Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
997 postów 541 komentarzy

Osiągnięcia Kazachstanu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydenta Kazachstanu składając swym rodakom tradycyjne życzenia z okazji święta Nouruz – perskiego nowego roku, podsumował dokonania swych rządów.

 

Nursułtan Nazarbajew podkreślił, że 21 lat niepodległości Kazachstanu to tylko mgnienie oka wobec całej historii tego narodu, jednak osiągnięcia tego okresu są niepodważalne. - Zbudowaliśmy nową gospodarkę. Przenieśliśmy się z systemu totalitarnego do wolności. Nasze dzieci uczą się w świecie, gdzie chcą, a ponadto Kazachstan dysponuje własną, jedną z najlepszych na świeci baz edukacyjnych. W ciągu tylko ostatnich 15 lat, po kryzysie gospodarczym południowo-wschodniej Azji nasza gospodarka odnotowała 16-krotny wzrost. Z dochodem narodowym per capita 12,5 tys, dolarów nie ustępujemy niektórym z azjatyckim tygrysom, krajom Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej. A dokonaliśmy tego dzięki jedności naszego narodu, jego pracowitości, wielkości i umiłowaniu pokoju – zaznaczył Ełbasy Kazachstanu.

 

Prezydent zwrócił także uwagę na konkretne sukcesy, jak opracowanie efektywnego system edukacji, bezpłatnej opieki zdrowotnej, zbudowanie 700 szpitali i ośrodków zdrowia, czy 900 szkół. - Ale oczekujemy więcej. Przyjęliśmy program rozwoju kraju do 2050 r. Naszym celem jest wejście do grona 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata I jak zawsze, osiągniemy ten cel, ponieważ jesteśmy jednością, kochamy nasz kraj, kochamy nasze dzieci i chcemy lepszej przyszłości. Dla tego warto pracować! - podkreślił Nazarbajew.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że pomimo trwającej od 2008 r. kolejnej fali kryzysu – w Kazachstanie tworzone są nowe miejsca pracy, nowe firmy, ograniczane jest bezrobocie, rosną natomiast płace i emerytury. Nazarbajew zauważył, że Nouruz powinno łączyć wszystkich obywateli kraju bez względu na wyznanie, kulturę i narodowość, a także gości z innych państw Azji Środkowej.


Kazachska propaganda sukcesu nie odbiega od innych tego typu okolicznościowych zabiegów PR-owskich w innych częściach świata. Różnica między samochwalstwem Astany, a dajmy to na Warszawy polega jednak na tym, że Nazarbajew mówi prawdę. Kazachstan faktycznie odniósł relatywnie bodaj największy sukces z wszystkich republik krajów post-sowieckich i to bynajmniej wcale nie mając ani szczególnie korzystnego startu, ani warunków. Przeciwnie, Ełbasy jako jeden z nielicznych przywódców w regionie faktycznie może zostać uznany za twórcę sukcesu swego narodu, a co więcej – jest jednym z niewielu liderów mających szerszą, strategiczną wizję rozwoju swojego kraju i program jej zrealizowania. I to wizję odpowiednio szeroką tak w czasie, jak i przestrzeni, co już w ogóle jest ewenementem w świecie nie umiejącym sobie wyobrazić wyjścia poza ciasne ramy obecnych bloków geopolitycznych i schematów makro-ekonomii. Nazarbajew, nie będąc przecież idealną głową państwa – jednocześnie rozumie, że jego kraj z jednej strony musi faktycznie dokonać wielkiego skoku cywilizacyjnego, ale też wie, że nie może on zdemolować samej tkanki społecznej państwa. Tym zresztą m.in. różni się projekt eurazjatycki – w dużej mierze opracowany właśnie w Kazachstanie – od nieudanego eksperymentu integracji europejskiej a'la UE. Zrozumienia tych fundamentalnych różnic i rozsądnych w związku z tym wyborów – można życzyć i Polakom w związku z egzotycznym dla nas (jeszcze) świętem.


Konrad Rękas

Zapraszam też na Geopolityka.org


 

KOMENTARZE

 • Chart
  jeden z największych łapówkarzy na świecie, brał łapówki od Exon Mobill w kwocie 90 mln $, za oddanie 25% dostępu do złóz gazu i ropy, brał łpoki za sprzedaż hut na rzez Mittal Steel to jest jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ale siedzi z tym cicho.
 • @Wrzodak Z. 15:51:55
  Panie Pośle, gdybym był Kazachem - to zapewne by mi to przeszkadzało. Ale staram się jednak patrzeć na doświadczenia Nazarbajewa z polskiej perspektywy.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • EKONOMIA

  Ekonomia – wiedza tajemna?

  Podatki mają być niższe, kwota wolna od podatku wyższa, darmowa służba zdrowia bardziej dostępna i oczywiście jednocześnie w pełni prywatna (razem z oświatą). Oto krótki kurs przeciętnej wiedzy ekonomicznej Polaków... czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  NATO? Lubimy, ale nie wierzymy

  Przed kilkoma tygodniami szalenie interesujące wyniki badań przedstawił amerykańska think tank Pew Research Center (finansowany przez ważny ośrodek neo-konstwa, The John Templeton Foundation). czytaj więcej

 • GOSPODARKA

  Wojna o węgiel

  Kwestia “rosyjskiego węgla” stała się nagle tematem kampanii wyborczej w Polsce, dodatkowo uwypuklonym przez tyleż intensywnie, co szybko wygaszone przez rząd protesty górnicze. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829