Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1169 postów 575 komentarzy

Ostatnia wojna Ukrainy?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rozmowa z red. Konradem Rękasem dla portalu Ukraina.ru

 Ukraina.ru: W związku z zaostrzeniem sytuacji w Donbasie powrócił temat ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO. Prezydent Zełeński bez ogródek stwierdził, że wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego to jedyny sposób na zakończenie wojny. Wkrotce potem władze Paktu oświadczyły, że jego państwa członkowskie „są po stronie Ukrainy i udzielają jej wsparcia, by ten kraj mógł zapewnić sobie bezpieczeństwo”. 13. kwietnia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba złożył roboczą wizytę w siedzibie NATO w Brukseli, uczestnicząc w nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO. Jednocześnie Zełeński w nagranym na Donbasie wywiadzie posunął się do narzekań na Joe Bidena za niewystarczające wsparcie dla Kijowa. Zdaniem prezydenta Ukrainy najwyższy czas, aby Stany Zjednoczone przeszły od słów do rzeczywistej pomocy Kijowowi – nie tylko w postaci kolejnych transportów z bronią.  

 

Zdaniem Pana Redaktora - na ile realistyczne jest zakończenie konfliktu zbrojnego w Donbasie (de facto wojny domowej) w przypadku przystąpienia Ukrainy do NATO?

 

Konrad Rękas: Anschluß Ukrainy do NATO stanowiłby pogwałcenie Traktatu Północnoatlantyckiego z 4. kwietnia 1949 r. , w tym zwłaszcza zapisanego w nim zobowiązania państw członkowskich do „załatwiania wszelkich sporów międzynarodowe, w które mogłyby zostać zaangażowane, za pomocą środków pokojowych w taki sposób, aby pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe oraz sprawiedliwość nie zostały narażone na niebezpieczeństwo” oraz „powstrzymywania się w swych stosunkach międzynarodowych od użycia lub groźby użycia siły w jakikolwiek sposób niezgodny z celami Narodów Zjednoczonych”. Państwo ukraińskie w obecnym kształcie samym swym istnieniem i każdym niemal altem politycznym obraża Kartę Narodów Zjednoczonych, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Deklarację Praw Osób Należących do Mniejszości Narodowych lub Etnicznych, Religijnych i Językowych, a także szereg innych aktów międzynarodowych, których przestrzeganie niegdyś w sposób wiążący Ukraina deklarowała. 

 

Prowadzenie wojny przeciw własnym obywatelom, w tym dopuszczanie się wobec nich ludobójstwa (jak w Odessie 2. maja 2014 r.), a wszystko to w imię zbrodniczej, nazistowskiej ideologii, dla odebrania ludności jej przyrodzonych praw językowych i własnej kultury – to wszystko zbrodnie, przeciw którym powstała ONZ. I z którymi, przypomnijmy – obiecywało też walczyć NATO. To, że praktyka działań tego Paktu była oczywiście zupełnie inna, nie mniej zbrodnicza – to oczywiście fakt, jednak przyjęcie obecnej Ukrainy oznaczałoby już wprost zerwanie masek, czyli coś, na co współczesny Zachód wciąż nie bardzo może sobie może pozwolić. Banderowska Ukraina w NATO to powrót zimnej wojny w najgorszym wymiarze, a w dodatku ogromne ryzyko wojny gorącej, sprowokowania przez oligarchię kijowską pełnowymiarowego konfliktu – np. tylko w Donbasie – tylko po to, by pod gruzami wojny światowej ukryć własne zbrodnie i złodziejstwa.

 

No i jeszcze jeden czynnik międzynarodowy – Polska. Największy niemal od powstania kryzys NATO związany jest z konfliktem państw członkowskich – Turcji z Francją i Grecją. To cały czas beczka z prochem, grożące wybuchem o nie tylko lokalnych konsekwencjach. Przyjmując Ukrainę do NATO kierownictwo Paktu musiałoby podjąć ryzyko zdublowania tamtego sporu z obszaru egejsko-bliskowschodniego. Eskalacja ukraińsko-polskiego sporu granicznego i etnicznego jest tylko kwestią czasu, a wówczas NATO stanęłoby przed wyborem niemożliwym do rozstrzygnięcia – którego z własnych członków wspierać w przypadku starcia między nimi. 

 

I wreszcie podkreślmy – nienegocjowalnymi warunkami choćby wszczęcia rozmowy na temat przynależności Ukrainy do jakiegokolwiek bloku międzynarodowego w zdrowych realiach dyplomatycznych powinny być uznanie niepodległości republik ludowych i przyjęcie przez Kijów do wiadomości przynależności państwowej Krymu. Zaś warunkiem nieprzekraczalnym - musi być wyeliminowanie z ukraińskiej przestrzeni publicznej nazizmu i jego zwolenników. Bez tego nie ma nawet o czym z Ukrainą rozmawiać.

 

Ukraina.ru: Dlaczego Zełeński postanowił zarzucić Bidenowi niewystarczające wsparcie dla Ukrainy? W jakim stopniu Stany Zjednoczone są zainteresowane przystąpieniem Ukrainy do NATO?

 

KR: Zełenski znajduje się w pozycji schyłkowej, zatem tym usilniej musi winę za własne niepowodzenia i błędy zwalać na innych. Na ukraiński użytek wewnętrzny tłumaczenie się z niedostatecznej miłości Zachodu to już niemal zwyczaj, a w dodatku konieczność. Wszak już na Majdan spędzano Ukraińców opowieściami, jak to państwa zachodnie z Ameryką na czele już się nie mogą doczekać, żeby zacząć Ukrainie czynić prezenty z miłości. Nb. następne lata oczywiście sfalsyfikowały te bajki, co zresztą sam Zełeński przedstawił wszak w swoim „Słudze Narodu”, gdy pazernym i bezczelnym negocjatorom europejskim prezydent Hołoborodko rzucił: „Идите в жопу!”. Oczywiście, to tylko serialowa kreacja i pozowania Zełenskiego na „silnego ukraińskiego patriotę”. Teraz jednak, dociśnięty w kraju przez radykałów i nazistów – znowu widać chce zgrywać twardziela i posyła w to samo miejsce Joe Bidena. 

 

Czy jednak naprawdę kijowski kabareciarz może sobie na to pozwolić? Wyraźnie widać próbę wyproszenia czegoś od Waszyngtonu raz odwołaniem się do tamtejszych jastrzębi wojny (aktywnych na zapleczu Białego Domu), a dwa – niezawoalowaną sugestią, że pewnie coś tam jeszcze ukraińscy oligarchowie mają na czarną godzinę nagranego albo na samego amerykańskiego prezydenta, albo jego synka czy wspólników. Tylko, że w ten sposób sterujący Zełeńskim co najwyżej przyspieszą jego dymisję. Rozgrywka z oligarchią amerykańską i globalną to coś innego niż podkładanie świń ukraińskim gubernatorom. Jeśli więc ktoś tym razem pójdzie в жопу – to będzie to sam Zełenski i jego sponsorzy.

 

Ukraina.ru: Czy Zełenski naprawdę liczy na przystąpienie Ukrainy do NATO – w końcu wielokrotnie mówiono, że istnieje szereg warunków regulacyjnych, których Ukraina nie spełnia? Jakie opcje są możliwe w tej sytuacji? Czy w ostateczności NATO może zgodzić się na formalną zmianę swoich reguł? A może de facto stworzy specjalne warunki dla Ukrainy?

 

KR: Ukraina ani razu nie spełniła żadnego z kryteriów dotychczasowych inicjatyw integracyjnych z Paktem, jak osławione Partnerstwo dla Pokoju (to samo zresztą dotyczy unijnego Partnerstwa Wschodniego). Nie spełniła, nie mogła spełnić i nigdy nie spełni – i może to zresztą i dobrze dla samych Ukraińców, którzy i tak są już łupieni przez Zachód, nawet w ramach już istniejących zobowiązań i stowarzyszeń. A w dodatku obciąża ich polityka zbrojeń – jedyny obecnie sens istnienia NATO. Paktu, który (jeśli nie bombarduje akurat jakichś małych państw i bezbronnych narodów) zajmuje się domokrążnym wmuszaniem swym członkom horrendalnych ilości bardzo drogiego, amerykańskiego sprzętu wojskowego. 

 

Dobrze by też było, gdyby Ukraińcy wyciągnęli wnioski i nie dali się nabrać na te same kłamstwa, które niegdyś serwowano Polakom czy Bałtom. NATO jest wszak „paktem obronnym”, który nigdy nikogo przed niczym i nikim nie obronił, a prowadzi wyłącznie politykę agresywną. Pozwolenie na wciągnięcie do takiego układu nie będzie więc stanowiło gestu obrony – ale krok napastniczy i tylko tak może zostać odebrane przez sąsiadów. No i poza wszystkim – czy naprawdę młodzi Ukraińcy nie mają ważniejszych spraw we własnym kraju niż rola najemników na cudzych wojnach? Naprawdę chcą wracać w workach z Syrii, Afganistanu czy dokąd ich tam Wielki Brat nie wyśle w swych niekończącej się „walce o pokój” czyli krew i ropę? Zresztą – czy jeśli zginą w Donbasie, to też w czymkolwiek poprawią los swoich skazanych na ukraińską nędzę rodzin?

 

Ukraina. Ru: Wydaje się, że w ostatnich dniach władze ukraińskie, a także lokalni radykałowie i „wściekli” złagodzili swój retoryczny zapał wobec Rosji, m.in., odmawiając militarnego „rozwiązania problemu Donbasu”. Jaki może być tego powód?

 

KR: Powód może być tylko jeden: rozkazy z zewnątrz. Retoryka Kijowa zmienia się w zależności od wyczucia wiatrów wiejących z Zachodu. Tam też rywalizują ze sobą różne frakcje, ścierają się interesy. Sytuacja na Ukrainie, w Polsce, w krajach bałtyckich, agresja polityczna wobec Białorusi, propaganda wojenna wobec Donbasu – wszystko zależy od różnych guzików naciskanych w Waszyngtonie i wielkich globalnych korporacjach. Przyjdzie rozkaz „ginąć” – i tzw. ukraińscy patrioci bez wahania poświęcą zwykłych ludzi dla kolejnej rozgrywki, która przecież nie może przynieść niczego dobrego. 

 

I przede wszystkim – nie ma żadnego „problemu Donbasu”. Republiki Ludowe istnieją i mają się dobrze, choć oczywiście nie wszystko i tam układa się tylko pomyślnie, a warunki życia są trudne. Takie są realia państw de facto, wykutych w ogniu walki. Realny problem jednak – to problem samej Ukrainy. Problem dla jej sąsiadów, dla Europy, dla świata, dla samych Ukraińców. I właśnie ten kłopot niektórzy chcą rozwiązać zaczynając w ciemno wojnę, w myśl zasady: gdy już zupełnie nie wiesz co robić – zacznij strzelać. Tylko, że w ten sposób liczba problemów tylko wzrośnie…

 

Ukraina.ru: W rozmowie z magazynem „Time” Zełeński powiedział, że przemieszczenie wojsk rosyjskich przy granice Ukrainy, co Kijów, Stany Zjednoczone i Europa określają jako „agresywne działania”, będzie „testem relacji między Zachodem a Ukrainą”. Jakiego wyboru dokona Zachód w tej sytuacji? 

 

KR: No, w końcu po to wojska ukraińskie kontynuują ostrzał Donbasu i demonstracyjnie paradują wzdłuż granicy z Rosją – żeby wywołać zrozumiałą i adekwatną reakcję rosyjską. Na poważnie nikt na takie sztuczki się nie nabiera, nawet chyba tzw. zachodnia opinia publiczna ma świadomość kolejnej ukraińskiej prowokacji. Oczywiście też jednak to nie wyborcy decydują – tylko interesy. A te na razie na Zachodzie wydają się związane raczej z konsumowaniem skutków COVID-19 i globalnej transformacji społecznej związanej z pandemią. Czy bowiem wojska NATO miałyby atakować Donbas w maseczkach, wymachując świadectwami szczepień? Trudno założyć, by w trakcje jednego światowego projektu – brano się nagle za drugi, czyli wojnę europejską, a może i transkontynentalną. 

 

Zresztą – inaczej niż się chyba w Kijowie wydaje – faktyczny skutek nakazywanych Ukrainie prowokacji może być wszak przeciwny do zakładanego przez ukraińską kamarylę. Co, jeśli wywołując kontrolowany konflikt – Amerykanie chcą mieć pretekst do podziału wpływów na Ukrainie i wycofania się, jeśli nie z całego jej obszaru geopolitycznego, to w każdym razie z jego wschodniej i południowej części? Takiego skutku zabaw z zapałkami przy beczce z prochem też zupełnie wszak wykluczyć nie można.

 

Ukraina.ru: Douglas McGregor, doradca szefa Pentagonu podczas prezydentury Trumpa, ostrzegł w artykule dla „The American Conservative”, że jeśli Rosja zainterweniuje w konflikcie w Donbasie - powstanie realne zagrożenie starcia na pełną skalę między NATO a Rosją, w wyniku czego cała infrastruktura wojskowa USA w Europie zostanie zaatakowana. Czy przewaga militarna Rosji jest rzeczywiście tak wielka, czy też jest to zwykła próba wybicia pieniędzy na amerykański kompleks militarno-przemysłowy? Osobista prognoza Pana Redaktora: czy NATO wejdzie w konflikt zbrojny z Federacją Rosyjską, jeśli Moskwa otwarcie poprze Donbas w przypadku ukraińskiej ofensywy? 

 

KR: I znowu, ukraińscy obserwatorzy chyba nieuważnie śledzą co dzieje się bezpośrednio zza ich obecną zachodnią granicą. A przecież to stąd zapewne miałaby przyjść dla nich pomoc w razie nieszczęścia wojny. Otóż najwyższy czas sobie uświadomić, że doktryna NATO w Europie Wschodniej oznacza obronę w praktyce z linii Odry, w połączeniu z działaniami opóźniającymi na zachód od Wisły. Zarówno Estonia, Łotwa i Litwa, jak i Polska są poinformowane, że przypadku wojny z Rosją/Białorusią – nie będą czynnie bronione. Zaś wszelka gotowość NATO do podjęcia jakiejkolwiek aktywności – powtórzmy, na wschodnich granicach Niemiec – możliwa będzie najwcześniej po ok. 2 tygodniach. Wcześniej zaś nawet siły NATO rozlokowane w Polsce czy Rumunii – miałyby zajmować się jednym: własną ewakuacją na Zachód. Na co więc ekipa Zełeńskiego liczy, że kiedy Amerykanie będą uciekać z Kijowa, to zabiorą ich ze sobą?

 

Ponadto pamiętajmy o jednym – NATO zostało sprofilowane do utrzymywania równowagi sił podczas wojny. Po 1990 r. przekształcono je w formę organizowania napadów na pomniejsze państwa. Na żadnym etapie nie był to twór zdolny do realnego przeciwstawienia się potędze radzieckiej/rosyjskiej. Moskwa może zupełnie spokojnie udzielić pełnego wsparcia Republikom Ludowym, jak i wymusić, jeśli nie będzie innego wyjścia, regulację stosunków z Kijowem na gruncie zdrowej geopolityki i poszanowania praw człowieka. Niczym to nie grozi, a może rozwiązać wreszcie problem ukraiński. 

 

Na Zachodzie bowiem nikt nie ma złudzeń - przyjęcie Ukrainy do NATO oznaczałoby początek końca tego Paktu, a nawet pośredni udział w wojnie z Rosją byłby klęską całego zachodniego ładu geopolitycznego. Czego, skądinąd, powinniśmy sobie wszyscy, także w Polsce życzyć.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Oleg Chawicz

KOMENTARZE

 • Autor 5*
  "Prezydent Zełeński bez ogródek stwierdził, że wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego to jedyny sposób na zakończenie wojny."

  Akurat tu błazen Zełenski powiedział prawdę.
  Jeśli Ukraina znalazłaby się w NATO, wtedy automatycznie musiałby zostać wygaszony konflikt z DRL i ŁRL, ponieważ nie stałoby nic na przeszkodzie, żeby Rosja podjęła próbę odzyskania dawnych republik ZSRR. Rządzący USA Żydzi doskonale zdają sobie z tego sprawę i wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić na otwarty konflikt z Rosją. Dlatego będą nadal wykorzystywać w konfliktach z Rosją swoich kundli na Ukrainie i już nie militarnie np. w IIIŻydo-RP/Polin.
 • Czy juz czas by serio powiedziec: strach sie bac?
  W kontekscie powrotu Amerykanow i naszych z Afganistanu...
  A jesli powrotu to w jakim kierunku docelowym?
 • @brian 18:51:18
  NATO będzie jak w Syrii terrorystów wspierać Ukrainę po cichu.
  Problem w tym że nie będzie czego wspierać.
  Rosja w przypadku ataku banderowców na Donbas musi MUSI ciąć ostrą brzytwą krótkim ale decydującym cięciem.
  Żadnych proporcjonalnych odpowiedzi czyli jątrzącej się wojny.
  Ostre cięcie to zdecydowane zniszczenie wszelkiej zdolności bojowej całej Ukrainy... do zera (w sensie techniki wojennej)... a następnie oddanie Ukrainy w ręce Ukraińców.. i Krymski scenariusz.
  Tylko zachodni ogryzek czyli matecznik banderowców Rosja może wydalić z Ukrainy (i trafi po "opiekę Polski" choc lepiej by trafił pod opiekę Białorusi) .
  NATO tylko pokwiczy i nie ruszy d..py.

  Taki scenariusz otrzeźwi szaleńców z NATO w zakresie drażnienia niedźwiedzia.
 • @Oscar 19:01:26
  Juz pisalem o takiej mozliwosci.
  Tylko zeby tak jakos "wymienic" bandersynow na wschodnich Ukrow.
  A tak, same problemy.
  No i jeszcze zapewne "cudem ocalony" idiot Zeuen'skij na wikcie.
  Cholera, to bylby jeden ale b.maly plusik.
  Ktos wreszcie zastapi K. Mikiego z jego bajeczkami.
 • ✌✌✌✌✌
  Artykuł 5 plus.

  Salut ✔☺
 • WPS
  Kilka poglądów kolegi Rękasa jest zdumiewających i wydaje się wygłaszanych na potrzeby...no właśnie warto spytać kogo ?

  Przykład 1:

  " I przede wszystkim – nie ma żadnego „problemu Donbasu”. Republiki Ludowe istnieją i mają się dobrze, choć oczywiście nie wszystko i tam układa się tylko pomyślnie, a warunki życia są trudne..."

  Myślę, że jest zupełnie realny "problem Donbasu" . Gdyby go nie było, to nie byłoby nie tylko tego wywiadu, ale poważniej, nie byłoby różnych obaw i kalkulacji w związku z możliwymi scenariuszami rozwoju sytuacji.

  Donbas, to od początku, to nie tylko " problem", ale rzeczywisty problem dla oligarchicznej struktury władzy na Kremlu. Inaczej Donbas nie byłby tak długo pozostawiony na łaskę losu i jako element przetargowy.

  Nie możemy także zapominać, że wojna w Donbasie, a w możliwym scenariuszu wojna na Ukrainie, to wojna głównie Słowian ze Słowianami. Takie też są i będą ofiary w wypadku scenariusza wojennego. Komu jest to na rękę, zastanówmy się na zimno ?

  Przykład 2:

  " (...) doktryna NATO w Europie Wschodniej oznacza obronę w praktyce z linii Odry, w połączeniu z działaniami opóźniającymi na zachód od Wisły. Zarówno Estonia, Łotwa i Litwa, jak i Polska są poinformowane, że przypadku wojny z Rosją/Białorusią – nie będą czynnie bronione. Zaś wszelka gotowość NATO do podjęcia jakiejkolwiek aktywności – powtórzmy, na wschodnich granicach Niemiec – możliwa będzie najwcześniej po ok. 2 tygodniach. Wcześniej zaś nawet siły NATO rozlokowane w Polsce czy Rumunii – miałyby zajmować się jednym: własną ewakuacją na Zachód"

  Kolega Rękas chyba jednak żyje realiami minionego wieku, tzn. jakimiś bitwami pancernymi i ofensywami do Berlina. Sam przebieg działań na Ukrainie, gdyby do nich doszło, będzie myślę zupełnie inny. Poza tym, jak sądzę Rosja nie ma żadnego interesu, aby ponosić zbędne koszty ludzkie i materialne i gnać swoje wojska do Odry. Po co? Chyba żeby się połączyć z Niemcami, ale ten scenariusz jest niezwykle karkołomny i musiałby mieć potwierdzenie w wydarzeniach na Dalekim Wschodzie. Byłby to bowiem scenariusz gwałtownie przyspieszonego stworzenia realnej przestrzeni euro-azjatyckiej. Jest tylko jeden istotny szkopuł - Rosja w chwili obecnej nie ma ku temu wystarczającego własnego potencjału ekonomicznego, technicznego i demograficznego. A poza tym musi być bardzie powściągliwa w realizacji polityczno-gospodarczej koncepcji Chin ze swoją drugorzędną w istocie rolą.
 • @stanislav 20:00:34
  A cóż tam słychać w sprawie niezłomnego pułkownika Kwaczkowa ?
  Wróble ćwierkają że deportowano go z Białorusi po tym jak wysmarował do Łukaszenki list krytykujący istniejący system wyborczy.

  Żebyśmy tylko drogi panie @stanislav w najbliższej przyszłości nie zobaczyli go w jednym szeregu pod rękę z Cichanouską.
 • @ikulalibal 21:29:43
  Ma pan złe wiadomości, albo z niewłaściwej " ambasady".

  Najpierw płk W.W. Kwaczkowa próbowano zatrzymać we Wiaźmie, a więc w Rosji pod zarządem " kolektywnego Putina", a jak się jednak nie udało i dotarł do Mińska, to wprawdzie wygłosił dwa referaty- przy czym jeden do propozycją systemu wyborczego opartego o znany w carskiej Rosji system ziemski i bardzo ciekawy oddolny system przedstawicielski eliminujący w dużym stopniu nomenklaturę partyjną, a następnie złożył dokument z tą propozycją w administracji prezydenta Łukaszenki. W 24 godziny po tym fakcie ( choć nie jest pewne, czy dokument dotarł na pewno do rąk prezydenta, czy też "niewidoczna ręka demokracji oligarchicznej" go skonfiskowała) został deportowany, czyli w trybie przymusowym odstawiony na granicę białorusko-rosyjską.

  W specjalnym materiale przedstawię treść propozycji nowego systemu wyborczego, gdyż jest on bardzo ciekawy i przeznaczony nie tylko dla Białorusi ( jako braterska propozycja płk W. Kwaczkowa, który rodzinnie związany jest z terenem obecnej Białorusi, a jego żona jest nawet pół krwi Polką, co podał w wywiadzie jaki miałem przyjemność z Nim przeprowadzić w 2019 r. w Moskwie).

  Pana konfidenckie próby łączenia osoby płk W. Kwaczkowa ze sprzedajną anglosasko-żydowską agentką Cichanowuską są obrzydliwe i świadczą o pana formacji moralno-politycznej.

  Otrzymałem od płk W. Kwaczkowa b. interesujące materiały oprócz wspomnianego projektu systemu wyborczego także kilkuset stronnicowe opracowanie analizujące historyczną i obecna sytuację Rosji ze szczególnym uwzględnieniem wpływu czynnika żydowskiego i anglosaskiego.

  W najbliższy czasie w wolnej chwili je streszczę i być może zaprezentuję.
 • @stanislav 20:00:34
  https://www.infovojna.sk/article/hegerova-vlada-schvalila-pritomnost-cudzich-vojsk-na-uzemi-slovenska-aj-vyslanie-slovenskych-vojakov-mimo-nase-uzemie

  Kocúrkovo na steroidoch: Pred vojnou na Donbase to začína aj u nás pekne pulzovať

  Na Ukrajine v roku 2021 nie jedno, ale sedem NATO cvičení. Čo darebáci Korčok a Naď verejnosti zatajili? Prípravy na Rapid Trident 2021, Sea Breeze 2021, Cossack Mace 2021, Warrior Watcher 2021, Riverine 2021,Three Swords 2021 a Silver Sabre 2021 sú už v plnom prúde

  USA a NATO presúvajú jednotky – desiatky tisíc vojakov k hraniciam Ruskej federácie. Nepočuť zdesené

  Provokácie NATO dosiahli vrchol — turecký expert predpovedá vojnu v Čiernom mori

  Matovičova sestra: Má taká vláda ešte kožu na ksichte a jej členovia tušia vôbec, čo je to svedomie?

  Královna FAKE NEWS – americká CNN vydává ukrajinské tanky na ukrajinském nádraží za „přípravu Ruska ...

  Biden a Clintonovsko-Sorošovská klika ženie Európu, aj cez Čaputovú do vojny... Harabín

  Vypukne 3. Světová válka? Komentuje Ivo Gec ze dne 4. 4. 2021 !
 • @stanislav 21:50:58
  //Ma pan złe wiadomości, albo z niewłaściwej " ambasady".//

  Nie wiem jak to panu powiedzieć.......ale informację o deportowaniu Kwaczkowa z Białorusi piszę wszystkie,w tym białoruskie,agencje informacyjne.Niektóre z tych agencji powołują się na oświadczenie samego Kwaczkowa.
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0+%D0%9A%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0+%D0%B4%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8+%D0%B8%D0%B7+%D0%91%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5+%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8C%D0%BC%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%B8%D0%BC%D1%8F+%D0%9B%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE

  Nie jest dla mnie ważne czy koncepcje Kwaczkowa były słuszne czy nie słuszne.Dla mnie jest ważne że z jakiegoś powodu nie spodobały się Łukaszence.

  //Pana konfidenckie próby łączenia osoby płk W. Kwaczkowa ze sprzedajną anglosasko-żydowską agentką Cichanowuską są obrzydliwe i świadczą o pana formacji moralno-politycznej.//

  Taki już mój pech.Dar lub przekleństwo,ale co spojrzę na pułkownika Kwaczkowa to zawsze jest w "niewłaściwym" towarzystwie.Przypadek to czy prawidłowość ale zawsze nie z tym kim wypada.Zawsze z tym w kim nie wypada.

  https://img7.eadaily.com/r650x400/o/eea/fa0292913713da2ee2fde178d4ab4.jpeg
 • @stanislav 22:02:59
  https://www.youtube.com/watch?v=sVzHpgyHOzE&t=459s

  https://cz24.news/usa-a-nato-presuvaju-jednotky-desiatky-tisic-vojakov-k-hraniciam-europskej-casti-ruskej-federacie-nepocut-zdesene-protestne-vykriky-protislovanskych-hadov-nada-a-korcoka/

  https://www.eurorespekt.sk/biden-a-clintonovsko-sorosovska-klika-zenie-europu-aj-cez-caputovu-do-vojny/
 • WPS
  Gen. Leonid Iwaszow o grze, w którą grają „nasi partnerzy”. Dlaczego nie powinieneś polegać na zdrowym rozsądku Europy. Jaki plan realizują zachodnie służby wywiadowcze od 1948 roku? Co łączy Afganistan i Ukrainę? Dlaczego tylko mądra, moralna siła może naprawić sytuację.

  https://www.youtube.com/watch?v=w6G2Xyd0JgQ&t=480s
 • @stanislav 21:50:58
  Póki co dla zainteresowanych:

  https://www.youtube.com/watch?v=6mE0zf9YFX4
 • @stanislav 21:50:58
  https://www.youtube.com/watch?v=H-0br-8E7mQ
 • @ikulalibal 22:10:16
  Obmierzły i zdemaskowany prowokatorze, nie ze mną sztuczki cerkiewne,

  Odpowiem jedynie panu, że ważne jest KTO BŁOGOSŁAWI:

  https://www.youtube.com/watch?v=PwWYu_d62Z0&t=312s
 • @stanislav 21:50:58
  Jedno małe sprostowanie. Dokument z propozycją systemu wyborczego w formie listu otwartego gen W. Kwaczkow najpierw złożył w administracji prezydenta A. Łukaszenki a następnie odczytał ten dokument na konferencji i uzupełnił wykładem nt. proponowanego systemu wyborczego.
  Ta kolejność jest ważna i trzeba ją podkreślić!
 • "Ostatnia wojna Ukrainy?"
  ---------------------
  Co za infantylne pytanie!
  To tak - jakby się zapytać - czy mina przeciwpiechotna wybuchnie, którą co dopiero - podłożono na często uczęszczanej ścieżce.
  Wniosek?
  Czarci pomiot nie reaktywował banderlandu z banderssynami - dla jaj!
  Dopóki w/w miny nie rozbroi się i nie zddetonuje na poligonie - takie pytanie jest infantylne.
  Ponadto - czarci pomiot - żywi się ludzka krwią, cierpieniem i łzami - więc banderland i banderssyny są dla czarciego pomiotu - dostarczycielem tego diabelskiego pożywienia.
  Na koniec - "Myśleć trzeba. Myśleć!"
 • My tutaj, gadu, gadu, a na Ukrainę jadą transporty "ciężkich zabawek" z NATO. Tak wygladał dworzec w Nitrze (Sk) 15.04.2021
  http://markglogg.eu/wp-content/uploads/2020/10/US-zabawki-jada-na-Ukrain%C4%99-1.jpg

  http://markglogg.eu/wp-content/uploads/2020/10/US-zabawki-jad%C4%85-na-Ukrain%C4%99.jpg
 • @brian 18:51:18
  Ukraińcy chcieli "samostijnej Ukrainy" - to niech jej sobie teraz bronią i nie liczą, że Polacy będą za ich kraj ginąć. A co do "zjednania i braterstwa", to ukraińska strona próbowała go w latach 1943-44 na Wołyniu i wystarczy.
 • @stanislav 00:01:30
  Coraz "lepszych" rzeczy się dowiaduję.
  FSB wespół z białoruskim KGB uniemożliwiło zamach na prezydenta Łukaszenkę i jego dzieci a następnie przewrót polityczny na Białorusi.Pięknie.

  https://rg.ru/2021/04/17/fsb-vmeste-s-kgb-predotvratila-pokushenie-na-lukashenko.html
  https://www.youtube.com/watch?v=sfo-91dkjv8

  Że operacja miała związek z zatrzymaniem w Moskwie jakiegoś ukraińskiego konsula to dla mnie jasne.
  Pytanie co z wizytą Kwaczkowa w Mińsku i jaki był prawdziwy powodów jego deportacji.
 • @ikulalibal 20:48:41
  Myśli pan, że tak jak 12 lat temu " chciał zrobić zamach na Czubajsa", to teraz " chciał zrobić zamach na Łukaszenkę" ! :))))

  Dla ukrócenia plotek i domysłów przesyłam treść listu przekazanego panu prezydentowi A. Łukaszence w Mińsku ( tj. potwierdzonego odbioru tego listu złożonego osobiście w administracji prezydenta) przez płk Władimira Wasilewicza Kwaczkowa ).

  Proszę czytać w oryginale lub sobie przetłumaczyć

  ОТКРЫТОЕ ПИСЬМО

  Президенту Республики Беларусь
  А.Г. Лукашенко
  от Квачкова Владимира Васильевича,
  проживающего по адресу: г. Москва,
  (...)
  Уважаемый Александр Григорьевич!

  В своей речи на Всебелорусском народном собрании Вы заявили о ценности
  пожеланий и продуктивных идей, направленных на развитие республики, в том
  числе, в социальном плане. Несмотря на то, что я являюсь гражданином
  Российской Федерации, мне очень близка жизнь братской Белоруссии: по своему
  происхождению я на одну четверть белорус, мой родной дядя Коля (родной брат
  моей матери) погиб в 1944 году на белорусской земле, в свою бытность
  сотрудником Генерального штаба ВС РФ я работал в составе комиссии Союзного
  Государства по унификации законодательства в области обороны и военной
  службы. Вышеизложенное побудило меня написать Вам данное письмо, в
  котором изложить некоторые предложения по совершенствованию избирательной
  системы в Республике Беларусь в качестве примера для Росфедерации-
  Великороссии, Украины-Малороссии и других славянских стран.
  Представляется, что существующая система народного представительства и
  волеизъявления не в полной мере отвечает реально сложившемуся за последние
  десятилетия общественно-политическому устройству белорусского общества. На
  наш взгляд, основной причиной подобного неполного соответствия является, с
  одной стороны, закостенелое применение кажущейся непоколебимой
  избирательной системы, покоящейся на принципах всеобщего, равного, прямого и
  тайного голосования и, с другой, искусственное разделение общества на партии и
  какие-то другие части, пусть даже и частично общими социально-
  экономическими и другими интересами. Такая система подменяет и извращает
  природное, естественное строение народа и его устройство как неразрывно
  связанного трудового сообщества людей.
  Мы привыкли считать, что любое равенство справедливо уже само по себе.
  Это не совсем так и, отчасти, совсем не так. Действительно справедливым
  является только равенство возможностей, предоставляемых обществом каждому
  своему члену. Подчёркиваю – равенство возможностей каждого человека для
  своего духовного, душевного, интеллектуального и физического развития, однако

  2

  ни в коем случае не равенство социальных прав и положения в обществе. Более
  того, в определённой степени всеобщее цифровое равенство прав людей
  ошибочно отражает и ложно предполагает обезличенную одинаковость самих
  людей в обществе. В действительной жизни люди не равны и не равноценны.
  Хочется подчеркнуть ещё раз: нравственный семейный человек не равен блудню
  и прелюбодею, трудолюбивый человек не равен бездельнику и пьянице, умный не
  равен дураку и т.д. Соответственно, их механическая уравниловка и сведение к
  количеству является несправедливым, иначе дураки (политические, в том числе),
  бездельники и подлецы всех мастей могут исказить действительное народное
  мнение. Поэтому утверждение всеобщего субъективного равенства на самом деле
  неравных людей снизу и до самого верха избирательной системы является
  несправедливым. Честным и объективным будет справедливое неравенство.
  В свою прямую противоположность превратилось право прямого
  голосования, когда не только тысячи, а десятки тысяч ( в РФ - сотни тысяч) людей
  в абсолютном большинстве случаев лично не знают предложенных кандидатов,
  во-вторых, он выбирает из того круга лиц, который ему показан по телевидению
  или в интернете, а в-третьих, делает вывод об этих людях только на основании
  сведений, полученных им из средств массовой информации. И, возможно, самое
  главное: сам кандидат избирается от сотен, тысяч и даже десятков тысяч людей,
  имеющих зачастую не просто разные, но даже разнонаправленные интересы и
  мнения. Формально он отвечает за свою представительскую деятельность перед
  всеми, а в действительности – ни перед кем, просто в силу невозможности
  одновременно выразить различные мнения всех своих избирателей.
  Соответственно, и тысячи граждан при таком порядке своего волеизъявления
  на выборах также понимают и осознают физическую невозможность даже
  донести свое личное мнение до депутата, не говоря уже о том, чтобы в реальном
  масштабе времени контролировать учет своего мнения при принятии законов и
  добиваться выполнения своих личных наказов.
  Вывод: действующая избирательная система нуждается в значительном
  совершенствовании. Современное общество в славянских государствах, в том
  числе в Беларуси, нужно рассматривать как соборное общество, то есть как
  общество совместно распределённого общего труда. Избирательная система
  должна отражать земельно-территориальное и сословно-трудовое политическое
  устройство общества.
  При формировании новой избирательной системы предлагается
  использовать следующие принципы.
  - земский принцип, заключающийся в земельно-территориальном и
  сословно-трудовом устройстве общественно-политической и избирательной
  системы по правилу 10-4-2 (десятская, четырехступенчатая, двухпалатная
  система народного представительства и волеизъявления)

  3

  - обязательное личное участие каждого гражданина в управлении
  государством через работу в первичных народных общественно-политических и
  избирательных организациях: 1) по месту жительства, 2) по месту работы, 3) под
  своим именем в соответствующих государственных информационных
  социальных сетях, созданных по земельно-территориальному и профессионально-
  трудовому признакам и постоянно работающих в интерактивном режиме;
  - равные права граждан в первичных народных общественно-политических
  организациях;
  - справедливое неравенство при устройстве общественных отношений с
  одновременным применением принципа справедливого неравенства при учёте
  голосов во время выборов и отборе кандидатов для формирования органов
  народного представительства и волеизъявления на более высоких уровнях;
  - личное взаимное знание каждым гражданином своего депутата и депутатом
  каждого своего избирателя осуществляемое посредством десятской системы
  народного представительства и волеизъявления: первичная народная
  общественно-политическая организация (приход, сотня и им равные структуры)
  по представлению своих десятских (десятников) на общем собрании избирают
  одного своего депутата в районный Совет Земли и другого в Совет Труда;
  - восходящая снизу четырёхступенчатая система народного
  представительства и волеизъявления (в Великороссии – пятиступенчатая с
  добавлением Земских Народных Советов государственных округов), включающая
  1) местное самоуправление, 2) районные Земские Народные Советы, 3) областные
  Земские Народные Советы и городской Земский Народный Совет Минска, 4)
  Верховный Земский Народный Совет Беларуси и последовательно формируемая
  на более высоком уровне депутатами нижнего уровня;
  - создание двухпалатной избирательной системы на всех уровнях народного
  представительства и волеизъявления с формированием в них Палаты Земли и
  Палаты Труда;
  - открытое голосование на всех избирательных уровнях на общих собраниях
  с последующей безотлагательной официальной записью результатов;
  - возможность отзыва в повседневном рабочем порядке на общем собрании
  любой из первичных народных общественно-политических организациях по
  месту жительства или по месту работы своего депутата;
  Готового образца такого политического устройства, а также подобной
  избирательной системы нет, их придётся конструировать и строить
  одновременно. Представляется, что это будет соединение свойств и функций
  копного права Древней Руси, земства Российской Империи и советов депутатов
  трудящихся в Советском Союзе. Безусловно, такое национальное, общественное и
  государственное строительство потребует продолжительного времени и
  напряженных усилий.

  4

  Последовательность формирования новой избирательной системы на
  основании выше указанных принципов представляется следующей.
  1 этап - избрание на первом уровне 684 493 десятских гласных и
  объединение десятков в сотницы а) по местожительству, б) по месту работы, в)
  формирование соответствующих социальных сетей в Государственной
  информационной системе народного представительства и волеизъявления; это
  наиболее объемный этап, который может занять 1,5 - 2 года;
  2 этап - избрание на втором уровне на общих собраниях 68 450 сотских
  гласных и формирование в районах Палаты Земли и в Палаты Труда, с
  одновременным формированием социальных сетей в районах, итого 136 900
  народных представителей в обеих палатах районного Земского Народного Совета;
  продолжительность – 1 год;
  3 этап -– избрание на третьем уровне сотскими гласными на общих
  собраниях 6 845 тысяцких гласных в Палаты Земли и Палаты Труда в Минский и
  в областные советы, итого 13 690 народных представителей; а также в городские
  Земские Народные Советы городов областного подчинения; продолжительность –
  1 год;
  4 этап - избрание на четвертом уровнена общих собраниях 685
  десятитысячных гласных (темников - от древнерусского «тьма» = 10 000) в
  соответствующие палаты Верховного Земско-Трудового совете Белоруссии, итого
  1 370 народных представителей; продолжительность – 1 год;
  5 этап - избрание Верховным Земским Народным Советом Белоруссии
  ежегодно на ротационной основе Постоянно Действующего Комитета в составе
  69 членов-делегатов (народников), но уже с их отрывом от своей повседневной
  трудовой деятельности; продолжительность – полгода.
  Общая продолжительность формирования новой избирательной системы в
  Республике Беларусь составит около 5 лет.
  Уважаемый Александр Григорьевич! Вы сказали, что ни в коем случае не
  позволите уничтожить те социально-экономические результаты, которые
  достигнуты в республике за последнюю четверть века и в которые Вы вложили
  всю свою жизнь. Однако рассчитывать на совесть или иные добродетели у Ваших
  противников было бы неразумно. Предлагаемая система народного
  представительства в лице Земских Народных Советов будет гарантом сохранения
  в Беларуси социально-экономических завоеваний. Сделайте это и память о Вас
  останется в веках во всех славянских странах.
  Честь имею.

  полковник в отставке
  В. Квачков
  кандидат военных наук, ведущий научный сотрудник
  Центра военно-стратегических исследований
  Генерального штаба ВС РФ в 1999-2010 гг.

  5

  « 9 » апреля 2021 г.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031