Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1169 postów 575 komentarzy

Czy Polacy lubią Białorusinów i Ukraińców?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie. Tytułowe pytanie nie jest bynajmniej prowokacją.

Obrazy polskiej życzliwości wobec przybyszów, deklarowanej i okazywanej we wszelkich sondażach, ankietach czy reportażach nie są li tylko chwytami rekrutacyjnymi agencji pracy szukających tanich gastarbajterów ze Wschodu.

 

Zarówno objawiając zdrową wrogość banderyzmu, jak i nawet dając się czasem podpuszczać przeciw ładowi i porządkowi na Białorusi w istocie chcemy tylko, by było między nami po prostu… normalnie. Bez haseł organizowania rewolucji w Mińsku, bez nazistowskiego szmelcu z Ukrainy. Normalnie. Zwykli, porządni ludzie z normalnymi, uczciwymi ludźmi. Jak żyliśmy obok siebie zawsze. Już pewnie tylko średnie pokolenie pamięta, ale jak dziś Ukraińcy do Polski za pracą, a Białorusini po niektóre sprawunki – w latach 80-tych to Polacy ciągnęli na Wschód z towarem, na handel, po złoto i dolary. I też odbywało się to z wzajemnym zrozumieniem naszych wspólnych trudności, w poczuciu uzyskiwania obustronnych korzyści. Właśnie tak było i tak jest, że prości ludzie są w tym wszystkim rzetelniejsi od polityków i umieją przerzucać kładki tam, gdzie zburzono i zaminowano oficjalne mosty. 

 

To nie narody polski i rosyjski, polski i białoruski, ukraiński i polski się kłócą i nienawidzą. To rząd w Warszawie prowadzi kampanię nienawiści przeciw Mińskowi i Moskwie. To rząd w Kijowie do rozmiarów ideologii państwowej podniósł doktrynę nienawiści wobec wszystkich, zwłaszcza słowiańskich sąsiadów.

 

Ukraińscy imigranci jako konieczne dopełnienie kapitalizmu III RP

 

Czy jednak zachodzi pełna integracja imigrantów, którą tak hucznie ogłasza co jakiś czas rząd III RP – można mieć poważne wątpliwości. I, skądinąd – to dobrze. Zwłaszcza ludność ukraińska w Polsce mimo funkcjonowania wśród Polaków, a nawet zawierania mieszanych związków – w dużej mierze funkcjonuje nadal oddzielnie, starając się raczej zabrać kawałek Ukrainy ze sobą: ukraińskich sklepów, muzyki, zabawy. Duży wpływ mają też kwestie socjalne. Kapitalizm w wydaniu jakie znamy z Polski opiera się wyłącznie na intensywnym wykorzystaniu taniej, jak najtańszej siły roboczej. To dlatego ukraiński pracownik bywa na polskim rynku pracy mile widziany, uzupełniając lukę po 3 milionach Polaków w wieku produkcyjnym, na analogicznych zasadach wspomagających gospodarki państw Zachodu. Jednak mimo różnych ułatwień – nie możemy to mówić o równości, integracji czy partnerstwie. Dla przedsiębiorcy w Polsce (często będącego tylko podwykonawcą zachodniej korporacji) - Ukrainiec jest dobry, gdy nadal chce pracować poniżej polskiej płacy minimalnej, na gorszych warunkach, pod presją czasu i rzekomo dużej konkurencji. 

 

Oczekiwania, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie wraz z dłuższymi okresami legalnej pracy ukraińskiej, z wygłodzeniem rynku po zastoju COVIDowym i wraz z powolnym wzrostem ukraińskich aspiracji i oczekiwań – okazały się płonne. Nawet możliwość, że nadwyżki pracowników z Ukrainy przejmą bezpośrednio Niemcy i inne państwa zainteresowane dalszym wzrostem imigracji – nie zachęcą kapitalistów w Polsce do poprawy warunków oferowanych ukraińskim gastarbajterom. Czemu? Bo wtedy o to samo (tylko na wyższym pułapie) upomnieliby się i polscy pracownicy. A to byłby koniec gospodarczego pomysłu na III RP i zakwestionowanie samego sensu jej istnienia.

 

Nowy ład geopolityczny i jak go osiągnąć

 

Zwłaszcza na wschodnich portalach internetowych popularny jest żart (?) opisujący stosunki ukraińsko-rosyjsko-polskie: razem Ukraina i Polska nie lubią Rosji, Ukraina i Rosja nie lubią Polski, a Rosja i Polska nie lubią Ukrainy. Czy faktycznie skazani jesteśmy na tego typu stereotypowe relacje, bez możliwości zbudowania całkowicie nowego schematu interakcji? Ha, przecież takie geopolityczne trójkąty, a nawet wielokąty istniały w przeszłości i to co najmniej na dwóch płaszczyznach! Na jednej nazywały się RWPG, na drugiej Układ Warszawski. I gdybyśmy tylko wtedy wszyscy się rządzili sami – wystarczyło tchnąć w tamte porozumienia nowego ducha i więcej partnerstwa. No, ale lata 90-te nie oszczędziły żadnego z naszych społeczeństw, choć oczywiście w różny sposób i w różnym stopniu…. 

 

Czy można by zatem dziś wyobrazić sobie budowę zupełnie nowego ładu między Warszawą, Mińskiem, Kijowem i Moskwą? W teorii tak – wystarczyłaby Ukraina bez nazistów i oligarchów, Białoruś bez demokratów, Polska bez rozkazów z Waszyngtonu i Rosja… Rosja wykazująca życzliwe zainteresowanie takiemu sojuszowi. Niestety jednak, realista zmuszony jest być nader często pesymistą. O ile bowiem nie wątpię w jasną przyszłość Białorusi obronionej przed Zachodem, o ile jak najlepiej życzę Ukrainie i wierzę w jej wyzwolenie – to smutnym zrozumieniem napawa mnie to, że Rosjanie nie może przecież wiecznie załatwiać wszystkiego za swoich słowiańskich braci. I będzie naturalnym, jeśli skupią się na swoich sprawach wewnętrznych, a większą uwagę poświęcą globalnej przyszłości, bez wątpliwości już związanej z obszarem Azji i Pacyfiku. Oczywiście, można przynajmniej mieć nadzieję, że Rosja nie spuści z oczu obszarów dla siebie strategicznych, tj. Ukrainy i Białorusi. Czemu jednak miałaby czekać na Polaków i znów wyciągać do nas tyle razy odrzucaną rękę? A już w Polskę całkowicie wolną od amerykańskiej dominacji politycznej i robiącą interesy z Niemcami, a nie śrubki dla Niemców – nie, niestety nie wierzę. W każdym razie nie w dającej się przewidzieć perspektywie. Chyba, że…

 

Ponieważ nie decydujemy sami – na telefon z amerykańską decyzją rząd w Warszawie może jak zwykle ogłosić a to dalszą eskalację z Białorusią, choćbyśmy i ją mieli samotnie najechać, a to zerwanie ostatnich stosunków z Rosją. I analogicznie na Ukrainie: gdy nie będą widzieć innej drogi ucieczki -oligarchowie z Kijowa bez wahania rzucą nazistowskie bataliony przeciw sąsiadom. I to właśnie może doprowadzić do zmieniającego sytuację paradoksu. Polacy mogą bowiem nie chcieć wojny z przyjazną, spokojną Białorusią. Mogą rozsądnie obawiać się konfliktu z potęgą rosyjską. Przeciw banderyzmowi bronić się jednak będą zawsze i u boku banderowców nie pójdą nigdy. Taki wstrząs jako bodaj jedyny mógłby obudzić dawną polskość. I choćbyśmy nawet mieli nie rządzić się sami w Warszawie – kto powiedział, że nie możemy wrócić panować we Lwowie?

 

Tak, sprzeciw wobec ukraińskiego nazizmu, wobec utrzymywania Ukrainy w stanie państwa upadłego – to coś, co może przywrócić jedność Polaków, Rosjan, Białorusinów – i Ukraińców. Byliśmy razem, gdy pokonaliśmy hitleryzm. Niech nas teraz zjednoczy walka z jego banderowskim bękartem.

 

Konrad Rękas

Xportal.pl

Inna wersja tego tekstu ukazała się po rosyjsku na portalu https://ukraina.ru

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "To rząd w Warszawie prowadzi kampanię nienawiści przeciw Mińskowi i Moskwie. To rząd w Kijowie do rozmiarów ideologii państwowej podniósł doktrynę nienawiści wobec wszystkich, zwłaszcza słowiańskich sąsiadów."

  Instalacja "elit" po "przemianach" 1989 to nic innego jak instalacja anglosaskiej agentury i wszystkie ekipy, które odwołują się do "dziedzictwa" "Solidarności", tudzież jej "etosu" powinny być.... wymazane - akurat jest okazja. I zaszczepione :-)

  Co do Ukraińców, to myślę, że banderowski nowotwór zaszczepiony przez niemców po IWŚ działa dość skutecznie i zrobił już nawet przerzuty np do Kanady, a obecnie "za pracą" napływa też do Polski. Nie wiem czy na ten nowotwór jest jakaś metoda....

  Oczywiście 5*

  Ukłony
 • @Jasiek 15:30:56
  Odesłać ich z powrotem do Kanady ;)
 • Czy Białorusini lubią Polaków!!!
  Obejrzyjcie do końca. Cała, niesfałszowana prawda o stosunku Białorusinów do Polaków i Polski opisana przez białoruskiego Polaka.
  Nie będziecie zadowoleni.

  https://www.youtube.com/watch?v=ecAB97_4YRM

  Co do Ukraińców, no cóż, wystarczy posłuchać wypowiedzi tych ludzi mieszkających na dawnych kresach. Oni nie zasługują na żadną pomoc i życzliwość ze strony Polaków. W ich mentalności jesteśmy wciąż eksponatami do zarzynania. Relacja między katem (Ukraińcy) a (ofiarą) Polacy wciąż istnieje. Oni po prostu z nas szydzą i nie zmienia tego żadna pomoc ani dostęp do pracy w Polsce. Nie pisze o wszystkich Ukraińcach ale jednak większość. Wschód Ukrainy zaszczepiony jest narracją sowiecką i Polaków po prostu lekceważą i traktują jak podrzędnych.
  Ogólnie polityka Polski podług Ukrainy jest karygodną, nie przedstawia prawdziwych relacji między obojga narodami. Stawia Polskę jako rzecz podrzędną która Ukraińcy mogą wykorzystywać dla swoich potrzeb. Po prostu brak słów.
 • @Stara Baba 16:12:15 A tu jest o tym jak Polacy lubią Białorusinów.
  "Nacjonaliści więc w niedzielę (28 lutego) zorganizowali rajd samochodowy z Hajnówki do Narewki. I przejechali obok wsi zamieszkałych przez prawosławnych, Białorusinów, których mieszkańcy pamiętają o niewinnych ofiarach żołnierzy "Burego", wynoszonego przez nacjonalistów na sztandary.
  Swoją akcję – zapowiadaną jako rajd samochodowy – nacjonaliści w niedzielę (28 lutego) zorganizowali w dzień po tym, jak mieszkańcy Hajnówki i wywodzący się z innych części południowo-wschodniej Białostocczyzny oraz m.in. Obywatele RP wzięli udział w wydarzeniu „Wieczna Pamięć”. W sobotę (27 lutego) upamiętnili 79 ofiar narodowości białoruskiej, wyznania prawosławnego (w tym kobiety i dzieci) zamordowane przez żołnierzy Romualda Rajsa (ps. „Bury”) na przełomie stycznia i lutego 1946 r."
  https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,26834676,hajnowka-nacjonalisci-nie-odpuszczaja-znow-prowokuja-na-bialostocczyznie.html
 • @chart 16:05:15
  W każdym polskim domu musi być porządna siekiera i widły.
 • @Anna-PK 16:30:30
  Sorry ale mówimy o ogóle a nie o szczególe. Wyciągając z grobów tamte ofiary i rozgłaszając marsz praktycznie kilku lunatyków i idiotów robisz tym nam więcej szkody aniżeli pożytku. No ale ty jesteś jak się nie mylę etniczną Białorusinką. Powiem ci wprost, każdego życia szkoda bo jest niepowtarzalne i jest to wielka rodzinna tragedia ale na przestrzeni wielu wieków stosunków polsko-litewskich włączając Białorusinów to te 79 ofiar to pryszcz na mapie historii. Jesteś z Polski więc dlaczego nie pożalisz się nad losem tych brutalnie zamordowanych przez rezunów polskich kobiet i dzieci? Ofiar było o wiele więcej bo ponad 200 tysięcy. Ginęli nie przez egzekucję ale różne wymyślne szatańskie tortury. Według "upowskich" dokumentów znajdujących się w Kijowie "wyzwoleńcza armia Ukrainy" zabiła około 475 tysięcy Polaków co jak wszyscy twierdzą jest na szczęście liczbą nieprawdziwą. Tak więc nie szerz niechęci.
  Dlaczego nie wypominasz mordów w dziesiątkach tysięcy Białorusinów dokonanych przez wojska i bandy "Banderlandii"? Jak dotąd wciąż lubicie Ukraińców.
 • @Stara Baba 17:42:25 Każdy ogół składa się ze szczegółów ...
  Z tego co widać, to polskim władzom ofiary rezunów nie przeszkadzają, demonstrują przyjaźń z Ukrainą na każdym szczeblu, nawet dają jakąś drobną pomoc wojskową.
  Popierają również sankcje przeciwko Białorusi i nic nie robią z powodu demonstracji narodowców w Hajnówce, która nic nikomu nie zrobiła.

  Bo te marsze po Hajnówce są tak samo widziane jak marsze ukraińskich rezunów. Mają taką samą podstawę ideologiczną.

  Tu w Kanadzie spotkałam młodego inżyniera z Polski, który skończył studia w Polsce i ma rodziców gdzieś w Bieszczadach. Zapomniał języka polskiego na "amen". Całe szczęście, że znam język białoruski, to mogłam się z nim porozumieć.

  A Ukraińcy, tylko część jest prawosławna, bo ci których tu spotkałam, unici, to uciekli w Wiedniu z autokaru pielgrzymkowego do Watykanu.
 • @Anna-PK 18:10:25
  "Z tego co widać, to polskim władzom ofiary rezunów nie przeszkadzają,..."

  No nie przeszkadzają i to jest wielka tragedia. Nie ma jak sprzedajna banda
  za sterami państwa. Dla takich tylko mamona jest Bogiem i historią. No ale to nie cała Polska a na szczęście tylko fusy. Mam ciągle nadzieję (matka głupich) że Polacy przejrzą na oczy.
 • "Niech nas teraz zjednoczy walka z jego banderowskim bękartem."
  --------------------------
  W/w bękarta reaktywowano w przeciwnym celu - więc prędzej go zneutralizują politycznie - niż pozwolą aby bękart ten - stał się katalizatorem przyjaźni międzynarodowej w tym rejonie Europy.
  Wniosek?
  Co znaczy czarci pomiot bez kuszenia, podjudzania, skłucania, demoralizowania, etc? Nic! Nul! Zero!
 • Ja ta ich lubię.
  Białorusinów oólnie. SPoro spotkałem, bywaem tam. Żadnego zgrzytu nie miałem. Z Ukraincami różne już mam doświadczenia. Wiem od znajomych, ze jak ich jest za dużo w jednym zakładzie pracy to się opierdzielają. W mojej okolicy firma,która zatrudniłała Ukrainców, gdy im odbiorca cofnął transport za bodaj 3 miliony, to momentalnie poleciało z roboty około 350 Ukrainców. Ale ja bym też dobrał się do działu kontroli jakości. Bo buble przepuścili, a to już Polacy.
  I co ciekawe, pracodawca zostawił kilku obywateli Ukrainy, ale to byli sami Rumuni
 • @Stara Baba 16:12:15
  Szowiniści białoruscu mogą nas nie lubić, ale nie oni stanowią trzon narodwu a antypolski szowinizm nie jest tam ideologia pańtwową. W przeciwieńtwie do Ukrainy
 • @chart 16:05:15
  Dobry artykuł.
  Pierwszy raz pochwalam, z wyjątkiem tego ,,...wrócić panować we Lwowie"
  Przecież tam już nas nie ma, tam są Ukraińcy i to oni mają do Lwowa pełnię praw narodowych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031