość nabudowali:

  https://pppolsku.files.wordpress.com/2021/03/wrotadopiekla447.jpg

  które się z nas tylko naigrują.
 • Autor
  Tak na marginesie, to zagadká jest dla mnie fakt, iż publikuje Pan na portalu konserwatyzm.pl, a wszak sądząc po pańskich sympatiach do szkockich marksistów trudno tu znaleźć cokolwiek wspólnego z konserwatyzmem, jakkolwiek by go pojmować
  (pamiętam jak jeszcze prowadził pan programy bodaj w Tv Lublin pod "l\konserwatywnym" tytułem "nonm serviam" - jaja jak berety.

  A co do sprawy Burego, to sam Pan utrudnia merytoryczną dyskusję pisząc o nim w tonie histerycznym.
  Akurat IPN szykuje się do rewizji jego sprawy

  https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/67471,Komunikat-dotyczacy-informacji-zawartych-w-ustaleniach-koncowych-sledztwa-S-2802.html (komunikat z 2019)

  Zupełnie czym innym są marsze ku jego czci w Hajnówce - nie znam tamtych ludzi ani terenów, byćmoze jest to niepotrzebne zaognianie.
  Ale też nie bez racji pisze ktoryś z komentatorów, że dzięki Łupaszce na Wileńszczyźnie czy Buremu na Grodzieńszczyxnie do dzis mieszkają tam Polacy. gdyby żołnierze niełomni byli obecni w większej ilości na Wołyniu to do dziś żyliby tam Polacy

  pozdr
 • @MacGregor 13:18:07
  Tacy jak Rekas i jemu podobni opluwając Burego i innych niezłomnych, tak naprawdę mają w czterech literach Kresowian pomordowanych przez banderowcow. Kresowianie bowiem i ich tragiczny los uza im jedynie do wycierania sobie nimi ich brudnych fizjonomi. Są im potrzebni jedynie doraźnie, gdy mają w danej chwili w tym swój interes, ale gdy już go nie mają, to kresowianie i ich obrońcy są dla nich bandytami, którzy nie służą już interesom, ale wyłącznie Polski według ich wyobrażeń.
  Tak jak dzieje się to w przypadku np. towarzyszy z elblaskiego SLD, którzy wespół z prezydentem Wroblewskim PSL i chłopcami z PO będą bronić relacji z neobanderowskich władzami Tarnopola, jak Adolf Hitler przez 12 lat, bronił tysiącletniej Rzeszy.
  Czerwoni tak mają, bo to gnidy bez żadnych zasad, honoru i jakiejkolwiek formy przyzwoitości, której nie posiadają nawet w stopniu śladowym.
 • @MacGregor 13:18:07
  A co do tzw konserwatyzmu Pana Rekasa, to tacy konserwatyści byli już i wśród bolszewików w 1917 roku. Lewicowi esereowcy, a nawet byli i prawicowi. Więc nie ma tu nic nowego pod słońcem, w tym jego tzw konserwatyzmie :-)
 • @Jacek Boki 09:48:54
  Stanisław Basaj - Ryś nie popełnił żadnych zbrodni.
  Oczywiście. Bury nie popełnił żadnych zbrodni, Ogień popełnił żadnych zbrodni, Łupaszko popełnił żadnych zbrodni. W ogóle cali ci "wyklęci" nie popełniali żadnych zbrodni. Oni walczyli z Sowietami, Upowcami Bezpieką i czymś tam jeszcze, co uroiło im sie w tych głupich łbach. Walczyli przecież o "wolną" Polskę. To dlaczego przegrali ?
  Jest Pan monotematyczny. Chwała Panu za ujawnianie zbrodni upowskich, ale nie dopuszcza do siebie, że w każdym kraju byli bandyci walczący o swoje interesy kolidujące z interesami władzy.
  Może Pan mi wytłumaczy, jak chłopu na roli (wszak sztuka czytania ze zrozumieniem jest mi zupełnie obca) dlaczego Ogień ma swój pomnik w Zakopanem, odsłonięty przez L. Kaczyńskiego i poświęcony przez kościół, a w bratniej Słowacji jest uważany za zbrodniarza wojennego ?
 • "Persilschein"
  .
  @MacGregor 13:18:07

  Dobrze jest sobie przyswoić to niemieckie określenie, bo jest bardzo użyteczne, znaczy tyle co "świadectwo Persilu" (Persil- proszek do prania), wystawiane było nazistom po II. Wojnie przez okupantów Niemiec: aliantów i Rosjan. Jak widać ta metoda jest stosowan do dziś.

  Nie od rzeczy jest przypomnieć spostrzeżenie Voltaine na temat historii:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/tekstzablo/#Histor

  Jeśli chodzi i nowe oceny IPN wydarzeń historycznych, to czekamy na nową ocenę działalności UPA, być może nie była to działalność, cytuję za IPN: "zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej (Polaków), a zatem należące do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości". Pan J. Kaczyński uczynił już dobry początek wyjąc na Majdanie "Sława Ukraine" czekamy na "Sława hierojam!".

  - https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk

  Czym jest IPN, nie będę się wypowiadał, po ogromnych sukcesach tej instytucji odnośnie wydarzeć w Jedwabnym i Kielcach (tzw. pogromy). IPN, który pozimem znakomicie dorównuje innym sądom w Polsce, nie wyłóczając TK, odpowiada też swym wysokim poziomme Wikipedia, które jak on należy do grupy instytucji dostarczających doniesień dla ludności, ujmowanych jednym pojęciem:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/gadz/

  Jak widać zawsze znajdą się kontynuatorzy bohaterskich tradycji NSZZ "S" i tylu krwawo okupionych powstań zakończonych klęską. Pomnik tych sukcesów patrz zdjęcie powyżej. Jakże cieszyć musi on tyle bohaterskich i patriotycznych serc.
 • @Jacek Boki 09:03:31
  Super.
 • @SZS 14:33:31
  Dlaczego w tzw bratniej Słowacji Ogień uważany jest za zbrodniarza? Ano dlatego, że ogłosili go nim SŁOWA CY ZBRODNIARZE WOJENNI, którzy w 1939 wespół z Adolfem i ukraińskimi rezuna i najechali Polskę od poludnia i do początku 1944 mordowali Polaków, okupując część naszych ziem, a potem ci sami słowaccy wspólnicy III Rzeszy przeobrazili się w gorących Słowackich hiper patriotów walczących z niedawnymi swoimi panami w tzw słowackim powstaniu narodowym, z czego do dzis szydza sobie sowieccy oficerowie w przypływie szczerości, którzy tymi słowackimi patriotami dowodzili.
  Więc co tak cie dziwi przyjacielu, że Ogień jest w taki właśnie sposób nazywany przez Słowackich zbrodniarzy wojennych, kolaborantów niemieckiej hitlerowskie III Rzeszy, którzy na początku 1944 przeobrazili się w gorliwych komunistow, sojuszników słońca narodów.
 • @Jacek Boki 09:48:54
  Zofia Kossak- Szczucka wspominała, że za rządów Centralnej Rady prześladowania objęły tylko polskich ziemian, natomiast za Petlury rozszerzyły się na polską służbę, katolicką szlachtę, całą polskość jednym słowem . W styczniu 1918 r, przyszła kolej na Lubczę, majątek Przecławskich. ... W cukrowni w Sieniawie zamęczono kilku polskich pracowników, obcinając im nosy, uszy, wciskając w oczodoły gromnice. Baby otoczyły ich wiankiem, śpiewając pieśni żałobne i rozpustne". Ofiarami przemocy padali nie tylko Polacy, ale także Żydzi. Do strasznego pogromu, który rozpoczął oddział „siczowników galicyjskich", doszło w Płoskirowie. Żydów nie zabijano z broni palnej. Wszyscy zostali zarżnięci, zakłuci lub poćwiartowani żywcem [...]. Daremnie skazańcy starali się przekupić żołnierzy, oddawali pieniądze, złoto –„Nam was treba, ne waszich hrosziw", odpowiadali, nie zwracając nawet uwagi na prośby. Zabitych wyrzucano z okien na ulice, gdzie po kilku godzinach zebrały się istne materace z trupów. Leżały tam w grozie strasznej niedoli- matki ciężarne, z których wydarto wnętrzności, dziewczęta z odrąbanymi piersiami, starcy wyszczerzeni, okropni... Z balkonów zwieszały się wianki związane z dzieci maleńkich, rozpłatanych bagnetami, powiązanych sznurem za główki żałośnie zwieszone"
 • @Jacek Boki 15:28:40
  W imieniu Rzeczpospolitej :

  31 grudnia 1945 r. oddział „Ognia” wszedł do wsi Gronków wieczorem. Zapytali spotkanego przy domu 36-letniego Władysława Zagatę-Łatanka, ojca czworga dzieci, gdzie mieszkają Kudasikowie. Gdy ten odwrócił się, aby wskazać drogę, dostał śmiertelny strzał w głowę. Kudasików nie zastali, więc poszli do domu Wojciecha Leśnickiego-Barana, gdzie zastrzelono 32-letniego Stanisława Zagatę-Łatanka. U Szewczyków przy kolacji siedziała cała pięcioosobowa rodzina. Wyprowadzili do ogrodu Józefa Szewczyka i go zastrzelili. W domu Grońskiego-Pocwy też trwały ostatnie przygotowania do powitania Nowego Roku. Ludzie „Ognia” weszli do izby i strzelili w sufit, aby pokazać, kto tu rządzi. Zapytali, czy jest Leon Zagata-Łatanek. Gdy 18-letni chłopak potwierdził swoją obecność, wyprowadzili go na zewnątrz i zastrzelili. Jego 21-letni brat Bronisław Zagata-Łatanek rzucił się na „Ognia” z krzykiem: „Za co zamordowałeś mi brata?”. Natychmiast dostał serię z automatu. W drodze powrotnej ludzie „Ognia” zastrzelili jeszcze 28-letniego Władysława Krzystyniaka. Prawdopodobnie zabili go, bo powiedział im: „Dobrze się wam paść ludzką krzywdą”.

  Mieszkańcom Gronkowa do dzisiaj nikt nie wyjaśnił, dlaczego ci ludzie zginęli. Dla IPN to zabójstwa pospolite, uległy już przedawnieniu i sprawców nie można ścigać. Można karać tylko za zbrodnie komunistyczne, choć i tu byłoby dużo pracy. Jako komendant Milicji Obywatelskiej i szef Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Targu Józef Kuraś wyłapywał akowców, przesłuchiwał ich, skazywał na więzienie i wysyłał na Sybir – co pod przysięgą stwierdzają byli akowcy w po raz pierwszy ujawnionym przez nas dokumencie, który ktoś wykradł z plebanii w Nowym Targu. Czy to nie zbrodnie komunistyczne, które nie uległy przedawnieniu? Poza tym gronkowianie są oburzeni, że pomnik „Ognia” będzie w kształcie krzyża.

  Jaka Czecia ErPe - tacy bochaterowie...
 • @MacGregor 13:18:07
  Tzw. żołnierze niezlomni to często byli AKowcy. AKowcy jakoś średnio pomogli przeci UPA.
 • @Talbot 11:54:48
  "Aby ucywilizować turańczyków, należy posłać ich do polskich szkół i nauczyć polskiej historii."

  Białoruscy turańczycy zaczynają się interesować polską historią, szczególnie Burym. Jeśli tu zaglądają, na pewno są pod wrażeniem jak się o nich pisze.
 • @SZS 19:24:55
  Jaka Czecia ErPe - tacy bochaterowie...

  Zdrajcy, mordercy i rabusie. Najwięksi zbrodniarze z Armii Ludowej

  Komunistyczna partyzantka, zamiast walczyć z Niemcami, bardzo często skupiała się na rabunkach i mordach. Oto sylwetki największych morderców z szeregów Armii Ludowej

  Jesienią 2017 r. dzięki wprowadzeniu w życie ustawy dekomunizacyjnej w całym kraju, w tym w samym centrum Warszawy, zniknęły ulice imienia Armii Ludowej. Demokratyczna Polska potrzebowała aż 28 lat, by usunąć z krajobrazu, map i rejestrów pozostałości po „bohaterach” minionego systemu. Sowieckich kolaborantach i zdrajcach, którzy okradali i mordowali niewinnych ludzi, w tym wielu polskich patriotów, aby później cieszyć się zaszczytami i wygodnym życiem w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. I popełniać dalsze zbrodnie w obronie totalitarnego systemu, który narzucili rodakom z pomocą bolszewickich bagnetów.

  To, że tyle rządów po 1989 r. nie mogło się zdobyć na ten ważny, symboliczny krok, bulwersuje tym bardziej, im bliżej przyglądamy się działalności poszczególnych dowódców Armii Ludowej. Oto opowieść o tych, którzy zapisali się w historii Polski najgorzej.
  Morderca z Ludmiłówki

  Bez wątpienia jednym z największych zbrodniarzy wśród dostojników GL / AL był Stefan Kilanowicz, który w konspiracji krajowej przyjął pseudonim Grzegorz Korczyński. Był on weteranem wojny domowej w Hiszpanii. Potem, w okupowanej Francji, działał w tamtejszym ruchu oporu. Latem 1942 r. Bolesław Mołojec ps. Edward, pierwszy dowódca Gwardii Ludowej, ściągnął go z Paryża wraz z wieloma innymi byłymi dąbrowszczakami. Mieli oni budować zręby komunistycznej partyzantki na ziemiach polskich.

  W sierpniu 1942 r. Korczyński przybył na Lubelszczyznę. PPR wyznaczyła mu zadanie skonsolidowania i ożywienia działalności GL, która od kilku miesięcy działała w rejonie Kraśnika. Należało do niej jedynie kilka niezbyt licznych band, które bały się atakować Niemców, za to chętnie rabowały okoliczne wsie. Ich szefowie byli często przedwojennymi wiejskimi kryminalistami. Otrzymana od komunistów broń i wojenne bezprawie tylko ich rozzuchwaliły. Życie gwardzistów upływało na rekwizycjach, po których następowały pijackie orgie, nierzadko kończące się jakąś krwawą awanturą. Tylko nie lada twardziel mógł sobie podporządkować taki element. Początkowo Korczyńskiemu się to udało. Przyszło mu to zapewne tym łatwiej, że sam miał podobne do nich wyobrażenie o prowadzeniu wojny partyzanckiej. Już w kilka dni po przybyciu na Lubelszczyznę, razem z kilkoma towarzyszami, napadł na dwór pod Gościeradowem. Splądrowali dom, a właścicielkę zbiorowo zgwałcili.

  Pomimo że już we wrześniu 1942 r. oddział Korczyńskiego liczył około stu partyzantów, nadal nie podejmowano większych działań przeciwko Niemcom. Jego walka z okupantem ograniczała się do tak „spektakularnych” akcji jak palenie kontyngentowego zboża, niszczenie stacji kolejowych czy „bohaterskiego” wymordowania niemieckiej rodziny Ebertów mieszkającej w Księżomierzy. Na wszystkie akcje komunistycznych partyzantów Niemcy odpowiadali krwawymi represjami wobec ludności cywilnej. Jak donosił kontrwywiad AK, wieś Pikulin pod Janowem Lubelskim została całkowicie spalona, a przeszło 130 jej mieszkańców zamordowanych, w Goliszowcu spalono wszystkie zabudowania, zabito 34 osoby.

  Nieodpowiedzialne poczynania bandy Korczyńskiego wywołały sprzeciw miejscowych działaczy PPR i części watażków GL. Na czele koalicji przeciwników „Hiszpana” stanął powiatowy sekretarz partii Jan Gruchalski ps. Sokół. Tlący się konflikt wybuchł z całą mocą późną jesienią 1942 r. Oto jak przebiegł.

  W listopadzie oddział Korczyńskiego pojawił się w Ludmiłówce, wsi położonej około 15 km od Kraśnika. W niej oraz okolicznych osadach i lasach ukrywało się około 100-150 Żydów. Dowódca GL zażądał od nich ogromnej kwoty 600 tys. zł, rzekomo na zakup broni dla swoich ludzi. Zastraszonym nieszczęśnikom udało się zebrać żądaną sumę. Korczyński zabrał pieniądze i wraz z większością partyzantów wyjechał ze wsi, pozostawiając na miejscu jedynie kilku członków swojego sztabu. Na odchodne zobowiązał ich do dalszego „pobierania opłat” od Żydów. Nie musiał im tego dwa razy powtarzać. Gwardziści bezlitośnie grabili starozakonnych, opornych zabijając na miejscu. Oburzony tym „Sokół” i jego zwolennicy postanowili działać, wykorzystując nieobecność Kilanowicza. Udusili jego sztabowców i zabrali zrabowane przez nich kosztowności. Poza tym miejscowy komitet PPR wydał na niego oficjalny wyrok śmierci. Nie zdołał jednak go wykonać.

  6 grudnia 1942 r. Korczyński wrócił do Ludmiłówki. Rozpoczął krwawą zemstę. Najpierw jego ludzie z miejsca rozstrzelali około 30 osób, schwytanych przeciwników z PPR i Żydów ukrywających się we wsi. Potem gwardziści przez kilka tygodni przeczesywali okoliczne lasy w poszukiwaniu pozostałych przy życiu starozakonnych. Odnalezionych nieszczęśników najpierw okradano, a potem zabijano nie tylko bronią palną, ale także granatami, drewnianymi kołkami i innymi przypadkowymi narzędziami. Jeden z uczestników zbrodni Jan Wojtaszek wspominał po latach:

  W lesie gościeradowskim otoczyliśmy dwa żydowskie bunkry. Jeden z partyzantów, Wasik, wszedł do bunkrów i polecił znajdującym się tam Żydom wyjść. Z bunkrów wyszło 9 względnie 10 osób. (…) Krótko z nimi rozmawiał »Grzegorz« [Korczyński - red.] następnie polecił im rozbierać się do bielizny. (…) Do rozebranych kazał »Grzegorz« strzelać. (…) Chciałbym zaznaczyć, że rozebranym kazaliśmy stawać nad wejściem do bunkra tak, że po strzale ciała wpadały do środka, tam je pozostawialiśmy, nie grzebiąc ich. Garderobę zabitych z polecenia »Grzegorza« zabrał oddział. Ja wówczas dostałem płaszcz wojskowy, »Iwan« [jeden z partyzantów - red.] zaś otrzymał buty z cholewami.

  Ogółem z rąk partyzantów Kilanowicza zginęło w Ludmiłówce i okolicach około stu Żydów. Co ważne, po wojnie Korczyński i jego towarzysze starali się likwidować wszystkich, którzy za dużo mówili o tej zbrodni.

  Tymczasem zemsta krewkiego „dąbrowszczaka” na kolegach z PPR dopełniła się w lutym 1943 r. Wtedy to schwytany w Urzędowie Gruchalski trafił przed oblicze Korczyńskiego. Wyrok „sądu partyjnego” mógł być tylko jeden. Ciężko pobitemu „Sokołowi” odcięto szablą głowę.

  Po rozprawie z „gruchalszczykami” Kilanowicz popadał w konflikty z kolejnymi frakcjami w kraśnickiej GL, w tym ze swoimi niedawnymi sojusznikami. W związku z tym latem 1943 r. został odwołany do Warszawy.
  Złodziej z Radomia

  W kadrach GL / AL nie brakowało przedwojennych kryminalistów. W czasie okupacji wielu z nich dołączało do partyzantki PPR tylko dlatego, żeby - jak pisze Piotr Gontarczyk - nadać ideologiczną legitymizację swojej działalności rabunkowej. Z pewnością do tej grupy można zaliczyć Izraela Ajzenmana.

  Była to postać wyjątkowo mroczna. Urodził się w 1913 r. w Radomiu. Pochodził z bardzo ubogiej żydowskiej rodziny. Nie ukończył żadnej szkoły. Czytać i pisać nauczył się sam (co można zauważyć, czytając jego najeżone błędami zeznania złożone na piśmie). Przed wojną sympatyzował z ruchem komunistycznym. Z rzadka parał się pracą. Co rusz wchodził w konflikt z prawem. W latach 30. kilkakrotnie stawał przed sądem i lądował za kratkami. Na przykład w 1936 r. został skazany za kradzież narzędzi i materiałów z zakładu stolarskiego w Radomiu. W tym samym roku dokonał też napadu na sklep w pobliskim Wolanowie (ukradziono głównie papierosy i czekoladę). W radomskim zakładzie karnym także sprawiał kłopoty. Brutalnie znęcał się nad współwięźniami.

  Działacze Gwardii Ludowej zwerbowali Ajzenmana, gdy przebywał on w radomskim getcie. Gdzieś w 1942 r. wyruszył on do pobliskich lasów i tam zaczął organizować swój oddział. Znany był pod pseudonimami: Julek, Chytry i Lew. Od tego ostatniego przydomka jego grupę nazywano „Lwami”. Składała się ona z kilkunastu partyzantów, głównie uciekinierów z gett w Drzewicy, Opocznie i Przysusze.

  „Lwy” zajmowały się głównie rabowaniem i terroryzowaniem mieszkańców wsi w regionie radomskim. Grupa miała jednak na swoim koncie jedną spektakularną zbrodnię na członkach polskiej konspiracji narodowej. Doszło do niej w Drzewicy 22 stycznia 1943 r. Oto jak wyglądał jej przebieg według raportu akowskiej komórki „Antyk” (skrót od Akcja Antykomunistyczna):

  „Opanowawszy posterunki bezpieczeństwa, część bandy wtargnęła do fabryki noży Kobylański [firma Gerlach - red.). Właściciela jej, Augusta Kobylańskiego, zaprowadzono do fabryki, kazano mu otworzyć kasę z pieniędzmi, poczem zamordowano go, poza nim zamordowano 4-ch urzędników i 3-ch robotników fabrycznych, aptekarza, razem 11 osób z najbliższej okolicy fabryki. Mieszkanie Kobylańskiego plądrowano przez kilka godzin i obrabowano doszczętnie. Banda złożona była z Żydów bardzo silnie uzbrojonych, z granatami i pistoletami maszynowymi, dowodzona była przez Żydówkę [prawdopodobnie chodzi o Zofię Jamajkę przysłaną przez PPR z Warszawy - red.]. (…) Banda wyniosła się, nie poniósłszy żadnych strat”.

  Wśród zabitych znalazło się pięciu miejscowych konspiratorów Narodowych Sił Zbrojnych. Napastnicy potraktowali ich z wyjątkowym okrucieństwem. Wypruli im wnętrzności bagnetami i rozbili głowy kolbami karabinów.

  Pół roku później zemścili się na „Lwach” żołnierze Akcji Specjalnej NSZ niejakiego „Toma” (obszernie o tej tajemniczej postaci pisaliśmy w numerze „NH” z marca 2016 r.). Otoczyli GL-owców w leśniczówce pod Stefanowem i wszystkich rozstrzelali. Z oddziału ocalał jedynie sam Ajzenman, który akurat przebywał w innym miejscu.
  Mord w Owczarni

  Zbrodnia w Owczarni, przeprowadzona przez oddział 19-letniego wówczas Bolesława Kaźmieraka vel Kowalskiego ps. Cień, jest z pewnością najbardziej krwawą zbrodnią AL-owców na żołnierzach Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Oto jak do niej doszło.

  https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/ad/eb/5a699f24bc7e4_o.jpg?1518088806

  Oddział partyzancki GL / AL. Bojowcy uzbrojeni są w pepesze i karabin maszynowy Diegtiariowa

  Około południa 4 maja 1944 r. około 50-osobowy oddział partyzantów wkroczył do wsi Owczarnia, położonej około 27 km na północny zachód od Kraśnika. Byli to żołnierze z 15. Pułku Piechoty AK „Wilków”, dowodzeni przez por. Mieczysława Zielińskiego ps. Moczar i por. Bernarda Mosińskiego ps. Mars. Czekali na aliancki zrzut broni, który miał nastąpić w nocy na pobliskiej placówce odbiorczej „Klacz” pod Ratoszynem. Tymczasem rozlokowali się po domach w oczekiwaniu na sygnał do wymarszu. Czuli się bezpieczni, pomimo że w okolicy pojawiały się czujki z Armii Ludowej. Wartownicy donosili „Moczarowi” o wzmożonej aktywności komunistów, ale ten nie kazał ich zatrzymywać, a jedynie bacznie obserwować. Zresztą cóż mógł zrobić? Rozkaz płk. Kazimierza Tumidajskiego ps. Marcin, komendanta lubelskiej AK, nakazywał utrzymywanie pokojowych stosunków z czerwonymi.

  Gdy pod wieczór akowcy zaczęli przygotowywać się do wymarszu, aelowskie czujki nagle zniknęły. Po kilku minutach wokół wsi rozległy się strzały - ze wszystkich stron do osady zaczęli zbliżać się nierozpoznani napastnicy. Zaskoczeni żołnierze „Moczara” ulokowali się na pozycjach między zabudowaniami. Najpierw wzywali atakujących do przerwania ognia. Ponieważ tamci nie reagowali, akowcy także zaczęli strzelać. Dopiero serie z ckm-u, puszczone nad głowami napastników, sprawiły, że tyraliera na całej linii przywarła do ziemi. Wśród słabnącej palby dało się słyszeć krzyk: nie strzelać, tu Polacy! Po czym obie strony wywiesiły białe flagi.

  Kiedy atakujący zbliżyli się do gospodarstw Owczarni, akowcy rozpoznali w nich znajomych partyzantów Armii Ludowej, a wśród nich ppor. Bolesława Kaźmieraka ps. Cień, ich dowódcę. „Moczar” niedawno gościł go na obiedzie, gdzie razem wznosili toasty „za Polskę”. Wtedy rozstali się w przyjacielskiej atmosferze. Wymienili się hasłami - aby nie doszło do niebezpiecznej strzelaniny w razie nocnego spotkania obu grup - a także obiecali sobie wzajemną pomoc w razie, gdyby któryś z nich znalazł się w opałach. Dlatego też atak aelowców, tuż przed ważną akcją, tak rozsierdził oficerów AK. Zdenerwowani, na powitanie, obrzucili „Cienia” i jego przybocznych stekiem wyzwisk. Tymczasem Kaźmierak zaczął przepraszać za „pomyłkę”, tłumacząc, że wziął ich za Niemców. Próbował nawet objąć po przyjacielsku wkurzonego „Moczara” za szyję. Koniec końców uwierzono jego wyjaśnieniom.

  Po wygaszeniu napięcia „Cień” zaproponował, żeby obie grupy, na znak przyjaźni, oddały sobie na pożegnanie honory wojskowe. „Moczar” przystał na to. Żołnierze AK ustawili się w dwuszeregu z bronią u nogi. Około stu partyzantów AL, dwójkami, zaczęło maszerować przed nimi. W pewnej chwili Kaźmierak i jego adiutant wypalili z pistoletów w głowy swoich rozmówców - „Moczara” i „Marsa”. Na ten sygnał aelowcy błyskawicznie otworzyli ogień z broni maszynowej do zaskoczonych akowców. Kilkunastu z nich ścięły pierwsze serie. Reszta rozpierzchła się po okolicznych zabudowaniach i łąkach, byle tylko umknąć pewnej śmierci. Niektórzy „cieniowcy” puścili się za nimi w pogoń. Wreszcie, po kilku minutach, zabrali się do rabowania. Obdarli ciała swoich ofiar z mundurów, butów, obrączek i zegarków. Następnie pochowali 18 akowców w zbiorowej mogile, do której wrzucili także czterech swoich zabitych. Dwóch z nich co prawda odniosło w starciach tylko niewielkie rany, lecz „Cień” osobiście zastrzelił ich, by nie opóźniali odwrotu.

  Trzeba podkreślić, że liczba zamordowanych żołnierzy podziemia byłaby większa, gdyby bohaterska sanitariuszka oddziału „Moczara” Anna Hincz ps. Baśka nie powstrzymała „Cienia”, straceńczo agresywną perswazją, przed dobijaniem kolejnych rannych. Wyzywając go od tchórzy i zbrodniarzy trafiła jakoś do resztek jego żołnierskiego honoru.

  Około godz. 21 „cieniowcy” wycofali się z osady, zabierając akowskie konie i broń - udali się w kierunku Wisły. Wiedzieli, że niebawem w okolicy może się pojawić inny oddział AK albo zaalarmowani Niemcy, a wtedy może być z nimi krucho.

  Po masakrze w Owczarni AK polowało na „cieniowców”. Bezskutecznie. Młody watażka aż do „wyzwolenia” sprytnie uciekał z zastawianych na niego pułapek.
  „Byk” i „Łokietek”

  Do dowódców Armii Ludowej, którzy mieli najwięcej krwi na rękach, należeli także Czesław Borecki ps. Byk / Brzoza i Tadeusz Maj ps. Łokietek. Wiosną 1944 r. ich grupy, liczące łącznie kilkudziesięciu partyzantów, grasowały u podnóża Gór Świętokrzyskich. Zajmowały się głównie terroryzowaniem i rabowaniem miejscowych chłopów. Nie podejmowały walki z Niemcami, ale ze stacjonującymi w pobliżu oddziałami NSZ. Szlak ich pochodu znaczyły takie zbrodnie jak ta popełniona w majątku Grzegorzewice nieopodal Opatowa. Oddajmy głos prasie konspiracyjnej:

  „...Zjawił się we dworze całą bandą 80-ludzi. Zastali tylko p. Jadwigę Rauszarową, żonę właściciela majątku, młodą 28-letnią kobietę, matkę dwojga dzieci. W domu była także p. Kalina Stypińska, krewna właściciela. (…) Dwa razy po dwa strzały z niezawodnych sowieckich pistoletów »pepesz«, oczywiście w tył głowy, z bliskiej mety, że Jadwiga ma oderwane pół głowy, a twarz Kaliny dolną szczękę. W potwornych kałużach krwi, w oficynie, leżą trupy dwóch młodych kobiet, czystych i szlachetnych. (…) Płoną meble z XVII i XVIII wieku, płoną sztychy, szkice Noakowskiego, obrazy mistrzów polskich, zbiory dokumentów kultury i okolicznej przyrody, płonie biblioteka z białymi krukami, które gromadziły pokolenia… To ponury zbój »Byk« na czele swojej peperowskiej szajki: Moskali, żydów i polskich opryszków »oswobadza« Polskę z kultury”.

  https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/53/73/5a699f21cd1dc_o.jpg?1518088806

  Tadeusz Maj ps. Łokietek (1918-1980) Pochodził z Rzeczniowa (wieś pod Lipskiem). Brał udział w kampanii wrześniowej. Od 1940 r. działał w ZWZ/AK. W 1943 r. przeszedł do konspiracji komunistycznej. Tworzył oddział „Świt”, który od początku 1944 r. operował w ramach Armii Ludowej na terenie północnej Kielecczyzny. Z racji licznych zbrodni i rabunków, których się dopuszczali, „świtowcy” znajdowali się na celowniku zgrupowanej w pobliżu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Po wojnie Maj znalazł się w szeregach KBW, potem pracował w prokuraturze w Łodzi. Później był m.in. attaché handlowym w Grecji i pułkownikiem rezerwy LWP. Jest pochowany na Powązkach

  Ofiarami AL-owców z Kieleckiego padali także ukrywający się w tutejszych lasach i wsiach Żydzi. Na przykład w miejscowości Kotyska, w czerwcu 1944 r., „Łokietek” i jego banda zatrzymali jedenaścioro zbiegów z gett. Kazali im oddać wszystkie kosztowności i rozebrać się do naga. Dwóch z nich zastrzelono na miejscu, a reszcie kazano uciekać przed siebie, co rusz oddając w ich stronę strzały. Niedługo potem oddział Maja miał rozstrzelać dziewięciu Żydów w Piotrowym Polu, a potem kolejnych trzydziestu w okolicach leśniczówki Lipie. Dokładnej liczby ich wszystkich ofiar nie udało się oszacować.
  „Zasłużeni”

  Zbrodnie, które popełnili bohaterowie niniejszego tekstu, stały się dla nich później, może poza Ajzenmanem, przepustką do kariery w PRL. Tadeusz Maj doszedł do rangi pułkownika LWP i pracował jako dyplomata. Czesław Borecki dosłużył się w bezpiece i MSW do najwyższych stanowisk - kierownika Grupy nr 3 Departamentu II MSW w Leningradzie i zastępcy kierownika Głównego Inspektoratu MSW. Grzegorz Korczyński był generałem i szefem wywiadu wojskowego PRL. Kariera Bolesława Kaźmieraka vel Kowalskiego może też byłaby równie udana, gdyby nie jego poważne problemy z alkoholem i wybuchowy charakter. Gorszy od niego był tylko Ajzenman, który nie mógł zerwać ze swoją skłonnością do kradzieży i przemocy. Nawet dla komunistów był niewygodny. Warto podkreślić, że wszyscy panowie, chyba poza Ajzenmanem, spoczywają na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

  Jaki PRL Bis, tacy i jego gieroje, i sierot po Stalinie, za którym tęsknią wnuczki uboli rzecz jasna również
 • @Jacek Boki 22:15:59
  //Jaki PRL Bis, tacy i jego gieroje, i sierot po Stalinie,//

  Uporządkujmy pewne kwestie bo zaczynamy się potykać o własne nogi.
  Taki dajmy na to Grzegorz Korczyński mimo sporego stażu w partii komunistycznej za sprawki z okresu partyzantki był karany a nawet degradowany w partyjnej hierarchii.I żeby było dziwniej kary spadły na niego w okresie "stalinowskim" zaś z więzienia wyszedł na fali postalinowskiej odwilży.
  W kwestii Korczyńskiego IPN nie odkrył Ameryki ani nie wywarzał żadnych drzwi albowiem te od dawna stały otworem.Sprawa Korczyńskiego była znana i rozpatrywana już w latach 40-stych.
 • @Jacek Boki 22:15:59
  Możemy tak się przerzucać liczbami, postaciami, ofiarami itp, itd...
  Ale prawda po jednej jak i po drugiej stronie jest jedna : zabijali i dlatego są mordercami. Ci w PRL-u zostali osądzeni, a nawet jak nie zostali, to tylko świadczy o naszym wymiarze sprawiedliwości działającym przez 30 lat, a tym w III RP stawia się pomniki. A im większy zbrodniarz, tym większy pomnik.
  Pański entuzjazm dla wyklętych przekracza granice zdrowego rozsądku.
  Artykuł jest o Burym a nie o Korczyńskim i jemu podobnych, więc o tym dyskutujmy, a nie o biciu murzinów w Afryce....
 • @SZS 00:29:04
  Zbrodniarze aparatu bezpieczeństwa i informacji wojskowej PRL zostali osadzeni? A kiedy to się stało, choćby w liczbie jednego, bo nikt o czymś takim do dzisiaj nie słyszał. Więc proszę darować sobie wypisywanie takich bredni. Po nimi im większy zbrodniarz, tym większy pomnik to stawiano w PRLylu, było ich całe mnóstwo, no ale amnezja to teraz jest niemal powszechna przypadłość. A najbardziej bezczelne jest to, że dziś Potomkowie, dzieci i wnuki zwyrodniałym, sadystycznych ludobójców, przywiezionych tu na sowieckich tankach, którzy bestialsko mordowali polskich patriotów, dziś mają czelność nazywać swoje ofiary zbrodniarzami i jeszcze wystawiać im, jak też innym świadectwa moralności, sami mając brudne sumienia i łapska po ramiona unurzane po ramiona na zasadzie dziedziczenia po swoich krwawych antenatach.
  To bezczelność, nie mająca żadnych granic.
  I jeszcze jedno. Cały ten sowiecki aparat zbrodni, zainstalowany od 1944 roku w Polsce, obsadzany był potem również przez agentów Gestapo, banderowskich rezunow z UPA, którym szybciutko nowa władza odpuściła im zbrodnie na Polakach, wielu z nich już w latach 50ych i 60 zostało komendantami powiatowymi i wojewódzkimi milicji, jak też przedstawicielami innych mniejszości nienawidzących serdecznie Polaków. I dziś neonowe kanalię nazywają ich polskie ofiary zbrodniarzami.
  To jest już w waszym wykonaniu takie szambo, które wybija już od spodu.
 • @Jacek Boki 05:34:18
  Czy Pan robił w czasach PRL, jeśli to nie tajemnica?
 • CZERWONA PROPAGANDA K.REKASIA...
  Czerwona propaganda K.Rekasia opiera sie na zydo-lewackiej propagandzie UB i zydo-lewackich pismidel typu: Gazeta Wyborcza, Gazeta Baltycka, Tygodnik Przeglad etc i dlatego K.Rekas nie podaje zrodel swojej czerwonej propagandy.

  Historyk M.Ostapiuk o "Burym"
  https://www.youtube.com/watch?v=HXX7Wftp0Xk

  Rezyserka filmow dokumentalnych E.Szakalicka o "Burym"
  https://www.youtube.com/watch?v=E3D9OinUBM8

  Historyk L.Zebrowski i "Burym"
  https://www.youtube.com/watch?v=rcxxThnStzA

  Wiecej jest w moim komentarzu na stronie:
  fiesta 24.03.2021 06:26:19
  https://chart.neon24.pl/post/160818,jak-bury-szkodzi-polskiej-niepodleglosci
 • Zaleszany, Wierzchowiny, Hajnówka!
  https://www.youtube.com/watch?v=FhyZT_p-Roc&t=3s

  GORACA dyskusja o kpt. Romualdzie Rajsie ps. Bury.
  https://www.youtube.com/watch?v=fLbSPzFi5tM

  Przyjemnej lektury.
 • @Pedant 24.03.2021 06:41:25
  Moze sam przedstawisz sie kim jestes i ile masz lat ?
 • @fiesta 07:59:15
  "Moze sam przedstawisz sie kim jestes i ile masz lat ?"

  PRL bardzo dobrze pamiętam. Zostałem odznaczony (przez Lecha Kaczyńskiego) Orderem Odrodzenia Polski, za działalność opozycyjną w latach 1970tych.

  Teraz Pan.
 • @Jacek Boki 05:34:18
  Zbrodniarze aparatu bezpieczeństwa i informacji wojskowej PRL zostali osadzeni? A kiedy to się stało, choćby w liczbie jednego, bo nikt o czymś takim do dzisiaj nie słyszał///.
  Zostali. I to w najgorszy możliwy sposób. Odebrano im przywileje emerytalne, i to w najgorszy, barbarzyński sposób, stosując odpowiedzialność zbiorową. Tego nawet komuniści nie robili. A jeśli nawet udało się niektórym uniknąć odpowiedzialności karnej, to świadczy tylko o bezsilności i słabości naszego państwa. Przypominam Panu, że w świetle prawa osoba jest niewinna, dopóki sąd nie wyda wyroku skazującego. Mieliśmy na to 30 lat, ale nie zrobiliśmy NIC żeby sprawiedliwości stało się zadość. Więc proszę nie lamentować nad rozlanym mlekiem...
  Potrafimy tylko licytować się, która prawda" jest bardziej mojsza niż twojsza, zapominając o faktach. A te niestety są bardzo uparte.
 • @Jacek Boki 05:34:18
  // Potomkowie, dzieci i wnuki zwyrodniałym, sadystycznych ludobójców, przywiezionych tu na sowieckich tankach, (...) Cały ten sowiecki aparat zbrodni, zainstalowany od 1944 roku w Polsce, obsadzany był potem również przez agentów Gestapo, banderowskich //

  Albo przyjechali na czołgach albo cały czas tu byli i kapowali na Gestapo.Emocje najwyraźniej odbierają panu jasność umysłu.

  To że w powojennym chaosie ludzie z różnych powodów zacierali swoją tożsamość i sadowili się w rozmaitych miejscach to ani sensacja ani tajemnica.Na przełomie 40-stych i 50-tych ówczesna kinematografia kręciła o tym filmy fabularne.Choćby "Cień" czy "Ogniomistrz Kaleń".

  Niemniej jednak tamtejsza władza popełniła błąd (dziś widać że niewybaczalny) polegający na tym że wykazała słabość w kwestii określenia swego stanowiska wobec kolaboracji z III Rzeszą.
  Władza powinna przeprowadzić dokładnie to samo co generał De Gaulle.Nie czaić się,nie pozorować działań,nie usiłować godzić dupy z batem a działać otwarcie.Sporządzić akt prawny określający stopnie kolaboracji i kary proporcjonalne do win.
  Dostaliby Polacy w dupska tak jak Francuzi to dziś nie byłoby kłopotów.
  https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89puration_%C3%A0_la_Lib%C3%A9ration_en_France
  https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89puration_l%C3%A9gale

  A uświadomić pragnę że ówczesna "nowa władza" miała pełne prawo uważać sporą część polskiego społeczeństwa za kolaborantów.
  Przypominam że:na terytorium okupowanej Polski około 3.000.000 osób podpisało różne stopnie volkslist https://pl.wikipedia.org/wiki/Volkslista ,część aparatu urzędniczego byłej Polski przystąpiła do współpracy z III Rzeszą https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1734962,1,jak-dzialaly-polskie-sady-w-generalnym-gubernatorstwie.read zaś polskie podziemie działające na wschodnich terytoriach wykonało więcej akcji przeciwko ruskiej partyzantce niż przeciwko nazistowskim okupantom

  Gdyby "Bury" robił jeszcze cokolwiek innego niż terroryzowanie cywilnej ludności,na przykład wysadzał szyny kolejowe,organizował śmiałe akcje przeciwko niemieckim okupantom,drogą agenturalną zdobywał cenne informacje,dyskusja przybierałaby inny charakter niż tylko spór o ilość białoruskich ofiar.Już sam fakt że istnieją podstawy do takiego sporu jest deprymujący.
 • @Jacek Boki Bury miał rację!
  Likwidował takich jak Chart vel Rękas i wielu takich co pod tym tekstem na niego, Ognia czy Łupaszkę. To ich pomioty. Miał rację! Mój sp. Ojciec oficer 27 WDP AK, który także osobiście rozwalał lub wieszać kazał banderowskich jeńców złapanych z bronią /widły, siekiery, etc../od 15 roku wzwyż i to samo nakazywał podwładnym po tym co widzieli, czyli zbrodniach UPA. Sam miał ponad 100 nacięć na kolbie swego Brena. Śp. Ojciec mojej śp Małżonki robił to samo zdrajców osobiście wieszał i rozwalał, tych z bandytów z AL także do 1947 roku.. Jestem dumny z Ojca i teścia, sam robił bym to samo gdyby zaszła taka potrzeba. - Syn oficera 27 WDP AK Kresowiak/Wołyniak herbu Jastrzębiec.  
 • @Pedant 06:41:25
  Jak kończył się PRyL miałem 23 lata, ale doskonale pamiętam tamte czasy. Dużo lepiej, niż Pan Rekas, który jest dużo młodszy ode mnie i guzik o tamtych czasach wie z autopsji. A co Pan robił w PRyLu?
 • @Jacek Boki 12:03:31
  "Jak kończył się PRyL miałem 23 lata, ale doskonale pamiętam tamte czasy."

  Czyli pamięta Pan stan wojenny. A to był nietypowy czas kryzysu i konfrontacji.

  "Dużo lepiej, niż Pan Rekas, który jest dużo młodszy ode mnie i guzik o tamtych czasach wie z autopsji."

  Nie mówimy o Panu Rękasie, zapytałem się o Pana.

  "A co Pan robił w PRyLu?"

  Już powiedziałem. Studiowałem, działałem w opozycji od połowy lat 1970tych, kiedy Pan był w szkole podstawowej. (Potem pracowałem w badaniach medycznych.) Do ZMS nie należałem ani do Partii. Miałem wtedy poglądy konserwatywno-liberalne - później zmądrzałem.

  Co Pana łączy z Kresami? Był Pan tam? (Połowa mojej rodziny jest z Wileńszczyzny, dalej mam kontakt z krewnymi na Litwie, którzy najgorzej wspominają okupację niemiecką, część ich wtedy zginęła)
 • @kula Lis 69 11:50:29
  Kocham takie teksty.
  Pokazują one co byłoby, gdyby ci bandyci zwyciężyli. Czapkowanie przed panem, bicie po pysku na odlew, batożenie w czworakach i inne rozrywki. A to tylko dlatego, że pospólstwo miało czerwoną krew, a nie niebieską.
  Sam byś mnie pewnie wybatożył, nieprawdaż ? Pokazuje to panie lis że nie dorosłeś do XXI wieku. Mentalnie jesteś w XVIII, i stąd twoje kompleksy panie chrabio...
  Syn kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka...
 • @SZS 15:26:14
  Ty byłbyś pierwszy wieszany na latarni lewacki miocie.
 • @SZS 15:26:14
  //Pokazują one co byłoby, gdyby ci bandyci zwyciężyli. //

  Przecież ostatecznie zwyciężyli.Okres PRL-u trzeba traktować jako przerwę w historii,błąd matrixa lub coś w tym rodzaju.
  Jednak pańskie wizje bicia po pysku czy batożenia są wyrazem naiwnych wyobrażeń.Nasza obecna realność jest wedle mojej oceny znacznie bardziej brutalna.A że jest przy tym bezwzględnie konsekwentna to bardzo cieszy mnie fakt że osobnicy o mentalności Jacek Boki otrzymają surową lekcję pokory względem poczciwej przeszłości.

  /NATO zorganizowało pierwszą w historii Sojuszu konferencję na rzecz LGBTQ+/
  https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/news/nato-konferencja-lgbt/

  Bardzo się cieszę że teraz NATO będzie nauczycielem tolerancji.Wielce raduje mnie myśl że już nie poglądy polityczne czy antyrządowa działalność ale sam fakt bycia normalnym będzie podlegał sankcjom.Brawo bis!
 • @ikulalibal 15:47:24
  //Przecież ostatecznie zwyciężyli.//
  No niestety.
  //Jednak pańskie wizje bicia po pysku czy batożenia są wyrazem naiwnych wyobrażeń.//
  To nie są moje wizje, a chore rojenia niektórych tutaj dyskutantów, co widać na powyższym wpisie.
  //Wielce raduje mnie myśl że już nie poglądy polityczne czy antyrządowa działalność ale sam fakt bycia normalnym będzie podlegał sankcjom.//
  Na szczęście tego już nie doczekam...
 • @kula Lis 69 15:43:33
  Uuuuuuuuu... Czuję się zaszczycony !!!
 • @Pedant 12:23:32
  Co Pana łączy z Kresami? Był Pan tam? (Połowa mojej rodziny jest z Wileńszczyzny, dalej mam kontakt z krewnymi na Litwie, którzy najgorzej wspominają okupację niemiecką, część ich wtedy zginęła)

  Mój ojciec walczył z bandami UPA. A moja mam widziała zbrodnie ukraińskich hajdamaków w Powstaniu Warszawskim. Pisałem o tym w kilku artykułach na moim blogu, wi ęc do nich odsyłam. Moja żona jest córką Kresowianki z województwa tarnopolskiego. Jej mama w 1941 i 1944 roku dwukrotnie cudem ocalała spod banderowskich siekier. O zbrodniach ludobójstwa litewskich szaulisów też pisałem, m.in w artykule pt. 17 września - szyderstwo historii.

  Pozdrawiam
 • @Jacek Boki 18:17:52
  "Mój ojciec walczył z bandami UPA. ... A moja mama widziała zbrodnie ukraińskich hajdamaków w Powstaniu Warszawskim. Pisałem o tym w kilku artykułach na moim blogu, wi ęc do nich odsyłam."

  Chętnie zajrzę, ciekawi mnie jak Pana ojciec walczył. Proszę o link do artykułu z najlepszym opisem.

  "O zbrodniach ludobójstwa litewskich szaulisów też pisałem"

  Moi krewni zginęli z rąk niemieckich. W ramach akcji odwetowej, za działania partyzantów. Sami w partyzantce nie uczestniczyli. Rodzina z Wileńszczyzny nie znosi Niemców, Białorusinów i Rosjan lubi, Litwinów uważa za złośliwych ale o szaulisach nigdy od nich nie słyszałem.

  Ci co po wojnie przyjechali do Polski (w okolice Nowego Targu) opowiadali mi o Ogniu jako przykładzie skrajnego zwyrodnialca. Ukraińcami się nie interesowali. Nie znosili faszyzmu, nacjonalizmu i klerykalizmu, przed wojną głosowali na PPS. Tak mnie chowano :)

  Byłem przekorny, przyjaźniłem się z księżmi, miałem znajomych nacjonalistów. Mam dalej znajomych księży, ale ostatnie lata mnie do nacjonalistów zraziły, zaczynam lepiej rozumieć swoich rodziców. Kultu zbójów nigdy nie zaakceptuję. Banderowców widzę jako ich odmianę.

  "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
 • @Jacek Boki 18:17:52
  Ciekawi mnie jak Pana ojciec walczył z UPA. Proszę o link do artykułu z opisem. Zajrzałem na Pana blog, ale jest tam tyle artykułów, że nie dam rady znaleźć.
 • @Pedant 20:38:08
  Proszę uprzejmie

  (Nie) warto rozmawiac

  https://kresywekrwi.neon24.pl/post/136366,nie-warto-rozmawiac
 • @Pedant 20:38:08
  Cienie przeszlosci

  https://kresywekrwi.neon24.pl/post/134165,cienie-przeszlosci
 • @Jacek Boki 21:00:33
  Dziękuję, oba przeczytałem.
 • @Pedant 21:06:09
  Tutaj artykuł Nie warto rozmawiac że zdjęciem mojego taty i dowódcy jego kompani. Za walkę z Niemcami i za walkę z bandami UPA po zakończeniu wojny dostał jako szeregowiec brązowa odznakę krzyża Grunwaldu

  https://kresywekrwi.blogspot.com/2017/01/nie-warto-rozmawiac.html?m=1
 • @Pedant 21:06:09
  A tutaj artykul
  17 września - Szyderstwo historii

  https://kresywekrwi.neon24.pl/post/140566,17-wrzesnia-szyderstwo-historii

  Tutaj jest też o zbrodniach litewskich szaulisow na Wilenszczyznie

  Mam w domu fotokopie dokumentu z 67 roku o walkach z bandami litewskich szaulisow na terenie województw Olsztyńskiego i Gdańskiego jeszcze na początku lat 50ych
 • @Pedant 21:06:09
  A tutaj tekst pt.

  O samostijna Ukraine

  http://kresywekrwi.neon24.pl/post/134156,o-samostijna-ukraine
 • Jacek Boki
  Kult Burego wydaje owoce na Białorusi:

  „ ... od 2018 roku do dnia dzisiejszego zorganizowały w Grodnie i innych miejscowościach obwodu wykorzystując do tego niepełnoletnich ... "szereg nielegalnych masowych akcji w ramach oddawania czci uczestnikom antyradzieckich formacji zbrojnych, działających w czasie i po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, dokonujących grabieży, mordów na ludności cywilnej Białorusi, niszczenia mienia”.
  – Ich działania miały na celu rehabilitację nazizmu, usprawiedliwienia ludobójstwa narodu białoruskiego – oświadczyła Prokuratura Generalna Białorusi."

  https://pl.sputniknews.com/swiat/2021032514031881-zatrzymanie-andrzeja-poczobuta-msz-reaguje/
 • @Pedant 21:06:09
  Moj ojciec siedział przez 10 miesięcy w więzieniu wojskowym NKWD w Sławnie, gdzie trafił w półtora miesiąca po demobilizacji z wojska, we wrześniu 1946 roku.
  Przetrwał przesłuchania, codzienny łomot. Niczego nie podpisał, żadnej bumagi, choć bardzo chcieli, żeby to zrobił. I nie zeznał przeciwko nikomu ani słowa
  Dlatego w 1953 roku, znając w Darłowie miejscowych szyprow, rybaków, poprzez nich załatwił przerzut na Bornholm, trzem zolnierzom podziemia niepodległościowego, kutrem szwedzkich rybaków. Choć raz za to co przeszedł chciał zrobić nkwdowcom koło dupy i udało mu sie
 • @Jacek Boki 17:32:53
  //Moj ojciec siedział przez 10 miesięcy w więzieniu wojskowym NKWD w Sławnie, gdzie trafił w półtora miesiąca po demobilizacji z wojska, we wrześniu 1946 roku. //

  Czy próbował pan opanować histerię,wznieś się ponad osobisty interes?
  Lata 1946-1952 były okresem czystek w wojsku,czystki zaś były spowodowane jakimiś podskórnymi nie do końca jasnymi przyczynami.
  Początek całej serii wydarzeń związanych z aresztami,więzieniami,wyrokami i czystkami dała tzw "sprawa leningradzka".
  Czy interesował się pan tymi szalenie ciekawymi zagadnieniami czy wyłącznie skupiał się na więziennych przeżyciach ojca?
 • @ikulalibal 18:19:51
  Interesuję się tym okresem do dziś, i nie jest to spowodowane losami mojego ojca, tylko tym, kto i dlaczego chciał eksterminować w 100% polaków z wszelkich dziedzin życia, czyli politycznego, gospodarczego i wojskowego. W tym samym czasie spreparowano również sprawę 40 wyższych oficerów Wojska Polskiego, Mossora, Kichmayera, Tatara, Mossora (dowódca Operacji Wisła) i Hermana. Najbardziej zgnojony został generał Mossor, który po wyjściu z ubeckiego więzienia pod koniec 1954, miał tak zniszczone zdrowie, że zmarł w 1957 r.
  Kto przez cały ten czas mordował zarówno żołnierzy niezłomnych, jak również oficerów i żołnierzy odrodzonego Wojska Polskiego? Ano żydzi, przywiezieni tu na tankach Stalina. To oni mieli w stu procentach przejąć władzę nad wszystkim i na wszystkimi polakami. Nie udało się i w 1956 ich krwawa władzuchna dobiegła końca. Do dziś ani jeden z nich nie poniósł za swoje zbrodnie żadnej odpowiedzialności. A dziś ich bezczelne dzieci i wnuki mają jeszcze czelność wystawiać Nam świadectwa moralności, bo gdyby mieli li tylko choćby resztki ludzkiej przyzwoitości, których nie mają, to powinni zamknąć gęby i siedzieć cicho!
 • @Jacek Boki 18:50:47
  //Ano żydzi, przywiezieni tu na tankach Stalina. To oni mieli w stu procentach przejąć władzę nad wszystkim i na wszystkimi polakami. Nie udało się i w 1956 ich krwawa władzuchna dobiegła końca. //

  Z formy i treści jakimi się pan posługuję wnoszę że jednak się pan nie interesuje.Nic z tego co pan napisał nie jest prawdą to czyste emocje wyhodowane na drożdżach propagandy.Podążając tą drogą trafi pan donikąd.To nawet nie wypada aby przytomny człowiek,jeszcze nie tknięty demencją,posługiwał się retoryką i argumentacją nie dość że prymitywną to jeszcze o lata świetlne odległą od historycznych faktów.

  6 lutego 1946 na wyborczym zebraniu okręgu moskiewskiego Stalin wygłosił (dziś bardzo popularną ) frazę.

  https://cf2.ppt-online.org/files2/slide/a/A9klZ681bjXDgyYLmTuISKxwhNUJcCGisfBV7OF42z/slide-1.jpg

  "MÓWIĄ ŻE ZWYCIĘZCÓW NIE SĄDZĄ,ŻE ICH NIE NALEŻY KRYTYKOWAĆ,NIE NALEŻY SPRAWDZAĆ.TO NIEWŁAŚCIWE.
  ZWYCIĘZCÓW MOŻNA I TRZEBA SĄDZIĆ,MOŻNA I TRZEBA KRYTYKOWAĆ,MOŻNA I TRZEBA KONTROLOWAĆ.
  TO POŻYTECZNE DLA SPRAWY I SAMYCH ZWYCIĘZCÓW."

  Jak łatwo się domyśleć chodziło o rozliczenie 22 czerwiec 1941 roku.
  Kiedy się była stała ta tragedia Stalin choć wiedział kto zawinił kolosalnym stratom musiał sobie odpuścić ale ani na chwilę nie zapomniał.Stalin jeszcze w grudniu 1940 roku wydał szczególowe dyrektywy dla wszystkich dowódców.Jak się okazało żadna z nich do 22 czerwca 1941 roku nie została zrealizowana.Gdyby były zrealizowane początek wojny wyglądałby całkiem inaczej.
  W 1946 roku rozpoczęły się czystki w najwyższym dowództwie armii i floty.Czystki objęły między innymi dowódcę 33 Armii generała pułkownika Wsilija Gordowa.To on był odpowiedzialny za ogromną ilość ofiar w Bitwie pod Lenino.Przed Lenino miał podobne "sukcesy" na południowym froncie. W opozycji do czystek zawiązała się "sprawa leningradzka" zaś to co działo się w Polsce było zaledwie echem tamtych wydarzeń.
  Można byłoby zapytać;gdzie Rzym a gdzie Krym? gdzie czystki wśród marszałków i generałów a areszty prostych żołnierzy? .Ale taka właśnie jest natura czystek w wojsku.Armia jako struktura mocno hierarchiczna
  powoduje że jeśli winien jest dowódca to tworzy się łańcuszek służbowych zależności i powiązań.
 • @Pedant 08:28:08
  A ja nie przyjalbym zadnego odznaczenia od L.Kaczynskiego, poniewaz to zdrajca i wrog Polski, podobnie jak: Jaruzelski , Walesa , Kwasniewski , Komorowski i Duda.
  Poza tym Polska znajduje sie przez ostatnie 76 lat (1945 - 2021) pod zydowska okupacja i odrodzi sie dopiero, gdy Polacy odsuna zydowskiego okupanta od wladzy i wplywow w Polsce.
 • @SZS 00:29:04
  Co ty za pierdoly wypisujesz ?
  Podszkol sie z historii o ZOLNIERZACH NIEZLOMNYCH, zamiast powielac zydo-UB-cko-lewacka propagande w swoich komentarzach, chyba, ze masz skazy na mozgu jak P.Zychowicz - ulubieniec Gazety Wyborczej lub jestes potomkiem wrogow Polski z PPR/PZPR, KPZB, KPZU, UB, NKWD, KBW albo polskojezycznym zydem.

  Ponizej zamiescilem odnosniki do stron internetowych, na ktorych sa demaskowane zydo-UB-cko-lewackie klamstwa propagandowe pod adresem Lupaszki, Burego i Ognia przez L.Zebrowskiego, E.Szakalicka, M.Ostapiuka etc.
 • @SZS 00:29:04
  Jesli chodzi o osadzanie zbrodniarzy okresu PRL to ponad 36 tysiecy z nich wyjechalo do Izraela w 1956r, a reszta wyjechala do Izraela w 1968r.
  Niewielka czesc z nich pozostala w dzisiejszym PRL"bis" i pobiera emerytury, poniewaz byly premier i zyd T.Mazowiecki wprowadzil "gruba kreske" i wstrzymal rozliczenie okresu PRL.
  Kolejni zydzi z KOR i Solidarnosci u wladzy w Polsce po 1989r sa zwiazani ukladem przy "Okraglym Stole" z zydami z PZPR i ten uklad zapewnil zydom ciaglosc wladzy w Polsce i obsade najwazniejszych stanowisk w Polsce przez zydow z sadami wlacznie - w tajnym referacie Bermana z 1945r znajduja sie szczegoly dotyczace przejecia wladzy w Polsce przez zydow
  Gdybys znal te fakty to nie pisalbys tylu glupot w swoim propagandowym komentarzu.
 • @Pedant 08:28:08
  Jesli chodzi o mnie to juz pisalem troche o sobie w innych komentarzach, ale przypomne, ze w okresie PRL nie bylem w zadnych czerwonych organizacjach i bylem wychowywany w polskim duchu chrzescijansko-narodowym i polski ruch chrzescijansko-narodowy to jednoczesnie gwarancja na istnienie Polski, Polakow i polskosci, i obowiazkiem Polakow i Polek jest odsunac zydostwo i zdrajcow Polski od wladzy i wplywow w Polsce, a nastepnie ich powiesic oraz skonfiskowac ich majatki, ktore nawet odziedziczyly ich rodziny.
  Jesli chodzi o dzialalnosc opozycyjna w PRL to nie mialem zaufania do organizacji opozycyjnych jakie istnialy w PRL i dzialalem na wlasna reke.
  Mam tez kilkanascie medali, poczawszy od zlotych i srebrnych, a skonczywszy na brazowych za osiagniecia sportowe na szczeblu miast, wojewodztw i miedzywojewodzkim (strefowe).
  Pozniej wyjechalem z PRL po nowe zycie na kontynent AP , a nastepnie z dobrego serca pomoglem finansowo mojej rodzinie i rodzinie mojej zony, ktore mieszkaja w Polsce.
  Na razie tyle w temacie.
 • @SZS 09:14:32
  Jeszcze jeden moj dopisek.
  Twoi czerwoni bohaterowie nie dzialali w interesie Polski i Polakow, wiec slusznie zostali pozbawieni rent i emerytur, poniewaz im naleza sie renty i emerytury od ZSRR i Izraela, ktorym sluzyli.
  A gdyby to ode mnie zalezalo to wyrzucilbym ich z Polski wraz z ich rodzinami, zeby pozbyc sie czerwonej zarazy z Polski.
 • @SZS 15:26:14
  Znow wypisujesz brednie propagandowe z zydo-lewackiego punktu widzenia, a to oznacza, ze przesiakles takowa propaganda do szpiku kosci.
  Np. haslo "wolnosc, rownosc, braterstwo" zostalo wymyslone dla naiwnych i glupich, zeby zydostwo i masoneria mogli przejac kontrole nad panstwami i narodami, a nastepnie zaprowadzic swoj terroryzm i dyktature.
  Zeby byc dobrze zrozumianym to dodam, ze szlachetnosc czlowieka wynika z jego moralnych zasad postepowania, a nie z urodzenia, poniewaz w/g Boga wszyscy ludzie sa rowni.
  Zydostwo, ktore wywolywalo rewolucje i wojny swiatowe przez ostatnie ponad 200 lat wykorzystalo roznice spoleczne w panstwach i narodach, a nastepnie napuscilo jednych na drugich, zeby wybijali sie wzajemnie, po czym zydzi przejmowali kontrole nad panstwami i narodami i zaprowadzali swoja dyktature.
  Drugi zydowski sposob podboju i opanowania panstw i narodow byl natury finansowej, ekonomicznej, handlowej, propagandowej etc.
  A caly ten zydowski spisek przeciwko panstwom i narodom oraz przeciwko chrzescijanstwu znajduje potwierdzenie w TALMUDZIE oraz w PROTOKOLACH z 1884r (kopia z zydomasonskiej lozy Mizraim w Paryzu).
  Glownym celem zydow jest zapanowanie nad panstwami i narodami swiata oraz nad majatkiem nie-zydow, a nastepnie zaprowadzenie zydowskiego porzadku swiata (JWO - Jew World Order).

  Przyklady z Talmudu (zydowskiej literatury nienawisci)

  Gittin 57a.
  Says "Jesus is in hell, being boiled in "hot excrement."
  (Jezus jest w piekle i gotuje sie w goracym ekstremencie)

  Baba Mezia 114b
  "The Jews are called human beings, but the non-Jews are not humans. They are beasts."
  (Zydzi nazywaja sie ludzmi, ale nie-zydzi nie sa ludzmi. Oni sa bestiami.)

  Jalkut Rubeni gadol 12b
  "The souls of non-Jews come from impure spirits and are called pigs." (Dusze nie-zydow pochodza od duchow nieczystych i nazywane sa swinmi.)

  Ereget Raschi Erod. 22 30
  "The Akum (Negro) is like a dog. Yes, the scripture teaches to honor the dog more than the Akum."
  (Czarny czlowiek jest jak pies. Tak, pismo naucza honorowac bardziej psa niz czarnego czlowieka.)

  Tosapoth, Jebamoth 94b
  "If you eat with a non-Jew, it is the same as eating with a dog."
  (Jesli jesz w obecnosci nie-zyda, to jest tak samo jakbys jadl z psem.)

  Coschen Hamischpat 405
  "A pregnant non-Jew is no better than a pregnant animal."
  (Nie-zydowka w ciazy nie jest lepsza od zwierzecia w ciazy.)

  Sanhedrin 74b
  "Sexual intercourse between non-Jews is like intercourse between animals."
  (Stosunek plciowy miedzy nie-zydami jest jak stosunek plciowy miedzy zwierzetami.)

  Sanhedrin 106a.
  Says "Jesus' mother was a whore".
  (Matka Jezusa byla prostytutka)

  Soferim 15, Rule 10.
  This is the saying of Rabbi Simon ben Yohai: Tob shebe goyyim harog. ("Even the best of the Gentiles should all be killed").
  (Nawet najlepsi sposrod nie-zydow powinni byc wszyscy zabici).

  Baba Kamma 113a.
  Jews may use lies ("subterfuges") to circumvent a Gentile.
  (Zydzi moga uzyc klamstw, zeby oszukac nie-zyda)

  Sanhedrin 57a.
  A Jew need not pay a gentile ("Cuthean") the wages owed him for work. (Zyd nie powinien placic nie-zydowi za prace).
  When a Jew murders a gentile ("Cuthean"), there will be no death penalty. What a Jew steals from a gentile he may keep.
  (Kiedy zyd zabije nie-zyda, nie podlega karze smierci. To co zyd ukradnie nie-zydowi moze zatrzymac dla siebie)

  Sanhedrin 58b.
  If a heathen (gentile) hits a Jew, the gentile must be killed.
  (Jesli nie-zyd uderzy zyda to nie-zyd musi byc zabity)

  Yebamoth 98a.
  All gentile children are animals.
  (Wszystkie dzieci nie-zydow sa zwierzetami)

  Skopiuj i przekaz innym Polakom.
 • Odpowiedz do prelegenta L.Pietrzaka
  Temat: MISJA SALAMANDRA J.Retingera.

  Czytalem ksiazke H.Pajaka o J.Retingerze 25 lat temu (w 1996r) i polecam innym, poniewaz J.Retinger byl: zydem, masonem oraz agentem syjonizmu, komunizmu , brytyjskim i sowieckim , i realizowal plany swoich pobratymcow z USA i Europy zachodniej, ktorzy m.inn. 
  - zawarli tajny uklad z A.Hitlerem pod koniec sierpnia 1933r , 
  - wspomagali A.Hitlera i rozbudowe militarna III Rzeszy niemieckiej (bankierzy z USA, Niemiec, Anglii i Francji) , 
  - wywolali II wojne swiatowa wraz z A.Hitlerem , 
  - ustalili juz w 1941r jak ma wygladac powojenny podzial swiata i Europy na strefy wplywow: amerykanska i sowiecka po zakonczeniu II w.s. - vide: MAPA GOMBERGA z 1941r.

  J.Retinger byl takze zalozycielem Grupy Bilderberg (Holandia , maj 1954r).
  J.Retinger byl "szara eminencja" w polityce europejskiej i miedzynarodowej - vide strona:
  https://bg.uek.krakow.pl/biblioteka/retinger/B.%20Podgorski%20-%20J.H.%20Retinger%201888-1960.pdf

  Powyzsze fakty historyczne pozwola lepiej zrozumiec postac J.Retingera i misje jaka realizowal J.Retinger w Europie i swiecie, misje, ktora byla wielce szkodliwa dla Polski i rzadu W.Sikorskiego.

  W.Sikorski zostal ZAMORDOWANY 4 lipca 1943r w upozorowanej katastrofie nad Gibraltarem, a towarzyszacy Sikorskiemu J.Retinger zostal przytrzymany za reke przez agenta wywiadu brytyjskiego, ktory powstrzymal Retingera przed wejsciem do samolotu, ktorym odlatywal m.inn. W.Sikorski do Anglii.

  Jesli chodzo o konferencje w Teheranie (przelom listopada/grudnia 1943r) to rozmowy przygotowawcze do majacej odbyc sie konferencji rozpoczely sie juz w styczniu 1943r , zanim faktycznie doszlo do spotkania pomiedzy Rooseveltem (USA), Churchillem (Anglia) i Stalinem (ZSRR).
  Oczywiscie rzad Polski na uchodztwie w Londynie nie zostal dopuszczony do udzialu w konferencji w Teheranie i przed Polakami byly nawet ukrywane tajne rozmowy, ktore toczyly sie juz od stycznia 1943r pomiedzy USA, Anglia i ZSRR.

  PODSUMOWUJAC
  Rzad Polski w Londynie oprocz oficjalnego wroga jakim byly Niemcy hitlerowskie, mial rowniez wrogow w samej koalicji antyhitlerowskiej: Stalin, Churchill i Roosevelt.
  Wrogiem Polski i Polakow byli takze: masoneria i miedzynarodowka syjonistyczna oraz mniejszosci narodowe zamieszkale na obszarze II Rzeczpospolitej, ktore braly udzial u boku armii niemieckiej i armii czerwonej w napasci na Polske we wrzesniu 1939r oraz kolaborowaly z dwoma okupantami Polski.
  Z kolei prelegent L.Pietrzak tworzy swoje wlasne wersje opowiadan upodobnione do historii i unika tematow niewygodnych oraz juz zdazyl oczernic gen. W.Sikorskiego za to i owo , jakby wydarzenia II w.s. zalezaly wylacznie od samego W.Sikorskiego.
  Tymczasem W.Sikorski byl "pionkiem w grze" owczesnych 3 mocarstw (USA, Anglii i ZSRR) , a za sznurki z kolei pociagali autorzy rewolucji i wojen swiatowych (zmijowe plemie - Ew.Mateusza 23:33 i dzieci diabla - Ew.Jana 8:44).

  WALKA O PRAWDE
  https://www.neon24.pl/comments/13798,fiesta

  Przyjemnej lektury.

  28.03.2021 0:20am czasu amerykanskiego
 • Prelegent L.Pietrzak
  To byly pracownik BBN , UOP i IPN oraz zwolennik zyda i zdrajcy Polski L.Kaczynskiego z PiS (partii interesow syjonistycznych).

  Poprzedni moj komentarz pt. "MISJA SALAMANDRA J.Retingera" , ktory byl odpowiedzia na przemilczenia i polprawdy podawane przez L.Pietrzaka w jego 14-to minutowej prelekcji do oglupiania Polakow i Polek, a dotyczace wyjatkowo perfidnej postaci jaka byl zyd, mason i agent wielu wywiadow J.Retinger , a zarazem zdrajca Polski , zostal usuniety ze strony internetowej L.Pietrzaka:
  https://www.youtube.com/watch?v=eYKkPpDnKqw

  Zyd i mason J.Retinger jest klasycznym przykladem zakulisowych dzialan miedzynarodowego zydostwa w polityce miedzynarodowej, zydostwa, ktore zeruje na innych panstwach i narodach od tysiacleci oraz wywoluje rewolucje i wojny swiatowe, zeby zniszczyc panstwa i narody , a nastepnie przejac kontrole nad panstwami i narodami oraz nad calym swiatem - patrz opinie znanych i slawnych ludzi o zydach na przestrzeni ostatnich 2 tysiecy lat.
  Potwierdzaja to rzetelne opracowania historyczne polskich i zagranicznych historykow, w tym:

  M.FAGAN (przemowienie z 1967r)
  https://www.youtube.com/watch?v=KrUXPn7HCjM

  B.FREEDMAN (przemowienie z 1961r)
  https://www.youtube.com/watch?v=Jnz5r9-h5JU

  W.G.CARR (przemowienie z 1957r)
  https://www.youtube.com/watch?v=3MbhdhUXtLc

  Przyjemnej lektury.
 • Do czerwonego buraka P.Zieminskiego z WPS (wierne pacholki sowieckie) !
  Czerwony buraku P.Zieminski z banka w nosie !

  Twoj paszkwil pod moim adresem spotkal sie z moim odzewem, ktory spowodowal, ze posrales sie w portki i usunales moje komentarze w typowy UB-cki sposob.

  Oto moje usuniete komentarze z 17 kwietnia 2021r.

  Komentarz 1.

  WPS (wierne pacholki sowieckie) TO TUBA PROPAGANDOWA MOSKWY I PUTINA !

  Wierne pacholki sowieckie z wizyta w ambasadzie Rosji - 11.06.2015r
  (od lewej: Jerzy Truchlewski, komandos Michal Jarzynski, b.posel Zdzislaw Jankowski , Dariusz Kosiur, Pawel Zieminski)
  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2015/06/13/stowarzyszenia-wierni-polsce-suwerennej-z-wizyta-w-ambasadzie-rosji/

  F.Koneczny - ROSJA TO CYWILIZACJA TURANSKA (stepowa i azjatycka).
  https://czasopisma.marszalek.com.pl/images/pliki/tpom/27/tpom2705.pdf

  BANDYTYZM ROSJI W PODBOJU SYBERII
  http://www.omp.org.pl/stareomp/indexcb7c.html?module=subj

  BANDYTYZM ROSJI W PODBOJU KAUKAZU
  https://www.researchgate.net/publication/231521612_Ustroj_administracji_rosyjskiej_na_Kaukazie_1785-1844
  https://historia-dev.ckc.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2021/03/3l._widerszal_-_sprawy_kaukaskie_w_polityce_europejskiej.pdf

  NAPASC PUTINA NA CZECZENIE - druga wojna w Czeczenii (1999 - 2009)
  https://www.grin.com/document/267121
  https://www.aljazeera.com/features/2014/12/11/chechnya-russia-and-20-years-of-conflict
  Tu nalezy dodac, ze FSB na polecenie W.Putina wysadzilo w powietrze 2 budynki mieszkalne, zeby oskarzyc Czeczenow o terroryzm i miec pretekst do inwazji na Czeczenie - szerzej na ten temat mowil plk FSB A.Litwinienko , ktory zostal otruty na polecenie W.Putina.

  ZBRODNIE W.PUTINA
  https://news.sky.com/story/the-putin-critics-who-have-been-assassinated-10369350

  PUTIN ZAPALA MENORE W SYNAGODZE W MOSKWIE
  https://www.youtube.com/watch?v=S-W4IMeXyLA

  JUDAIZACJA ROSJI PRZEZ W.PUTINA
  https://www.lubavitch.com/president-putin-awards-chabad-rabbi-gold-medal/

  Rabin Berl Lazar o W.Putinie:
  "Nigdy dotad zaden przywódca Rosji albo ZSRR nie uczynil tak wiele dla Zydów, jak Wladimir Putin. Pod kazdym wzgledem jest to bezprecedensowe. Ariel Szaron w rozmowach ze mna niejednokrotnie podkreslal, ze dla Zydów i dla Izraela, na Kremlu jest to najwiekszy przyjaciel. Teraz wielu burmistrzów miast Rosji, szefów prowincji i ministrów, jest Zydami. Stalo sie to juz norma. Dzisiaj do naszego Centrum w Marijnoj Roszcze czesto przychodza najwyzsi przywódcy Rosji, stalo sie to juz rutyna. Dmitrij Miedwiediew na trzy dni przed ogloszeniem go nastepca prezydenta, równiez przybyl do naszego Centrum, gdzie obiecal, ze dla nas przyszlosc bedzie jeszcze bardziej pomyslna. Otrzymamy nawet wiecej niz musimy oczekiwac. Powtarzam: to mialo miejsce trzy dni przed ogloszeniem go nastepca Putina [12]."
  MENORA PLONIE W BERLINIE, MOSKWIE, WASZYNGTONIE...
  https://www.bibula.com/?p=1451

  MENORA NA PLACU CZERWONYM W MOSKWIE
  https://www.lubavitch.com/video/25-years-of-lighting-the-menorah-in-moscows-red-square/

  W.PUTIN TO BEKART , czyli oficjalny zyciorys W.Putina jest oparty na klamstwach i polprawdach.
  W.Putin to syn Very Putin (Gruzinki i panny) , ktorej zrobil dziecko zonaty mezczyzna Platon Privalov (mechanik). 
  https://www.youtube.com/watch?v=qcH7bgpTlXY
  https://www.youtube.com/watch?v=KSBENOquJEM&t=149s

  Badania DNA Gruzinki Wery Putin potwierdzaja, ze jest matka W.Putina.
  https://www.takvim.com.tr/dunya/2015/12/04/gurcu-annesi-putini-anlatti

  Przyjemnej lektury pacholki sowieckie z WPS.
  fiesta 17.04.2021 06:23:31
  https://wps.neon24.pl/post/161295,ludzkimi-slowami-do-gnidy-toronto-vel-fiesta

  KOMENTARZ 2.

  66 MILIONOW OFIAR DYKTATURY KOMUNISTYCZNEJ W ZSRR !

  SOLZHENITSYN : JEWISH BOLSHEVIKS MASS MURDERED 66 MILLION MOSTLY CHRISTIANS IN RUSSIA.
  (Solzenicyn: ZYDO-BOLSZEWICY WYMORDOWALI W ROSJI 66 MILIONOW , GLOWNIE CHRZESCIJAN).
  https://strogosekretno.com/index.php?p=newsroom&nid=9736

  Wsrod ofiar znalezli sie Polacy zamieszkali na wschodnich obszarach II RP , ktore po Traktacie Ryskim z 1921r znalazly sie granicach ZSRR.
  Strona sowiecka zgodzila sie zagwarantowac autonomie Polakom, ale juz w latach 1930-tych Stalin przystapil do kolektywizacji na obszarze zamieszkalym przez Polakow i Polacy, ktorzy oparli sie kolektywizacji zostali po prostu wymordowani - ofiarami SOWIECKIEGO LUDOBOJSTWA padlo okolo 125 tysiecy Polakow, a drugie tyle Polakow zostalo wywiezione w glab ZSRR.
  Ziemia nalezaca do Polakow stala sie wlasnoscia ZSRR.

  Rozkaz numer "00485" - operacja NKWD przeciwko Polakom.
  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/56296,Operacja-polska-NKWD-1937-1938.html

  DEPORTACJA LUDNOSCI POLSKIEJ Z UKRAINY SOWIECKIEJ W GLAB ZSRR.
  https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/3388/plik/oe-247_inter.pdf

  Przyjemnej lektury wierne pacholki sowieckie (WPS).
  fiesta 17.04.2021 08:34:25
  https://wps.neon24.pl/post/161295,ludzkimi-slowami-do-gnidy-toronto-vel-fiesta

  KOMENTARZ 3

  LIST WIERNOPODDANCZY DO W.PUTINA
  http://www.mysl-polska.pl/node/74

  PODPISY:

  Prof. Anna Raźny – Kraków
  Prof. Jan Szarliński – Kraków
  Zygmunt Wrzodak – Poseł na Sejm IV i V kadencji, były członek Komisji Krajowej NSZZ Solidarność bloger: NEon24.pl
  Mecenas Ryszard Parulski – Warszawa
  Mecenas Marian Barański – Warszawa
  Mgr Tadeusz Bednarski – Poznań
  Mgr Adam Śmiech – blog jednodniówka.pl – Pabianice
  Mgr Andrzej Skorski – Warszawa
  Zdzisław Jankowski – Poseł na Sejm IV kadencja
  Mgr Jerzy Truchlewski – Gdańsk
  Dr Paweł Ziemiński – Łódź
  Mgr Dariusz Kosiór – Otwock

  1945r - wyzwolenie czy poczatek nowej okupacji ?
  https://www.youtube.com/watch?v=XwnPSf5CGQk

  NSZ i AK a Armia Ludowa, Gwardia Ludowa
  https://www.youtube.com/watch?v=bnDGB3w2fx4

  CZERWONA TRUCIZNA
  https://www.youtube.com/watch?v=xipK6HAnq4w

  Klamstwa P.Zieminskiego z WPS n/t Bitwy pod Rzabcem (wrzesien 1944r)
  https://www.youtube.com/watch?v=61JeCVR7Sb8&t=2s

  Bitwa pod Rzabcem - historia prawdziwa.
  https://www.youtube.com/watch?v=fyApcZaaNMg

  Przejemnej lektury czerwone buraki z WPS.

  https://wps.neon24.pl/post/161295,ludzkimi-slowami-do-gnidy-toronto-vel-fiesta
 • Do lewakow i moskiewskich trolli z WPS (wierne pacholki sowieckie) !
  Ponownie usuneliscie moj komentarz, zeby Polacy nie poznali prawdy o prowadzonej przez was robocie wywrotowej i oglupianiu Polakow.

  Oto usuniety komentarz ponizej.

  Dopiero teraz dostrzegliscie pulkownika GRU W.Kwaczkowa ???

  W 2013r byly plk GRU W.Kwaczkow zostal skazany na 13 lat lagru o zaostrzonym rygorze wraz ze swoim kolega A.Kisielewem (byly kpt milicji) i 3-ma innymi osobami , poniewaz powiedzial, ze:

  "W ROSJI RZADZA ZYDZI !"

  oraz

  "... wladza Putina, to „zydowska tyrania” Putina."

  Wy lewackie trolle z WPS rowniez omineliscie ten temat, poniewaz wasz idol W.Putin byl wtedy prezydentem "Rosji" i nic nie zrobil, zeby zastosowac "prawo laski" wobec weterana GRU plk W.Kwaczkowa i jego kolegow z organizacji pod nazwa "Narodowe Pospolite Ruszenie".

  W.Putin utrzymywal zazyle stosunki z ZYDMI z CHABAD-LUBAWICZ i ZYDOWSKIMI OLIGARCHAMI oraz z zydem i terrorysta B.Netanyahu.

  Zrodla informacji:
  https://www.salon24.pl/u/lamelka222/485831,pocztowka-z-rosji-plk-gru-w-kwaczkow
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/pulkownik-kwaczkow-skazany-na-13-lat-obozu-o-zaostrzonym-rygorze-2013-02

  fiesta 18.04.2021 20:32:01

  https://wps.neon24.pl/post/161346,list-otwarty-plk-w-kwaczkowa-do-a-lukaszenki

  DODATKOWE INFORMACJE

  Chazarzy obawiaja sie jawnosci procesu plk Kwaczkowa - listopad 2012
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/chazarzy-obawiaja-sie-jawnosci-procesu-plk-kwaczkowa-2012-11

  Plk W.Kwaczkow odpowiada Rosjanom z wiezienia - kwiecien 2012
  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/04/23/sytuacja-w-rosji-pulkownik-kwaczkow-z-wiezienia-odpowiada-rosjanom/#more-21412

  Pulkownik Kwaczkow skazany na 13 lat obozu karnego o zaostrzonym rygorze - luty 2013
  https://www.salon24.pl/u/lamelka222/485831,pocztowka-z-rosji-plk-gru-w-kwaczkow
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/pulkownik-kwaczkow-skazany-na-13-lat-obozu-o-zaostrzonym-rygorze-2013-02
 • Tak dziala CENZURA na stronie WPS (wierne pacholki sowieckie).
  USUNIETE KOMENTARZE ZE STRONY WPS , PONIEWAZ NIE PASUJA DO LEWACKIEJ I MOSKIEWSKIEJ LINII IDEOLOGICZNEJ WPS.

  =============================

  @ikulalibal 13:39:00

  Chlopku roztropku,

  Jestes ciemny jak przyslowiowa "tabaka w rogu" i wystaje ci sloma z butow, i twoja opinia na moj temat nie ma zadnego znaczenia, analogicznie jak opinia lewacko-moskiewskich propagandystow z WPS (wierne pacholki sowieckie) , ktorych rozgryzlem 10 lat temu, kiedy oglupiali Polakow swoja lewacka i moskiewska propaganda.

  Te lewacko-moskiewskie szczury z WPS usuwali moje komentarze oparte na faktach ze swojej strony WPS , poniewaz podawane przeze mnie fakty nie pasowaly do ich lewacko-moskiewskiej linii ideologicznej i kopie moich komentarzy zamieszczalem na stronie E.Maciejczyka (polskiego dokumentalisty z Chicago, USA) , ktory prowadzil strone:
  POLSKIE FORUM NARODOWE SUWERENNOSC.COM od 2008r.

  Nawet E.Maciejczyk olal strone WPS i odcial sie od tepakow takich jak D.Kosiur i spolka , a zostawil tylko mnie dlatego, ze podawalem udokumentowane informacje na rozne tematy w j.polskim i angielskim i E.Maciejczyk (polski dokumentalista z Chicago) nigdy nie zarzucil mi, ze podaje nieprawde, pomimo tego, ze mial odmienne poglady od moich.

  Zauroczenie Rosja, ZSRR, PRL, komunizmem etc wystepuje u osobnikow nie znajacych historii lub u lewakow i zwolenikow Rosji, ZSRR i PRL, ktorzy wybieraja to co lubia z historii i tworza wlasna propagande, ktora ma niewiele wspolnego z historia, jak w przypadku strony WPS, ktora jest tuba propagandowa Moskwy i Putina.

  Ty chlopku roztropku uwazasz sie za inteligentnego ???

  Gdybys byl inteligentny to nie wypisywalbys glupot o Chinach, polglowku, bo Chiny to "cywilizacja azjatycka" , ktora jest rownie niezbezpieczna dla cywilizacji lacinskiej (Polska) co cywilizacje:
  zydowska, turanska i bizantyjska.

  Np. komunizm w Chinach zaprowadzili ZYDZI z USA, ci sami co zaprowadzili komunizm w Rosji w 1917r.
  W chinskich szkolach ucza zasad talmudycznych, czyli jak podstepnie okrasc i oszukac naiwnych i glupich bez zadnych skrupolow.

  Kilka przykladow z zycia wzietych:

  Przyklad 1.
  Gdy na poludniowym Morzu Chinskim zostala odkryta ropa naftowa i gaz ziemny, wowczas Chiny zakazaly wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego takim panstwom, jak: Wietnam, Filipiny, Malezja i Taiwan , ktore sa polozone wokol basenu Morza Chinskiego i maja prawo wydobywac rope naftowa i gas ziemny we wlasnych wodach terytorialnych.
  Pomimo tego, Chiny zabraniaja im wydobywac ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze ich wod terytorialnych, twierdzac, ze to wszystko nalezy do Chin i nawet uzywaja sily militarnej - vide artykul na stronie:
  https://asiatimes.com/2020/07/oil-and-gas-fueling-south-china-sea-tensions/" target="_blank">https://asiatimes.com/2020/07/oil-and-gas-fueling-south-china-sea-tensions/

  Przyklad 2.
  Chiny ograniczaja import towarow z Polski, ale wykorzystuja przepisy UE i zarzucaja UE i Polske chinskimi towarami co jednoczesnie hamuje rozwoj polskiej produkcji.
  Np. w 2008r Chiny zarzucily rynek w Polsce truskawkami z Chin i doprowadzily do upadku polskich producentow truskawek.
  W tym samym 2008r deficyt Polski w handlu z Chinami wyniosl 20 miliardow dolarow i byl rekordowy.

  Przyklad 3.
  Chiny prowadza podboj ekonomiczny Afryki.

  Przyklad 4.
  Komunistyczny twardziel na Bialorusi A. Lukaszenka chcial pozyczyc 4,5 miliarda dolarow najpierw od USA, ale USA mu odmowilo oskarzajac Lukaszenke o lamanie praw czlowieka na Bialorusi.
  Nastepnie Lukaszenka chcial pozyczyc 8 miliardow dolarow od MFW, ale MFW postawilo mu warunki, wiec tez nie dostal pozyczki.
  Ostatecznie Chiny udzielily Lukaszence pozyczki w wysokosci 4 miliardow dolarow, ale zazadaly 20 procent udzialow w najwiekszych na swiecie zakladach produkcji potasu na Bialorusi.
  Z kolei "przyjaciel" Lukaszenki, W.Putin chcial pozyczyc Lukaszence pieniadze, ale zazadal od Lukaszenki , zeby mu odsprzedal udzialy w bialoruskiej firmie przesylu gazu do Europy za 2,5 miliarda dolarow na co nie zgodzil sie Lukaszenka, poniewaz Bialorus czerpie z tego zyski, czyli Putin chcial wydymac Lukaszenke, ale Lukaszenka nie dal sie wydymac Putinowi.
  https://www.rfa.org/english/commentaries/energy_watch/belarus-09262011102454.html" target="_blank">
  https://www.rfa.org/english/commentaries/energy_watch/belarus-09262011102454.html

  Przyklad 5.
  Pomimo 5-cio letnich negocjacji pomiedzy Rosja i Chinami, Chiny nie podpisaly kontraktu z Rosja na zakup gazu ziemnego z Rosji, poniewaz ceny jakich zadala Rosja byly zbyt wysokie - Rosji udalo sie wydymac Polske, poniewaz Rosja uzyla szantazu wobec Polski i W.Pawlak podpisal niekorzystny kontrakt dla Polski na dostawe gazu ziemnego, pomimo tego, ze Norwegia obiecala Polsce nizsza cene za gaz ziemny.

  Przyklad 6.
  Ostra postawa prezydenta D.Trumpa wobec Chin, ktore zarzucaly USA swoimi tanimi towarami spowodowala, ze Chiny utracily status specjalnego uprzywilejowania w handlu z USA, jaki uzyskaly za prezydentury B.Clintona (lata 1990-te).
  Otoz B.Clinton byl marionetka w lapach zydow i wyswiadczyl przysluge zydom, ktorzy zainwestowali swoje kapitaly w Chiny i dlatego Chiny stanely na nogi. Boom ekonomiczny w Chinach spowodowal zarzucanie rynku Stanow Zjednoczonych tanimi towarami z Chin ze wzgledu na tania sile robocza, a jednoczesnie zagrozil produkcji towarow przez fabryki i zaklady w USA, ktore nie mogac konkurowac przenosily swoja produkcje z USA do Chin , co jednoczesnie powodowalo wzrost bezrobocia w USA i spowolnienie amerykanskiej ekonomii i w konsekwecji Amerycie grozila zapasc gospodarcza, z czego zaczeli cieszyc sie przeciwnicy USA, m.inn. lewactwo z WPS, ktorzy nawet marzyli o upadku dolara.
  Ciemniaki z WPS nie wiedza, ze problemy ekonomiczne Ameryki to takze problemy ekonomiczne dla Europy, dla Chin , dla Japonii oraz dla ich ojczyzny Rosji, ktora zyje glownie z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego.
  Np. gdy R.Reagan chcial ujebac ZSRR to obnizyl ceny ropy naftowej na rynkach swiatowych, a wojna ZSRR w Afganistanie zrobila swoje i ZSRR UPADL EKONOMICZNIE NA PYSK..... i tak rozpadl sie SOWLAGIER, ktory zniewolil panstwa Europy srodkowo-wschodniej na prawie pol wieku.... BEZ WOJNY.

  Przyklad 7.
  Gdy USA zaostrzylo sankcje na Iran w 2010r to oporne z poczatku Chiny i Rosja zmiekly po kilkunastu latach i zrobily tak jak chciala Ameryka, czyli ze Ameryka ma swoje sposoby na zmiekczenie Chin i Rosji.
  W zwiazku z powyzszym liczenie Polakow na to, ze Chiny lub Rosja zlituje sie nad Polska i Polakami tylko dlatego, ze sa Polakami jest oznaka naiwnosci i glupoty takich osobnikow-balwanow i "chlopkow-roztropkow", takze z WPS (wierne pacholki sowieckie).

  fiesta 18.04.2021 10:30:53

  ==============================

  @stanislav 01:50:29

  Chcialbym, zebys mi to powiedzial w mojej obecnosci.... to bylyby to twoje ostatnie slowa bydlaku.

  fiesta 18.04.2021 10:40:24

  ==============================

  @Rzeczpospolita 16:38:18

  Co ty stary lewacki durniu za pierdoly wypisujesz.
  Dla czlowieka istotny jest poziom prawdziwej wiedzy i praktyka zyciowa, zeby rozwiazywac wlasne problemy zyciowe i problemy grupy spoleczniej i narodu.
  Za przyklad moze posluzyc Wincenty Witos - trzykrotny premier Polski, ktory ukonczyl zaledwie 4 klasy szkoly podstawowej, a nastepnie byl samoukiem i oczywiscie zostal ochrzczony na drugi dzien po urodzeniu w KK w Wierzchoslawicach i byl czlowiekiem wierzacym, a nie bydlakiem jak ty, ktory uwaza sie za "szkolonego", ale jestes durniem i cymbalem grzmiacym.

  fiesta 18.04.2021 11:05:12

  ==============================
 • @a.b.c. 20:27:46
  /moje 2 komentarze tez usunal i dal mi bana. //

  I tą sensacyjną informacją postanowił/a się a.b.c podzielić ze wszechświatem na cudzym blogu?
  Dziwne.Jeszcze przedwczoraj stosunek a.b.c do zjawiska blokowania była zgoła inna.Jakby pełna tolerancji i akceptacji.
  Na wszelki wypadek przypomnę:

  //sluchaj niech blokuja, ich prawo, //
  https://wps.neon24.pl/post/161295,ludzkimi-slowami-do-gnidy-toronto-vel-fiesta

  Coś się zmieniło od tamtego czasu? czy w grę wchodzi co innego?
  Udam że nie znam pojęcia hipokryzja bo Fiesta jako interlokutor to dla a.b.c już wystarczająca degradacja.
 • @a.b.c. 21:16:49
  Uwazam, ze szkoda czasu na klotnie niezaleznie ot tego kim jest oponent.

  Zas P.Zieminski z WPS z tytulem "doktora nauk ekonomicznych" posral sie ze strachu przed podanymi przeze mnie faktami o Rosji i Putinie, ktore nie pasuja do lewackiej i moskiewskiej linii propagandowej WPS i usunal wszystkie moje komentarze, czyli podwinal swoj ogon pod dupe i spierdolil z pola walki.
  To dowodzi, ze najlepsza strategia na walke z klamstwem i zlem sa FAKTY.

  Jak bedzisz mial chwile czasu to zajrzyj na strone "ninanonimowa" , gdzie napisalem kilka komentarzy n/t odkryc archeologicznych w Turkmenistanie i aryjskim pochodzeniu Polakow, a takze o propagandzie ST etc - vide strona:
  https://ninanonimowa.neon24.pl/post/161357,historia-stworzenia-czlowieka

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031